Σε μεζονέτα αρεοκατοικημένης περιοχής ''σχεδόν εντός'' της πόλης της καρδίτσας 160μ2 αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα:
Καθώς μπένεις απο την κυρίως είσοδο (σαλόνι) στο σπίτι υπάρχει καινό ύψους 6.30μ του κάτω επιπέδου με το πάνω.
Δηλαδή, το δάπεδο του πάνω επιπέδου της μεζονέτας σταματάει λίγο πριν την κυρία είσοδο και μπαίνωντας αντικρίζεις την κεκλυμένη οροφή της στέγης η οποία αποτελείτε απο τα εξείς υλικά απο κάτω προς τα πάνω: μόνωση 5εκ, μπετό 15εκ, μόνωση 5εκ και κεραμίδι.
Αυτός ο χώρος λοιπόν στο κάτω επίπεδο που εδράζετε στο εδάφος είναι γεμάτος ανοίγματα εκτός απο την γωνία που θα μπει το τζάκι και απο ένα σημείο εξωτερικού τοίχου 1.20 για να τοποθετηθεί ένα θερμαντικό στοιχείο.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το πάνω επίπεδο





To σημείο που σας λέω οτι είναι 1,20μ είναι μπαίνωντας δεξιά πίσω απο τον καναπέ που το σχέδιο λέει οτι είναι 1,00μ.
Να διευκρινήσω οτι ο πελάτης είναι φίλος και μου έχει ξεκαθαρίσει οτι στον συγκεκριμένο χώρο δεν θέλει πουθενά αλλού θερμαντικό σώμα, ούτε μπαίνωνας αριστερα ακριβώς της πόρτας, ούτε απέναντι πίσω απο τον άλλο μικρό καναπέ λόγο TV.
Στη μελέτη μου έχω χωρίσει τα δύο επίπεδα θεωρώντας οτι δεν θα ζεστένωνται ταυτόχρονα οπότε είναι δυο μη θερμενόμενοι χώροι και οι απώλειες βγαίνουν 9.100kcal/h για τον συγκεκριμένο χώρο και 33.500kcal/h για όλο το σπίτι.
Οι 9100 θερμίδες σημαίνουν 2 σώματα panel 33/900/1100 το δεύτερο εκ τον οποίων δεν έχω που να το βάλω!!!!!!
Ποιά είναι η αποψή σας??????
Να πάω στην λύση τών FCU?????
Ένα να μπεί στην θέση του σώματος και ένα ψηλά απέναντι σε ύψος 3.20μ στην ποδιά του πάνω παραθύρου (στον τοίχο που το σχεδιο διαστασιολογεί 4,10)?????


Υ.Γ. Η μεζονέτα θα θερμανθεί με φυσικό αέριο και σύστημα 2 ηλεκτροβανών.




Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.