win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 13 από σύνολο 13
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός ΤΕΕ
    Το μέλος s.vassilis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    25
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Απαιτείται αλλαγή χρήσης για κατάστημα σε κομμωτήριο;

    Καλησπέρα συνάδελφοι.Μου έχει τύχει η εξής περίπτωση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

    Έχω ενα κατάστημα 15 τ.μ. για το οποίο στην τελευταία άδεια έχει γίνει μελέτη ύδρευσης αποχέτευσης οπότε στα σχέδια αδείας υπάρχει WC με νιπτήρα και θερμοσίφωνα.
    Ο ενοικιαστής το θέλει για κομμωτήριο.Έτσι μου ζήτησε κάτοψη και τομή του χώρου για το υγειονομικό.
    Πίστευα στην αρχή ότι για να του δώσω τη βεβαίωση κύριας χρήσης που πλέον δίνουμε οι μηχανικοί και όχι οι πολεοδομίες ότι θα χρειαστεί αλλαγή χρήσης από κατάστημα εμπορικό σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος όμως στην πολεοδομία μου είπαν ότι παρόλο που θέλω άδεια από υγειονομικό...το κομμωτήριο θεωρείται κατάστημα παροχής προσωπικών υπηρεσιών και δε χρειάζομαι άδεια αλλαγής χρήσης.Επίσης δε χρειάζομαι για να κατασκευάσω την τουλέτα που απαιτείται κάποια άδεια γιατί υπάρχει άδεια ύδρευσης αποχέτευσης όπως προανέφερα.
    Χρειάζεται μου έιπαν η περίφημη γνωστοποίση του νοκ μόνο για τις αλλαγές που θα κάνει εσωτερικά ώστε το wc να γίνει με προθάλαμο όπως απαιτεί το υγειονομικό καθώς και ότι εργασίες κάνει εσωτερικα για το κομμωτήριο.
    Να σημειώσω ότι είμαι σε ισόγειο και δεν επηρεάζω στατικά το φορέα.

    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

    1)Έχουν δίκιο στην πολεοδομία για το ότι δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης ώστε να υπογράψω άφοβα τη βεβαίωση κύριας χρήσης ;
    2)Χρειάζομαι επιπλέον θέση στάθμευσης;
    3)Δεν χρειάζεται παρόλο που κάνω γνωστοποίηση για τις εσωτερικές εργασίες κάπως να ενημερώσω τον φάκελο με την τελική μορφή που θα πάρει...ότι έγινε κομμωτήριο και φτιάχτηκε προθάλαμος στο
    wc;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχολειθεί να με βοηθήσει..

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Διάβασε την §2 του άρθρου 5 του ΝΟΚ.
    "Χώροι για τους οποίους έχει χορηγηθεί άδεια δόμησης με συγκεκριμένη χρήση, μπορούν να μεταβάλουν τη χρήση τους, εφόσον η νέα χρήση προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και οι προϋποθέσεις για τη νέα χρήση καλύπτονται από τις προϋποθέσεις επί μέρους μελετών που πληροί η υφιστάμενη χρήση. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου και δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης"
    Η νέα (είναι νέα; ) χρήση (κομμωτήριο) προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις; ΝΑΙ
    Προϋπόθεση για τη νέα χρήση είναι η ύπαρξη WC με προθάλαμο. Αυτό καλύπτεται από τις υπάρχουσες μελέτες; ΌΧΙ. Μελέτες ύδρευσης/αποχέτευσης μπορεί να υπάρχουν μεν, τροποποιούνται δε με τις απαιτούμενες εσωτερικές διαρρυθμίσεις.
    Άρα, αν πας κατά το τυπικό του ΝΟΚ, χρειάζεται έκδοση άδειας δόμησης κατά το άρθρο 5, §1.

    Όμως, πλέον έχουμε και την πρόσφατη εγκύκλιο του ΝΟΚ:
    "Οι εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων που θίγουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου και δεν τροποποιούν τις εγκαταστάσεις αυτού, δεν απαιτούν την έκδοση άδειας δόμησης."
    Οι μεταβολές στο WC δεν είναι μεταβολή στις εγκαταστάσεις; Αν θεωρείς ότι είναι (κατά τη γνώμη μου είναι), τότε απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης.
    Μεταβολές πάντως στον φέροντα οργανισμό δεν έχεις.

    "Βασικό κριτήριο για την αναγκαιότητα έκδοσης άδειας δόμησης για αλλαγή χρήσης είναι η αλλαγή των θέσεων στάθμευσης προς το δυσμενέστερο, επειδή τροποποιεί παλαιότερα διαγράμματα κάλυψης και διαγράμματα δόμησης, δεδομένου ότι ήταν και παραμένει απαραίτητο στοιχείο που αποτυπώνεται σε αυτά και ενδεχομένως διαφοροποιείται και ο περιβάλλων χώρος και ο υπολογισμός της φύτευσης και υπέρ της ασφάλειας."
    Για τα 15τμ που είναι το εμβαδόν του καταστήματος δεν νομίζω ότι προκύπτουν θέσεις στάθμευσης. Προκύπτουν;

    "Αιτία έκδοσης άδειας δόμησης, χωρίς αυτό να αποτελεί έννοια αλλαγής χρήσης χώρου, είναι και ενδεχόμενες αλλαγές στις όψεις εφόσον διαφοροποιούν το διάγραμμα δόμησης ή - με παλαιότερους τρόπους έκδοσης αδειών - τα εγκεκριμένα σχέδια όψεων."
    Έχεις αλλαγές στις όψεις;

    Οπότε, το μόνο που μένει να διευκρινιστεί από εσένα είναι αν θεωρείς μεταβολή των εγκαταστάσεων τις αλλαγές στις σωληνώσεις ύδρευσης/αποχέτευσης του WC.

    Συνεπώς:
    Σύμφωνα με το γράμμα του ΝΟΚ, χρειάζεται έκδοση άδειας δόμησης μόνο και μόνο λόγω της μεταβολής των εγκαταστάσεων ύδρευσης/αποχέτευσης.
    Σύμφωνα με το πνεύμα του ΝΟΚ αλλά και της εποχής, που πρέπει να μας διακρίνει, δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης αλλά μόνο έγγραφη γνωστοποίησης της Υ.ΔΟΜ. και της αστυνομίας.
    15τμ είναι στο κάτω-κάτω της γραφής!

    Στη θέση σου θα ακολουθούσα τη γραμμή της πολεοδομίας. Αν είχαν αντίθετη άποψη και μου ζητούσαν άδεια δόμησης, δεν θα τους αδικούσα.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός ΤΕΕ
    Το μέλος s.vassilis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    25
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Χάρη για την ταχύτατη απάντηση σου.Γενικά στην πολεοδομία που ρώτησα δύο υπαλλήλους μου το παν με απόλυτη σιγουριά και ότι θα μου έδιναν βεβαίωση κύριας χρήσης αν την έδινε η πολεοδομία ακόμα.Απλά αγχώνομαι κατά πόσο φέρω ευθύνη στο αν χρειάζεται αλλαγή χρήσης αποτυπώνοντας το σχέδιο για το υγειονομικό και βάζοντας πάνω τη βεβαίωση μηχανικού που ζητάνε εκει για την κύρια χρήση.

    Από όσο διάβασα σύμφωνα με μια απόφαση του 2004 χρειάζεται μία θέση στάθμευσης για κάθε 60 ή 80 τ.μ. οπότε μου έβγαινε κάτω από 0.5 άρα δεν απιτείτο ενώ αφαιρείς και αυτή που χρειαζόταν η προηγούμενη χρήση και άρα μάλλον δεν χρειάζεται εδώ.

    Συμφωνώ για τις εγκαταστάσεις στο wc αν όμως με χωράει να κάνω τον προθάλαμο βάζοντας το νιπτήρα και τη λεκάνη στη ίδια θέση όπως και το θερμοσίφωνα τότε η μόνη αλλαγή στην εγκατάσταση μου είναι μία γραμμή για το λουστήρα που θα βρίσκεται ακριβώς έξω από το wc.Λόγω ελάχιστης εμπειρίας...δεν ξέρω κατά πόσο υπερβάλλω....Ωστόσο και στη περίπτωση που το wc μείνει περίπου στην ίδια θέση και βάλω κοντάτο λουστήρα δεν καλύπτομαι από το νοκ άρθρο 4 παρ3. που λέει ότι για <<Συντήρηση,επισκευή ή διασκευή εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων>> θέλω γνωστοποίηση και όχι άδεια...;;;;
    Όσον αφορά τις όψεις..απλά η πόρτα είναι λίγο πιο δεξιά και ανοίγει από την δεξιά μεριά αντι για την αριστερή ... τα σχέδια της άδειας είναι παλιά και δεν αναφέρουν καν διαστάσεις...¨Αλλη αλλαγή δεν έχω στις όψεις.Αποτελεί αυτό παράβαση;

    Και πάλι ευχαριστώ που ασχολήθηκες...!!!

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η μετακίνηση της πόρτας στην όψη, ανεξαρτήτως της φοράς ανοίγματος, αποτελεί τροποποίηση της όψης με μια αυστηρή ματιά.
    Μην τρελαθούμε όμως.
    Για τέτοιας ήσσονος σημασίας αλλαγές σε ένα χώρο όλο και όλο 15τμ, όσο αυστηρά και να ερμηνεύσεις τη νομοθεσία, δεν θα προχωρούσα σε έκδοση άδειας πόσω μάλλον όταν η ίδια η πολεοδομία με προτρέπει να προχωρήσω με μια απλή γνωστοποίηση.

    Θα πρέπει να μάθουμε να ξεχωρίζουμε το σημαντικό από το ασήμαντο και να μην φοβόμαστε τη λήψη ευθυνών.
    Και εμείς οι μηχανικοί και οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι νομοθέτες.
    Αν θέλουμε να πάμε μπροστά σαν κοινωνία.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός ΤΕΕ
    Το μέλος s.vassilis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    25
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαρη ευχαριστω και παλι..νομιζω επομενως πως συμφωνεις και στο θεμα των αγωγων οτι ειναι διασκευη.
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι για να δουμε ασπρη μερα πρεπει να βοηθησουμε ολοι στο να επιταχυνουμε τις διαφορες καθε φορα διαδικασιες....αν και διαφωνω οτι για κατι που αμοιβομαστε το ιδιο σαν να το θεωρουσε οπως παλια η πολεοδομια(ΒΚΧ) εμεις τωρα πρεπεινα παρουμε ολη την ευθυνη της νομιμοτητας και να τσακωνομαστε με τους πελατες μας γιατι το ψαχνουμε για να μαστε σωστοι ενω στον γειτονα ο μηχανικος το υπεγραψε και με τις διπλες παρατυπιες!
    Δεν ειναι οτι φοβαμαι μηπως και τρεχω αργοτερα...δεν τρεχουν για αλλα πολυ χειροτερα αλλοι κ αλλοι!Παλι ο ιδιοκτητης θα την πληρωσει πιστευω στο τελος και σε αυτες τις περιπτωσεις!Απλα νομιζω οτι ετσι δεν γινεται να κανουμε σωστα τη δουλεια μας...

    Και παλι ευχαριστω Χαρη!

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η διασκευή δεν είναι με άλλα λόγια τροποποίηση;
    Ας μην μπούμε στη διαδικασία να ερμηνεύσουμε τον ΝΟΚ, διότι απλά η μια παράγραφος αναιρεί την άλλη!

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός ΤΕΕ
    Το μέλος s.vassilis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    25
    Εύσημα

    έδωσε
    14
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    . !!!!

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    ΠΟΛ.ΜΗΧ.
    Το μέλος P.A. δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2013
    Αναρτ.
    146
    Εύσημα

    έδωσε
    57
    έλαβε
    23
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον συνάδελφο, τόσο σε αυτά που παρέθεσε από τη νομοθεσία όσο και με τις υπόλοιπες προσεγγίσεις του.

    Πιστεύω ότι μπορείς να προχωρήσεις.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    ΠΟΛ.ΜΗΧ.
    Το μέλος P.A. δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2013
    Αναρτ.
    146
    Εύσημα

    έδωσε
    57
    έλαβε
    23
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
    Διάβασε την §2 του άρθρου 5 του ΝΟΚ.
    "Χώροι για τους οποίους έχει χορηγηθεί άδεια δόμησης με συγκεκριμένη χρήση, μπορούν να μεταβάλουν τη χρήση τους, εφόσον η νέα χρήση προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και οι προϋποθέσεις για τη νέα χρήση καλύπτονται από τις προϋποθέσεις επί μέρους μελετών που πληροί η υφιστάμενη χρήση. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου και δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης"
    Η νέα (είναι νέα; ) χρήση (κομμωτήριο) προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις; ΝΑΙ
    Προϋπόθεση για τη νέα χρήση είναι η ύπαρξη WC με προθάλαμο. Αυτό καλύπτεται από τις υπάρχουσες μελέτες; ΌΧΙ. Μελέτες ύδρευσης/αποχέτευσης μπορεί να υπάρχουν μεν, τροποποιούνται δε με τις απαιτούμενες εσωτερικές διαρρυθμίσεις.
    Άρα, αν πας κατά το τυπικό του ΝΟΚ, χρειάζεται έκδοση άδειας δόμησης κατά το άρθρο 5, §1.

    Όμως, πλέον έχουμε και την πρόσφατη εγκύκλιο του ΝΟΚ:
    "Οι εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων που θίγουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου και δεν τροποποιούν τις εγκαταστάσεις αυτού, δεν απαιτούν την έκδοση άδειας δόμησης."
    Οι μεταβολές στο WC δεν είναι μεταβολή στις εγκαταστάσεις; Αν θεωρείς ότι είναι (κατά τη γνώμη μου είναι), τότε απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης.
    Μεταβολές πάντως στον φέροντα οργανισμό δεν έχεις.

    "Βασικό κριτήριο για την αναγκαιότητα έκδοσης άδειας δόμησης για αλλαγή χρήσης είναι η αλλαγή των θέσεων στάθμευσης προς το δυσμενέστερο, επειδή τροποποιεί παλαιότερα διαγράμματα κάλυψης και διαγράμματα δόμησης, δεδομένου ότι ήταν και παραμένει απαραίτητο στοιχείο που αποτυπώνεται σε αυτά και ενδεχομένως διαφοροποιείται και ο περιβάλλων χώρος και ο υπολογισμός της φύτευσης και υπέρ της ασφάλειας."
    Για τα 15τμ που είναι το εμβαδόν του καταστήματος δεν νομίζω ότι προκύπτουν θέσεις στάθμευσης. Προκύπτουν;

    "Αιτία έκδοσης άδειας δόμησης, χωρίς αυτό να αποτελεί έννοια αλλαγής χρήσης χώρου, είναι και ενδεχόμενες αλλαγές στις όψεις εφόσον διαφοροποιούν το διάγραμμα δόμησης ή - με παλαιότερους τρόπους έκδοσης αδειών - τα εγκεκριμένα σχέδια όψεων."
    Έχεις αλλαγές στις όψεις;

    Οπότε, το μόνο που μένει να διευκρινιστεί από εσένα είναι αν θεωρείς μεταβολή των εγκαταστάσεων τις αλλαγές στις σωληνώσεις ύδρευσης/αποχέτευσης του WC.

    Συνεπώς:
    Σύμφωνα με το γράμμα του ΝΟΚ, χρειάζεται έκδοση άδειας δόμησης μόνο και μόνο λόγω της μεταβολής των εγκαταστάσεων ύδρευσης/αποχέτευσης.
    Σύμφωνα με το πνεύμα του ΝΟΚ αλλά και της εποχής, που πρέπει να μας διακρίνει, δεν απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης αλλά μόνο έγγραφη γνωστοποίησης της Υ.ΔΟΜ. και της αστυνομίας.
    15τμ είναι στο κάτω-κάτω της γραφής!

    Στη θέση σου θα ακολουθούσα τη γραμμή της πολεοδομίας. Αν είχαν αντίθετη άποψη και μου ζητούσαν άδεια δόμησης, δεν θα τους αδικούσα.


    Διαβάζοντας στις Τεχνικές Οδηγίες 12/2012 για την εφαρμογή του Ν.Ο.Κ. στο Άρθρο 5 γράφει ότι συγκεκριμένα για την αλλαγή από ''Κατάστημα'' σε κατάστημα Υγ. Ε. απαιτείται σε κάθε περίπτωση άδεια Αλλαγής Χρήσης. Επομένως δεν ισχύει η παρ.1 του Άρθρου 5 του Ν.Ο.Κ σε αυτές τις περιπτώσεις.

    Παρακαλώ παραθέστε τη γνώμη σας.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το "απαιτείται σε κάθε περίπτωση" δεν νομίζω ότι το αναγράφει πουθενά.

    Εκείνο που αναγράφουν οι Τεχνικές Οδηγίες είναι στην §2 του άρθρου 5:
    "Σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (αναψυκτήρια, εστιατόρια κ.λπ.) αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. Β του Π.Δ/τος 23.02/06.03.1987 (ΦΕΚ 166/Δ΄) και του «Κτιριοδομικού Κανονισμού» (ΦΕΚ 59/Δ΄/03.02.1989). Επομένως απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης «καταστήματος» σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (π.χ. εστιατόριο – αναψυκτήριο)."

    Προσωπικά θεωρώ ότι το "απαιτείται άδεια δόμησης" αναφέρεται με την ευρεία έννοια ότι χρειάζεται άδεια. Η άδεια όμως έχει πολλές μορφές. Μία απ' αυτές είναι ή άδεια δόμησης της §1 του άρθρου 4, μία άλλη είναι ή "Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας" της §2 του άρθρου 4, μία ακόμα μορφή είναι η "έγγραφη ενημέρωση" της §3 του ιδίου άρθρου και τέλος είναι η "δήλωση ανάληψης επίβλεψης" της §4 του άρθρου 4 πάλι του ΝΟΚ.

    Το πότε ακολουθούμε τη διαδικασία της έκδοσης άδειας δόμησης ή όχι σε αλλαγές χρήσης περιγράφεται αναλυτικά στις Τεχνικές Οδηγίες και ειδικότερα στην αναφορά της: "παρ. 1στ & παρ. 1ζ (σε συνδυασμό με το άρθρο 5 παρ. 1 & 2 & με το άρθρο 29 παρ. 3)".

  11. Ευχαριστούν οι:


  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    ΠΟΛ.ΜΗΧ.
    Το μέλος P.A. δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2013
    Αναρτ.
    146
    Εύσημα

    έδωσε
    57
    έλαβε
    23
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Το ''απαιτείται σε κάθε περίπτωση'' είναι συμπερασματικό.

    Χάρη καταλαβαίνω την τοποθέτησή σου και είναι απολύτως λογική γιατί μειώνει τη γραφειοκρατία που είναι και το ζητούμενο.

    Εν τούτοις διαβάζοντας τον ΝΟΚ στο άρθρο 4 εγώ καταλαβαίνω ότι γίνεται σαφής διαχωρισμός μεταξύ Άδειας Δόμησης, Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας και έγγραφης ενημέρωσης. Ιδιαίτερα για το τελευταίο αναφέρει

    ''3. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:'' δλδ διαχωρίζει εντελώς την έννοια Αδεια Δόμησης.


    Επομένως, δεν βλέπω πώς μπορώ υιοθετήσω την ερμηνεία σου περί ευρύτερης θεώρησης του όρου.


    Η πλάκα είναι πως σε ερώτηση στην πολεοδομία η απάντηση ήταν πως δεν χρειάζεται άδεια δόμησης εφ'όσον δεν επηρεάζονται τα στατικά φορτία, δεν αλλάζουν οι χώροι στάθμευσης, οι μελέτες και οι όψεις δλδ ταυτίζονται με εσένα.


    Είναι θλιβερό ότι ακόμα και μετά από Τεχνικές Οδηγίες πάλι τέτοια θέματα είναι ανοικτά σε ερμηνείες.

    Μπορεί να ακούγομαι ψείρας αλλά έχει μεγάλη σημασία στην τιμή π.χ. που θα δώσεις σε κάποιον που ενδιαφέρεται να νοικιάσει ένα μαγαζί για να το κάνει Κ.Υ.Δ. εάν θα πας για άδεια δόμησης ή όχι.

    Η γνώμη σας ευπρόσδεκτη.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη P.A. : 08.04.2013 στις 20:12

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα, στο ίδιο θέμα πάνω, 2 χρονια μετά .

    Θα ήθελα να είμαι υποψιασμένος για τα παρακάτω όταν πάω στην πολεοδομία και στον Δήμο.

    Ισόγειο Κατάστημα με χαρτικά και είδη ατομικής υγιεινής θέλει να βάλει μέσα και γαλακτοκομικά.
    Οπότε θα γίνει ΚΥΕ.

    Απο την πολεοδομία χρειάζομαι κάτι?
    Στις αιτήσεις του δήμου βλέπω μόνο Βεβαίωση μηχανικού για την Κ.Χ.
    Εάν απο κατάστημα γίνει και ΚΥΕ, χρειάζεται αλλαγή χρήσης?
    συνολικά λιγότερο απο 30τ.μ είναι το κατάστημα.

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Έχει νομίζω σημασία του πότε είναι η άδεια.
    Αν είναι παλιά, τότε δηλαδή που δεν γίνονταν διάκριση μεταξύ "καταστημάτων" και "καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος" δεν θα απαιτείται αλλαγή χρήσης.

    Χρήσιμο σχετικό είναι ΑΥΤΟ της Υ.ΔΟΜ. του Δήμου Θεσσαλονίκης

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία
    Από το μέλος nickalex στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.01.2024, 10:42
  2. N.4178/13: Άδεια λειτουργίας σχολής χορού (Αλλαγή χρήσης απαιτείται?)
    Από το μέλος teo152 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.10.2022, 11:35
  3. Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε κυα
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.01.2019, 20:52
  4. N.4014/11: Αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε κατάστημα
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.02.2012, 21:17
  5. N.4014/11: Αλλαγή χρήσης σε κατάστημα. Απαιτείται στατική μελέτη ελέγχου επάρκειας;
    Από το μέλος areti_d στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.01.2012, 20:57

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •