win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 12 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 221 έως 240 από σύνολο 475
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #221
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @civ Αντε να "εφευρεις" και σεισμικη βαση που θα κουναει 20 ριχτερ.

    seismic ( πολλά κουνιόνται αλλά δεν πέφτουνε. )

    Σεισμική τράπεζα υπό κατασκευή.

    https://www.youtube.com/watch?v=jBdvvXyS-r4
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες 001.jpg‎   002.jpg‎   003.jpg‎  
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 04.07.2013 στις 20:49

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #222
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Kostas2002 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.01.2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αναρτ.
    358
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    34
    Αρχεία

    Λήψεις
    145
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό το έχεις δει;

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #223
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ναι το έχω δει
    Σε αυτό το βίντεο δεν φαίνεται καθαρά ο μηχανισμός.
    Αυτό είναι παιχνιδάκι. Δεν δουλεύει με μεγάλα φορτία σε πραγματικές κατασκευές.
    Ο μηχανισμός του αποτελείτε από δύο τρις δίσκους ο ένας πάνω στον άλλο που φέρουν έκεντρα.
    Οπότε ο ένας δίσκος με τον άλλο, σχηματίζουν κόμβο μέσο του πίρου που είναι συνδεδεμένοι ο οποίος σε πραγματικά μεγάλα φορτία δεν αντέχει την ροπή.

    Αυτό το έχεις δει?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 07.07.2013 στις 22:43

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #224
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σίγουρα υπάρχουν συμφέροντα τα οποία δεν θέλουν να προχωρήσει η ευρεσιτεχνία μου.
    Κάνουν ότι μπορούν για να με απογοητεύσουν και να τα παρατήσω.
    Δυστυχώς κατάλαβα ότι το βεληνεκές αυτών των συμφερόντων είναι παγκόσμιο.
    Όσοι όμως αντιτίθενται στην ευρεσιτεχνία μου δεν μπορούν να εξηγήσουν ένα απλό συμβάν.

    Πως όταν βιδώσουμε ένα ξύλο σε ένα τραπέζι, αυτό αποκτά άλλη απόκριση στις πλάγιες τάσις,
    ενώ όταν πακτώσουμε το τοιχίο με το έδαφος, δεν συμβαίνει τίποτα?

    Τότε γιατί δένουν με αλυσίδες τις νταλίκες στα καράβια?
    Γιατί πακτώνεται τα δοκάρια με τις κολώνες?

    Για αυτό το πρόβλημα δεν είναι η ευρεσιτεχνία, ή ότι δεν ξέρω, ή ότι δεν καταλαβαίνεται.
    Καταλαβαίνεται πολύ καλά τι λέω, αλλά μέχρι εκεί....ώσπου να λήξει η ευρεσιτεχνία.
    Πάντως δεν τα παρατάω.
    Αν δεν θέλετε να κάνετε την έρευνα εσείς, θα την κάνω εγώ.
    Σε λίγο καιρό θα έχω δική μου σεισμική τράπεζα,...και τα ψέματα τελειώσανε.
    Και μη μου πείτε για ιδιοπερίοδο διότι η ιδιοπερίοδος για να υπάρξει χρειάζεται την ταλάντωση, την οποία καταργεί η ευρεσιτεχνία μου.
    Όλα αυτά τα λέω για την παράγκα, και όχι για όλους τους μηχανικούς.
    Γιατί αργά ή γρήγορα θα συγκρουστώ με την παράγκα, δημοσίως.
    Δυστυχώς τόσα χρόνια ιστορίας στις κατασκευές, κανείς δεν σκέφτηκε αυτό το απλό .... βίδωμα, πάκτωμα, ή προένταση της κατασκευής με το έδαφος.
    Τώρα που το σκέφτηκα εγώ πρέπει να με φάνε γιατί τα αλλάζει όλα?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 07.07.2013 στις 22:34

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #225
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Σεισμική τράπεζα υπό κατασκευή.

    Πάκτωση της σεισμικής τράπεζας.
    Διαστάσεις βάσης 1,20 x 1,20 m
    Την βάση την οδηγούν τέσσερα ισχυρά ρουλεμάν με συμπαγή ανοξείδωτο άξονα διαμέτρου 4cm
    Αυτά παλινδρομούν μέσα σε έναν κεκλιμένο σιδηροδοκό σχήματος Π
    Παλινδρόμηση +/- 0,15 cm
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες 011.jpg‎   008.jpg‎   012.jpg‎  
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 08.07.2013 στις 21:43

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #226
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τι ακριβώς είναι μετρήσιμο στα πειράματα που θα κάνω.

    Εδώ είναι μια λίστα με τα shake tables που υπάρχουν παγκόσμια : http://www.oecd-nea.org/nsd/docs/2004/csni-r2004-10.pdf


    Shaking Tables

    Europe 10 (distributed in various European countries)

    America 8 (all in USA)

    Asia 33 (30 in Japan + Taiwan, Korea and China)

    Τα αποτελέσματα που θα πάρω από το δικό μου shake table δεν θα είναι μετρήσιμα . Για αυτό τον λόγο δεν πρόκειται να τα δεχτεί κανένας.
    Στην πραγματικότητα όμως, αν δοκιμάζονται δύο όμοια μοντέλα με και χωρίς το σύστημά μου μέχρι τελικής αστοχίας, τα μεγέθη είναι μετρήσιμα.
    Οπότε το πρώτο που θα είναι μετρήσιμο, είναι η απόκριση της προτεταμένης κατασκευής με το έδαφος, καθώς και η απόκριση της κατασκευής που απλός πατάει στο έδαφος,.... στην ίδια σεισμική βάση.
    Με την ίδια επιτάχυνση και την ίδια διαδρομή. ( αυτά θα είναι δυνατόν να επιτευχθούν στην συγκεκριμένη σεισμική βάση )
    Ακόμα θα μεταβάλετε σταδιακά και η ταχύτητα και η διαδρομή.
    Έδαφος δεν έχουμε,....οπότε αυτό που θα κάνω είναι να βιδώσω την κατασκευή με την σεισμική βάση με μία βίδα η οποία θα διαπερνά ελεύθερη τις κολόνες ( μέσα από μία σωλήνα ηλεκτρολόγου ) και θα βιδωθεί με κοχλία στο δώμα, και κάτω από την βάση.
    2) Θα δοκιμαστούν μοντέλα σαν αυτό https://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI, με και χωρίς το σύστημα.
    3) Ακόμα θα δοκιμαστούν προκατασκευασμένα από σκυρόδεμα.
    4) Θα δοκιμαστούν μοντέλα χωρίς κολόνες.
    5) Μοντέλα τριών πέντε και εννέα ορόφων.

    Δεν θα είναι μετρήσιμα με επιταχυνσιογράφημα και παλμογράφο, αλλά θα πρέπει να μου εξηγήσουν γιατί με την μέθοδο του Ε.Α.Κ καταρρέουν, ενώ με την μέθοδο την δική μου δεν θα έχουν την παραμικρή ζημιά.

    Δεν θα τα κουνήσω 8 Ρίχτερ, θα τα κουνήσω 15 και ...όποιο αντέξει....
    Ένα μικρό πείραμα έχω κάνει εδώ. https://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk
    Στην πραγματικότητα .....
    Αυτούς που θέλω να πίσω είναι τους κατασκευαστές προκατασκευασμένων, ώστε να χρηματοδοτήσουν την έρευνα σε πραγματική σεισμική βάση. ( έχω πολλές επαφές μαζί τους )
    Ακόμα θα δω μόνος μου, πιο μοντέλο από αυτά που έχω σκεφθεί αντέχει περισσότερο, ώστε να μην δίνω πολλά χρήματα για διάφορα πειραματικά μοντέλα σε σεισμικές βάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.07.2013 στις 23:10

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #227
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    θα κάνω παρατήρηση μέσω συμπτωμάτων συγκρίνοντας δύο όμοια δοκίμια με και χωρίς το σύστημά μου. Λοιπόν τι καλύτερο από ένα χειροπιαστό πείραμα σαν και αυτό.

    Πίσω από την πακτωμένη σεισμική βάση πάνω στους δοκούς, ( στο συνημμένο ανάρτηση 225 ) φαίνονται κάποια σίδερα που εξέχουν δεξιά και αριστερά πάνω στους δοκούς.

    Εκεί πάνω θα κατασκευάσω μία πλάκα, η οποία θα έχει μία οπή στο κέντρο.

    Στην οπή αυτή θα μπει το πόδι του σκαπτικού μηχανήματος, και πάνω στην πλάκα θα πακτώσω το σασί του σκαπτικού.

    Από το σκαπτικό θα αφαιρέσω τα μαχαίρια, και θα τοποθετήσω πάνω στον μηχανισμό μετάδοσης μόνο τα πλαινά στρογγυλά πιάτα.
    Πάνω στα πιάτα αυτά, θα συγκολλήσω έκκεντρα δεξιά και αριστερά, ώστε να τοποθετήσω διπλή μπάρα ώθησης.

    Αλλάζοντας τα πιάτα, θα έχω και διαφορετικό βήμα ταλάντωσης, διότι θα τοποθετήσω στα πιάτα μεγαλύτερης και μικρότερης διαδρομής έκκεντρα.
    Το σκαπτικό έχει ντεμπραγιάζ που σημαίνει γκάζι και απότομη εκκίνηση.

    Το σκαπτικό έχει τρεις ταχύτητες, και γκάζι, που σημαίνει ότι μπορώ να έχω έλεγχο στην ταχύτητα.
    Αφού θα έχω έλεγχο στην ταχύτητα και στην διαδρομή της ταλάντωσης, έχω τον έλεγχο των συχνοτήτων.

    Αν τα δοκίμια είναι τα ίδια, η ταχύτητα είναι ή ίδια, το βήμα είναι το ίδιο, τότε το δοκίμιο που θα αστοχήσει πρώτο θα είναι και το ποιο ψαθυρό.
    Ακόμα για να προσομοιωθεί πιο σωστά ο σεισμός, κατασκεύασα καμπυλωτούς τους κοιλοδοκούς σχήματος ( Π ) πάνω στους οποίους θα παλινδρομεί το τραπέζι, ώστε να προσομοιωθεί το κύμα love το οποίο είναι το πιο καταστροφικό, διότι εκτός του ότι πάει την κατασκευή πέρα δώθε, την πάει συγχρόνος και πάνω κάτω.

    Κατά αυτόν τον τρόπο, μεγαλώνω την δυναμική της ταλάντωσης.
    Για αυτό ο κοιλοδοκός έχει σχήμα ( Π ) για να εμποδίζει την άνοδο του ρουλεμάν, δηλαδή την άνοδο της σεισμικής τράπεζας η οποία θα έχει τάσεις ανόδου λόγο της ταλάντωσης του φέροντα
    ( διότι ο φέροντας θα είναι πακτωμένος με την βάση. )

    Έναν επιταχυνσιογράφο χρειάζομαι.
    Μήπως ξέρετε πόσο κοστίζει?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 17.07.2013 στις 01:47

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #228
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Κατασκευή ξυλοτυπου κολονών, και λίθων, για τα πειραματικά μοντέλα
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες 005.jpg‎   004.jpg‎   008.jpg‎  

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #229
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Είναι κάποιος του ΟΑΣΠ εδώ ?
    Οι δημόσιοι υπάλληλοι του ΟΑΣΠ κατασκευάζουν αντισεισμικούς κανονισμούς, την στιγμή που δεν είναι άξιοι καν να κρίνουν αν μία άλλη πρόταση πάνω στον αντισεισμικό σχεδιασμό είναι άξια διερεύνησης. Πως κατασκευάζουν αντισεισμικούς κανονισμούς αν δεν είναι άξιοι να κρίνουν?
    Δηλαδή ευλογούμε τα γένια μας, κάνουμε νόμους, και όποιον πάρει ο χάρος?

    Μια άλλη εφεύρεση που την βοηθάει το Ελληνικό Κράτος είναι αυτή
    http://www.vukentra.gr/%CE%B7%20%CE%...%81%CF%8E.html
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 25.07.2013 στις 23:34

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #230
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @civ
    Θα κανεις δικου σου πειραμα σε σεισμικη τραπεζα ? Με τι λεφτα ? Θα την αγοράσεις ? Η θα φτιαξεις μια δικια σου ?
    Να το βγαλεις στην τηλεοραση για ποιο λογο ? Να σε δειξει ο αυτιας και να γελασει μαζι σου ολη η Ελλαδα ? Λιγο αυτοσεβασμο δεν εχεις ?

    seismic
    Τα πειράματα που θα κάνω θα γραφούν σε βίντεο από τηλεοπτικό συνεργείο τηλεόρασης που εκπέμπει προγράμματα για οικοδομικές κατασκευές.
    Έγινε η συνεννόηση με τον σταθμό.
    Και σεβασμό έχω για τον εαυτό μου, και αυτοπεποίθηση.
    Έπεται η συνέχεια....




    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 31.07.2013 στις 13:27

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #231
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μέτρηση μετατόπισης κόμβου ελέγχου στο επίπεδο της ανώτατης στάθμης

    Για να μετρήσω εμπειρικά την παραμόρφωση του φέροντα, απλά πρέπει να μετρηθεί η μετατόπιση τόσο του δώματος, όσο και της βάσης.
    1)Την μετατόπιση της βάσης την ξέρουμε εκ των προτέρων, διότι ισούται με την διαδρομή ταλάντωσης της σεισμικής βάσης.
    2) Την μετατόπιση του δώματος θα την μετρήσω με τον εξής αλάνθαστο εμπειρικό τρόπο που σκέφτηκα εγώ.
    α) Θα τοποθετήσω τέσσερις κατακόρυφες λεπίδες στις τέσσερις γωνίες του δώματος, μέσα στο σκυρόδεμα κατά την τοποθέτησή του.
    β) Θα τοποθετήσω οριζόντιες λωρίδες χαρτοταινίας οι οποίες θα κόπτονται από τις λεπίδες κατά την ταλάντωση του φέροντα.

    Εκεί που θα σταματήσει το κόψιμο της χαρτοταινίας, θα είναι η ολική μετατόπιση του δώματος, η οποία είναι μετρήσιμη.
    Αν από την ολική μετατόπιση του δώματος, αφαιρέσουμε την μετατόπιση της βάσης, θα ξέρουμε την παραμόρφωση.
    Συγκρίνοντας τα δύο διαφορετικά μοντέλα θα ξέρουμε και την ποσοστιαία μετατόπιση του δώματος σε αυτά, η οποία καθορίζει την παραμόρφωση η οποία είναι η υπαίτια της αστοχίας κάθε φέροντα οργανισμού.
    Βέβαια οι πλάστιμοι φέροντες έχουν μεγαλύτερες ικανότητες μετατόπισης πριν αστοχήσουν, από ότι έχουν οι άκαμπτες κατασκευές.
    Οπότε αυτό που θα εξεταστεί στην τελική, δεν θα είναι τόσο η μετατόπιση, όσο θα είναι οι εμφανείς αστοχίες, καθώς και ο τρόπος αστοχίας κάθε μοντέλου.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 05.08.2013 στις 10:05

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #232
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δείτε αυτό το απλό και ωραίο βίντεο
    Λέει πολλές αλήθειες




    Εγώ όμως προτείνω μία ακόμα καλύτερη λύση.
    Αυτή
    Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	001.jpg
Προβολές:	8
Μέγεθος:	4,9 KB
ID:	591
    Προτεταμένο τοιχίο με το έδαφος, ( χωρίς διαφράγματα, στο κέντρο του πλαισίου ) με την προένταση ( βίδωμα ) να υφίσταται μεταξύ δώματος και εδάφους. ( ξύλου )

    Υπάρχει κάποιος σοβαρός μηχανικός να με διαψεύσει?

    Υ.Γ
    Μερικές παρατηρήσεις για το εν λόγο βίντεο.
    α) Στο πρώτο παράδειγμα ακαμψίας του βίντεο, εκεί που πιάνει το τετράγωνο χαρτί με τα μανταλάκια, δεν προσομοιώνει την πραγματικότητα των κατασκευών με τοιχοπλήρωση.
    Διότι η τοιχοπλήρωση των κατασκευών παρεμποδίζει την παραμόρφωση του πλαισίου με αντίθετες θλιπτικές τάσεις, διότι απλά οι τοίχοι δεν είναι πακτωμένοι με τις κολώνες, και δεύτερον είναι ότι οι τοίχοι δεν αντέχουν εφελκυστικά φορτία.
    Απλά παρεμποδίζει την παραμόρφωση του πλαισίου με τον όγκο του

    Ενώ όπως είναι τοποθετημένα τα μανταλάκια, πάνω στο χαρτί, εφαρμόζονται εφελκυστικές τάσεις, όπως συμβαίνει στο παράδειγμα του δευτέρου και τρίτου ορόφου.

    β) Ούτε οι κόμβοι των πραγματικών κατασκευών είναι τόσο μικρής απόκρισης, στις φορτίσεις ενός σεισμού, αλλά και...
    γ) ούτε και το κτίριο είναι πακτωμένο με το έδαφος όπως δείχνει το πείραμα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 15.08.2013 στις 21:32

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #233
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Απόσβεση και απόκριση

    Απόσβεση αναπτύσσεται σε όλα τα συστήματα που εκτελούν ταλάντωση .

    Επίσης, σε πολλές πρακτικές εφαρμογές, προστίθενται ειδικές συσκευές οι οποίες, μέσω της αύξησης της απόσβεσης, οδηγούν σε μείωση της απόκρισης.
    Στη δυναμική ανάλυση, ενδιαφερόμαστε για τα αποτελέσματα της απόσβεσης στην απόκριση.
    Η κύρια επιρροή της απόσβεσης σε συστήματα που ταλαντώνονται είναι ότι μειώνει το εύρος της απόκρισης.
    Ως συνέπεια, η ελεύθερη ταλάντωση σταματά όταν, μετά την αρχική διέγερση, η κατασκευή αφήνεται ελεύθερη να ταλαντωθεί.
    Στις εξαναγκασμένες ταλαντώσεις, η απόσβεση γρήγορα εξαλείφει το παροδικό μέρος της απόκρισης και μειώνει το εύρος της μόνιμης απόκρισης.
    Η απόσβεση επηρεάζει σημαντικά την απόκριση κατασκευών που υφίστανται φορτία μεγάλης διάρκειας και πολλών κύκλων φόρτισης, όπως είναι οι σεισμοί.
    Η απόσβεση επηρεάζει την απόκριση η οποία υπόκειται σε πολλές αλλαγές κατά τη διάρκεια των οποίων καταναλώνεται ενέργεια.
    Η πρόσθετη απόσβεση παράγεται από ειδικές συσκευές απόσβεσης ενσωματωμένες στην κατασκευή.
    Είναι συνήθως κυλινδρικά συστήματα με ένα εσωτερικά τοποθετημένο έμβολο και γεμάτα με υδραυλικό υγρό.
    Η ενδογενής απόσβεση παράγεται από δυνάμεις που αναπτύσσονται στο εσωτερικό των κυλινδρικών συστημάτων, αναπτύσσοντας μοριακή τριβή στα υδραυλικά υγρά, η οποία μετατρέπετε σε θερμική ενέργεια.
    Η κατανάλωση ενέργειας στο υδραυλικό σύστημα είναι μια πολύπλοκη διεργασία που επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την πίεση που εφαμμόζεται στην διεπιφάνεια των υγρών, του εμβόλου, και του θαλάμου.


    Οι δυνάμεις που προκαλούν κατανάλωση ενέργειας ονομάζονται δυνάμεις απόσβεσης και πάντα αντιτίθενται στην κίνηση του συστήματος που εκτελεί ταλάντωση.

    Ένα παράδειγμα υδραυλικής απόσβεσης έχουμε σε αυτό το βίντεο
    <span style="font-family: arial, helvetica, sans-serif; font-size: small; background-color: transparent;">
    Και ένα άλλο πιο εξελιγμένο σύστημα απόσβεσης είναι αυτό της εφεύρεσης,
    https://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRIτο οποίο εκτός των άλλων, εφαρμόζει απόσβεση
    1) Οριζοντίως στην βάση
    2) στο ύψος των πλακών και του φρεατίου. ( σεισμικός αρμός )
    3) στο δώμα, που είναι τοποθετημένο το υδραυλικό σύστημα.
    Και όλλα αυτά,...
    Χωρίς να καταργεί την πλαστιμότητα του φέροντα, που από μόνη της και αυτή καταναλώνει ενέργεια.

    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 16.08.2013 στις 18:21

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #234
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στην εξαναγκασμένη σεισμική ταλάντωση ενός πλαισίου, οι περισσότερες φορτίσεις του σεισμού προς την κατασκευή είναι οριζόντιες.
    Αν αυτές οι φορτίσεις ήταν κάθετες, θα ήταν πολύ πιο εύκολο η κατασκευή να παραλάβει αυτά τα πρόσθετα φορτία.

    Αυτός είναι και o λόγος που μπορούμε και κατασκευάζουμε πολυώροφα κτίρια, με μεγάλα στατικά φορτία.
    Όλες οι κατασκευές αντιδρούν το ίδιο κατά την διάρκεια της ζωής τους,.... εκτός από μία στιγμή...κατά την οποία έχουμε σεισμική διέγερση,... τότε κάθε μία κατασκευή αντιδρά διαφορετικά.
    Πού?
    Στις πλάγιες φορτίσεις.
    Αν κατορθώσουμε να οδηγήσουμε τις πλάγιες φορτίσεις του σεισμού στον κατακόρυφο άξονα της κατασκευής, τότε είναι πιο εύκολο για την κατασκευή να τις παραλάβει.
    Αυτό είναι εφικτό μόνο αν πακτώσουμε όλα τα κάθετα στοιχεία της κατασκευής με το έδαφος, διότι μόνο τότε εκ τρέπουμε τις οριζόντιες φορτίσεις του σεισμού, στον κάθετο άξονα της κατασκευής.
    Όσες περισσότερες πακτώσεις εφαρμόσουμε μεταξύ δώματος και εδάφους, τόσο πιο μεγάλη θα είναι και η αντοχή της κατασκευής στις φορτίσεις του σεισμού.
    Ο λόγος είναι πολύ απλός ...π.χ αν πακτώσουμε ένα μεγάλο τοιχίο στα δύο του άκρα, κατά την ταλάντωση του τοιχίου, ο ένας τένοντας θα αντιδράσει στην άνοδο της ανώτατης στάθμης στο δώμα, και η άλλη αντίδραση θα προέλθει από το έδαφος της βάσης.
    Αυτές οι δύο αντιδράσεις θα μειώσουν το εύρος της ταλάντωσης, και θα οδηγήσουν την φόρτιση του σεισμού από την οριζόντια, στην κατακόρυφη διεύθυνση.
    Αυτή η αντίδραση των δύο αντίθετων τάσεων στο τοιχίο, θα δημιουργήσει μία μεγάλη τέμνουσα, με κατακόρυφη διεύθυνση.
    Αυξάνοντας τις πακτώσεις ( περισσότερες των δύο ) αυξάνουμε ταυτόχρονα και των αριθμό των αντίθετων τάσεων, διαμοιράζοντας κατ αυτόν των τρόπο τα φορτία του σεισμού σε περισσότερες κάθετες διατομές.
    Κατ αυτόν τον τρόπο, κατανέμουμε τα φορτία σε περισσότερες κάθετες διατομές, μειώνοντας την δυναμική τους, αυξάνοντας από την άλλη την αντοχή του τοιχίου σε αυτές τις φορτίσεις, διότι κατανέμουμε τις τέμνουσες σε περισσότερες κάθετες διατομές του τοιχίου ισομετρικά.

    Αν προσθέσουμε και την προένταση στους τένοντες, το όφελος θα είναι πολλαπλό.
    Αν αυξήσουμε την προένταση, το όφελος θα είναι υποπολλαπλάσιο.
    Π.Χ
    1)Ένας πρόβολος με μερική προένταση, και ένας άλλος πρόβολος, με ολική προένταση έχουν διαφορετικές αντοχές.
    2) Ένας πρόβολος με δύο πακτώσεις στα άκρα, αντιδρά διαφορετικά από έναν άλλο ίδιο, με δέκα πακτώσεις ιδίας διατομής χάλυβα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 30.08.2013 στις 17:16

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #235
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Με απλά λόγια για τους μη μηχανικούς.

    Αν έχεις δύο κολόνες πάνω στο έδαφος.
    Η μία να πατάει απλός πάνω στο έδαφος, και η άλλη να είναι βιδωμένη με το έδαφος με κάποιον μηχανισμό.
    Αν δέσουμε αυτές τις κολόνες με ένα συρματόσχοινο και τις τραβήξουμε με έναν φορτωτή, θα παρατηρήσουμε ότι η κολόνα που είναι βιδωμένη με το έδαφος, θα αντέξει περισσότερο στην έλξη, από ότι θα αντέξει η άλλη που απλός πατάει πάνω στο έδαφος.
    Ο σεισμός εφαρμόζει πλάγιες φορτίσεις στις κολόνες λόγο αδράνειας της κατασκευής στην φορά του σεισμού.
    Το ίδιο ακριβώς κάναμε και εμείς στις κολόνες όταν τις τραβήξαμε με τον φορτοτή
    Εφαρμόσαμε μία πλάγια δύναμη.
    Συμπέρασμα
    Αφού η βιδωμένη κολόνα στο χώμα αντέχει περισσότερο στην πλάγια φότριση που εφάρμοσε ο φορτωτής, θα αντέχει περισσότερο και την πλάγια φ'ορτιση που εφαρμόζει ο σεισμός.
    Αυτό σημαίνει μικρότερη παραμόρφωση ή μικρότερη ταλάντωση μεγαλύτερη ακαμψία της κατασκευής, οπότε και λιγότερες ζημιές.
    Ως τώρα οι κατασκευές απλός πατάνε πάνω στο έδαφος.
    Είναι η πρώτη φορά παγκοσμίως που προτείνεται από εμένα να τις ενώσουμε με το έδαφος.
    Αυτή η ανακάλυψη για τις κατασκευές ( αν και ξανά ανακαλύπτουμε τι κάνει η βίδα ) ) θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη
    ανακάλυψη που έχει γίνει για τον αντισεισμικό σχεδιασμό των κατασκευών, και θα το αποδείξω στα πειράματα που θα κάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 05.09.2013 στις 19:57

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #236
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Μοντάρισμα της αντισεισμικής βάσης

    Αργά αλλά σταθερά συνεχίζω την κατασκευή της σεισμικής βάσης, καθώς και την προκατασκευή των μοντέλων.
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες 2012-08-21 08.32.15.jpg‎   2012-08-21 08.33.16.jpg‎  

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #237
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Βίντεο στο Facebook No comments.
    https://www.facebook.com/photo.php?v...tal_comments=1
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 22.09.2013 στις 19:14

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #238
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Αντισεισμική βάση

    Η αντισεισμική βάση σε λειτουργία.
    Δείτε το βίντεο.

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #239
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν είμαστε πάνω σε ένα μηχανάκι και πατήσουμε μόνο το μπροστινό φρένο ενώ αυτό τρέχει με μεγάλη ταχύτητα, τότε ο πίσω τροχός και ο επιβάτης θα περιστραφούν πάνω από τον μπροστινό τροχό.
    Αυτό συμβαίνει λόγο του ότι δημιουργείται μία ροπή κατά το φρενάρισμα του μπροστινού τροχού.
    Η ίδια ροπή εφαρμόζεται και σε μία πλαισιωτή κατασκευή κατά την ταλάντωση που της προκαλεί ο σεισμός.
    Η ροπή δημιουργεί την ταλάντωση, η ταλάντωση μετατοπίζει τον άξονα των κάθετων στοιχείων, τα κάθετα στοιχεία μετατοπίζουν τον οριζόντιο άξονα ( με τον οποίο είναι συνδεδεμένοι στον κόμβο ) προς τα πάνω, αυτός δεν μπορεί να ανέλθει διότι έρχεται σε αντίθεση με όλα τα κάθετα φορτία του πλαισίου, με αποτέλεσμα την δημιουργία ροπής και μεγάλης τέμνουσας στην δοκό και την οριζόντια διατομή της κολόνας.
    Αυτή η ροπή είναι πάρα πολύ μεγάλη ...τόσο μεγάλη που δεν υπάρχει κόμβος τόσο ισχυρός να την παραλάβει.
    Αφού δεν μπορεί να παραλάβει ο κόμβος την ροπή, μπαίνει το ερώτημα γιατί δεν αστοχεί πάντα.
    Απάντηση
    Διότι οι μικρές διατομές των κολονών έχουν ελαστικότητα ( πλαστιμότητα ) η οποία είναι μεγαλύτερη του εύρους της ταλάντωσης του σεισμού, και αντοχή ( σε θλίψη και εφελκισμό ) μεγαλύτερη της φόρτισης που προκαλεί η αδράνεια της πλαισιωτής κατασκευής.
    Αυτές οι αντοχές των κολονών έχουν όρια τα οποία εξαρτώνται από την επιτάχυνση του σεισμού, το εύρος κύματος που έχει, από την διάρκεια του σεισμού, και από την ιδιοσυχνότητα κατασκευής εδάφους, καθώς και από τον οπλισμό χάλυβα και κατά πόσο περισφιγμένος είναι.
    Το πρόβλημα είναι ότι οι κολόνες δεν μπορούν να έχουν όλες την ίδια διατομή διότι οι αρχιτεκτονικές ανάγκες
    διαφοροποιούν το μέγεθος των φορτίων που αναγκάζεται να παραλάβει κάθε κολόνα, οπότε διαφοροποιούν και τις διατομές τους.
    Αυτή η διαφοροποίηση των διατομών διαφοροποιεί και την ελαστικότητά τους.
    Το αποτέλεσμα αυτής της διαφοροποίησης της ελαστικότητας έχει ως αποτέλεσμα την διαφοροποίηση παραλαβής των πλάγιων φορτίσεων του σεισμού σε κάθε κολόνα.
    Οι μικρότερες κολόνες υποχωρούν ( λόγο ελαστικότητας ) ενώ αυτές που είναι μεγαλύτερης διατομής ( και άκαμπτες ) αναγκάζονται να παραλάβουν όλες τις φορτίσης του σεισμού, ακόμα και αυτές που αναλογούν στις μικράς διατομής ( ελαστικές, πλάστιμες ) κολόνες.
    Αυτός είναι ο λόγος που αστοχούν πρώτες οι κοντές κολόνες, και τα μεγάλα άκαμπτα κάθετα στοιχεία ( τοιχία )
    Αυτός είναι και ο λόγος της διαμάχης των μηχανικών ως στο αν πρέπει να σχεδιάζουν πλάστιμες ή άκαμπτες κατασκευές.

    Λύση.
    α) Κατασκευάζουμε κολόνες από λάστιχο, ....για τους λάτρες της πλαστιμότητας
    β) Πακτώνουμε ή προεντήνουμε τα τοιχία, και τις κατασκευές με συνεχή δόμηση ( με Ο.Σ ή οπτοπλινθοδομή ) με το έδαφος, ....για τους λάτρες της ακαμψίας.
    γ)Διαχωρίζουμε την δομική οντότητα ( με σεισμικό αρμό ) στα πλάστιμα και τα άκαμπτα στοιχεία, πακτώνοντας ή εφαρμόζωντας προένταση μεταξύ δώματος και εδάφους μόνο στα μεγάλης διατομής άκαμπτα στοιχεία,..όπως έχω κάνει στο βίντεο αυτό ( σύμμεικτο σύστημα )
    https://www.youtube.com/watch?featur...&v=KPaNZcHBKRI

    Μόνο αυτές οι λύσεις υπάρχουν αν θέλετε να σχεδιάζεται ισχυρότερες κατασκευές.

    1)Αν πάνω στην σεισμική βάση που κατασκεύασα κατασκευάσω ένα πλαίσιο εξολοκλήρου από Ο.Σ βιδωμένο με ντίζες περιμετρικά με την βάση.
    ή κάτι σαν αυτήν την συνεχή δόμηση
    http://postimg.org/image/poaeawzrj/
    2)Και ένα άλλο το ίδιο που απλά να πατάει επάνω.

    Ερώτημα...πιο από τα δύο θα αστοχήσει πρώτο?

    H απάντηση θα δοθεί με τα πρώτα πειραματικά μοντέλα που θα κατασκευαστούν με και χωρίς το σύστημά μου στην αντισεισμική βάση που κατασκεύασα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 04.10.2013 στις 21:39

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #240
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Κατασκευή ξυλότυπου και οπλισμού.

    ΒΙΝΤΕΟ
    Κατασκευή ξυλότυπου και οπλισμού.
    Βλέπετε στο βίντεο τις βίδες προέντασης καθώς και το διπλό πλέγμα χάλυβα.
    Οι βίδες προέντασης είναι καλυμμένες περιμετρικά με πολλά στρώματα ελαστικής μονωτικής ταινίας ώστε να αποφύγουμε την συνάφεια του σκυροδέματος με τον χάλυβα.
    Κατ αυτόν τον τρόπο, θα μπορέσουμε να εφαρμόσουμε την μερική προένταση μετά την αποπεράτωση του τριών ορόφων αυτού του μοντέλου.
    Η προένταση θα εφαρμοσθεί καθέτως της συνεχούς δόμησης, σε πολλά επί μέρους κατάλληλα σημεία, μεταξύ δώματος και βάσης.
    Οι βίδες έχουν διάμετρο 5 mm και ύψος 2 m
    To μοντέλο θα έχει διαστάσεις Π 1,1 Χ Μ 1,1 Χ Υ1,8 Μέτρα
    Πάχος Ο.Σ 4 cm
    Θα ζυγίζει 1500 Kιλά
    Θα είναι τριών ορόφων.
    Είναι η πρώτη φορά παγκοσμίως που θα δοκιμαστεί μοντέλο προτεταμένο με το έδαφος.
    Στο πείραμα δεν είναι δυνατόν να έχουμε έδαφος, και για τον λόγο αυτό θα εφαρμόσουμε την προένταση κάτω από την βάση, και στο δώμα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 10.10.2013 στις 00:20

Σελίδα 12 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 09:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 12:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 19:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 19:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 21:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •