Καλημέρα σε όλους συνάδελφοι,
Είμαι νέα μηχανικός και πρόσφατα ανέλαβα μια τακτοποίηση ημιυπαιθρίου σε διαμέρισμα. Καθώς το περνάω στο σύστημα μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

  1. Στο ποσοστό συνιδιοκτησίας του ιδιοκτήτη βάζω το ποσοστό συνιδιοκτησίας του οικοπέδου με τα χιλιοστά που λέει στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας; Ή έχει να κάνει με το ποσοστό ιδιοκτησίας του αιτούντα στο ίδιο το διαμέρισμα; Στην περίπτωση μου ο ιδιοκτήτης έχει την πλήρη κυριότητα.
  2. Στο σύστημα εκεί που δηλώνουμε τις αυθαιρεσίες έχει μία επιλογή «Εντοπισμός αυθαιρέτου πριν την υπαγωγή»; Εννοεί την περίπτωση να έχει γίνει μία καταγγελία και να μην πάει μόνος του ας πούμε ο ιδιοκτήτης να το ρυθμίσει; Είδα ότι επηρεάζει και το πρόστιμο
  3. Τον αριθμό ρεύματος και ΕΥΔΑΠ βάζω αυτά που λέει πάνω στο στέλεχος της αδείας; Ή είναι κάποιοι άλλοι αριθμοί; Με προβλημάτισε γιατί στην άδεια βλέπω ότι έχει σφραγίδα για εργοταξιακή χρήση.
  4. Στον αριθμό ορόφων θα βάλω όλης της πολυκατοικίας στην οποία ανήκει το διαμέρισμα ή μόνο τους ορόφους που αντιστοιχούν στο διαμέρισμα που υπάγεται στις ρυθμίσεις του 4495;
  5. Απαιτείται να καταθέσω στο σύστημα ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ εμού και του ιδιοκτήτη;

Και κάποιες πιο σημαντικές απορίες σε σχέση με τον υπολογογισμό του ποσοστού υπέρβασης της δόμησης:

  1. Το ποσοστό υπέρβασης της δόμησης εφόσον είναι διαμέρισμα σε πολυκατοικία το υπολόγισα ως εξής:

(Χιλιοστά που ανήκουν στον ιδιοκτήτη εξ αδιαιρέτου του οικοπέδου) (εμβαδόν οικοπέδου) Χ (συντελεστής δόμησης) = εμβαδόν που επιτρέπεται να δομήσει ο ιδιοκτήτης = έστω 62 τ.μ.
Τελικό εμβαδόν διαμερίσματος = εμβαδόν από ΣΟΙ + ημιυπαίθριος = έστω 67 τ.μ.
Ποσοστό υπέρβασης δόμησης (67-62)/62=8%
Είναι σωστό έτσι;

  1. Για να διαπιστώσω αν έχω υπέρβαση στην κάλυψη, κανονικά πάω στο διάγραμμα κάλυψης του οικοπέδου (που είναι στην ουσία η περιβάλλουσα της κάλυψης όλων των σταθμών); Ή πρέπει να πάω στην κάλυψη του ορόφου που είναι το διαμέρισμα; Εμένα η λογική μου λέει πως πάω στο διάγραμμα κάλυψης όλου του οικοπέδου.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!