win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους palex
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    117
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή Σύνδεσμοι δυσκαμψίας εντός πλαισιακής λειτουργίας

    Σε κτίριο με σύμμικτες πλάκες προέκυψε η ανάγκη τοποθέτησης χιαστών και στην διεύθυνση των ισχυρων αξόνων των υποστυλωμάτων όπου στην κορυφή τους εχω σύνδεση ροπής με τα κύρια δοκάρια του σχαρωματος.
    Τα χιαστά τα έχω χρησιμοποιήσει περίπου όπως και στο οπλ.σκυρόδεμα δηλαδή διάταξη εκατέρωθεν του κ.β τουλάχιστον από ένα σε κάθε διευθυνση.
    Το ερώτημα είναι αν συνηθίζεται αυτό, και πως υλοποιείται η σύνδεση στον κόμβο όπου υπάρχει η γωνιακή ενίσχυση της σύνδεσης ροπής με την δοκό, γιατι δεν το έχω ξαναδεί στην πράξη.
    Εχω την εντύπωση ότι σε αυτές της περιπτώσεις χρησιμοποιούνται συνδεσμοι τύπου Λ τους οποίους όμως δεν συμπαθώ, ενώ σε ένα σημείο εχω και πόρτα οποτε θα πρεπει να κανω διαμόρφωση τυπου ΥΥ όποτε παλι το ένα μέλος θα πιανει στον κόμβο γωνιακης ενίσχυσης.
    Σταυρό υποστύλωμα δεν μπορώ να βαλω λόγο λογισμικού...

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους palex
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    117
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Eχουν μεγάλο μήκος λυγισμου χωρίς ενδιάμεσο κόμβο, απαίτηση για αντοχή σε θλίψη, και συμμετέχει ενεργά στην παραλαβη των οριζοντίων δυναμεων η οριζόντια δοκός που πρεπει να έιναι πολυ ισχυρή.
    Επιπλέον στο ίδιο κομβοέλασμα που συνδέτε στην δοκό έχει απο την μία να συντρεχει θλιβόμενο μέλος και απο την αλλη εφελκυώμενο.
    Δεν μου φαινεται πολύ καθαρή η στατική λειτουργίας της, ενω με τα χιαστα δεσμεύεις απευθείας τους κομβους των υποστυλωματων.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους iogeo
    Εγγραφή
    30.10.2009
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    41
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από palex Προβολή Ανάρτησης
    Eχουν μεγάλο μήκος λυγισμου χωρίς ενδιάμεσο κόμβο, απαίτηση για αντοχή σε θλίψη, και συμμετέχει ενεργά στην παραλαβη των οριζοντίων δυναμεων η οριζόντια δοκός που πρεπει να έιναι πολυ ισχυρή.
    Επιπλέον στο ίδιο κομβοέλασμα που συνδέτε στην δοκό έχει απο την μία να συντρεχει θλιβόμενο μέλος και απο την αλλη εφελκυώμενο.
    Δεν μου φαινεται πολύ καθαρή η στατική λειτουργίας της, ενω με τα χιαστα δεσμεύεις απευθείας τους κομβους των υποστυλωματων.
    μην ξεχνάς πως αν δεν λάβεις υπόψη την ευεργετική εφελκυστική δύναμη ευστάθειας σε σύνδεσμο τύπου Χ (δηλ μήκος μέλους Χ από γωνία σε γωνία χωρίς κόμβο στην τομή τους) τότε το μήκος του Χ είναι μεγαλύτερο από του Λ

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια λειτουργίας παρασκευαστηρίου επεξεργασίας κρεάτων, εντός καταστημάτων λιανικής πώλησης κρεάτων
    Από το μέλος advice4u στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.03.2016, 07:54
  2. Χιαστί συνδέσμοι δυσκαμψίας
    Από το μέλος vale_valo στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.07.2012, 10:12
  3. Μεταλλικό κτίριο χωρίς κατακόρυφους χιαστί συνδέσμους δυσκαμψίας
    Από το μέλος musulis στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.12.2009, 22:19
  4. Σύστημα ενίσχυσης δυσκαμψίας
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.12.2009, 14:33
  5. Κατάταξη δυσκαμψίας μεταλλικής σύνδεσης
    Από το μέλος palex στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.11.2009, 23:48

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •