Παίρνω την πρωτοβουλία να απαντήσω στο παρακάτω ερώτημα του συναδέλφου που αναρτήθηκε στην κατηγορία "Φόρουμ --> Συνδρομητές --> Λογιστικά" όπου απαντά μόνο ο συνεργάτης λογιστής Νίκος Κολυδάς.

Παράθεση Αρχική ανάρτηση από foinikas Προβολή Ανάρτησης
Είμαι πολιτικός Μηχανικός και μέλος κατασκευαστικής εταιρείας Ο.Ε. (ποσοστό 50% στην εταιρεία) που ασχολείται με αντιπαροχές.

Βάσει του καταστατικού της εταιρείας δεν αμοίβομαι για εκπόνηση μελετών ή για επιβλέψεις που αφορούν έργα στα οποία εργοδότης είναι η εταιρεία.

Από το ΤΕΕ παίρνω βεβαίωση απαλλαγής.
Από την εφορία όμως για το ΦΕΜ μου λένε ότι θα πρέπει να πληρώσω το 15% επί της αμοιβής (συν την κράτηση υπέρ ΟΓΑ) που θα αναγράφεται σε ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εργοδότη. Όμως εργοδότης είναι η εταιρεία μου και δεν πληρώνομαι για παροχή υπηρεσιών προς αυτήν.

Αν κόψω μηδενική απόδειξη (όπως μου λέει ο λογιστής μου), η εφορία αντιδράει και μου λέει πως δε θα τη δεχτεί. Τι γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση;
Η άποψή μου είναι ότι όλα αυτά τα προβλήματα παρακάμπτονται αν κόψουμε ένα ΑΠΥ καθαρής αξίας 0,01 ευρώ!!!
Όχι δεν σας δουλεύω, είναι κάτι το οποίο χρησιμοποιείται από εκδόσεις οι οποίες διανέμονται δωρεάν πράγμα που από κάποιο νόμο δεν επιτρέπεται και γι αυτό γράφουν ως αξία τεύχους 0,01¤.
Θυμηθείτε π.χ. την έντυπη μορφή του Τεχνογραφήματος του ΤΕΕ/ΤΚΜ.

Υπενθυμίζω ότι το ΦΕΜ επιβάλλεται επί της συμφωνηθείσας αμοιβής.
Η νόμιμη αμοιβή καθορίζει μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ (2%) και ΤΣΜΕΔΕ (3%), που θα τα πληρώσουμε έτσι κι αλλιώς. Είτε κόψουμε ΑΠΥ είτε έχουμε απαλλαγή.
Με την ΑΠΥ 0,01¤+ΦΠΑ=0,01¤ προκύπτει μηδενικός ΦΕΜ τον οποίο και "πληρώνουμε", καταθέτουμε το σχετικό έντυπο με μηδενικό ΦΕΜ, στη ΔΟΥ μας.
Δεν μπορούν να μας πουν τίποτα!!!
Και όποιος υπάλληλος της εφορίας τολμήσει, να ζητήσετε έγγραφες εξηγήσεις και να του δώσετε να διαβάσει τον Ν.3919/11 περί απελευθέρωσης των αμοιβών.

Το μόνο που θα μπορούσε να μας ψέξει είναι το ΤΕΕ, δικαίωμα που καταργήθηκε κι αυτό.