win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 60
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας

    Γενικές οδηγίες: (όποιος θέλει συμπληρώνει)

    Για πίνακα σύστασης υπάρχουν οι εξής βασικοί κανόνες:

    1.Χιλιοστά παίρνουν μόνο οι ιδιοκτησίες που πληρούν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ κ τις 5 παρακάτω προϋποθέσεις
    α)ξεχωριστή
    β)διαιρετή
    γ)διακεκριμένη
    δ)ανεξάρτητη
    ε)οριζόντια

    .........ιδιοκτησία

    2.Τα χιλιοστά της κάθε ιδιοκτησίας βγάινουν με αναλογία ΟΓΚΩΝ.

    3.Ο όγκος των κοινόχρηστων χώρων επιμερίζεται στις ιδιοκτησίες

    4.Ο εναπομένων Σ.Δ. επιμερίζεται σε αυτοτελή ιδιοκτησία/ες ως ''δικαίωμα υψούν α' ορόφου κλπ...''ΜΗΝ ξεχάσετε στο δικαίωμα υψούν!!!:ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ επιφάνειες κοινοχρήστων!!!!!!!!!(το ξεχνάνε σχεδόν όλοι κ δίνουν όλα τα τετραγωνικά στο μελλοντικό διαμέρισμα........)

    5.Θέσεις στάθμευσης:χιλιοστά παίρνουν ΜΟΝΟ οι κλειστές/υπόγειες όπως εμφανίζονται στην Ο.Α.Στην Pilotis ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝ παίρνουν χιλιοστά.Έλεος πια με τους παλαιότερους συναδέλφους που το κάνουν κατ' εξακολούθηση.Άλλο πράγμα η ''πράξη γκαράζ'' κ άλλο η νόμιμη θέση στάθμευσης!!!βλ.12

    6.Βοηθητικοί χώροι:βλέπε 1.

    7.Κοινόχρηστοι βοηθητικοί χώροι υπογείου:ΔΕΝ παίρνουν χιλιοστά, ωστόσο εμφανίζονται στον πίνακα με τα τετραγωνικά τους.

    8.Μαιζονέτες:ΜΙΑ φορά το ύψος,όχι 2.Στις Εφορείες ΔΕΝ θα σας το περάσουν.

    9.Αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι να προβούμε σε κατανομή δαπανών θέρμανσης.Είναι ειδική μελέτη Μηχανολόγου Μηχανικού,ΔΕΝ εμπίπτει στις υποχρεώσεις μας,είναι ΠΟΛΥ καλά αμοιβόμενη εργασία (δεν έχει να κάνει καθόλου με τις ''τιμές πιάτσας'' για ένα πίνακα αναλογιών) κ εν πάσει περιπτώσει πρέπει να φάνε κ αυτοί οι συνάδελφοι κατ' αποκλειστικότητα.

    10.Πραγματική αξία ιδιοκτησιών:ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.Ενδεικτικοί συντελεστές:
    Κατάστημα:1,20
    Αποθήκη:1,00
    Διαμέρισμα Ισογείου:1,00
    Διαμέρισμα Α' ορόφου:1,06
    Διαμέρισμα Β' ορόφου:1,11
    κοκ.
    ΠΑΙΖΕΙ ρόλο στην κατανομή των χιλιοστών!

    11.Περίπτωση Τροποποίηση Σύστασης:newbies,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ!!!!!99,999999999% των περιπτώσεων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η μεταβολή των υπαρχόντων χιλιοστών!!!!!!!!!!!!!!Αν ο πίνακας δεν έγινε σωστά από τον πρώτο μηχανικό που έκανε τον επιμερισμό,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ κ δεν θα είστε εσείς αυτοί που θα τον διορθώσετε!!!
    Α-Π-Α-Γ-Ο-Ρ-Ε-Υ-Ε-Τ-Α-Ι σύμφωνα με τον κανονισμό πολυκατοικιας,βλέπε ''Αστικός Κώδικας'' για ισχύ κανονισμού πολ/κιας..........

    12.Περίπτωση αυθαιρέτων Η/Χ-διαφόρων άλλων χώρων-κτισμάτων:ΔΕΝ παίρνουν χιλιοστά.Κατά κανόνα ΜΟΝΟ οι νομίμως ιστάμενοι χώροι παίρνουν χιλιοστά!.Παράκαμψη παγίδας από συμβ/φους(αν δεν υπάρχουν εγκεκριμένες κατόψεις):αποτυπώνετε κανονικά τους χώρους ΜΕ τς αυθαιρεσίες,φτιάχνετε τον πίνακα ΜΟΝΟ με τους νομίμως ιστάμενους χώρους.Τέλος κ αυτό το παραμύθι.Αν υπάρχουν κατόψεις της Πολεοδομίας,δεν κάνετε αποτύπωση κ βασίζεστε σε αυτές.

    13.Αφήστε χώρο στο κάτω μέρος της Α4-Α3 σελίδας για να μπορέσουν οι συμβ/φοι να γράψουν πού επισυνάπτεται........

    14.Ψήφοι ΔΕΝ μεταβάλλονται σε τροποποίηση σύστασης.Αν δεν δόθηκαν από την αρχή,δεν θα δοθούν ποτέ.Βλ 12.

    15.Περίπτωση αυθαιρέτου προ '83:η Σύσταση γίνεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ χωρίς κανένα πρόβλημα.

    16.Απαιτούμενα έγγραφα μηχ/κού από συμβ/φο για σύσταση:
    α)τοπογραφικό
    β)κατόψεις
    γ)πίνακας αναλογιών
    δ)Βεβαίωση για ισόγεια κλειστή θέση στάθμευσης ότι δεν προσμετράται στο Σ.Δ.

    Τα α) κ β) αν υπάρχουν από την άδεια,πατάμε σε αυτά για το γ).Αλλιώς νέο τοπογραφικό κ νέες κατόψεις.Προσοχή:βλ.12 κ 16.
    Το δ) είναι από τη φύση του άκυρο,οι συμβ/φοι δεν έχουν ενημερωθεί,τέτοιες βεβαιώσεις ΜΟΝΟ η Πολεοδομία τις δίνει,ειδικά με αυτό το πρόσφατο μπάχαλο Σουφλιά.Με το που θα σας το ζητήσει ο ιδιοκτήτης,ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ τον στέλνετε στην Πολεδομία,ή πληρώνεστε την εκδούλευση να πάτε να το πάρετε.ΔΕΝ υπάγεται στις αρμοδιότητες-υποχρεώσεις ιδιώτη μηχανικού.

    17.Οι τοίχοι εννοείται ότι συμπεριλαμβάνονται στα τετραγωνικά.........(Η επιφάνεια της κάθε ιδιοκτησίας ορίζεται από το εξωτερικό της περίγραμμα.)
    Περιοχή ιδιοκτησίας-κοινόχρηστου χώρου:το πάχος του τοίχου πάει όλο στην ιδιοκτησία
    Περιοχή ιδιοκτησίας-ιδιοκτησία:το πάχος του τοίχου μισό-μισό στην κάθε ιδιοκτησία
    Περιοχή κλειστού κοινόχρηστου-κλειστό κοινόχρηστο:το πάχος του τοίχου μισό-μισό στον κάθε κοινόχρηστο
    Περιοχή κλειστού κοινόχρηστου-ανοικτό κοινόχρηστο:το πάχος του τοίχου όλο στον κλειστό κοινόχρηστο
    Περιοχή ιδιοκτησίας-Η/Χ:το πάχος του τοίχου πάει στην ιδιοκτησία
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη zavi@tee.gr : 23.12.2009 στις 10:19
    My triumphs,My mistakes.....

  2. Ευχαριστούν οι:

    + Show/Hide list of the thanked


  3. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος howard_roark δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    27.10.2009
    Αναρτ.
    52
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @ ζαβι

    αρχηγε δεν μας λες και τι παιζει με τις αποκλειστικες χρησεις, που ειναι και της μοδας? τι λενε οι συμβολαιογραφοι? παλια ειχαμε τα διαγραμματα αυλων - αυτα σημερα περνανε? μπορω εγω να δινω ιδιοχρησια και αποκλειστικη χρηση σε ακαλυπτους χωρους του οικοπεδου καθώς και σε δωματα/ταράτσες? για πες μας να τα εχουμε εδω ολα ωραια και συγκεντρωμενα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη kasvan : 15.12.2009 στις 22:40

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Evan Προβολή Ανάρτησης
    μήτσο ΕΝΣΤΑΣΗ στο 2
    τα χιλιοστά κάθε ιδιοκτησίας βγαίνουν ανάλογα με την αξία της ιδιοκτησίας και όχι με τον όγκο της
    Το ξέρω

    Το ανέφερα στο 10.
    Όμως αν αρχίσεις να ψάχνεις αξίες ισογείων καταστημάτων με εμπορικότητα οδών ανάλογα την περιοχή ΧΑΘΗΚΕΣ!-------->οπότε κατ' εκτίμηση του Μηχανικού.Ενδεικτικούς συντελεστές παρέθεσα.Προσοχή!:τη στήλη με τους συντελεστές αξίας ΔΕΝ την εκτυπώνετε!Την κάνετε hide.

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από howard_roark Προβολή Ανάρτησης
    @ ζαβι

    αρχηγε δεν μας λες και τι παιζει με τις αποκλειστικες χρησεις, που ειναι και της μοδας? τι λενε οι συμβολαιογραφοι? παλια ειχαμε τα διαγραμματα αυλων - αυτα σημερα περνανε? μπορω εγω να δινω ιδιοχρησια και αποκλειστικη χρηση σε ακαλυπτους χωρους του οικοπεδου καθώς και σε δωματα/ταράτσες? για πες μας να τα εχουμε εδω ολα ωραια και συγκεντρωμενα.
    Κατά κανόνα ΟΧΙ!Μόνο κατά ''παρέκκλιση''.......
    Οι συμβ/φοι ακολουθούν ΓΟΚ κ κανονισμό πολυκατοικίας!Ό,τι εναντιώνεται στο ΓΟΚ δεν γίνεται δεκτό,εκτός κ αν προβλέπεται από τον κανονισμό.Ο Αστικός Κώδικας αναλαμβάνει πλέον να λύσει τα ενδότερα των ενοίκων,δεν είναι δουλειά μηχανικού.
    Προσωπική συμβουλή:παίρνεις τηλ το δικηγόρο της κάθε σύστασης κ τον ρωτάς κατά περίπτωση.Αν δεν υπάρχει δικηγόρος,τότε ΜΗΝ δίνεις χιλιοστά σε κοινόχρηστους χώρους αποκλειστικής χρήσης!

    Με λίγα λόγια howard,είναι θέμα δικηγόρου,ούτε καν συμβ/φου το αν θα δοθούν χιλιοστά σε κοινόχρηστους χώρους αποκλειστικής χρήσης.Διαγράμματα αυλών δεν έχω ιδέα τί είναι,είμαι γεννημένος μετά το '60..........
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη zavi@tee.gr : 15.12.2009 στις 21:18
    My triumphs,My mistakes.....

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος howard_roark δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    27.10.2009
    Αναρτ.
    52
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    χιλιοστα σιγουρα δεν παιρνει ο κηπος, το ξερουμε αυτο - αφου ολα τα χιλιοστα εχουν την εννοια του μεριδιου συνιδιοκτησιας επι του οικοπεδου. αυτο ειναι σαφες.

    εγω ομως μιλαω για την "αποκλειστικη χρηση", και το πώς αυτή αποτυπωνεται στην συσταση ωστε να μην εχουμε ευτραπελα. δηλαδη σε ακαλυπτο οικοπεδου υπαρχει κοινοχρηστος κηπος ο μισος και αλλος τοσος για χρηση της κατοικιας ισογειου με αποκλειστικοτητα της ιδιοκτησιας αυτής. ειναι θολο το θεμα. το ιδιο για τις ταρατσες. δηλαδη αφηνουμε μεν κοινοχρηστο κομματι για να μην εχουμε φασαριες για ηλιακους και απλωμενα σωβρακα και δορυφορικα πιατα αλλα δινουμε και ενα κομματι πριβε για να φτιαχνονται οι ανθρωποι με τα roof garden και τα barbecue τους.....

    τα...διαγραμματα αυλων κι εγω απο αρχαιολογικες ανασκαφες σε αδειες του 70 τα ξερω ρε φιλε, τι νομιζετε οτι ειμαι κανενας μπαμπογερος?

    αυτα ουσιαστικα καθοριζαν αποκλειστικες χρησεις για τις (τοτε συνηθισμενες) ισογειες κατοικιες που αφορουσαν μικρα κομματακια κηπου (πισω) ή πρασιας (μπροστα) για να βαζουν οι ανθρωποι τα λουλουδακια τους ή να πινουν τον καφε τους. επιτρεποταν δε ο διαχωρισμος απο τους κανονισμους της πολυκατοικιες (στις περιπτωσεις που εχω δει εγω) μονο με φυτευση και οχι με φραχτη.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους Evan
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    437
    Εύσημα

    έδωσε
    48
    έλαβε
    33
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    @howard μιλάς για ιδιοχρησία επιτρέπεται αλλά δεν γνωρίζω εάν παίρνει χιλιοστά που δεν νομίζω

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους alf
    Εγγραφή
    03.12.2009
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    15
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Για αποκλειστικές χρήσεις δώματος και αυλών εγώ έφτιαξα ένα ξεχωριστό πινακίδιο, χωρίς χιλιοστά, όπου αναφερόταν σε στήλες α)το διαμέρισμα το οποίο θα είχε την αποκλ χρήση β) περιγραφή (δώμα, αυλή..) γ)στάθμη χώρου αποκλειστικής χρήσης δ) επιφάνεια.
    όλα αυτά σε συνεννόηση με τον συμβ/φο και όλα καλά.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης Γ
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    69
    Εύσημα

    έδωσε
    15
    έλαβε
    10
    Αρχεία

    Λήψεις
    222
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι για τσεκάρετε το εξελάκι...Το έφερα στα μέτρα μου και σύμφωνα με ζαβι δεν έχω συμπεριλάβει δαπάνες για θέρμανση κι ανελκυστήρα.Πρόκειται βέβαια για απλή περίπτωση σύστασης.Συμφωνείτε με τους υπολογισμούς των κελιών?Οι ψήφοι πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός?


    http://ifile.it/nfaz9dw/%CF%83%CF%8D...F%83%CE%B7.xls

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος georgecv δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    49
    Εύσημα

    έδωσε
    10
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    759
    Ανέβασε
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από zavi@tee.gr Προβολή Ανάρτησης
    Γενικές οδηγίες: (
    17.Οι τοίχοι εννοείται ότι συμπεριλαμβάνονται στα τετραγωνικά.........(Η επιφάνεια της κάθε ιδιοκτησίας ορίζεται από το εξωτερικό της περίγραμμα.)
    Περιοχή ιδιοκτησίας-κοινόχρηστου χώρου:το πάχος του τοίχου πάει όλο στην ιδιοκτησία
    Περιοχή ιδιοκτησίας-ιδιοκτησία:το πάχος του τοίχου μισό-μισό στην κάθε ιδιοκτησία
    Περιοχή κλειστού κοινόχρηστου-κλειστό κοινόχρηστο:το πάχος του τοίχου μισό-μισό στον κάθε κοινόχρηστο
    Περιοχή κλειστού κοινόχρηστου-ανοικτό κοινόχρηστο:το πάχος του τοίχου όλο στον κλειστό κοινόχρηστο
    Περιοχή ιδιοκτησίας-Η/Χ:το πάχος του τοίχου πάει στην ιδιοκτησία
    Πρέπει να προστεθεί και το:
    Περιοχή ιδιοκτησίας - κλειστού κοινόχρηστου χώρου το πάχος του τοίχου μισό-μισό στην κάθε ιδιοκτησία

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Γιάννης Γ Προβολή Ανάρτησης
    Συμφωνείτε με τους υπολογισμούς των κελιών?Οι ψήφοι πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός?
    Γιάννη Μπράβο.Τέλειο είναι.Μία παρατήρηση:ανεβάζεις υπερβολικά απότομα την αξία των ορόφων,όσο αυτοί μεγαλώνουν.

    Αντί το βήμα αύξησης της αξίας να είναι 0,10 όπως το έχεις,κάντο καλύτερα 0,05.

    Οι ψήφοι δεν είναι απαραίτητο να είναι ακέραιοι,ούτε τα χιλιοστά.Καλό θα ήταν να είναι βέβαια,εγώ ποτέ δεν έχω δώσει δεκαδικά,αφού μιλάμε για χιλιοστά,που σημαίνει ότι η ακρίβεια της αναλογίας είναι ήδη 0,001..............
    My triumphs,My mistakes.....

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το μέλος vasgi δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.11.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    73
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    29
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Γιά τις γενικές οδηγίες που αναφέρονται πιό πάνω δεν υπάρχουν επίσημοι κανόνες , αλλά μόνο εθιμικοί οι οποίοι διαφέρουν από κάθε περιοχή .
    Ετσι σε κάποιες περιοχές στο εμβαδόν του μεταβιβαζόμενου διαμερίσματος , υπολογίζονται και τα κοινόχρηστα , ακόμη και οι μεγάλες βεράντες .

    Εγώ θεωρώ ότι σε περίπτωση τοίχου ιδιοκτησίας και κοινόχρηστου , ο τοίχος πάει όλος στην ιδιοκτησία , γιατί η ιδιοκτησία θεωρείται κλειστή με διπλό τοίχο ούτως η άλλως , αλλά και ότι τα κοινόχρηστα υπάρχουν χάριν των ιδιοκτησιών και έτσι μόνο το ελάχιστο απαιτούμενο εμβαδόν τους , θα πρέπει να μην υπολογίζεται στην ιδιοκτησία .

    Συμφωνώ με τον zavi ότι θα πρέπει να κάνμουμε στρογγυλοποιήσεις στην ακέραια μονάδα σε όλα στον πίνακα , ακόμα και στα εμβαδά , μιά και ούτως η άλλως προβλέπεται ανοχή 2 - 3 % .

    Ενα άλλο θέμα που θέλω να συζητήσουμε , είναι τι γίνεται με τον αντισεισμικό αρμό και με τις μεσοτοιχίες που αφήνονται εκτός του Φ.Ο. του κτιρίου .
    Οπως ξέρετε ο αντ. αρμός μετράει στην κάλυψη , αλλά όχι στη δόμηση .
    Στην πράξη όμως πρόκειται γιά τοίχο , μιά και το τμήμα αυτό του οικοπέδου ακολουθεί τον κάθε όροφο . Σε περιπτώσεις μικρών οικοπέδων που κολλάς από τις 2 μεριές και έχεις και μεσοτοιχίες μπορεί αυτός ο αρμός να είναι 20-30 εκ από κάθε πλευρά και το συνολικό εμβαδόν να είναι από 5 μέχρι 10 τμ . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ? Θεωρείται εμβαδόν του διαμερίσματος , η απλά ξεχνάμε την ύπαρξη του ?
    Ρωτώντας τον δικηγόρο μου , μου είπε ότι δεν υπάρχει συνολικός τρόπος αντιμετώπισης .

    Περιμένω τις απόψεις σας .

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Αλέξανδρος δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    87
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Εξαίρετοι συνάδελφοί μου


    Σε σεμινάριο real estate στο ΤΕΕ μας είχαν πει πως τα χιλιοστά πηγαίνουν κατά σύμβαση και όχι σύμφωνα με όγκο, τετραγωνικα, αξία. Δίνεις όσα θές όπου θές!!

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Αλέξανδρος Προβολή Ανάρτησης
    Δίνεις όσα θές όπου θές!!
    Ok,δεν διαφωνώ.Ξανακοίτα το 10.

    Επίσης,θέλω να δω το πρόσωπο των συναδέλφων όταν τους επιστρέφουν οι δικηγόροι κ οι συμ/φοι τη σύσταση για διόρθωση........κ μην προσπαθήσετε τότε να πείσετε ότι έχετε δίκιο,αφού-το ξαναλέω-σαφείς κανόνες ΔΕΝ υπάρχουν!Θεωρώ ότι ο όγκος είναι το κρίσιμο μέγεθος,αφού έχω ξεκοκαλίσει το διάταγμα του '29 κ σύμφωνα με το μυαλό μου(προσωπική μου ερμηνεία δηλαδή),θεωρώ ότι αναλογία δίνεται σύμφωνα με το πάχος της κάθε οριζόντιας φέτας(ιδιοκτησίας) σε συναρτηση με την αξία της,όπως ακριβώς θα κόβαμε σε οριζόντιες φέτες μία τούρτα(μη γελάτε,ακριβώς έτσι είναι):αν πετύχεις τη στρώση της σοκολάτας,τότε σίγουρα η φέτα σου αξίζει περισσότερο από τη φέτα του τύπου που του έτυχε η ζύμη,επίσης όσο περισσότερο πάχος σοκολάτας έχει η φέτα σου αξίζει περισσότερο από του άλλου που έχει μικρότερο.Περιμένω τη δική σας ερμηνεία!

    Θεωρώ ακόμη ότι με το σύνολο των οδηγιών καλύπτεται το 99,99% των περιπτώσεων στην Ελλάδα.Προσθέστε κ τις δικές σας οδηγίες!
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη zavi@tee.gr : 23.12.2009 στις 17:16
    My triumphs,My mistakes.....

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος SIRADRAB δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.10.2009
    Αναρτ.
    79
    Εύσημα

    έδωσε
    20
    έλαβε
    27
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    Εγώ το παίζω δικαστής και ψυχολόγος. Δεν υπάρχουν κανόνες, την τούρτα την κόβω όπως μου πούνε οι ιδιοκτήτες και αφού ψυχοαναλύσω τις διαθέσεις τους και τι σόι γλυκό θέλουν να βγει στο τέλος, δίνω διαφορετικές αξίες.

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους alf
    Εγγραφή
    03.12.2009
    Αναρτ.
    9
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    15
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ακριβώς. Όταν δεν υπάρχουν σαφείς κανόνες αρχίζουν τα μαγειρέματα. Και αυτό συμβαίνει σε πολλές διαστάσεις στην καθημερινότητά μας. Ιδίως όταν έχει να κάνει με "γλυκό".

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος ibo δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.12.2009
    Αναρτ.
    58
    Εύσημα

    έδωσε
    18
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    71
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Γιάννης Γ Προβολή Ανάρτησης
    Συνάδελφοι για τσεκάρετε το εξελάκι...Το έφερα στα μέτρα μου και σύμφωνα με ζαβι δεν έχω συμπεριλάβει δαπάνες για θέρμανση κι ανελκυστήρα.Πρόκειται βέβαια για απλή περίπτωση σύστασης.Συμφωνείτε με τους υπολογισμούς των κελιών?Οι ψήφοι πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός?
    http://ifile.it/nfaz9dw/%CF%83%CF%8D...F%83%CE%B7.xls
    Υπάρχει πουθενά το εξελακι συνάδελφοι?

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Στείλε πμ στον δημιουργό του, αν μπορεί να το ανεβάσει ξανά. Καλύτερα στην ενότητα downloads του φόρουμ.

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος ibo δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.12.2009
    Αναρτ.
    58
    Εύσημα

    έδωσε
    18
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    71
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Ο δημιουργός Του :-) δεν το έχει.
    αν κάποιος συνάδελφος το έχει, ας κάνει μια κίνηση. Ευχαριστώ

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #18
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός Π.Ε.
    Το μέλος teo_z δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    25.10.2011
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    10
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Κοινόχρηστοι χώροι

    Έχω μία περίπτωση ισόγειου καταστήματος (137 τ.μ.) με υπόγειο (175 τ.μ.) σε πολυκατοικία. Το κατάστημα έχει είσοδο απ' ευθείας από το δρόμο (ΔΕ μπαίνεις από την κοινόχρηστη σκάλα). Παρόλα αυτά στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας φαίνεται ότι το κατάστημα και το υπόγειο έχουν και κοινόχρηστους χώρους 12,32 τ.μ. το κατάστημα και 20,50 τ.μ. το υπόγειο. Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί γίνεται αυτό; Μήπως οι κοινόχρηστοι χώροι είναι το λεβητοστάσιο και αν ναι γιατί γράφει διαφορετικό εμβαδόν για το υπόγειο και άλλο για το κατάστημα.

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #19
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Διαφορετικό εμβαδό Κ.Χ. για κατάστημα και υπόγειο μπορεί να υπάρχει αν το υπόγειο είναι ανεξάρτητο του καταστήματος.
    Τα καταστήματα του ισογείου, ακόμα κι αυτά που έχουν ξεχωριστή είσοδο απ' αυτήν της οικοδομής, συμμετέχουν σ' όλους τους κοινόχρηστους χώρους ακόμα και στα έξοδα συντήρησής τους, ακόμα και αυτά των ανελκυστήρων, στην τελευταία περίπτωση όχι τα έξοδα λειτουργίας καθότι δεν εξυπηρετούνται από τους ανελκυστήρες αλλά στα μεγάλα έξοδα π.χ. αντικατάστασης ανελκυστήρα.

    Λογικό λοιπόν δεν είναι να έχουν και ποσοστά επί των κοινοχρήστων;

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #20

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαχωρισμός οριζόντιας ιδιοκτησίας σε μερικότερες
    Από το μέλος ange_gais στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.09.2014, 12:56
  2. N.4178/13: Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.09.2013, 23:16
  3. N.4014/11: Βεβαίωση για σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας
    Από το μέλος Lina08 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.11.2012, 20:41
  4. Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε παλιά οικοδομή
    Από το μέλος makap στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.01.2010, 17:39
  5. Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε παλιά οικοδομή
    Από το μέλος makap στη θεματική κατηγορία Αρχιτεκτονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.11.2009, 19:08

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •