win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 10 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 181 έως 200 από σύνολο 475
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #181
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ας εξετάσουμε διεξοδικά αν οι κατασκευές που σχεδιάζονται σήμερα, είναι πακτωμένες με το έδαφος.

    Οι μηχανικοί θεωρούν την πάκτωση της σχεδιαζόμενης κατασκευής δεδομένη.
    Αν η κατασκευή έχει και ένα ή δύο υπόγεια με περιμετρικά τοιχία, η πάκτωση της κατασκευής θεωρείται δεδομένη.
    Είναι όμως πακτωμένη??? ή μήπως η πάκτωση που πιστεύεται είναι μια ψευδαίσθηση?
    Περιμένω να απαντήσετε εσείς σε αυτό το ερώτημα, για να γίνει διάλογος.
    Αν δεν απαντήσετε, θα πω την άποψή μου.
    Ας αρχίσουμε ...
    Όταν το υποστύλωμα αλλάζει κλίση κατά την ταλάντωση, αναγκάζει την δοκό ή την κοιτόστρωση, να σηκώσει όλη την κατασκευή....φυσικά τα στατικά φορτία είναι τόσο πολύ μεγάλα, που αυτό είναι αδύνατον να συμβεί.
    Συμπέρασμα...είναι δεν είναι η κατασκευή πακτωμένη, δώρον άδωρον διότι έτσι και αλλιώς η βάση θα παραμείνει καρφωμένη στο έδαφος λόγο στατικών φορτίων.
    Οπότε...η πάκτωση ολόκληρης της κατασκευής στα πρανή της θεμελίωσης, δεν επιδρά ούτε θετικά, ούτε αρνητικά στην απόκριση της κατασκευής ως προς τις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού.
    Οπότε μια βαθιά θεμελίωση, δεν αντικαθιστά την χρησιμότητα του υδραυλικού ελκυστήρα.
    Γιατί??
    Διότι ο υδραυλικός ελκυστήρας δεν ασχολείται με την πάκτωση ολόκληρης της οικοδομής, αλλά με την πάκτωση κάθε ενός υποστυλώματος ξεχωριστά.
    Προσθετικά οι αποκρίσεις των πακτωμένων υποστυλωμάτων, συναθροίζουν την γενική απόκριση του φέροντα προς την πλάγια φόρτιση του σεισμού.
    Αυτή η μέθοδος έχει πολλά πλεονεκτήματα διότι
    1) Δεν έχει ανάγκη τον κόμβο για να έχει απόκριση στον σεισμό.
    2) Δρα σαν ενιαίο υποστύλωμα καθ όλον το ύψος του κτηρίου, και η αντίδραση στο δώμα και στο ( Π ) της βάσης, δημιουργεί κάθετες τέμνουσες οι οποίες είναι πολύ μικρές, συγκρινόμενες προς την αντοχή της κάθετης διατομής του υποστυλώματος.
    Δηλαδή οι ως τώρα σχεδιαζόμενες κατασκευές, αποτελούνταν από υποστυλώματα και δοκούς, όπου ενώνονταν στους κόμβους, οπότε η μοναδική απόκριση του φέροντα προς τον σεισμό ήταν ο κόμβος.
    Εγώ με την κάθετη προένταση ή πάκτωση εισάγω μία πρόσθετη και μεγαλύτερη απόκριση προς τον σεισμό, η οποία είναι η αντίσταση του δώματος και της βάσης, προιόν της πάκτωσης δώματος και εδάφους.
    Αν έχουμε ένα υποστύλωμα μέσα στο έδαφος της βάσης, και το τραβήξουμε με έναν φορτωτή, θα αντέξει 200 με 300 κιλά έλξη.
    Αν το πακτώσουμε με το έδαφος, θα αντέξει πολλαπλάσια έλξη.
    Αν εφαρμόσουμε σε αυτό προένταση μεταξύ δώματος και εδάφους, θα αντέξει υποπολλαπλάσια έλξη από το πρώτο υποστύλωμα.
    Αυτό σας προσφέρω με την ευρεσιτεχνία, μία έξτρα πολλαπλάσια αντίσταση του κάθε υποστυλώματος ως προς τοις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού. ( + την υπάρχουσα απόκριση των κόμβων την οποία δεν αναιρεί η δική μου ευρεσιτεχνία. )
    Την χρειάζεστε αυτήν την έξτρα αντίσταση ναι ή όχι?
    Για πέστε μου φίλοι μου, που είμαι παράλογος και ανίδεος όπως ισχυρίζεται ο φίλος μου ο civ
    Ή αν θέλει ας μας εξηγήσει επί του συγκεκριμένου ερωτήματος ο ίδιος.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 11.05.2013 στις 01:14

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #182
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αυτός που πνίγεται από τα μαλλιά του πιάνεται.
    Κάπως έτσι αντιδρά και η απόκριση του ΕΑΚ προς τον σεισμό, σχεδιάζοντας κατασκευές με υποστυλώματα ασύνδετα με το έδαφος.
    Όσο οπλισμό και να βάλετε, ότι διαστάσεις και να δώσετε στα υποστυλώματα, ο σεισμός αν είναι μεγάλος, θα την κάνει την ζημιά.
    Ο λόγος είναι πολύ απλός και θα σας τον εξηγήσω απλά.
    Η δοκός και το υποστύλωμα ενώνεται στον κόμβο.
    Ο κόμβος στην πλάγια φόρτιση του σεισμού αντιδρά με ροπές. ( φυσικό επακόλουθο της ταλάντωσης και των στατικών φορτίων )
    Οι ροπές του κόμβου έχουν ένα μεγάλο μειονέκτημα, και αυτό είναι ότι κατευθύνουν πάντα την πλάγια φόρτιση του σεισμού στην μικρότερη τομή, του υποστυλώματος και της δοκού.
    Το αποτέλεσμα είναι ότι το τελικό φορτίο του σεισμού και των στατικών φορτίων, καταλήγει σε τέμνουσες οι οποίες καταπονούν τις μικρές αυτές διατομές.
    Αυτές οι τέμνουσες είναι πολύ μεγάλες, πάνω από την αντοχή των μικρών διατομών, διότι δημιουργούνται από τον συνδυασμό της ταλάντωσης ( πλάγιων σεισμικών φορτίων ) και των στατικών φορτίων.
    Φορτίσεις αδιανόητα μεγάλες, για την αντοχή μικρών διατομών.
    Η λύση είναι μία και μοναδική.
    Την πλάγια φόρτιση του σεισμού, μπορούμε να την μειώσουμε με οριζόντια σεισμική μόνωση, δεν μπορούμε όμως να την αποτρέψουμε γενικός.
    Μπορούμε όμως να την κατευθύνουμε σε διατομές υποστυλωμάτων που είναι πολύ πιο ισχυρές διότι είναι πιο μεγάλες.
    Αυτές οι διατομές είναι μόνο οι κάθετες διατομές των υποστυλωμάτων.

    Πως επιτυγχάνουμε την εκτροπή των σεισμικών φορτίσεων από την μικρή, στην μεγάλη διατομή του υποστυλώματος.

    Την επιτυγχάνουμε με την πάκτωση του εδάφους, και την κορυφή του υποστυλώματος.
    Ερώτηση
    Γιατί τώρα δεν είναι πακτωμένα?
    Απάντηση.
    Ναι είναι πακτωμένα, αλλά με τι είναι πακτωμένος ο οπλισμός σας?
    Με το έδαφος, ή με τους δοκούς?....
    Φυσικά με τους δοκούς, που συνεπάγεται = με τέμνουσες στις μικρές διατομές των δοκών και των υποστυλωμάτων.
    Αν υπάρχει πάκτωση της κορυφής του υποστυλώματος με το έδαφος, έχουμε εκτροπή των φορτίσεων στην μεγάλη κάθετη τομή του υποστυλώματος, ( που είναι πιο ισχυρή από την οριζόντια μικρή διατομή του, ) και μηδενικές τέμνουσες στην δοκό, διότι δεν υφίσταται καμία ροπή πλέων στην δοκό,
    διότι την ροπή την έχει αναλάβει πλήρως και μόνο του το υποστύλωμα.

    Αυτό κάνω εγώ, και αυτά κάνει ο ΕΑΚ, και όλος ο άλλος κόσμος.....διαλέξτε...αυτά που σχεδιάζει ο ΕΑΚ, ή αυτά που σχεδιάζει ο ΕΑΚ, + την δική μου έξτρα απόκριση του κτηρίου προς τον σεισμό?
    Α.. ναι ξέχασα...πρέπει να κουνήσω μερικά οικοδομικά τετράγωνα με δικά μου έξοδα, για να αποδείξω ότι δεν είμαι ηλίθιος για αυτά που λέω?
    Που να τα βρω τα χρήματα με 3 και 60 μεροκάματο ?...άσε που δεν υπάρχει και αυτό....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 12.05.2013 στις 12:06

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #183
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    https://www.youtube.com/watch?v=C2Z1zmrJhsc

    Στο βίντεο αυτό, πείραμα της ΝΕΕS, παρατηρούμε ότι έχουν έναν φέροντα πάνω στην σεισμική βάση ο οποίος έχει τα εξής χαρακτηριστικά.
    1) Ευέλικτους κόμβους.
    2) Δύο προστατευτικές χαλύβδινες σκαλωσιές, δεξιά και αριστερά του δοκιμαζόμενου πειράματος.
    3) Δύο άκαμπτα τοιχία, ασύνδετα με την βάση θεμελίωσης,
    4) Πλάστιμα υποστυλώματα.

    Το πείραμα προφανώς θέλει να αποδείξει ότι αν τα άκαμπτα τοιχία είναι ασύνδετα από την βάση θεμελίωσης, τότε έχουμε εκτόνωση των σεισμικών φορτίσεων στον λαιμό του τοιχίου, το οποίο αντί να εφελκύεται από την μία, και να συνθλίβεται από την άλλη, αυτό, χρησιμοποιώντας τα στατικά του φορτία, και τους ευέλικτους κόμβους, δημιουργεί σεισμική απόσβεση.
    Βασικά με την μη πάκτωση του τοιχίου με την βάση, έχουν κατασκευάσει ( την αστοχία ) το αποτέλεσμα των πλαστικών παραμορφώσεων.

    Αν ήμουν ο ερευνητής της NEES θα τους έλεγα να κάνουν μερικές αλλαγές στο πείραμα.
    Θα τους έλεγα...
    1) Πάρτε τις δύο προστατευτικές χαλύβδινες σκαλωσιές, και τοποθετήστε αυτές μέσα στην κατασκευή.
    Αν αυτές οι σκαλωσιές είναι ικανές να προστατέψουν την σεισμική βάση από τυχόν αστοχία του πειράματος, δεν βλέπω τον λόγο, γιατί να μην είναι ικανές να προστατέψουν και το ίδιο το πείραμα από την αστοχία.
    2) Αντί αυτές οι προστατευτικές χαλύβδινες σκαλωσιές,να είναι βιδωμένες μόνο στην βάση, εφαρμόστε σε αυτές μία έξτρα κάθετη προένταση στα τέσσερα άκρατους, μεταξύ της σεισμικής βάσης και της κορυφής τους. Αυτή η προένταση θα δημιουργούσε έχτρα απόκριση στις πλάγιες φορτίσεις.
    3) Αυτά τα άκαμπτα τοιχία, θα ήταν καλύτερα να ήταν τοποθετημένα μέσα στον φέροντα, και όχι στα άκρα.
    Ο λόγος είναι απλός.
    Αν είναι τοποθετημένα μέσα στον φέροντα, εκμεταλλευόμαστε την ακαμψία που έχουν οι πλάκες ( ως προς τον οριζόντιο άξονά τους ) οι οποίες είναι οι μόνες που μπορούν να σταματήσουν την παραμόρφωση του φέροντα, γενικά, ( με την βοήθεια των άκαμπτων τοιχίων ) διότι είναι οι μόνες που συνδέονται με όλη την υπόλοιπη κατασκευή.
    4) Αντί να κατασκευάζεται τόσο πολύπλοκους ελαστικούς κόμβους, ξεχωρίστε τα εύκαμπτα από τα άκαμπτα υποστυλώματα, με την τοποθέτηση σεισμικού αρμού γύρω από τα άκαμπτα υποστυλώματα.
    Αυτή η μέθοδο είναι πιο ευέλικτη από την δική σας, διότι αυτός ο κόμβος έχει ελαστικότητα απ όπου και να είναι η κατεύθυνση του σεισμού.
    Απεναντίας ο δικό σας κόμβος έχει ευελιξία κατά μόνο μία κατεύθυνση.
    Αν βάλετε ένα φελιζόλ γύρω από το άκαμπτο τοιχίο, φθηνά και αποτελεσματικά θα έχετε κατασκευάσει τον πιο ευέλικτο κόμβο, ο οποίος εκτελεί όλες τις μετακινήσεις του σεισμού.

    Εγώ μπορώ να πω στην NEES Building It Better
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 13.05.2013 στις 23:28

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #184
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    civ μπορεί στην Αμερική να έχω καλύτερη τύχη.

    Είδες τι καταστροφή έγινε στην Οκλαχόμα?
    Το σύστημά μου είναι και για ανεμοστρόβιλους.
    Κρίμα για τους ανθρώπους που πληρώνουν πανεπιστήμια για έρευνα, και τελικά θάβουν τα παιδιά τους.
    Μπορεί να την γλυτώσεις από τον κυκλώνα, αλλά από τα κυκλώματα με τίποτα...


    Δημοσίευση της ευρεσιτεχνίας στην Αμερική.
    http://postimg.org/image/8ox3ft743/
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 22.05.2013 στις 00:05

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #185
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    http://www.linkedin.com/profile/view...hb_tab_pro_top

    Skills & Expertise
    Most endorsed for...
    civ εγώ δεν ξέρω....αυτοί που με συστήνουν δεν ξέρουν?

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #186
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δεν μπορούμε να έχουμε την κατάλληλη θεραπεία, όταν δεν έχουμε την σωστή διάγνωση.
    Την έχουμε αυτήν την διάγνωση ως προς την φόρτιση του σεισμού, και την απόκριση του φέροντα?
    Εγώ πιστεύω ότι δεν την έχουμε, διότι ...
    Oι συντελεστές που καθορίζουν τη σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρει πιθανοτικού χαρακτήρα.

    (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.)
    Ακόμα η μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, έχουν πιθανότητα
    υπέρβασης, μεγαλύτερης του σχεδιαζόμενου 10%

    Ο συσχετισμός των ποσοτήτων (αν μπορούμε να το δούμε έτσι) «αδρανειακές εντάσεις - δυνάμεις απόσβεσης - ελαστικές δυνάμεις - δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής - αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής - επιβαλλομενη κίνηση εδάφους»
    είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης , και ανεξερεύνητες στη δυναμική των κατασκευών.
    Συμπέρασμα.
    Σχεδιάζεται εμπειρικά και όχι με διάγνωση και εξειδικευμένη θεραπεία.

    Είσαστε υπεύθυνοι όταν στον σεισμό η κατασκευή αστοχεί, τόσο.. όσο υπεύθυνοι είναι και οι μηχανικοί αεροσκαφών όταν το αεροπλάνο πέσει στο έδαφος.
    Οι μηχανικοί αεροσκαφών εκτελούν εκτεταμένη έρευνα, για να μάθουν την αιτία της συντριβής, και να λύσουν το πρόβλημα ώστε αυτό να μην επαναληφθεί.
    Εσείς την κάνετε αυτήν την έρευνα?
    Ναι την κάνετε, και κλείνετε τις ρωγμές με σοβά.
    Υπάρχει μητρώο του κάθε έργου με καταγραφή και αποτίμηση βλαβών?... ή ζούμε μέσα σε μελλοντικούς τάφους?
    Ποιος μηχανικός είναι αυτός ο οποίος μπορεί να δώσει με σιγουριά πιστοποιητικό καταλληλότητας σε κτήριο μετά από έναν ισχυρό σεισμό, όταν αυτό το κτήριο έχει επικαλυφθεί με μονωτικά ελαστικά υλικά, με αποτέλεσμα να μην βλέπεις την βλάβη του στοιχείου?
    Γιατί τα λέω όλα αυτά? ....για να πω ένα πολύ απλό και λογικό συμπέρασμα.

    Στην Ελλάδα δύο είναι οι προτάσεις για την βελτίωση του αντισεισμικού κανονισμού.
    1) http://www.marneris.gr/Parsant/ ο οποίος μπήκε στον ΚΑΝ.ΕΠΕ
    2) Η δική μου πρόταση.
    Καμία άλλη.
    Οι αρμόδιοι φορείς του κράτους, έπρεπε ναι ή όχι να εξετάσουν την πρότασή μου?
    Που πάνε τα κονδύλια για έρευνα του ΕΣΠΑ?
    Αν δεν πάνε στην πρότασή μου, σε πια άλλη πρόταση πάνε?
    Αντί να κυνηγάμε Κινέζους, δεν θα ήταν καλύτερα να βοηθάμε τους Έλληνες?
    Θα μπορούσε να είναι το δικό μου ένα εξαγωγικό μηχανολογικό προιόν?
    Μπορεί η σιωπή να είναι χρυσός,...αλλά μπορεί να είναι και συνενοχή σε φόνο.
    Τελικά οι αντισεισμικοί κανονισμοί, φρενάρουν την επιστήμη, διότι πριν τελειοποιηθούν τελειοποίησαν την κατηχητική γνώση.
    Η επιστήμη κτίζετε με τον διάλογο και την κριτική πάνω στην κατάθεση ιδεών.
    Δεν χτίζετε με αλώβητους κανονισμούς σκυροδέματος.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 25.05.2013 στις 20:09

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #187
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δεν αντεξα αλλο .....

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης

    (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.)
    Ακόμα η μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, έχουν πιθανότητα
    υπέρβασης, μεγαλύτερης του σχεδιαζόμενου 10%

    Ο συσχετισμός των ποσοτήτων (αν μπορούμε να το δούμε έτσι) «αδρανειακές εντάσεις - δυνάμεις απόσβεσης - ελαστικές δυνάμεις - δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής - αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής - επιβαλλομενη κίνηση εδάφους»
    είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης , και ανεξερεύνητες στη δυναμική των κατασκευών.
    Συμπέρασμα.
    Σχεδιάζεται εμπειρικά και όχι με διάγνωση και εξειδικευμένη θεραπεία.
    Ο σεισμος ειναι αγνωστο μεγεθος και εξεταζεται πιθανοτικα
    Η δυναμικη των κατασκευων ασχολειται πολυ εντατικα με βασικη και εφαρμοσμενη ερευνα σε ολο τον κοσμο, εδω και αρκετα χρονια με το να μελετησει τις αδρανειακες δυναμεις, τις ελαστικες δυναμεις, τα δυναμικα χαρακτηριστικα της κατασκευης, την αλληλεπιδραση της με το εδαφος, την προσομοιωση της συμπεριφορας και πολλα αλλα προβληματα.

    Ειναι τουλαχιστον προσβλητικο σε ολους αυτους τους ανθρωπους της επιστημης που εργαστηκαν σκληρα για να πανε τις γνωσεις μας ενα βημα παραπερα, αλλα και ολους αυτους που εφαρμοζουν αυτες τις γνωσεις στην καθημερινη πραξη να ερχεται ο καθε επσιτημονικα ανιδεος "εφευρετης" και να τους βγαζει -εν ολιγοις ανεπαρκεις - επειδη "το κατεστημενο δεν αποδεχεται την εφευρεση του"

    Θα παρακαλεσω τη διαχειρηση να ειναι πιο προσεκτικη. Ο ανθρωπος ειναι αμετροεπης και προσβαλει ενα τεραστιο πληθος επιστημονων, ερευνητων, καθηγητων πανεπιστημιων, μηχανικων.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη civ : 26.05.2013 στις 18:30

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #188
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δεν σε προσβάλω. Σε προκαλώ να απαντήσεις σε ερωτήσεις που θα σου κάνω.
    Δέχεσαι? Αν ναι καλός.
    Αν όχι, μην μιλάς για επιστήμη.
    Άσε αυτούς που ξέρουν.
    Αυτά που λέω είναι όλα αλήθεια.
    Δεν λέω ότι οι επιστήμονες δεν εργάζονται.
    Λέω ότι δεν έχουν βρει το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα.
    Εγώ το βρήκα και προσκαλώ όλη την επιστήμη της σεισμικής μηχανικής να μου κάνει ερωτήσεις.
    Τόσο απλό.
    Συμφωνείς με αυτήν την μέθοδο?

    Αν συμφωνείς, είναι πατέντα.
    Αν δεν συμφωνείς, να μας πεις γιατί δεν συμφωνείς....το ότι είσαι μηχανικός, και εγώ δεν είμαι, αυτό το ξέρουμε.
    Το τι ξέρεις εσύ και εγώ, αυτό δεν το ξέρουμε.

    Εγώ επιμένω να λέω...
    Μπορεί η σιωπή να είναι χρυσός,...αλλά μπορεί να είναι και συνενοχή σε φόνο.
    Τελικά οι αντισεισμικοί κανονισμοί, φρενάρουν την επιστήμη, διότι πριν τελειοποιηθούν τελειοποίησαν την κατηχητική γνώση.
    Η επιστήμη κτίζετε με τον διάλογο και την κριτική πάνω στην κατάθεση ιδεών.
    Και αυτό κάνω και εγώ με τους άλλους επιστήμονες, και λέγετε έρευνα.

    Δεν χτίζετε με αλώβητους κανονισμούς σκυροδέματος.

    Το ζήτημα είναι αν αυτό το γνωσιακό καθεστώς μιας εφεύρεσης μπορεί να ισχύσει σε μια κλειστή κοινωνία, δηλαδή σε μια παραδοσιακή κοινωνία φυλετικού τύπου ή σε μια σύγχρονη ολοκληρωτική κοινωνία. Εκεί ισχύει ένα καθεστώς «κατηχητικής» γνώσης, δηλαδή ενός δόγματος που προφυλάσσεται από τυχόν διάψευση.
    Αυτό συμβαίνει διότι κύριο μέλημα αυτού του τύπου της κοινωνίας είναι η διατήρηση της ενότητας μέσα από ένα κοινό σύστημα πίστης που δεν υπόκειται σε διάψευση, στην ετυμηγορία του πειράματος ή στην κριτική συζήτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 26.05.2013 στις 20:24

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #189
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Οχι μεγαλε δεν θα ανοιξω κανενα διαλογο μαζι σου.

    Η παρουσια σου εδω μεσα ειναι τουλαχιστον ντροπιαστικη για την επιστημονικη κοινοτητα της οποιας δεν εισαι μελος.

    Η διαχειρηση του φορουμ εχει δειξει τεραστια ανοχη στα γραφομενα σου, τα οποια ειναι προσβλητικα και ανυποστατα.

    Σε καλω μονο να διαβασεις λιγη γραμματικη πρωτα, γιατι πραγματικα ποναω να βλεπω τοση κακοποιηση της ελληνικης γλωσσας μαζεμενη.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #190
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @civ
    Οχι μεγαλε δεν θα ανοιξω κανενα διαλογο μαζι σου.
    seismic
    Αν δεν έχεις κάτι να πεις, πήγαινε στο ************** ( χαιρετίσματα )
    @civ
    Η παρουσια σου εδω μεσα ειναι τουλαχιστον ντροπιαστικη για την επιστημονικη κοινοτητα της οποιας δεν εισαι μελος.
    seismic
    Δεν ντρέπομαι ούτε για αυτό που είμαι, ούτε για αυτό που κάνω, ούτε γιατί δεν είμαι μέλος.
    @civ
    Η διαχειρηση του φορουμ εχει δειξει τεραστια ανοχη στα γραφομενα σου, τα οποια ειναι προσβλητικα και ανυποστατα.
    seismic
    Ανυπόστατος είσαι εσύ που δεν έχεις επιχειρήματα, εσύ προσβάλλεις την επιστήμη με την στάση σου.
    @civ
    Σε καλω μονο να διαβασεις λιγη γραμματικη πρωτα, γιατι πραγματικα ποναω να βλεπω τοση κακοποιηση της ελληνικης γλωσσας μαζεμενη.
    seismic
    Θα διαβάσω για να μην αστοχούν οι κατασκευές.
    Παρακαλώ τους διαχειριστές να με προστατέψουν από προσβολές.
    Ευχαριστώ.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #191
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    αγαπητε Χαρη, λυπαμαι για το φορουμ. Περιμενα αλλη σταση απο μερος σου.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη civ : 27.05.2013 στις 04:58

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #192
    Γενικός Διαχειριστής
    Το Αβατάριο του μέλους eMichanikos.gr
    Εγγραφή
    08.03.2010
    Αναρτ.
    154
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    2024
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Το μέλος με όνομα χρήστη"Χάρης" είναι ένα απλό μέλος του φόρουμ.
    Αν πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιους, αυτοί είναι οι διαχειριστές του φόρουμ.

    Αν θεωρείτε ότι παραβιάζεται κάποιος από τους Κανόνες Λειτουργίας του φόρουμ, θα πρέπει να ακολουθήσετε τις οδηγίες που αναφέρονται ΕΔΩ.
    Σύμφωνα μ' αυτές, Απαγορεύεται η δημόσια αναφορά!

    Συνεπώς, έπρεπε να περιοριστείτε στην αναφορά που κάνατε της ανάρτησης #186, και να αποφύγετε τα σχόλια της ανάρτησής σας #187 ή αναφορές σε μέλη μη διαχειριστές.

    Τις θέσεις της Διαχείρισης επί του θέματος μπορείτε να τις διαβάσετε ΕΔΩ.
    Δίνουμε το βήμα στον καθέναν συνάδελφο μηχανικό ή τεχνίτη που εμπλέκεται στην παραγωγική διαδικασία έργων μηχανικού, να αναπτύξει ελεύθερα τις απόψεις του, στα πλαίσια πάντα των κανόνων λειτουργίας του φόρουμ.
    Είμαστε ανεκτικοί ακόμα και σε θέσεις ανατρεπτικές, σε βαθμό που να θεωρούνται προσβλητικές για το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας των μηχανικών. Διότι δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:
    α) να είμαστε όλοι οι υπόλοιποι επιστήμονες συνάδελφοι μηχανικοί σε λάθος δρόμο κι αυτό να αποδεικνύεται και να τεκμηριώνεται ή
    β) να είναι σε λάθος δρόμο ο γράφων τις ανατρεπτικές θεωρίες και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που να μην χρειάζεται καμία διάψευση, αντίλογος ή επιχειρηματολογία, καθότι όσα αναφέρει είναι ατεκμηρίωτα και έχουν διαψευσθεί από την επιστημονική κοινότητα, όχι την ελληνική αλλά την παγκόσμια, εδώ και χρόνια, όχι μέσω αξιωμάτων και δογμάτων (αυτό είναι χαρακτηριστικό της θρησκείας και όχι της επιστήμης), αλλά μέσω θεωριών που αποδεικνύονται μέσω έρευνας.

    Θα αναφέρουμε δύο ακραία παραδείγματα για να σας δείξουμε το σκεπτικό μας:
    1) Βγαίνει κάποιος και λέει ότι η γη είναι επίπεδη (επηρεαστήκαμε από τη σχετική διαφήμιση) και ότι δεν ξέρετε τι λέτε εσείς οι άσχετοι οι επιστήμονες που λειτουργείτε εμπειρικά.
    Τι θα πρέπει να κάνουμε; Να μπούμε σε διαδικασία αντιπαράθεσης; Να τον τιμωρήσουμε διότι η συμπεριφορά του είναι προσβλητική απέναντι σ' όλους τους επιστήμονες;

    2) Κάτι επίκαιρο λόγω του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου. Κάποιος ισχυρίζεται ότι ποτέ δεν έγινε το ολοκαύτωμα του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, ότι όλα αυτά είναι προπαγάνδα των Εβραίων. Σε κάποιες χώρες, ίσως και στην Ελλάδα προσεχώς, αυτή η δήλωση θα τον έστελνε στη φυλακή. Εμείς από την πλευρά μας θεωρούμε ότι πρέπει να τον δούμε με συμπάθεια το λιγότερο, διότι αυτό είναι γεγονός τεκμηριωμένο και υπάρχει πλήθος μαρτυριών και αποδείξεων που καθιστούν το γεγονός αδιαμφισβήτητο.

    Εν κατακλείδι, δεν κινδυνεύουμε από τον νεοναζί του 2ου παραδείγματος, ούτε από την καθολική εκκλησία του 1ου παραδείγματος (πλέον αποδέχεται το ότι η γη είναι "μπάλα" και γυρίζει), ούτε βεβαίως κινδυνεύει ή προσβάλλεται η επιστημονική κοινότητα των Μηχανικών από τις θέσεις του όποιου seismic.
    Ακολουθήστε μας στο twitter για να ενημερώνεστε αμέσως για τα νεότερα και όχι μόνο.
    Κάντε like στη σελίδα μας στο facebook.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #193
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μαλλιστα !

    Κατα τη γνωμη μου στην περιπτωση 1 και ειδικα οταν η παραπανω γνωμη επαναλαμβανοταν μονοτονα θα επρεπε καποια στιγμη να κλειδωθει το θεμα.

    Ειναι λυπηρο σε ενα φορουμ επιστημονων η ενοτητα στατικα να κινειται αποκλειστικα με τα παραληρηματα ενος εφευρετη που θεωρει τη δυναμικη αναλυση ανεπαρκη, τους αντισεισμικους κανονισμους τροχοπεδη της αναπτυξης, τους ερευνητες και μηχανικους της εφαρμογης εμπειρικους, και που βλεπει παντου φαντασματα που θελουν να κρατησουν στο σκοταδι την τεραστια ανακαλυψη του.

    Ισως δεν ειναι τυχαιο τελικα που η επισκεψιμοτητα του φορουμ ειναι ελαχιστη.

    Να το χαιρεστε το φορουμ

    Προτεινω οταν μπαινουμε στην ενοτητα στατικα να αλλαζει το logo του φορουμ

    "Απο τον εφευρετη του απολυτου αντισεισμικου προς τους εμπειρικους μηχανικους"

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #194
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν είμαι τόσο ανατρεπτικός για την επιστήμη, χωρίς να έχω πάρει απαντήσεις σε αυτά που λέω,....τι να πω?
    Κανένας δεν έχει δοκιμάσει την μέθοδό μου παγκοσμίως.
    Για αυτό έχω και διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας.
    Γράφω σε 70 φόρουμ Ελληνικά και ξένα.
    Πάντα είμαι το πρώτο θέμα σε επισκέψεις.
    Αυτό αναβαθμίζει ένα φόρουμ, ή του ελαχιστοποιεί το κύρος?
    Τελικά νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι αυτά που γράφω,
    αλλά το ότι δεν είμαι μηχανικός.
    Αυτό είναι ρατσισμός, γιατί στην έρευνα έχουν όλοι το δικαίωμα.
    Όταν μάλιστα αυτή η έρευνα συνοδεύεται από διεθνή διπλώματα ευρεσιτεχνίας,
    τότε ..... τι να πω?
    Δεν έχω καταλάβει τελικά, τι σημαίνει ( σέβομαι την επιστημονική κοινότητα.)
    Την σέβομαι διότι ασχολούμαι με αυτήν στην έρευνα,
    ή την σέβομαι σαν κατηχητική θρησκεία?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 27.05.2013 στις 17:31

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #195
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Και γω δεν ειμαι γιατρος, αλλα εχω κανει ερευνα και εχω βρει μια νεα χειρουργικη μεθοδο.

    Δεν την εχει χρησιμοποιησει κανεις παγκοσμιως, πηγα και την κατοχυρωσα κιολας για να μη μου την κλεψουν.

    Ειναι δηλαδη εγκλημα που δεν ειμαι γιατρος???

    Ελατε να σας χειρουργησω, εχω ανατρεψει την εμπειρικη ιατρικη που ασκουν οι γιατροι στα νοσοκομεια.

    Πηγα και σε ενα νοσοκομειο να εφαρμοσουν την επαναστατικη μεθοδο μου, αλλα μου ζητησαν ενα σκασμο λεφτα και τελικα δεν χειρουργησαν ασθενη.

    Γραφω και σε φορουμ αλλα δε με παιρνουν στα σοβαρα επειδη δεν ειμαι γιατρος.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #196
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Armando Calabrese • Dear Yiannis

    I quickly read about your ideas and patents.

    The idea of connecting the structural elements to the ground, and to each other, with post-tensioning tendons was also adopted for the PRESSS technology by Prof. Priestley and co-workers at University of California, San Diego, in the late 90's.

    Here is a link to a document briefly describing the program:
    http://www.pci.org/view_file.cfm?fil...OCTOBER-12.pdf

    However, on the internet and on Google Scholar you can find several references and scientific papers about their experiments.

    Currently, Prof. Pampanin (University of Canterbury, New Zealand), and Prof. Constantin Christopoulos (University of Toronto, Canada) are also conducting further research on the topic.

    Hope this information may be of some use.

    Good luck and best regards
    Αυτοί τι είναι....? από το διάστημα? δεν είναι μηχανικοί?
    Α!... εγώ όμως δεν είμαι?

    Ο εφευρέτης της οριζόντιας σεισμικής μόνωσης ( εφέδρανα ) ήταν εφευρέτης....δεν ήταν μηχανικός.
    Με την λογική σου, δεν έπρεπε να τα χρησιμοποιείται, γιατί αυτός δεν ήταν χειρούργος.
    Γιατί τα χρησιμοποιείται εδώ και 60 χρόνια ?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 27.05.2013 στις 22:14

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #197
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αυτοι και πολλοι αλλοι κανουν ερευνα, εκτελουν πειραματα, μετρησεις, κανουν παραμετρικες αναλυσεις και αλλα πολλα.

    Η ερευνα παιρνει πολλα χρονια για να δωσει αποτελεσματα και ακομα περισσοτερα για να περασει στην εφαρμογη και στους κανονισμους.

    Δεν ξυπναει μια μερα καποιος, λεει "εφηυρα αυτο" και μετα απο ενα μηνα το βαζουμε σε κανονισμους και το κατασκευαζουμε.

    Η οποια ιδεα, για να γινει πραξη πρεπει να δοκιμαστει εξονυχιστικα στο εργαστηριο, να στηθουν θεωρητικα μοντελα, να γινουν παρα πολλες δοκιμες και αλλα πολλα. Μεχρι να ολοκληρωθουν ολα αυτα, δεν παραμενει παρα μονο μια ιδεα που οσο ελπιδοφορα και αν δειχνει, εχει παρα πολυ δρομο για την εφαρμογη.

    Εσυ επειδη εισαι ασχετος με την επιστημη νομιζεις οτι αρκει μια ιδεα και την αλλη μερα παμε την κατασκευαζουμε και καταργουμε τον Ε.Α.Κ. Πιστευεις οτι δεν ασχολειται κανεις μαζι σου επειδη εισαι ρηξικελευθος και απειλεις το επιστημονικο κατεστημενο.

    Η βάση της ιδεας σου δεν ειναι νεα, ουτε επαναστατικη. Εχουν γινει αρκετες ερευνες με παρομοια λογικη. Τα αποτελεσματα ειναι φτωχα και τα τεχνικα προβληματα αρκετα, οπως σου ανελυσαν αρκετοι συναδελφοι στο **************. Βεβαια δε σου αρεσαν τα σχολια και ηρθες εδω που δε σου απανταει κανενας (πλην εμου του γραφικου).

    Σε καμια περιπτωση με την ιδεα σου δεν θα προκυπτουν ασφαλεστερες και οικονομικοτερες κατασκευες.

    Ο μοναδικος τροπος να αποδειχθει οτι εχεις δικιο, ειναι να γινει εκτεταμενη και μακροχρονια ερευνα με πειραμα πανω στην "εφευρεση" σου.

    Δυστυχως για σενα τετοια ερευνα απαιτει σεισμικη τραπεζα και οχι lego ή πυργους με cd. Τον εξοπλισμο αυτο διαθετουν μονο τα πανεπιστημια και αν δεν πληρωσεις παρα πολυ χοντρα κανεις δε θα κανει την ερευνα για σενα. Και ξερεις γιατι ? Γιατι κανει μπαμ οτι δεν εχει να προσφερει και πολλα. Αν εισαι τοσο σιγουρος για την ιδεα σου πουλα οτι εχεις και δεν εχεις και πληρωσε για ερευνα. Μονο τοτε θα δικαιωθεις. βεβαια το πιθανοτερο ειναι καποιος ερευνητης να γελαει εις βαρος σου οταν θα ξοδευει τα χρηματα που θα τον πληρωσεις.

    Μεχρι τοτε εγω θα εχω δικιο και εσυ αδικο, και η ιδεα σου θα παραμενει στα χαρτια των γραφειων ευρεσιτεχνιας και στα αστεια βιντεο που ανεβαζεις με τα τουβλα και τα λοιπα τραγελαφικα.

    Ναι σου δωσανε μια πατεντα. και τι εγινε ? Κατοχυρωσες την ιδεα σου. Μπραβο, αλλα αυτο δε σημαινει οτι οσα λες ειναι και σωστα.

    Καλη συνεχεια

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #198
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά που λες είναι σωστά και κατανοητά.
    Πήγα και σε πανεπιστήμιο, πήγα και στο ΙΤΣΑΚ.
    Πανεπιστήμιο = προκαταρκτικά αποτελέσματα πολύ ενθαρρυντικά.
    Χρειάζεται περαιτέρω έρευνα...σωστά.
    Άμα δεν έχω άλλα χρήματα τι να κάνω φίλε μου?
    Άντε πες εσύ στον άνθρωπο που είναι κάτω από τα ερείπια, ότι η επιστήμη δεν πληρώνει για μια ιδέα σαν την δική μου.
    Δεν εξετάζω αν η ιδέα μου είναι καλή ή όχι.
    Είναι όμως η μόνη ιδέα πέρα της οριζόντιας σεισμικής μόνωσης.
    Είμαι ο πρώτος που εφάρμοσε προένταση δώματος εδάφους
    Αν νομίζεις ότι δεν πρέπει να εξεταστεί διότι δεν έχω χρήματα, τι να πω άλλο...πάω πάσο.
    Δεν ξέρω αν θα κάνω τελικά το πείραμα
    Θα κάνω όμως δική μου σεισμική βάση, θα κουνήσω μοντέλα από ΟΣ πέραν της συνηθισμένης σεισμικής φόρτισης, θα τα βγάλω στο ίντερνετ και στην τηλεόραση.
    Αυτό μπορώ να το κάνω, και αυτό θα κάνω.

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #199
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Πανεπιστήμιο = προκαταρκτικά αποτελέσματα πολύ ενθαρρυντικά.
    Αυτο το λες εσυ. Μια μειωση δυναμεων σε ενα μοντελο δεν συνεπαγεται οτι βρηκες "το απολυτο αντισεισμικο"

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Χρειάζεται περαιτέρω έρευνα...σωστά.
    Σωστα
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Άμα δεν έχω άλλα χρήματα τι να κάνω φίλε μου?
    Προβλημα δικο σου. Εσυ καιγεσαι να εφαρμοστει η πατεντα σου. Οι υπολοιποι αν δε πληρωσεις αδιαφορουν....

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Άντε πες εσύ στον άνθρωπο που είναι κάτω από τα ερείπια, ότι η επιστήμη δεν πληρώνει για μια ιδέα σαν την δική μου.
    Η επιστημη δε πληρωνει για τιποτα. Πληρωνουν οι ανθρωποι οταν υποψιαζονται οτι εχουν κατι καλο στα σκαρια. Στην περιπτωση σου ομως ολοι σου ζητανε χρηματα.... Σκεψου λιγο..... Θα ηταν καλυτερο καποιος να σου "εκλεβε" την ιδεα. Θα σημαινε οτι κατι υπαρχει. Αντ αυτου αλλοι σου λενε να πληρωσεις.

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Δεν εξετάζω αν η ιδέα μου είναι καλή ή όχι.
    Εδω εχεις βγαλει ανεπαρκεις και εμπειρικους τους κανονισμους, τη δυναμικη αναλυση, τα παντα ολα. Μονος σου βαφτισες την "πατεντα" σου "το απολυτο αντισεισμικο" και τωρα πουλας μετριοφροσυνες????? Μας κοροιδευεις ?


    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Είναι όμως η μόνη ιδέα πέρα της οριζόντιας σεισμικής μόνωσης.
    Ελα ρε αρχοντα, καλα που εισαι κι εσυ . Ειχε στερεψει απο ιδεες η ερευνα.

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Είμαι ο πρώτος που εφάρμοσε προένταση δώματος εδάφους
    που το εφάρμοσες ? Εκει που κουνας μια ξυλινη κατασκευη με τουβλα ? Αλλο φαντασιωνομαι και αλλο εφαρμοζω.

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από seismic Προβολή Ανάρτησης
    Θα κάνω όμως δική μου σεισμική βάση, θα κουνήσω μοντέλα από ΟΣ πέραν της συνηθισμένης σεισμικής φόρτισης, θα τα βγάλω στο ίντερνετ και στην τηλεόραση.
    Αυτό μπορώ να το κάνω, και αυτό θα κάνω.
    Θα κανεις δικου σου πειραμα σε σεισμικη τραπεζα ? Με τι λεφτα ? Θα την αγοράσεις ? Η θα φτιαξεις μια δικια σου ?
    Να το βγαλεις στην τηλεοραση για ποιο λογο ? Να σε δειξει ο αυτιας και να γελασει μαζι σου ολη η Ελλαδα ? Λιγο αυτοσεβασμο δεν εχεις ?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη civ : 28.05.2013 στις 00:48

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #200
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Πανεπιστήμιο = προκαταρκτικά αποτελέσματα πολύ ενθαρρυντικά.
    @civ
    Αυτο το λες εσυ. Μια μειωση δυναμεων σε ενα μοντελο δεν συνεπαγεται οτι βρηκες "το απολυτο αντισεισμικο"
    seismic
    Το λέει η εφαρμοσμένη έρευνα του εργαστηρίου αντισεισμικών ερευνών στο Μετσόβιο.
    Δεν λέει αυτό που λες. Η έρευνα λέει ότι αυξήθηκε η απόκριση της κατασκευής προς τον σεισμό, συγκρινόμενη πάντα με τα δικά σας μοντέλα.
    Συγκεκριμένα 1) Βελτιώθηκε ( συγκρινόμενη με την δική σας μέθοδο ) η παραμόρφωση που είναι η κύρια αιτία για επισκευές, ή για ολική αστοχία, διότι μειώθηκε η μετατόπιση του κόμβου ελέγχου.
    2) Η ποσοστιαία βελτίωση στη μέγιστη τέμνουσα βάσης ( συγκρινόμενη με την δική σας μέθοδο ) άγγιξε το 30,9%
    3) Η φέρουσα ικανότητα της κατασκευής σε πλευρικά φορτία ( συγκρινόμενη με την δική σας μέθοδο ) αυξήθηκε κατά 1,179 - 900,62 =278,71 kN
    Και αυτή δεν είναι η σωστή προσομοίωση, διότι έγινε σε πολύ μικρά υποστυλώματα, με πρόσθετη εφαρμογή κάθετου φορτίου στο δώμα κάθε υποστυλώματος στην τιμή του μόλις 50% του σ/θρ. Αν η προσομοίωση γίνει σε μονολιθικές κατασκευές από ΟΣ, με πολλαπλάσιες κάθετες φορτίσεις, και μεγαλύτερο συντελεστή φόρτισης, τότε τα ποσοστά αυτά θα αυξηθούν κατά 300%
    Αφού εσείς έχετε πετύχει να κατασκευάσετε τον πλήρη αντισεισμικό κανονισμό, και η εφεύρεσή μου είναι καλύτερη από αυτόν, τότε έχω το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα.
    Πως τολμάς και λες ότι δεν είναι το απόλυτο αντισεισμικό?
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Χρειάζεται περαιτέρω έρευνα...σωστά.
    @civ
    σωστά.
    seismic
    Ναι για να δούμε αν σε άλλους φορείς θα έχουμε αύξηση της απόκρισης του φέροντα κατά 300%
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Άμα δεν έχω άλλα χρήματα τι να κάνω φίλε μου?
    @civ
    Προβλημα δικο σου. Εσυ καιγεσαι να εφαρμοστει η πατεντα σου. Οι υπολοιποι αν δε πληρωσεις αδιαφορουν....
    seismic
    Ναι είναι πρόβλημα δικό μου. Αν εσένα δεν σε νοιάζει αν η οικογένειά σου βρεθεί κάτω από τα χαλάσματα της κατασκευής, ή να πληρώνεις επισκευές μετά από κάθε σεισμό, δεν με νοιάζει ούτε εμένα για εσένα.
    Με πειράζει όμως να σε πληρώσω για την μελέτη, και να μου έλθει το νταβάνι στο κεφάλι το δικό μου.
    Με πειράζει να πληρώνω φόρους στο δημόσιο για να κάνετε πειράματα εσείς, και να πρέπει να ξανά πληρώσω για τα δικά μου.
    Με πειράζει που το δημόσιο ενδιαφέρετε μόνο για φόρους, και όχι για την ασφάλεια των πολιτών.
    Με πειράζει που εγώ βάζω την ιδέα, και πρέπει να βάλω και τα χρήματα για να σώσω τον κόσμο.
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Άντε πες εσύ στον άνθρωπο που είναι κάτω από τα ερείπια, ότι η επιστήμη δεν πληρώνει για μια ιδέα σαν την δική μου.
    @civ
    Η επιστημη δε πληρωνει για τιποτα. Πληρωνουν οι ανθρωποι οταν υποψιαζονται οτι εχουν κατι καλο στα σκαρια. Στην περιπτωση σου ομως ολοι σου ζητανε χρηματα.... Σκεψου λιγο..... Θα ηταν καλυτερο καποιος να σου "εκλεβε" την ιδεα. Θα σημαινε οτι κατι υπαρχει. Αντ αυτου αλλοι σου λενε να πληρωσεις.
    seismic
    Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Και για μένα είναι περίεργο που πρέπει να ξανά ανακαλύψω την χρησιμότητα της βίδας και να τους ανοίξω το κεφάλι να τους το βάλω μέσα? Είναι εξωφρενικά χαζό για εμένα να μην καταλαβαίνουν τα αυτονόητα της φυσικής.
    Άλλη είναι η απόκριση στις πλάγιες δυνάμεις ενός βιδωμένου ξύλου πάνω σε μία επιφάνεια, και άλλη όταν αυτό απλώς πατάει επάνω στην επιφάνεια. Και όμως .... για να το καταλάβει αυτό η γκλάβα τους, πρέπει να κουνήσω μερικά τετράγωνα, να βγάλω πανεπιστήμια...κλπ.
    Αποκλείεται να είναι τόσο χαζοί. Μάλλον συμφέροντα είναι αυτά που φρενάρουν όλη την κατάσταση...αυτό μου ακούγετε πιο λογικό.
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Δεν εξετάζω αν η ιδέα μου είναι καλή ή όχι.
    @civ
    Εδω εχεις βγαλει ανεπαρκεις και εμπειρικους τους κανονισμους, τη δυναμικη αναλυση, τα παντα ολα. Μονος σου βαφτισες την "πατεντα" σου "το απολυτο αντισεισμικο" και τωρα πουλας μετριοφροσυνες????? Μας κοροιδευεις ?
    seismic
    Το ότι δεν εξετάζω την δική μου μέθοδο, αυτό δεν σημαίνει ότι η δική σας είμαι καλή.
    Μπορώ να την καταρρίψω ανά πάσα στιγμή.
    Θα σας βάλω ερωτήσεις, που δεν θα μπορέσετε να μου δώσετε απάντηση.
    Αν θέλεις θα σου βάλω μερικές ερωτήσεις για τον ΕΑΚ?
    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Είναι όμως η μόνη ιδέα πέρα της οριζόντιας σεισμικής μόνωσης.
    @civ
    Ελα ρε αρχοντα, καλα που εισαι κι εσυ . Ειχε στερεψει απο ιδεες η ερευνα.
    seismic
    Πάντα κάποιος το σκέπτεται για πρώτη φορά.

    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Είμαι ο πρώτος που εφάρμοσε προένταση δώματος εδάφους
    @civ
    που το εφάρμοσες ? Εκει που κουνας μια ξυλινη κατασκευη με τουβλα ? Αλλο φαντασιωνομαι και αλλο εφαρμοζω.
    seismic
    Όλα ξεκινάνε από το μυαλό του ανθρώπου, πριν καταλήξουν σε πειράματα.
    Το εφάρμοσα σε μοντέλο, https://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk και πρέπει να μου απαντήσετε γιατί σταματά η παραμόρφωση του μοντέλου μου όταν το πακτώνω στο έδαφος, ενώ το δικό σας μοντέλο χορεύει σαν μπαλαρίνα.
    Ακόμα πρέπει να μου απαντήσετε γιατί εσείς βιδώνετε τα μοντέλα πάνω στις σεισμικές βάσεις? Οι κατασκευές σας απλός πατάνε στο έδαφος. Αυτό είναι αναξιόπιστο πείραμα, γιατί στην πραγματικότητα εφαρμόζετε στα μοντέλα σας την μέθοδό μου.
    Δεν θα μου απαντήσετε.....

    Αρχική ανάρτηση από seismic
    Θα κάνω όμως δική μου σεισμική βάση, θα κουνήσω μοντέλα από ΟΣ πέραν της συνηθισμένης σεισμικής φόρτισης, θα τα βγάλω στο ίντερνετ και στην τηλεόραση.
    Αυτό μπορώ να το κάνω, και αυτό θα κάνω.
    @civ
    Θα κανεις δικου σου πειραμα σε σεισμικη τραπεζα ? Με τι λεφτα ? Θα την αγοράσεις ? Η θα φτιαξεις μια δικια σου ?
    Να το βγαλεις στην τηλεοραση για ποιο λογο ? Να σε δειξει ο αυτιας και να γελασει μαζι σου ολη η Ελλαδα ? Λιγο αυτοσεβασμο δεν εχεις ?
    seismic
    Θα φτιάξω δική μου .... τι εφευρέτης θα ήμουν αν δεν μπορούσα να κάνω μία σεισμική βάση?
    Θα κουνάει με 20 Ρίχτερ, και μετά θα πρέπει να μου εξηγήσετε εσείς στην τηλεόραση, γιατί το δικό σας μοντέλο έγινε αεροπλάνο, και το δικό μου δεν έπαθε τίποτα. Όχι σιγά σιγά μία και καλή 20 Ρίχτερ.
    Και αυτοσεβασμό έχω, και ξέρω τι κάνω.
    Και τις κατασκευές δεν τις φτιάχνετε εσείς, εμείς τις φτιάχνουμε,...διότι
    άλλο εφαρμόζω, και άλλο φαντασιώνομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 28.05.2013 στις 15:33

Σελίδα 10 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 09:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 12:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 19:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 19:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 21:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •