win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 16 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 301 έως 320 από σύνολο 475
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #301
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Θέλω να κάνετε σύγκριση στην δική μου σεισμική βάση, με τις άλλες σεισμικές βάσεις που σας παραθέτω, και έχουν περίπου το ίδιο μέγεθος με την δική μου, συγκρίνοντας 1) τους δείκτες της επιτάχυνσης, 2) του ιδικού βάρους των μοντέλων, 3) το πλάτος της παλινδρόμησης κάθε βάσης. 4) Τον χρόνο παλινδρόμησης 5) και τις αστοχίες που έχουν.

    Δική μου https://www.youtube.com/watch?v=Q6og4VWFcGA

    Οι άλλες https://www.youtube.com/watch?v=fEPGym54SaA
    https://www.youtube.com/watch?v=pcuo70WRsGs
    https://www.youtube.com/watch?v=89YjHr1bsBs
    https://www.youtube.com/watch?v=gvbQ06pPB-o
    https://www.youtube.com/watch?v=sPfXgVJ7heI
    https://www.youtube.com/watch?v=eUo5Stsxo3A

    Μετά πέστε μου ένα μοντέλο δικό σας το οποίο να μπορεί να σταθεί ακέραιο πάνω στην δική μου σεισμική βάση, όπως στάθηκε το δικό μου δομικό μοντέλο.
    Για μένα είχε δίκαιο ο Γιάννης.Χ.
    που είπε ότι η επιτάχυνση της σεισμικής βάσης που δοκίμασα το μοντέλο είναι περίπου 7,5 g μεταφραζόμενο σε περίπου 11 Ρίχτερ? Αν και μετά για δικούς του λόγους το έσβησε.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 12.01.2014 στις 20:37

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #302
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν έχουμε ένα φύλο από χαρτί τοποθετημένο πάνω σε ένα τραπέζι.
    Εάν πάνω στα δύο άκρα του φύλου κολλήσουμε δύο όρθια παραλληλόγραμμα.
    Μετά...Αν κουνήσουμε το τραπέζι ώστε αυτά τα παραλληλόγραμμα να ταλαντωθούν,
    θα δούμε την οριζόντια επίπεδη επιφάνεια του χαρτιού να παραμορφώνεται σε σχήμα ( S )
    χωρίς όμως να υπάρχει καμία παραμόρφωση στον κάθετο άξονα των παραλληλογράμμων
    ( Στα όρθια παραλληλόγραμμα θα υπάρξει απλή ταλάντωση και όχι παραμόρφωση, διότι η διατομή τους είναι πιο ισχυρή από την διατομή του χαρτιού που είναι κολλημένα. )

    Αν τώρα κάνουμε το αντίθετο. Δηλαδή τοποθετήσουμε οριζοντίως έναν παραλληλόγραμμο πάνω στο τραπέζι, και κολλήσουμε στα δύο του άκρα δύο κάθετα φύλα χαρτί.
    Αν κουνήσουμε το τραπέζι, θα δούμε τα δύο φύλα να παραμορφωθούν στον κάθετο άξονά τους σε σχήμα ( S )

    Και στις δύο περιπτώσεις η γωνίες στους κόμβους καταπονούνται από ροπή στρέψης, η οποία αναγκάζει την πιο αδύναμη διατομή να παραμορφωθεί.

    Τώρα αν στο πρώτο πείραμα βιδώσουμε τα κάθετα παραλληλόγραμμα με το τραπέζι στα δύο άκρα της κάτοψης τους, θα παρατηρήσουμε ότι αν κουνήσουμε το τραπέζι το φύλο του χαρτιού δεν θα παραμορφωθεί καθόλου.

    Μπορούν οι διαφωνούντες επιστήμονες να μου εξηγήσουν το φαινόμενο αυτό?
    Ακόμα μπορούν να μου πουν αν το πρώτο πείραμα το βάζαμε μέσα σε ένα σκάμμα θεμελίωσης, ( και όχι πάνω σε τραπέζι ) το οριζόντιο φύλο σε ενδεχόμενη ταλάντωση θα έπαιρνε ροπές και σχήμα S ? Ναι ή Οχι?
    Έτσι σχεδιάζετε σήμερα, ενώ εγώ σας προτείνω την πρώτη μέθοδο.
    Όλα τα άλλα που μου λένε οι διαφωνούντες
    είναι κόντρα στους νόμους της φυσικής.
    Εσείς κατασκευάζετε μπαλαρίνες και προσπαθείτε να τις μαζέψετε με νόμους και αστυνόμους, Ενώ εγώ απλά βιδώνοντας τα μεγάλα υποστυλώματα με το έδαφος
    καταργώ πλαστιμότητες και ότι άλλα περίεργα έχετε σκεφτεί για να σταματήσετε την μπαλαρίνα.
    Ναι έχω καταλάβει γιατί σχεδιάζετε πλάστιμα.
    Έχω καταλάβει γιατί δεν σχεδιάζεται ισοστατικά.
    Ξέρω και τι είναι ο υπερστατικός φορέας.
    Ισοστατικός είναι ο φορέας του οποίου η εντατική του κατάσταση προσδιορίζετε βάση των εξισώσεων ισορροπίας
    Ενώ στον υπερστατικό φορέα απαιτείται επιπρόσθετα η χρήση εξισώσεων που αφορούν την γεωμετρική παραμόρφωσή του.

    Αυτό που πρέπει να καταλάβετε είναι ότι εγώ χρησιμοποιώ τον έναν ισοστατικό τρόπο από τους τρεις που υπάρχουν ..και είναι η πάκτωση..του φέροντα με το έδαφος.
    Αυτός ο τρόπος δεν υπάρχει σήμερα στο μενού του αντισεισμικού σχεδιασμού.
    Αυτή η πάκτωση δώματος και εδάφους που σας προσφέρω, τα αλλάζει όλα.
    Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα, ρωτήστε εμένα τον δογματικό.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 16.01.2014 στις 20:53

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #303
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Φίλοι μου σε αυτόν τον κόσμο όλα έχουν μία αρχή και ένα τέλος, εκτός της γνώσης.
    Τα χρήματα από μίζες τελειώνουν. Οι υπογραφές ξεβάφουν. Οι νόμοι αλλάζουν.
    Το μόνο που μένει σε αυτόν τον κόσμο και εξελίσσεται είναι η γνώση.
    Όσο φιλότιμη προσπάθεια και να κάνουν οι ισχυροί με όπλα τις μίζες τις υπογραφές και τους νόμους και αστυνόμους, στην τελική η αληθινή γνώση αργά η γρήγορα επικρατεί, και μένει για πάντα.
    Για τον λόγο αυτόν κρατήστε αυτά που θα σας πω.
    Οι κατευθυντήριες μετακινήσεις και φορτίσεις που επιβάλει το έδαφος σε ένα κτήριο είναι πιο πολλές και πιο ισχυρές από αυτές που επιβάλει σε ένα πλοίο η φουρτουνιασμένη θάλασσα.
    Όλα τα κτήρια αντιδρούν το ίδιο μέχρι να γίνει ο σεισμός.
    Αντιδρούν το ίδιο, διότι όλες οι φορτίσεις που υπάρχουν μέχρι να γίνει ο σεισμός, κατευθύνονται προς το κέντρο της Γης, και ισορροπούν με την αντίδραση του εδάφους. Αυτές οι φορτίσεις καθώς και οι φορτίσεις του σεισμού δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε.
    Μπορούμε όμως να αντιπαραθέσουμε σε αυτές τάσεις ισορροπίας.
    Τα φορτία που κατευθύνονται κάθετα προς το έδαφος είναι πολύ εύκολα να ισορροπήσουν.
    Του σεισμού όμως πολύ δύσκολα ισορροπούν.
    Υπάρχει πάντα η διαμάχη μεταξύ των μηχανικών, στο πως πρέπει να σχεδιάζονται οι αντισεισμικές κατασκευές,
    Άλλοι θεωρούν ότι πρέπει να είναι πλάστιμες, και άλλοι θεωρούν ότι πρέπει να σχεδιάζονται άκαμπτες.
    Που είναι η αλήθεια?
    Ας εξετάσουμε απλά, αν η αλήθεια βρίσκεται στις πλάστιμες, ή στις άκαμπτες, ή κάπου μεταξύ των δύο αυτών στατικών μεθόδων.
    1) Ας εξετάσουμε πρώτα την πλάστιμη κατασκευή.
    Πιο πλάστιμη κατασκευή από τον άνθρωπο δεν υπάρχει.
    Αν ο άνθρωπος είναι όρθιος μέσα σε ένα λεωφορείο, και αυτό ξεκινήσει ή φρενάρει, ο άνθρωπος θα ανατραπεί.
    Εμείς πως αξιώνουμε από το πλάστιμο κτήριο να σταθεί όρθιο στον σεισμό???
    2) Ας εξετάσουμε τώρα τα άκαμπτα
    Άκαμπτος είναι ένας συμπαγής κύβος, άκαμπτο είναι και ένα συμπαγή παραλληλόγραμμο.
    Αν αυτά τα τοποθετήσουμε στον διάδρομο του λεωφορείου, σε περίπτωση που το λεωφορείο φρενάρει ή ξεκινήσει, ο κύβος θα συρθεί στο πάτωμα και το παραλληλόγραμμο θα ανατραπεί.
    Καμία από αυτές τις μεθόδους δεν είναι κατάλληλη για την κατασκευή ενός κτηρίου.
    Και οι δύο μέθοδοι είναι κατάλληλες μόνο για μικρές σεισμικές δονήσεις.
    Αν τώρα κάνουμε ότι κάνει ένα δένδρο με τις ρίζες του, θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.
    Δηλαδή αν βιδώσουμε τα πόδια του πλάστιμου ανθρώπου με τον διάδρομο του λεωφορείου, αυτός θα έχει καλύτερη αντίσταση στο φρενάρισμα ή στην εκκίνηση του λεωφορείου, αλλά και πάλη δεν θα είναι το τέλειο κράτημα.
    Αν βιδώσουμε όμως τον τάκο τον τετράγωνο και τον παραλληλόγραμμο με τον διάδρομο του λεωφορείου, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Έτσι θα πρέπει να σχεδιάζονται οι κατασκευές. Άκαμπτες και βιδωμένες.Αυτήν την μέθοδο σας έδωσα, και όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
    Το έδαφος όμως δεν είναι πάτωμα λεωφορείου, διότι έχει το ελάττωμα να παραμορφώνεται και να μην παραμένει επίπεδο.
    Αυτή η παραμόρφωση δεν είναι μεγάλη σε μικρή επιφάνεια αλλά μεγάλη σε μεγαλύτερες επιφάνειες της Γης.
    Για τον λόγο αυτό, κατασκευές που έχουν εμβαδόν μέχρι 30Χ30 μέτρα μπορούμε να τις κατασκευάζουμε άκαμπτες.
    Για μεγαλύτερες κατασκευές τότε υπάρχει ένα άλλο πρόβλημα το οποίο προέρχεται από την παραμόρφωση του εδάφους, η οποία επιβάλει στα υποστυλώματα ανοδικές και καθοδικές μετακινήσεις σε διαφορετική φάση, με αποτέλεσμα να καταπονεί τους κόμβους.
    Τι κάνουμε σε αυτήν την κατάσταση?
    Απάντηση
    Κατασκευάζουμε έναν φορέα ο οποίος θα περιλαμβάνει και πλάστιμα υποστυλώματα, και άκαμπτα προτεταμένα ( βιδωμένα ) με το έδαφος.
    Πρέπει όμως να ξεχωρίσουμε αυτά τα δύο συστήματα μεταξύ των για ένα σοβαρό λόγο.
    Ο λόγος είναι να ξεχωρίσουμε τα πλάστιμα από τα άκαμπτα στοιχεία (οριζόντια και κατακόρυφα ) ώστε αυτά να κινούνται ελεύθερα στον χώρο, χωρίς να μεταβιβάζει το ένα στο άλλο φορτία στους κόμβους.
    Αυτό το επιτυγχάνομαι με την τοποθέτηση σεισμικού αρμού μεταξύ άκαμπτων υποστυλωμάτων και πλακών, καθώς και με την τοποθέτηση ελαστικού μεταξύ δοκού και πλάστιμου υποστυλώματος.
    Τα άκαμπτα υποστυλώματα χωρίς διαφράγματα με επιβολή προέντασης μεταξύ εδάφους δώματος και οπλισμό περίσφιξης.
    Τα πλάστιμα με επιβολή μικρής προέντασης, ελαστικά διαφράγματα, και οπλισμό περίσφιξης.
    Με λίγα λόγια τα άκαμπτα υποστυλώματα είναι για να παραλαμβάνουν τις λοξές και πλάγιες φορτίσεις του σεισμού, και τα πλάστιμα υποστυλώματα για όλα τα άλλα κάθετα φορτία.
    Ακόμα ... Για αρχιτεκτονικούς λόγους μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την τελευταία σύμμεικτη μέθοδο διότι αυτή προσφέρει μεγάλα περιμετρικά ανοίγματα φωτισμού.

    Και σε αυτό το πείραμα στο URL έχουν ελεύθερους κόμβους, αλλά δεν είναι τόσο καλή μέθοδος όπως η δική μου.
    https://www.youtube.com/watch?v=C2Z1zmrJhsc
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 23.01.2014 στις 17:42

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #304
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλά ρε παιδιά αν και μηχανικοί δεν καταλαβαίνετε την ευρεσιτεχνία... τις βίδες γιατί τις αγοράζετε?
    Δεν καταλαβαίνετε ότι εγώ βιδώνω την κατασκευή στο έδαφος για να είναι πιο στέρεα?
    Το ανέκδοτο με τον πόντιο δεν το έχετε ακούσει που λέει ότι βιδώνει το μουσικό συγκρότημα στο έδαφος για να γίνει στέρεο?
    Εσείς γιατί βιδώνετε τα πράγματα με βίδες?....έτσι για να βιδώνετε...και να κάνετε την πλάκα σας?
    Πια η διαφορά στο να βιδώνεις μικρά ή μεγάλα πράγματα?
    Δεν στερεώνονται και τα δύο όταν τα βιδώσεις?
    ΒΙΔΩΜΕΝΟ
    https://www.youtube.com/watch?v=Q6og4VWFcGA
    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΙΔΩΜΕΝΟ
    https://www.youtube.com/watch?v=Ux8TzWYvuQ0

    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 24.01.2014 στις 17:14

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #305
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ο μηχανισμός της ευρεσιτεχνίας είναι σαν ένα ούπα με την βίδα.
    Αν κάνεις μία τρύπα στον τοίχο και βάλεις μέσα ένα ούπα... και βιδώσεις μέσα σε αυτό μία βίδα ... η βίδα θα εξασκήσει τάσεις στα πλαινά της τρύπας και θα φρακάρει.
    Αυτή η βίδα όταν φρακάρει δεν μπορείς να την τραβήξεις έξω, αλλά δεν μπορείς ούτε να την βάλεις πιο μέσα γιατί απλά έχει φρακάρει στα πλαινά της τρύπας.
    Το ίδιο κάνει και ο μηχανισμός ο δικός μου, ....φρακάρει στα πλαινά μιας γεώτρησης....ακόμα και αν η θεμελίωση είναι πάνω σε άμμο.

    http://postimg.org/image/15or8eeuc/
    Δηλαδή έχουμε την δυνατότητα να στηρίξουμε μία ολόκληρη κατασκευή πολυκατοικίας από σκυρόδεμα πάνω στους μηχανισμούς της ευρεσιτεχνίας, η οποία πολυκατοικία δεν θα πατάει καν πάνω στο έδαφος και θα είναι υπερυψωμένη ένα μέτρο πάνω από αυτό.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #306
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στην Κεφαλονιά ο σεισμός ήταν 5,8 Ρίχτερ με αρκετές ζημιές.
    Τι λέτε για αυτό? Εγώ μπορώ να κάνω σπίτια που σε εννέα Ρίχτερ δεν θα πάθουν την παραμικρή ζημιά.
    Οι σεισμολόγοι στην τηλεόραση κάνουν τους μηχανικούς μιλώντας για αντισεισμικές κατασκευές...εδώ γελάμε πολύ.
    Κανένας εκπρόσωπος των πολιτικών μηχανικών στα κανάλια της τηλεόρασης....λες και οι σεισμολόγοι είναι αυτοί που ξέρουν από κατασκευές....εδώ δεν ξέρουν στο πότε θα γίνει σεισμός...και ένας ανεύθυνος σεισμολόγος προτρέπει τους ανθρώπους να μπουν μέσα στα σπίτια που δεν έχουν ζημιές ... λέγοντας με σιγουριά ότι αυτός ήταν ο κύριος σεισμός.
    Πόσο ανεύθυνοι είμαστε σε αυτόν τον τόπο φτάνει πια..?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 27.01.2014 στις 13:20

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #307
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η σεισμική απόσβεση επιτυγχάνετε με την οριζόντια σεισμική μόνωση.
    Αυτή υπάρχει στο εμπόριο και στις κατασκευές εδώ και 60 χρόνια.
    Γιατί δεν την χρησιμοποιούν στην Ελλάδα?
    Για δύο λόγους.
    α) Είναι το κόστος μεγάλο
    β) Δεν είναι κατάλληλη για όλες τις κατασκευές.
    Το κόστος είναι μεγάλο διότι χρειάζεται διπλή βάση για να τοποθετηθεί ανάμεσα σε αυτές το εφέδρανο.
    Αυτό το καλούπωμα της δεύτερης επάνω μονοκόμματης βάσης, είναι αδύνατον να ξεκαλουπωθεί
    όταν έχεις μεγάλη επιφάνεια με πολύ μικρό ύψος. ( πως θα μπει ο άνθρωπος από κάτω να ξεκαλουπώσει ?) Για τον λόγο αυτόν χρησιμοποιείται μόνο σε μεγάλες και σπουδαίες κατασκευές.
    Ο β) λόγος είναι ότι δεν είναι κατάλληλη για όλες τις κατασκευές, διότι μπορεί να κάνουν σεισμική μόνωση, αλλά στα πολύ ψιλά κτήρια τα οποία έχουν υψηλό κέντρο βάρους και τα επηρεάζει ο αέρας πια πολύ από τον σεισμό, εκεί υπάρχει πρόβλημα, διότι τα εφέδρανα μεγαλώνουν την ταλάντωση η οποία προέρχεται από τον αέρα.
    Σε ένα ψιλό κτήριο με εφέδρανα, αισθάνεσαι σαν να περνάς τον κάβο ντόρο με 9 μποφόρ.
    Αυτό το πρόβλημα το έλυσε η ευρεσιτεχνία μου. Τώρα τα εφέδρανα σε συνδυασμό με την ευρεσιτεχνία μου μπορούν να τοποθετηθούν παντού.

    Τι λέτε παιδιά μετά τον σεισμό στην Κεφαλονιά?
    Είναι εγκληματίες οι υπεύθυνοι αυτού του Κράτους που δεν με βοηθάνε να αποδείξω την αξία του αντισεισμικού συστήματός μου, ή εγώ είμαι ψώνιο?
    Αν τα σπίτια ήταν κατασκευασμένα όπως αυτό στο πείραμα που έκανα, θα είχαν αυτές τις ζημιές?


    Το proper testing στην ισχυρότερη σεισμική βάση, δεν ξεπερνά το 1,2 g
    Εγώ το δοκίμασα αυτό το μοντέλο σε 7,5 g
    Αν νομίζει κάποιος μηχανικός ότι μπορεί να μου δώσει ένα μοντέλο δικό του που να μπορεί να σταθεί πάνω στην δική μου σεισμική βάση, όπως στάθηκε το δικό μου μοντέλο,εγώ θα σταματήσω.
    Οι άλλες σεισμικές βάσεις είναι σαν παιχνιδάκια μπροστά στην δική μου.
    Μπορώ να μιλάω για τους υπεύθυνους, γιατί τους συνάντησα, μιλήσαμε, με άκουσαν, συμφώνησαν με αυτά που τους είπα, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω από την τσέπη μου τα πάντα για να αποδείξω αυτά που λέω.
    Δεν έχω την οικονομική δύναμη για αυτό το πείραμα.
    Το αποτέλεσμα για την Ελλάδα είναι ότι ....επειδή δεν έχω χρήματα για πειράματα εσείς πρέπει να σκοτώνεστε και να χάνετε την περιουσία σας.
    Αφήστε εμένα...εγώ θα την βρω την άκρη στο εξωτερικό..
    Για φέρτε μου κάποιον από τον ΟΑΣΠ....τολμάει κάποιος από αυτούς να μιλήσει μαζί μου επώνυμα και δημόσια..? τους προκαλώ να το κάνουν.

    Αν θέλετε ακόμα πιο πολλές εξηγήσεις ( εξειδικευμένες εξηγήσεις ) ελάτε να υπογράψουμε ένα σύμφωνο εμπιστευτικότητας,
    βγάλτε μου έναν μισθό να μπορώ να ζήσω την οικογένειά μου, και τοποθετήστε εμένα μέσα σε ένα εργαστήριο αντισεισμικών ερευνών.
    Μόνο τότε θα σας πω καλύτερους μηχανισμούς, καλύτερες μεθόδους και πως τοποθετούμε την ευρεσιτεχνία σε κάθε διαφορετική υφιστάμενη κατασκευή.
    Έτσι κάνουν τα ελεύθερα κράτη που θέλουν ανάπτυξη.
    Αλλά πιστεύω δεν θα το κάνετε αυτό διότι, αν η Ελλάδα βγάλει ένα προιόν σαν αυτό, τότε θα ξεχρεώσει το χρέος της στους δανειστές, ( από τις εξαγωγές που θα κάνει ) και αυτό δεν το θέλει η Γερμανία.
    Οι άνθρωποι κάνουν ότι μπορούν για να κλείσουν τις Ελληνικές επιχειρήσεις που υπάρχουν....και θα βοηθήσουν εμένα να ανοίξω έναν βιομηχανικό κολοσσό?
    Ο άλλος ανακάλυψε ένα κομπιούτερ και είναι ο πιο πλούσιος στον κόσμο.
    Εγώ που ανακάλυψα πως να μην έχουν αστοχίες οι υφιστάμενες και οι υπό κατασκευή δομικές κατασκευές σε όλο τον κόσμο, τι πρέπει να γίνω?
    Κανόνες βάζω εγώ στον εαυτό μου ...όχι οι άλλοι. Για αυτούς που τους τα λέω έξω από τα δόντια είναι διότι αυτοί είναι στην πρίζα όπως τα τηλεκατευθυνόμενα παιχνιδάκια.
    Εγώ έχω αυτόνομο σύστημα μετάδοσης.
    Για τον λόγο αυτό μπορώ να λέω την αλήθεια, ενώ αυτοί οι τηλεκατευθυνόμενοι ξέρουν μόνο να συκοφαντούν χωρίς επιχειρήματα.


    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 29.01.2014 στις 11:16

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #308
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν τα σπίτια ήταν τελείως άκαμπτα και προτεταμένα μεταξύ δώματος και εδάφους τότε κανένας σεισμός δεν θα ήταν ικανός να τα πλήξει.
    Αυτό νομίζω ότι το απέδειξα με το πάρα πάνω βίντεο ( πείραμα )
    Ο Ελληνικός αντισεισμικός κανονισμός προβλέπει ζώνες μεγάλης ή μικρής σεισμικότητας.
    Η πιο μεγάλη σεισμικότητα στην Ελλάδα είναι στην Κεφαλλονιά.
    Ο συντελεστής επιτάχυνσης g στην Κεφαλλονιά είναι 0.36 g και όλες οι νέες κατασκευές είναι σχεδιασμένες για επιτάχυνση 0,36 g.
    Η επιτάχυνση του πρόσφατου σεισμού στην Κεφαλλονιά έφθασε τα 0,75 g.
    H επιτάχυνση που δοκιμάζω τα μοντέλα μου στην δική μου σεισμική βάση φτάνει τα 7,5 g
    Σε αυτήν την επιτάχυνση δεν έχει δοκιμαστεί κανένα μοντέλο παγκοσμίως...και όμως το δικό μου μοντέλο άντεξε χωρίς καμία απολύτως ζημιά.
    Αν τώρα η ευρεσιτεχνία μου τοποθετηθεί σε πιο πλάστιμη κατασκευή Π.Χ σε κατασκευή με τέσσερα γωνιακά φέροντα τοιχία θα είναι πιο ισχυρή από την ίδια κατασκευή χωρίς το σύστημά μου...Ναι ή Όχι ?
    Περιμένω γνώμες,... γιατί αυτό θα είναι το επόμενο πείραμα φορέα που θα κάνω σύντομα.
    ( αύριο ή μεθαύριο )

    http://postimg.org/image/m1a64burz/
    http://postimg.org/image/4b6s0w47t/
    http://postimg.org/image/6ppe6g2zr/
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 04.02.2014 στις 08:23

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #309
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ετοιμαστείτε να δείτε το θαύμα!!!
    Ανεβάζω το βίντεο με το νέο πείραμα που έκανα.
    Το μοντέλο.
    α) Έχει τοιχία γωνιακά,
    β) Έχει την μεγαλύτερη επιτάχυνση που είδατε ποτέ σε σεισμική βάση,
    γ) Έχει πάρα πολύ μεγάλη διάρκεια το πείραμα.
    δ) Έχει πολύ λίγους τένοντες.

    Μετά από αυτό το πείραμα, δεν θα μπορείτε να αμφισβητήσετε ότι έχω κατασκευάσει
    Το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 04.02.2014 στις 16:23

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #310
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    NEO ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ




    Όπως έλεγαν οι παλιοί πολιτικοί, ( δηλώστε το και σώστε το ) εγώ λέω βιδώστε το και σώστε το.
    Να ξέρετε ότι ο αγώνας που κάνω είναι ενάντια στον σεισμό, και όχι ενάντια στους μηχανικούς.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 05.02.2014 στις 20:42

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #311
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Φόρουμ σεισμολόγων με συμμετοχή δική μου. http://www.tsiapas.gr/forumgr/viewto...1&p=6281#p6281

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #312
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Γιατί γράφω εδώ μέσα.
    Που απευθύνομαι.
    Απευθύνομαι σε
    α) επενδυτές γιατί άμα έχεις το χρήμα πληρώνεις τα πειράματα ( 50 με 60000 ευρώ ) και καθάρισες.
    β) σε ακαδημαικούς γιατί αυτοί έχουν πρόσβαση σε χρηματοδότηση εφαρμοσμένης έρευνας από ευρωπαικά κονδύλια, και έχουν και φοιτητές στους οποίους θα μπορούσαν να δώσουν την ευρεσιτεχνία μου σαν έρευνα για μεταπτυχιακό.
    Εμένα τα αποτελέσματα με ενδιαφέρουν.
    γ) στον απλό κόσμο και στους μηχανικούς, διότι αν δεν καταλάβουν την αξία της ευρεσιτεχνίας δεν θα την αγοράσουν και δεν θα σχεδιάσουν οι μηχανικοί βάση των στατικών μελετών που απαιτεί η ευρεσιτεχνία.
    Χωρίς χρηματοοικονομική μελέτη δεν μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος.
    Είναι και αυτή η μελέτη μέσα στα πλαίσια της έρευνας.
    Τώρα αν την έρευνα την πληρώσω εγώ, τότε τι να τους κάνω τους επενδυτές?
    Μετά δεν τους χρειάζομαι γιατί ανοίγω μία εμπορική εταιρεία, και παραγγέλνω σε ένα εργοστάσιο να μου το κατασκευάζει με π.χ 100 ευρώ το κομμάτι, και εγώ θα το πουλώ με 200, αφού μόνο εγώ θα μπορώ να το πουλάω λόγο των πνευματικών δικαιωμάτων που έχω, όσο θέλω, και αν θέλω. ( μονοπώλιο )
    Τον επενδυτή, τον καθηγητή, τον θέλω μόνο για να πληρώσει τα πειράματα, και να βγουν οι απαντήσεις οι οικονομικές, και οι στατικές, με αντάλλαγμα πνευματικά δικαιώματα.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #313
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Έκανα πειράμα συγκρίνοντας τον ίδιο φορέα με και χωρίς το σύστημά μου, για να βγάλω χρήσιμα συμπεράσματα.
    Τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι τα εξής...δεν μπορώ να το γκρεμίσω?
    Αν και στο ίδιο μοντέλο, στα τρία πειράματα που έκανα επάνω του, το καταπόνησα συνολικά πάνω από 10 λεπτά, με επιταχύνσεις 7 και 10 g, και αφού η σεισμική βάση έσπασε τρεις φορές, αυτό δεν έπαθε τίποτα.
    Ακόμα και όταν του αφαίρεσα με τροχό τα πλαινά τοιχώματα και το έκανα με τοιχία, ακόμα και αν του αφαίρεσα τις μισές βίδες, ακόμα και αν το κούνησα πιο δυνατά, αυτό δεν έπαθε τίποτα.
    Μπορεί να μου εξηγήσεις ένας μηχανικός τι πρέπει να κάνω για να το γκρεμίσω?
    https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q#t=0
    https://www.youtube.com/watch?v=Q6og4VWFcGA
    https://www.youtube.com/watch?v=Ux8TzWYvuQ0
    Εγώ μπορώ να πάρω μία φωτογραφία, να σας δείξω με τον στυλό που ακριβώς θα σπάσει και τι σχήμα θα έχουν τα κρακ, και μετά να ξεβιδώσω τους κοχλίες κάτω από την βάση για να είναι ίδιο με τον δικό σας σχεδιασμό, και να κάνω το πείραμα.
    Αν σπάσει στα σημεία που θα σας πω,...αυτό σας λέει κάτι?
    Εγώ νομίζω είμαι φωτογραφικός, ή εμπειρικός τύπος....μπορώ να κάνω στο μυαλό μου φωτογραφική ανάλυση τάσεων, αντοχών, και να σας πω που θα σπάσει, και σε πιο βαθμό καταπόνησης θα συμβεί η αστοχία.
    Μαθηματικά δεν μπορώ να κάνω.
    Δείτε ...στο πρώτο πείραμα, στο 2,44 λεπτό του πρώτου βίντεο πως σηκώνονται μπροστά οι δοκοί της σεισμικής βάσης.Αν και τους πάκτωσα με αλυσίδες στο έδαφος, αυτοί έχουν την τάση να σηκωθούν από την μεγάλη αδράνεια του μοντέλου.
    Αλήθεια αυτήν την αδράνεια του μοντέλου εσείς πως την σταματάτε?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 08.02.2014 στις 19:43

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #314
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ.
    @thymios
    Μια ακόμη συμβουλή: διακρίνω μια ειρωνία και απαξίωση για τον κλάδο των μηχανικών, μια είδους πρόκληση να ασχοληθούν μαζί σου. Δεν είναι ό,τι σοφότερο από μέρους σου. Αντί να ασχοληθεί κάποιος με την υπόθεσή σου, το ορθό είναι εσύ να μετατρέψεις αυτή την υπόθεση σε απόδειξη και να την παρουσιάσεις ολοκληρωμένη. Αυτή τη στιγμή παραμένει απλώς μια ιδεά, με αμφίβολα αποτελέσματα και αμφίβολο κόστος.
    seismic
    H ειρωνεία και η απαξίωση για τον κλάδο των μηχανικών από μέρους μου είναι πράγματι υπαρκτή για τον εξής λόγο.
    Στο φόρουμ ************** με απέκλεισαν εδώ και τρία χρόνια γιατί είχα διαφορετική άποψη από αυτούς.
    Στο φόρουμ emichanikos.gr με ανέχονται μεν, αλλά σπάνια μου απαντάνε.
    Σε άλλα τρία φόρουμ μηχανικών που γράφω δεν μου έχει απαντήσει κανένας.
    Αν μου απαντήσουν απλός είναι πάντα αρνητικοί, χωρίς όμως να δικαιολογούν την άρνησή τους.
    Βασικά ένα δεν ξέρεις, δεν είσαι μηχανικόςείναι η επιστημονική απάντησή τους.
    Από την άλλη εγώ σαν άνθρωπος πιστεύω σε εμένα.
    Από ότι κατάλαβες από τα πάρα πάνω, δεν υπάρχει καμία πρόθεση συνεργασίας μεταξύ εμένα και των μηχανικών.
    Εγώ για τους μηχανικούς είμαι το μαύρο πρόβατο διότι τους γκρεμίζω από την θέση του αλάνθαστου πάντα μηχανικού.
    Με συμβουλεύεις να αποδείξω μόνος μου αυτά που λέω, και να τα παρουσιάσω στους μηχανικούς.
    Θεωρητικά το έχω αποδείξει.....αλλά δεν είναι αρκετά αυτά που λέω για εσάς.
    Πειραματικά το έχω αποδείξει....αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για εσάς.
    Τι πρέπει να κάνω για να είναι αρκετό για τους μηχανικούς?
    Να περάσω από τον πάγκο και να πληρώσω πανεπιστήμια για να κάνουν την έρευνα.
    Ωραία πάω στα πανεπιστήμια και τους λέω .... πληρώνω ...βγάλτε μου αποτελέσματα προσομοίωσης.
    Έβγαλαν κάποια προκαταρκτικά αποτελέσματα, θετικά μεν αναλυθεί δε.
    Διότι αυτοί έβαλαν ένα φορτίο πάνω στις κολόνες για να προσομοιώσουν προένταση.
    Η ευρεσιτεχνία κάνει κάτι άλλο όχι προένταση.
    Η ευρεσιτεχνία εξασκεί μία αντίδραση στο να σηκωθεί το δώμα της κολόνας επάνω, όταν αυτή ταλαντεύεται, η οποία αντίδραση προέρχεται από την πάκτωση της άγκυρας στο χώμα.
    Πρόγραμμα Η/Υ με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχει....τι να κάνω?....
    Να κάνω πειράματα...ωραία. Η κάθε σεισμική βάση έχει μερικές προδιαγραφές.
    Αυτές οι προδιαγραφές που έχουν οι σεισμικές βάσεις δεν τους επιτρέπουν να δοκιμάσουν την ευρεσιτεχνία μου, διότι θα πάθουν ζημιά οι σεισμικές βάσεις.
    Τι άλλο μου έμενε?.....να κάνω δική μου σεισμική βάση με ιδικές προδιαγραφές για να δοκιμάσω την ευρεσιτεχνία μου.
    Ωραία την έκανα, την δοκίμασα, και τώρα τι???
    Τα πειράματα τα δικά μου δεν μετράνε, προσομοίωση δεν γίνετε, πειράματα δεν μπορούν να κάνουν,.....το καλύτερο για όλους μας είναι να με βγάλουν τρελό, και να θάψουν την ευρεσιτεχνία.
    Πιστεύω ότι δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να βγάλεις κάποιον τρελό, από το να μην του απαντάς, και αν του απαντάς να του λες απλά ένα δεν ξέρεις
    Λέω αν...αν η ευρεσιτεχνία μου προσφέρει τα μισά από ότι υπόσχεται πρέπει να με βοηθήσει το Ελληνικό κράτος στην έρευνα?
    Εγώ έχω το δικαίωμα να ειρωνεύομαι τους μηχανικούς και τον Ε.Α.Κ Ναι ή Όχι?
    Τι κρύβεται πίσω από όλα αυτά,.. μπορείς να μου πεις που και πως θα βρω το δίκαιο μου?
    Ξανά δέστε αυτό το πείραμα https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q#t=0
    και πες μου αν δικό σας μοντέλο αντέχει αυτά τα g
    Δες ακόμα στην δική μου σεισμική βάση, πως σηκώνονται οι δοκοί της βάσης ( αν και τις έχω δέσει με αλυσίδες ) κατά την ταλάντωση του μοντέλου.
    Αυτές τις ανοδικές τάσεις είναι που φοβούνται οι υπεύθυνοι σεισμικών βάσεων και μου αρνούνται να δοκιμάσουν την ευρεσιτεχνία μου.
    Θα μου πείτε ότι θα μπορούσαν να κάνουν μικρότερα μοντέλα πάνω στην σεισμική βάση, ώστε να είναι μέσα στις προδιαγραφές της βάσης....συμφωνώ και εγώ με αυτή την άποψη,...αλλά αυτοί αρνούνται να το κάνουν.
    Το ερώτημα που βάζω είναι το εξής....μήπως όλα αυτά γίνονται γιατί θίγω συμφέροντα?
    thednick έγραψε:
    Σε ένα πείραμα έχεις το μοντέλο χωρίς το σύστημα σου και εκεί φαίνεται να "αναπηδά" πάνω στη βάση. Γιατί συμβαίνει αυτό? Σε άλλα πειράματα που υπάρχουν στο youtube δεν φαίνεται ποτε να συμβαίνει αυτό.


    seismic
    Πολύ ωραία ερώτηση. Μου δίνεις την ευκαιρία να πω μερικές αλήθειες.
    Αν δεις πάνω στην σεισμική βάση που έκανα το πείραμα, https://www.youtube.com/watch?v=Ux8TzWYvuQ0
    έχω κολλήσει με ηλεκτροκόλληση δεξιά αριστερά πάνω στις 4 γωνίες της σεισμικής βάσης τέσσερα στοπ. Αυτά τα τέσσερα στοπ προσομοιώνουν τα πρανή της εκσκαφής μιας οικοδομής.
    Αυτό το είδος πάκτωσης εμποδίζει την ολίσθηση της κατασκευής πάνω στο έδαφος, αλλά δεν εμποδίζει την ταλάντωση της κατασκευής η οποία σηκώνει μονόπλευρα την κατασκευή από το έδαφος εναλλάξ. ( δες το πείραμα χωρίς το σύστημά μου όπου σηκώνετε η βάση του μοντέλου. )
    Στις άλλες σεισμικές βάσης βιδώνουν την βάση του μοντέλου με την σεισμική βάση.
    https://www.youtube.com/watch?v=iT-rSuXY3ME
    Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ψευδοί αποτελέσματα στις άλλες όλες σεισμικές βάσης, διότι ουδέποτε σε καμία πραγματική κατασκευή στον κόσμο δεν βιδώνουν τις βάσεις με το έδαφος.
    Αυτό το κάνει μόνο η ευρεσιτεχνία μου.
    Το δεύτερο πράγμα που κάνει αυτήν την δική μου κατασκευή να σηκώνετε από την βάση, ( ενώ στις άλλες βάσεις δεν σηκώνετε ) είναι
    α) Το μοντέλο είναι πολύ άκαμπτο.
    β) Το πλάτος ταλάντωσης αφύσικα μεγάλο για το μέγεθος του μοντέλου
    γ) Η επιτάχυνση αφύσικα μεγάλη για το μέγεθος του μοντέλου
    Δηλαδή έχω δημιουργήσει εξωπραγματικό σεισμό, για να δω πόσο ισχυρό μοντέλο κατασκεύασα.
    Ακόμα και με τόσο μεγάλο σεισμό δεν μπόρεσα να δω τα όρια αντοχής του μοντέλου, γιατί αυτό δεν έπαθε τίποτα.
    https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q#t=0
    Φυσικά το μοντέλο που είναι χωρίς το σύστημά μου, αν το κούναγα με την ίδια επιτάχυνση που κούνησα τα βιδωμένα θα είχε φύγει πάνω από την βάση.
    Αυτά που ήταν βιδωμένα στην βάση, σηκώνανε προς τα πάνω τις μεγάλες δοκούς της σεισμικής βάσης.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 09.02.2014 στις 15:28

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #315
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πόσο σημαντικό είναι για έναν πολιτικό μηχανικό να γνωρίζει τη δυναμική απόκριση της δομής; Είναι τόσο σημαντικό όσο το ίδιο το ερώτημα!

    Αν έχουμε μία ξύλινη βέργα σαν αυτές που φτιάχνουμε τα τόξα, και την κρατήσουμε από το ένα άκρο της με το χέρι μας.
    Αν κουνήσουμε το χέρι μας αυτή η βέργα θα αρχίσει να πάλλεται.
    Αν τώρα δέσουμε με ένα σπάγκο τα άκρα της τον τεντώσουμε και κατασκευάσουμε ένα τόξο, μετά όσο και να το κουνάμε αυτό θα είναι άκαμπτο.
    Αυτό έκανα και εγώ στις κατασκευές, και σταμάτησα την ταλάντωση.
    Ταλάντωση = παραμόρφωση
    παραμόρφωση = αστοχία της κατασκευής, με ζημιές, ή ακόμα και με κατάρρευση.
    Τώρα αν αυτός ο σπάγκος διαπερνούσε κάθετα το κέντρο της βέργας, ( χωρίς προένταση των άκρων ) δεν θα σταματούσε η ταλάντωση της βέργας.
    Που οφείλετε αυτό το φαινόμενο?
    Εξισώσεις ισορροπίας είναι η μεγάλη ανάγκη των κτιρίων
    Οι φορτίσεις ( εξωτερικές ή στατικές ) πάντα θα υπάρχουν.
    Δεν μπορούμε να εξαλείψουμε τα φορτία.
    Μπορούμε όμως να οδηγήσουμε τα φορτία σε διατομές (ή σχήματα δομών) που είναι πιο δυνατές από άλλες διατομές.
    Οι κάθετες διατομές των κολονών είναι πιο ισχυρές από τις οριζόντιες διατομές των κολονών.
    Όλες οι κατασκευές με κόμβους οδηγούν τα πλάγια φορτία του σεισμού στην οριζόντια διατομή της κολόνας, και την μικρή διατομή της δοκού.
    Η πάκτωση του δώματος με το έδαφος, ( λόγο της συνδυασμένης αντίδρασης στο δώμα και στο Π της βάσης ) εκτρέπει τις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού στις κάθετες διατομές των κολονών. Αυτές είναι πιο ισχυρές διατομές διότι το εμβαδόν της κάθετης διατομής είμαι μεγάλο και αντέχει περισσότερα φορτία.
    Μερικές ερωτήσεις για το πείραμα
    Μερικές ερωτήσεις:

    1) Πόσο αντιπροσωπευτική είναι η κίνηση της σεισμικής βάσης σε σχέση με έναν πραγματικό σεισμό? Πιστεύω οτι το πλάτος της ταλάντωσης θα έπρεπε να είναι πολύ μικρότερο, 1-2cm το πολύ και πολύ μεγαλύτερη η συχνότητα. Αυτό που κάνει τώρα η βάση σε κανονική κλίμακα θα ήταν μετακίνηση του κτιρίου κατα κάποιες δεκάδες μέτρα.

    2) Αν το δοκίμιο φτιαχνόταν σε κανονική κλίμακα είναι βέβαιο οτι θα είχε πολύ μικρότερη αντοχή απο το δοκίμιο υπο κλίμακα. Size effect on structural strength.

    Έχει ληφθεί υπόψιν αυτό το φαινόμενο στην κατασκευή του δοκιμίου?

    Απαντήσεις
    1) Ναι πράγματι σε φυσικά μεγέθη το πλάτος κύματος του πειράματος θα ήταν 1,58 μέτρα οριζόντια και 0,28 εκατοστά καθέτως.
    Αυτός είναι πολύ μεγάλος σεισμός. Το ερώτημα είναι πότε πέφτει ένα σπίτι σε έναν τόσο μεγάλο σεισμό ή σε έναν σαν αυτόν που λες εσύ...δηλαδή μικρότερο? Το ίδιο και με την επιτάχυνση... φαντάσου την επιτάχυνση που είχε το πείραμα για το μοντέλο μου.
    2) Ναι έχω προβλέψει το σκυρόδεμα να είναι πιο ανίσχυρο από ότι το κανονικό σκυρόδεμα και δεύτερον ο οπλισμός ο δικός μου δεν περιλαμβάνει τσέρκια ( περισφιγμένο σκυρόδεμα ) τα οποία θα έδιναν μεγαλύτερη αντοχή συνάφειας στο σκυρόδεμα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 12.02.2014 στις 18:59

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #316
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Έχω μία απορία....
    Όλοι σχεδόν οι μηχανικοί στα φόρουμ μου δίνουν μία συμβουλή ...να σπουδάσω και να μάθω την δυναμική απόκριση των κατασκευών.
    Δηλαδή να μάθω ότι εγώ πάω να αλλάξω, και το θεωρώ ξεπερασμένο.
    Βασικά να αναμασήσω την ίδια τροφή όπως κάνει η κατσίκα.
    Από την άλλη ξέρουμε ότι ένας ερευνητής διδάσκει διδασκόμενος..
    Πολύ απλά...μία εικόνα χίλιες λέξεις.....ένα βίντεο πείραμα ...εκατομμύρια λέξεις.
    Θέλω την γνώμη σας, όχι το τι πρέπει εγώ να κάνω, .....αλλά στο αν αυτό το πείραμα που έκανα
    θεμελιώνει αυτά που με προτρέπεται να μάθω, ή αν τα ανατρέπει όλα...και πρέπει να γράψουμε στα βιβλία την δυναμική απόκριση των κατασκευών από την αρχή.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 14.02.2014 στις 08:43

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #317
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αυτός ο αξιόλογος καθηγητής Α. Τσώνος έχει εφεύρει σπουδαία πράγματα για την αντισεισμική θωράκιση των κατασκευών. Αφού δείτε το βίντεο, θα επανέλθω να κάνω τις παρατηρήσεις μου, και αν θέλετε συμμετέχετε.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 14.02.2014 στις 17:32

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #318
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ τι κάνω με την ευρεσιτεχνία μου? Προσπαθώ να καταρρίψω τη σύγχρονη μηχανική με αυτό το "πείραμα" ?

    Το πιστεύω αυτό?

    Αν υποθέσουμε ότι κατασκευάζουμε τελείως άκαμπτες κατασκευές προτεταμένες με το έδαφος ....ναι αυτό τα αλλάζει όλα.
    Τέτοια κατασκευή είναι αυτή https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
    Αν όμως θέλουμε να προσαρμοστούμε με τους υπάρχοντες κανονισμούς Ευρωκώδικα 2 και 8, τότε προτείνω μία άλλη μέθοδο που είναι μεν στα πρότυπα του Ευρωκώδικα και του ΚΑΝ.ΕΠΕ αλλά εγώ βελτιώνω τους δείκτες που προσπαθούν να βελτιώσουν παγκοσμίως, ...αφάνταστα πιο πολύ, με αυτή την μέθοδο
    Αυτοί οι δείκτες είναι
    1) Των πλάστιμων περιοχών,
    2) Των πλαστικών ζωνών,
    3) Της στρεπτικής ακαμψίας των ασύμμετρων κατασκευών?
    4) Βελτιώνει την αντοχή του υποστυλώματος ως προς τις τέμνουσες και την τέμνουσα βάσης.

    5) Αυξάνει την ενεργό διατομή των υποστυλωμάτων
    6) Βελτιώνει τον λοξό εφελκυσμό.
    7) Μειώνει την μετατόπιση του κόμβου της ανώτατης στάθμης, και τις παραμορφώσεις του φέροντα.
    8 ) Μειώνει την ιδιοσυχνότητα εδάφους κατασκευής
    9) Βοηθάει στην αποφυγή του μηχανισμού ορόφου
    10) Απαλείφει το πρόβλημα της ανεπαρκούς συνάφειας σκυροδέματος και χάλυβα.
    11) Εξασφαλίζει ισχυρότερη θεμελίωση.
    12) Αυξάνει την απόσβεση των σεισμικών φορτίσεων η οποία οδηγεί σε μείωση της απόκρισης.
    13) Ο μηχανισμός βελτιώνει αυτόματα την έρπη του τένοντα που παρατηρείται κατά την μακροχρόνια τάνυση, καθώς και την συνάφεια της πάκτωσης μεταξύ κατασκευής και εδάφους, η οποία κινδυνεύει να χαλαρώσει λόγο συνεχών φορτίσεων μεγάλης διάρκειας και πολλών κύκλων φόρτισης, όπως είναι οι σεισμοί.

    https://www.youtube.com/watch?v=DwkWx1nVn3E#t=0

    Το πάρα πάνω μοντέλο του κυρίου Κ. Τσώνου, καθώς και αυτό το μοντέλο που πειραματίζεται η ερευνητική ομάδα της NEES σε αυτό το βίντεο ...<span style="color: rgb(51, 51, 51); font-family: 'Lucida Grande', 'Trebuchet MS', Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif; line-height: 18.200000762939453px; background-color: rgb(225, 235, 242);"> προσπαθούν να πετύχουν δύο πράγματα.
    Ο κύριος Κ. Τσώνος προσπαθεί να μεταφέρει την αστοχία στις δοκούς ώστε να προστατέψει τις κολόνες και να μην έχουμε γενική κατάρρευση. ( πλαστική ζώνη )
    Η NEES προσπαθεί να κατασκευάσει ευέλικτους κόμβους αφενός, τόσο στην θέση των δοκών, όσο και στην θέση του κομβικού σημείου της κοιτόστρωσης με το υποστύλωμα, ώστε να απελευθερώσει σεισμική ενέργεια.
    Για αυτούς που λένε ότι δεν ξέρω, θα προσπαθήσω να τους εξηγήσω τι κάνω εγώ, δηλαδή πια μέθοδο αντισεισμικού σχεδιασμού χρησιμοποιώ ώστε να εξαλείψω τους κινδύνους που προσπαθούν να εξαλείψουν οι πάρα πάνω ερευνητικές ομάδες του κυρίου Κ. Τσώνου, και της NEES.
    O κύριος Κ. Τσώνος προσπαθεί να αστοχήσει η δοκός δημιουργώντας τις πλαστικές ζώνες πάνω στις δοκούς ώστε να εκτονωθεί η ενέργεια του σεισμού.
    Η δική μου πρόταση είναι να ξεχωρίσουμε τις πλάστιμες κολόνες από τις άκαμπτες προτεταμένες με το έδαφος με την παρεμβολή σεισμικού αρμού.
    Με αυτήν την μέθοδο, ο σεισμικός αρμός είναι αυτός που υποδέχεται την φόρτιση του σεισμού και την εκτονώνει, παίζοντας τον ρόλο που παίζει η πλαστική ζώνη του κυρίου Κ. Τσώνου.
    Η διαφορά των δύο συστημάτων είναι ότι το ένα αστοχεί, ενώ το άλλο δεν παθαίνει τίποτα.
    Η NEES προσπαθεί να ξεχωρίσει στους κόμβους την δοκό και το υποστύλωμα, ώστε να εκτονώσει την ενέργεια του σεισμού στα κομβικά σημεία.
    Το ίδιο κάνω και εγώ με τον σεισμικό αρμό που τοποθετώ http://s5.postimg.org/rllh3dhzb/002.jpg
    Μάλιστα εγώ προχωρώ περισσότερο από την NEES προσπαθώντας να εξασφαλίσω μία ελεγχόμενη παραμόρφωση του φέροντα, ώστε αυτή να μην είναι έξω από τα όρια διαρροής.
    Αυτό το πετυχαίνω με το άκαμπτο προτεταμένο φρεάτιο το οποίο έχει τον ρόλο του ρυθμιστή της παραμόρφωσης του πλάστιμου φορέα.
    Περισσότερα http://www.green-e.gr/m/listing/view...ismiko-systhma.
    Τι λέει ο φίλος μου ο civ τώρα?
    Ακόμα δεν ξέρω και προσβάλω την επιστήμη?
    Φίλε civ Εγώ μπορώ να πω στην NEES ....BUILDING IT BETTER!!!
    Εσύ μπορείς?
    Χαιρετίσματα στο **************
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 15.02.2014 στις 10:59

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #319
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ένα πολύ χρήσιμο θέμα.
    the importance of dynamic behavior of structures for a structural engineer.

    http://www.linkedin.com/groups/impor...%2Egmr_3495208

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #320
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν πάτε στην ανάρτηση 117 αυτού του link http://www.emichanikos.gr/showthread.ph ... E%B1/page6 θα διαβάσετε αποτελέσματα εφαρμοσμένης έρευνας της ευρεσιτεχνίας του ( Μανόλης Παπαδρακάκης Εργαστήριο Στατικής και Αντισεισμικών Ερευνών Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου
    Ένας που έχει λίγες γνώσεις θα παρατηρήσει εκεί μέσα τα εξής.
    α) Δοκιμάζουν ένα μοντέλο τριών ορόφων με εννέα κολόνες,με και χωρίς το σύστημά μου.
    Δηλαδή τον σημερινό αντισεισμικό σχεδιασμό, και τον δικό μου αντισεισμικό σχεδιασμό, για να κάνουν σύγκριση των δύο μεθόδων αντισεισμικού σχεδιασμού.
    β) Αυτό το κτίριο που δοκιμάζουν έχει εννέα κολόνες.
    Όταν τοποθέτησαν το σύστημά μου στην κεντρική μόνο κολόνα, η βελτίωση της φέρουσας ικανότητας του κτιρίου ήταν μικρή 5%
    Όταν τοποθέτησαν το σύστημά μου στις οκτώ εξωτερικές κολόνες η φέρουσα ικανότητα του κτιρίου αυξήθηκε 25%
    Και όταν τοποθέτησαν το σύστημά μου σε όλες της εννέα κολόνες, η φέρουσα ικανότητα του κτιρίου αυξήθηκε κατά 31% εν σχέση με τον σημερινό αντισεισμικό σχεδιασμό.
    Ακόμα παρατήρησαν ότι όσο έβαζαν μεγαλύτερα θλιπτικά φορτία στις κολόνες, τόσο πιο πολύ μεγάλωνε η αντοχή του κτηρίου στον σεισμό.
    Εφθασαν να βάλουν φορτία τα οποία ήταν στο 50% της αντοχής της κολόνας.
    Εδώ τι παρατηρούμε...?
    Παρατηρούμε ότι αν έβαζαν περισσότερα φορτία π.χ 75% της αντοχής της κολόνας, θα αυξανόταν η φέρουσα ικανότητα στον σεισμό, πέραν του 31%
    Αν μεγάλωναν τα φορτία και την διάσταση της διατομής κάτοψης της κολόνας, θα είχαμε ακόμα μεγαλύτερη αντοχή.
    Δηλαδή θα φθάσουμε το 50% και πάρα πάνω, από τον σημερινό αντισεισμικό σχεδιασμό.
    Αυτά όλα δεν είναι εφαρμοσμένη έρευνα?
    Τα πειράματα τα δικά μου δείχνουν πάρα πάνω αντοχές του 50%

    Τι άλλο θέλουν?....μπορείτε να μου πείτε εσείς?

Σελίδα 16 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 61415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •