win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός & Ηλεκτ
    Το μέλος PERIKLIS1 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.10.2011
    Περιοχή
    Greece
    Αναρτ.
    255
    Εύσημα

    έδωσε
    39
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    55
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Τροχοβίλες!

    Χμμμ, μάλλον δύσκολη περίπτωση.
    Ήρθε πελάτης μου ο οποίος έχει μία τροχοβίλα. Είναι 50 τ.μ. και εδράζεται πανω σε τροχούς. Μου λέει εάν μπορούμε να την τακτοποιήσουμε με τον Ν.4014. Η ερώτησή μου είναι...μπορούμε? Έμαθα ότι γενικά αυτές οι τροχοβίλες ρευματοδοτούνται στην Αττικη ενώ στην υπόλοιπη Ελλάδα όχι. Έχουμε και ένα θεματάκι με τη δήλωση τρωτότητας.
    Σκέψεις και γνώμες θα ήθελα...

    υ.γ. Η περίπτωσή μου είναι για εκτός σχεδίου.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.889
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Πού στην νομοθεσία υπάρχει ο ορισμός της "Τροχοβίλας";
    Στην Αττική πώς δίνει η ΔΕΗ ρεύμα; Μήπως τίποτα εργοταξιακό ή για άρδευση;
    Αν είναι ένα απλό τροχόσπιτο, απαγορεύεται από τον νόμο η τοποθέτησή του σ' ένα γήπεδο; Νομίζω πως όχι όταν πρόκειται μόνο για ένα.

    Εκτός ένα έχουν γίνει κι άλλες κατασκευές, στέγαστρα, κιόσκια, BBQ, δάπεδα από gross beton κ.λπ, όλα αυθαίρετα που όμως μπορούν να τακτοποιηθούν με τον Ν.4014/11.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός & Ηλεκτ
    Το μέλος PERIKLIS1 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.10.2011
    Περιοχή
    Greece
    Αναρτ.
    255
    Εύσημα

    έδωσε
    39
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    55
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω πως παίρνουν ρεύμα. Αυτό μου το μετέφερε ένας πελάτης μου που αγόρασε από την συγκεκριμένη εταιρία η οποία έχει (όπως του είπε η εταιρία) σφραγισμένη στατική μελέτη από το τότε ΥΠΕΧΩΔΕ για την κατασκευή του κτιρίου (ξύλινη κατασκευή) - την ζήτησα να την δω. Κάποια στιγμή είχε εγκρίνει τέτοιες μελέτες την δεκαετία του 80 το ΥΠΕΧΩΔΕ απ'ότι ξέρω
    Το τροχόσπιτο δεν απαγορεύεται να βρίσκεται σε αγροτεμάχιο αλλά δεν ρευματοδοτείται. Οπότε κάτι αντίστοιχο υποθέτω θα συμβαίνει και στην περίπτωση που έχω.
    Οπότε...εκτός Νόμου τα τροχόσπιτα και οι "τροχοβίλες"? (ναι δεν υπάρχει κάπου στη Νομοθεσία η λέξη τροχοβίλα.)

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.889
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Να ζητήσεις να δεις τη στατική μελέτη! Δεν υπάρχει θεμελίωση; Είναι σε τροχούς;

    Το ΥΠΕΧΩΔΕ έδινε άδειες για λυόμενα κτήρια που έβγαιναν σε βιομηχανική παραγωγή. Κάτι τέτοιο θα είναι και το ξύλινο σπίτι στο οποίο αναφέρεσαι. Σήμερα δεν γνωρίζω να υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
    Από εκεί και πέρα πήγαινες στην αρμόδια πολεοδομία όπου θα εγκαθίστανταν το λυόμενο κτήριο και έβγαζες κανονική οικοδομική άδεια. Έβαζες μέσα από ό,τι γνωρίζω τις μελέτες που είχες από το ΥΠΕΧΩΔΕ αλλά και τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης και μελέτη για τη θεμελίωση ή τη θερμομόνωση που διαφοροποιούνται από περιοχή σε περιοχή.

    Το ρεύμα στην Αττική θα το δίνουν με κάποιο πλάγιο τρόπο όπως ανέφερα παραπάνω.

    Συμπερασματικά, τα τροχόσπιτα δεν είναι παράνομα, η ρευματοδότησή τους είναι όπως και τυχόν μόνιμες κατασκευές που έχουν γίνει.

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •