win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 11 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 201 έως 220 από σύνολο 475
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #201
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ατιμη κενωνια

    Να μη μπορει ο καθε ενας να σωσει τον κοσμο απο το σεισμο
    Να μη μπορει να παει την παπαρια του στα πανεπιστημια και να του κανουν δωρεαν ερευνα
    Να πληρωνει φορους και να μην εχει δωρεαν προσβαση στην ερευνα των πανεπιστημιων
    Να ειμαστε τοσο αχαριστοι που αντι να κανουμε τεμεναδες για τη λαμπρη ιδεα, να αξιωνουμε λεφτα

    Αντε να "εφευρεις" και σεισμικη βαση που θα κουναει 20 ριχτερ.

    Υ.Γ. Ζηταω μετανιωμενος ταπεινα συγνωμη που τολμησα να αμφισβητησω το απολυτο αντισεισμικο συστημα.

    Σταματαω το διαλογο μαζι σου διοτι "οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες".

    Μπορεις πλεον να συνεχισεις τα παραληρηματα σου χωρις κανεις να σου απαντα.

    Αντε και οταν κουνησεις προεντεταμενη κατασκευη απο Ω/Σ με 20 ριχτερ στην αυτοσχεδια σεισμικη τραπεζα, ειδοποιησε με να γελασω
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη civ : 29.05.2013 στις 16:52

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #202
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Και είχα μια απορία, γιατί η Ελλάδα πάει μπροστά προς τα πίσω?
    Η επιστημονική απάντηση που μου έδωσες με αποστόμωσε.
    Άμα κάνω την σεισμική βάση, έλα να σε κουνήσω και εσένα μήπως και ξυπνήσεις και καταλάβεις την λειτουργία της βίδας.
    Αλλά ξέρω γιατί τα λες όλα αυτά.
    Γιατί δεν γράφω πια στο ************** ζηλεύεται εεε!!!
    Ένα να ξέρεις...σας έχω πάρει χαμπάρι από τότε στο ************** που σας είχα κάνει ρόμπα.
    Όλοι εσείς έχετε ένα ιδικό χαρακτηριστικό.
    Λέτε πολλά και τίποτα.
    Έχετε βάλει έναν σκοπό.....να με αποβάλουν από τα φόρουμ....για το λόγο αυτό είσαστε υβριστές.
    Όσο δεν μου απαντάτε για αυτά που λέω, παρά μόνο λασπολογίες λέτε, τόσο μου δίνετε πόντους.
    Θα μου κάνεις μεγάλη χάρη αν δεν ξαναμιλήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 29.05.2013 στις 17:15

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #203
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Α) Τέμνουσες μεταφοράς ( δράσης-αντίδρασης )
    Σε κατάσταση ηρεμίας τα μοναδικά φορτία που έχει ένας φέρον σκελετός είναι τα κάθετα φορτία.
    Όταν γίνεται σεισμός, το έδαφος αναγκάζει την βάση να κινηθεί με την φορά και την επιτάχυνση που έχει το έδαφος.
    Η βάση αναγκάζει το υποστύλωμα να κινηθεί με την φορά και την επιτάχυνση που έχει το έδαφος.
    Η πλάκα και η δοκός αναγκάζεται από το υποστύλωμα να κινηθεί με την φορά και την επιτάχυνση που έχει το έδαφος.
    Η πλάκα και η δοκός αντιδρά σε αυτήν την πλάγια μετατόπιση.
    Συμπέρασμα
    Ενώ αρχικός είχαμε μόνο κάθετη φόρτιση, στο υποστύλωμα, και αντίδραση του εδάφους, τώρα με τον σεισμό έχουμε και άλλες δύο πρόσθετες πλάγιες φορτίσεις στο υποστύλωμα, διαφορετικής κατεύθυνσης, που το καταπονούν στον οριζόντιο άξονά του υπό μορφή τέμνουσας.
    Λόγο του ότι η αδράνεια κάθε σώματος εξαρτάτε από το ιδικό του βάρος, και από την επιτάχυνση του σεισμού, συμπεραίνουμε εύκολα ότι.. Το υποστύλωμα του ισογείου διαχειρίζεται περισσότερα στατικά φορτία από τα άλλα υποστυλώματα των πάνω ορόφων, καθώς και τις ακαριαίες επιταχύνσεις, διότι είναι κοντά στο έδαφος, και η μετάδοση της επιτάχυνσης γίνεται χωρίς την μεσολάβηση πλάστιμων περιοχών. Συμπέρασμα...Τα υποστυλώματα του ισογείου είναι αυτά που καταπονούνται περισσότερο από τις τέμνουσες, οι οποίες παρουσιάζουν μεγαλύτερες τιμές, από ότι στους άλλους ορόφους του φέροντα.
    Αυτές τις τέμνουσες τις δημιουργεί καθαρά η δράση του σεισμού, και η αντίδραση των πλακών και των δοκών.
    Το υποστύλωμα είναι ο μεταφορέας αυτής της δράσης του σεισμού προς τις πλάκες και τις δοκούς.
    Από αυτές τις τέμνουσες κινδυνεύει να αστοχήσει το υποστύλωμα του ισογείου, καθώς και ο μαλακός όροφος.
    Η Λύση σε αυτό το πρόβλημα που παρουσιάζεται στα υποστυλώματα του ισογείου είναι...
    Περισφιγμένο σκυρόδεμα, με κάθετη προένταση στο υποστύλωμα, καθώς και αύξηση της διατομής του.
    Γιατί πρέπει να σχεδιάσουμε τα ανωτέρο?
    Διότι αν ένα υποστύλωμα σχεδιαζόμενο με τον ΕΑΚ έχει ( Α ) αντοχή στις τέμνουσες, αν το φορτίσουμε περισσότερο με κάθετη προένταση, τόσο ώστε η φόρτιση αυτή να μην ξεπερνά το 25% της αντοχής του υποστυλώματος, τότε θα έχουμε ( Α + 26,5 % ) περισσότερη αντοχή του υποστυλώματος του ισογείου προς την οριζόντια τέμνουσα
    Αν το φορτίσουμε περισσότερο με κάθετη προένταση, τόσο ώστε η φόρτιση αυτή να μην ξεπερνά το 50% της αντοχής του υποστυλώματος, τότε θα έχουμε ( Α + 30,9 % ) περισσότερη αντοχή του υποστυλώματος του ισογείου προς την οριζόντια τέμνουσα
    Αν το φορτίσουμε ακόμα περισσότερο με κάθετη προένταση, τόσο ώστε η φόρτιση αυτή να μην ξεπερνά το 75% της αντοχής του υποστυλώματος, τότε θα έχουμε ( Α + 40% ) περισσότερη αντοχή του υποστυλώματος του ισογείου προς την οριζόντια τέμνουσα
    Αυξάνοντας την διατομή του υποστυλώματος, καθώς και την φόρτιση στην προένταση, σε συνδυασμό με την αύξηση της περίσφιξης, το όφελος θα είναι πολλαπλάσιο ως προς την αντοχή της απόκρισης προς την τέμνουσα βάσης.

    (Β) Τέμνουσες ροπής ( δημιουργούνται από τον συνδυασμό ταλάντωσης και στατικών φορτίων )
    Ένας φορέας σκελετού οικοδομής αποτελείτε από κάθετα υποστυλώματα και από οριζόντιες πλάκες και δοκούς.
    Αυτά όλα είναι ανεξάρτητα στοιχεία, και η μόνη τους σύνδεση διασφαλίζεται στους κόμβους.

    Ένας πλάστιμος φορέας σκελετού, έχει μεγάλη ελαστικότητα, με αποτέλεσμα να ταλαντεύεται περισσότερο, και ακόμα περισσότερο καθ ύψος προσθετικά.
    Η ταλάντωση αυτή, μεγαλώνει όσο μεγαλώνουν τα πάρα κάτω μεγέθη
    1) ελαστικότητα και πλαστιμότητα του φορέα,
    2) κέντρο βάρους του φορέα,
    3) επιτάχυνση του σεισμού,
    4) διάρκεια του σεισμού.
    5) Υφιστάμενο ύψος ορόφου.
    Η ταλάντωση αυτή αλλάζει τον κάθετο άξονα των υποστυλωμάτων διαφοροποιώντας αυτόν μερικές μοίρες, πότε δεξιά - πότε αριστερά.
    Αυτή η διαφοροποίηση του κάθετου άξονα, επιβάλει στην πλάκα και την δοκό ( μέσο της σύνδεσης του κόμβου,) να κινηθούν πάνω και κάτω.
    Φυσικά αυτή η κίνηση είναι αδύνατον να εφαρμοσθεί, διότι έρχεται σε αντίθεση με άλλες δύο τάσεις οι οποίες είναι αφενός τα στατικά φορτία, αφετέρου η δομική αντίσταση προς την παραμόρφωση, που εφαρμόζει ο κόμβος.
    Οπότε αντίθετες τάσεις πάνω σε κομβικό σημείο, ισούται μαθηματικός στην δημιουργία ροπών.
    Οι ροπές σε συνδυασμό με την αντίσταση των στοιχείων συνεπάγεται σε τέμνουσες πάνω στις μικρές διατομές των στοιχείων.
    Αυτές είναι οι Τέμνουσες ροπής
    Ερώτηση.
    Υπάρχει κάποιος λογικός άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη που να πιστεύει ότι με περισσότερο οπλισμό και μεγαλύτερες διατομές θα μπορέσει αυτός ο κόμβος να αντέξει την παραμόρφωση που επιφέρει όλο το στατικό βάρος του φέροντα?
    Φυσικά ΟΧΙ
    Συμπέρασμα ο ΕΑΚ και γενικά όλοι οι κανονισμοί του κόσμου είναι αναξιόπιστοι, διότι δεν είχαν προβλέψει αυτά που λέω.
    Η Φυσική και ο κλάδος της η Μηχανική βασίζονται καθαρά πάνω σε αυτά που λέω.
    Λύση για τέμνουσες ροπής
    Η πλαστιμότητα είναι σκέτη παραμόρφωση, και σε συνδιασμό με τον σχεδιασμός των κομβικών σημείων κατευθύνει τα φορτία του σεισμού στις πιο αδύναμες διατομές των στοιχείων.
    Η πλαστιμότητα δεν υφίσταται χωρίς την ταλάντωση η οποία είναι σκέτη παραμόρφωση.
    Όταν έχεις παραμόρφωση, έχεις τουλάχιστον επισκευές.
    Η μοναδική λύση είναι να σταματήσουμε την ταλάντωση του φέροντα, διότι μόνο έτσι σταματάμε την παραμόρφωση και τις τέμνουσες ροπής.
    Αυτό για να συμβεί πρέπει
    1) να υπάρξει ακαμψία στον φέροντα.
    2) να οδηγήσουμε τις φορτίσεις του σεισμού σε διατομές πολύ μεγάλες και ισχυρές.

    Αυτές οι διατομές είναι μόνον οι κάθετες διατομές του υποστυλώματος ( όχι οι οριζόντιες )
    Αν θέλουμε να εφαρμόσουμε εκτροπή των πλάγιων σεισμικών φορτίσεων από τις αδύναμες οριζόντιες διατομές των υποστυλωμάτων στις ποιο ισχυρές κάθετες διατομές, η λύση είναι μόνο μία.
    Να πακτώσουμε ή να εφαρμόσουμε προένταση μεταξύ δώματος και εδάφους.

    Αν εφαρμόσουμε προένταση μεταξύ δώματος και βάσης, το μόνο που κάνουμε είναι να αυξήσουμε την αντοχή του υποστυλώματος ως προς τις τέμνουσες μεταφοράς. ( τέμνουσα βάσης )
    Αυτό έκαναν στο Μετσόβιο για μένα, με τα γνωστά καλά αποτελέσματα.
    Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο της ευρεσιτεχνίας μου.
    Διότι, η προένταση μεταξύ βάσης και δώματος, μπορεί κατά κάποιο τρόπο να είναι καλή...αλλά δεν σταματάει αποτελεσματικά την παραμόρφωση δηλαδή την ταλάντωση του φέροντα, οπότε και τις ροπές και τις τέμνουσες ροπής.
    Αυτό θα το πετύχουμε μόνο αν η προένταση εφαρμοστή μεταξύ δώματος και εδάφους, σε υποστυλώματα με την κατάλληλη διατομή κάτοψης, η οποία πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη, με πολλαπλές προεντάσεις σε κατάλληλα επί μέρους σημεία.
    Αυτή η μέθοδος θα μηδενίσει τις τέμνουσες ροπής, και θα αυξήσει την απόκριση του φέροντα ως προς τις μεταφορικές τέμνουσες ( τέμνουσες βάσης.)
    Ιδανικές κατασκευές για τον σκοπό αυτόν είναι οι άκαμπτες μονολιθικές κατασκευές από Ο.Σ, http://postimage.org/image/r1aadhj8/ χωρίς να αποκλείονται και οι μονολιθικές κατασκευές από οπτοπλινθοδομή.
    Για αρχιτεκτονικούς λόγους υπάρχει και η μέθοδος του βίντεο της ευρεσιτεχνίας.
    https://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI αν θέλουμε να έχουμε απεριόριστη θέα.

    Αυτή η μέθοδος εξασφαλίζει τον πιο πλάστιμο ελεγχόμενο φέροντα στον κόσμο, διότι διαθέτη τους ποιο ευέλικτους κόμβους, και την μεγαλύτερη σεισμική απόσβεση στον κόσμο, χωρίς να στερείτε την οριζόντια σεισμική μόνωση.


    @civ Ατιμη κενωνια
    Να μη μπορει να παει την παπαρια του στα πανεπιστημια και να του κανουν δωρεαν ερευνα


    Συνεχίζεται...
    Αν κάποιος μηχανικός δεν συμφωνεί με αυτά που λέω, ας μου πει που δεν συμφωνεί, χρησιμοποιώντας τον λόγο της επιστήμης, χωρίς λασπολογίες.
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 01.06.2013 στις 15:15

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #204
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε civ ....Αν πάρω τέσσερα από αυτά, https://www.youtube.com/watch?v=czTw2dS5dtE
    Δεν χρειάζεται να κατασκευάζω σεισμική βάση.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #205
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ο μηχανισμός εφαρμογής προέντασης της ευρεσιτεχνίας, ενώ εφαρμόζει προένταση στον τένοντα ο οποίος εκτείνεται μεταξύ του δώματος και μιας άγκυρας η οποία είναι πακτωμένη στα βάθη μιας γεώτρησης κάτω από την βάση, έχει την ικανότητα να μην επιβαρύνει το έδαφος της θεμελίωσης με πρόσθετα φορτία προέντασης. Αυτό οφείλετε ....διάβασε απάντηση ( 101 )
    Αυτό που συμβαίνει είναι...
    1) να εφαρμόζει προένταση μόνο στο υποστύλωμα, μεταξύ βάσης και δώματος.
    2) Καθαρή πάκτωση της κατασκευής με το έδαφος.
    3) να αναλαμβάνει το βάρος της κατασκευής, και να την στηρίζει στα πρανή της γεώτρησης, εξασφαλίζοντας κατ αυτόν τον τρόπο μία δεύτερη στήριξη στα βάθη του εδάφους.
    Δηλαδή στην πραγματικότητα αυτό που συμβαίνει είναι ότι η κατασκευή δεν στηρίζεται πλέον στο έδαφος κάτω από την βάση, αλλά τα στατικά του φορτία μεταφέρονται πρωτίστως στα πρανή της γεώτρησης, μέσο του μηχανισμού της άγκυρας.
    Αυτό εξασφαλίζει στην κατασκευή ( εκτός των άλλων, ) μία οριζόντια σεισμική μόνωση,
    ( χωρίς εφέδρανα ) διότι απομονώνει το μεγάλο βάρος της κατασκευής να μεταφερθεί στο έδαφος κάτω από την βάση.
    Κατ αυτόν τον τρόπο, τα μεταδιδόμενα φορτία του εδάφους προς τον φέροντα, κατά την διάρκεια του σεισμού είναι ελάχιστα, ( διότι η επαφή εδάφους - βάσης είναι πολύ μικρή ) και για τον λόγο αυτόν έχουμε την ελεύθερη μετακίνηση του εδάφους κάτω από την βάση,και έτσι επιτυγχάνουμε την οριζόντια σεισμική μόνωση.
    Οι ελαστικότητα των πίρων της άγκυρας, καθώς και η πλαστιμότητα των σωλήνων, εφαρμόζουν την οριζόντια σεισμική μόνωση.
    Προυπόθεση για να συμβεί αυτό, είναι η οπή της γεώτρησης να είναι πιο μεγάλη, από την διάμετρο της σωλήνας στήριξης, ώστε η σωλήνα να μπορεί να μετακινηθεί δεξιά - αριστερά χωρίς να παραμορφωθεί από την μετακίνηση.
    Οπότε ...
    4) Εξασφαλίζει και οριζόντια σεισμική μόνωση.

    Συμπέρασμα
    Πρέπει το σύστημα να δοκιμαστεί με την μέθοδο υπολογιστικής μηχανικής ( μέθοδος των πεπερασμένων στοιχείων ) αλλά και με μαθηματικούς προγραμματισμούς.
    Να εξετασθούν ξεχωριστά οι παράμετροι σχεδιασμού ως προς
    1) την απόκριση της κατασκευής η οποία φέρει προτεταμένα υποστυλώματα σε διάφορους φορείς.
    2) την απόκριση της κατασκευής η οποία φέρει πακτωμένα υποστυλώματα με το έδαφος σε διάφορους φορείς.
    3) την απόκριση της κατασκευής η οποία φέρει προτεταμένα υποστυλώματα τα οποία είναι πακτωμένα στο έδαφος.
    Ο τίτλος που θα έπρεπε να έχει το θέμα μου είναι..
    Θεωρία βέλτιστης αντισεισμικής σχεδίασης επεμβάσεων σε δομικούς φορείς με εφαρμογή στην προένταση των υποστυλωμάτων και στην πάκτωση αυτών στο έδαφος

    Μπορώ να αλλάξω τον τίτλο του θέματος?
    Αν ναι πως μπορώ να το κάνω?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 02.06.2013 στις 22:48

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #206
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Seismic δέν μπορείς να πετύχεις "πάκτωση" με το σύστημα σου , βασικά ούτε κάν πλησιάζεις σε συμπεριφορά με τα όσα γράφεις.Τουλάχιστον η επίλυση στο plaxis αυτό μου έδωσε.Θα ήταν φρόνιμο να σταματήσεις τίς θεωρίες σου μέχρι να έχεις τα αποτελέσματα απο το ΕΜΠ.Βασικά να δώ πού θα βρεί σεισμική τράπεζα να σου προσομοιώσει το μοντέλο σου.Θα το λάβεις πάλι ¨πάκτωση" στη τράπεζα , επειδή έτσι θεωρείς οτι θα λειτουργήσει το σύστημα σου.Απο τώρα σου λέω οτι ο μηχανισμός που ανοιγοκλείνει ΔΕΝ θα λειτουργεί.
    Επίσης δέν χρειάζεται να γράφεις τα ίδια και τα ίδια, μόνο και μόνο για να σε βγάζει στο search τής google πρώτο αντισεισμικό, το ίδιο μπορεί να γίνει και με τη λέξη "μπαρούφα" αν τη γράψω 100000000000 φορές στο τhread σου

  7. Ευχαριστούν οι:


  8. (επάνω) - Ανάρτηση #207
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    1) Δεν ξέρω που δοκίμασες τον μηχανισμό, πάντως είσαι λάθος, διότι εγώ τον έχω δοκιμάσει στην πράξη. ( με γερανό 10 ton και δυναμόμετρο )
    Μπορώ να κατασκευάσω από το πιο άκαμπτο κτίριο στον κόσμο, μέχρι το πιο πλάστιμο.
    ( ελεγχόμενη πλαστιμότητα )
    Πιστεύω ότι δεν με παρακολουθείς αρκετά, και δεν ξέρεις καν ότι υπάρχουν δύο μηχανισμοί ελκυστήρων, και επτά μέθοδοι τοποθέτησης.
    Μπαίνει και σε υφιστάμενες κατασκευές.
    2) Πες ότι η πάκτωση με τον μηχανισμό μου δεν είναι καλή.
    Στην ευρεσιτεχνία έχω κατοχυρώσει με αξίωση, την πάκτωση της κατασκευής με το έδαφος και θα κάνω προσφυγή σε όποιον προσπαθήσει να κάνει το ίδιο με άλλον μηχανισμό.
    3) Δεν χρειάζομαι κανέναν να μου κάνει πείραμα στην Ελλάδα, γιατί θα το κάνω μόνος μου.
    Το πως θα το κάνω, εγώ ξέρω.
    Αυτό που θα πρέπει να εξηγήσετε μετά, είναι γιατί το μοντέλο με τον δικό σας σχεδιασμό αστοχεί, και το ίδιο μοντέλο πού όμως θα φέρει το σύστημά μου, δεν αστοχεί. Απλά πράγματα.
    Άλλωστε τα πρώτα αποτελέσματα του Ε.Μ.Π το λένε ξεκάθαρα ότι το σύστημά μου συγκρινόμενο πάντα με τον δικό σας σχεδιασμό, αυξάνει σημαντικά την φέρουσα ικανότητα του κτιρίου.
    Σε αυτό δεν μου απάντησε κανένας.
    Αποτελέσματα έχω.
    Απλώς χρειάζεται αναλυτικότερη διερεύνηση.
    Δεν υπάρχει κανένας μηχανισμός δικός μου που ανοιγοκλείνει.
    Μπορούμε να εφαρμόσουμε αρχική προένταση με τεράστιες τάσεις μεταξύ εδάφους ( στο ύψος της θεμελίωσης ) και γεώτρησης. Μετά μερική προένταση μεταξύ δώματος και θεμελίωσης.
    Δηλαδή πάνω στον ίδιο τένοντα, εφαρμόζουμε δύο διαφορετικές τάσεις προέντασης.
    Θεωρητικά έχω εμπεδώσει την θεωρία μου, και δύσκολα θα βρεθεί στον κόσμο επιστήμονας να με διαψεύσει.
    Ξέρεις γιατί είμαι σίγουρος για αυτό που λέω?
    Γιατί έχω μιλήσει με τους μεγαλύτερους επιστήμονες στον κόσμο, και μόνο εγώ ξέρω τι μου είπαν.
    Θα σταματήσω και για έναν άλλο λόγο....αν βρεθεί ένας που θα με πείσει για αυτά που λέει.
    Ως τώρα αυτό δεν έχει συμβεί.
    Κάνε ακριβώς την ίδια προσομοίωση που έκανε ο Παπαδρακάκης, αλλά εσύ φόρτισε τους κόμβους της ανώτατης στάθμης ενός μονολιθικού κτιρίου από Ο.Σ, στο 75% της αντοχής του πριν αστοχήσει ( όχι μικρά υποστυλώματα ) και τα λέμε....
    Είναι προτιμότερο να μου κάνετε ερωτήσεις πάνω σε απορίες που έχετε, παρά να υπάρχει μόνιμη αμφισβήτηση, διότι αυτά που έχω στο μυαλό μου, εσείς δεν μπορείται να τα ξέρεται, ούτε εγώ μπορώ να ξέρω αυτά που έχετε στο μυαλό σας εσείς.
    Αν γράψεις την λέξη μ@λ@κ@ να δεις πόσους θα βρει το Google!
    Πάντα φιλικά μιλάω.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 08.06.2013 στις 23:25

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #208
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται να κάνεις άσκοπα ευχαριστώ.Η πατέντα είναι δική σου, δεν το αμφισβητεί κανένας, απλά λέω τη γνώμη μου αν σε έθιξα σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #209
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όχι φίλε μου, δεν με πείραξαν αυτά που είπες. Εμένα μου αρέσει ο διάλογος, και σε θεωρώ πάντα φίλο μου.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #210
    Γενικός Διαχειριστής
    Το Αβατάριο του μέλους eMichanikos.gr
    Εγγραφή
    08.03.2010
    Αναρτ.
    154
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    2024
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η ανάρτηση 27 φωτογραφιών ( ! ) που αποτελούν την αίτηση για διεθνές δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, αποτελεί κακή χρήση των υπηρεσιών του φόρουμ.

    Τα σχετικά μηνύματα θα διαγραφούν διαγράφηκαν!

    Μπορείτε να δημιουργήσετε ένα και μοναδικό αρχείο PDF από τις εικόνες αυτές, να το ανεβάσετε σε μια υπηρεσία φιλοξενίας αρχείων και να δώσετε τον σύνδεσμο (link) σε ένα μήνυμά σας.

    Σας συστήνουμε να χρησιμοποιήστε τα παρακάτω προγράμματα και υπηρεσίες:

    • PDF Tools (δωρεάν εργαλεία για αρχεία PDF - υπάρχει εργαλείο για τη δημιουργία PDF από εικόνες)
    • box (δωρεάν 5GB χώρου για φιλοξενία αρχείων μέγιστου μεγέθους 250ΜΒ)
    Ακολουθήστε μας στο twitter για να ενημερώνεστε αμέσως για τα νεότερα και όχι μόνο.
    Κάντε like στη σελίδα μας στο facebook.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #211
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν βάλω το αντισεισμικό σύστημα σε οικοδομές με ευθύνη δική μου.....πια υπηρεσία θα με σταματήσει?

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #212
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Επειδη ζουμε σε μια χωρα με νομους, ο καθε ενας δε μπορει να χτιζει οτι του κατεβει στο κεφαλι. Υπαρχουν νομοι που υπαγορευουν ΤΙ και ΠΩΣ επιπρεπεται να κατασκευαστει

    Οι οικοδομες πρεπει να χτιζονται με αδεια δομησης. Η στατικη μελετη ειναι υποχρεωτικη και εκπονειται συμφωνα με νομους του κράτους (ΕΑΚ & ΕΚΩΣ). Συνεπως για να χτισεις ΝΟΜΙΜΑ πρεπει να εχεις μελετη με ΕΑΚ ΕΚΩΣ.

    Αν δειξεις στη μελετη σου οτι το συστημα σου ειναι συμφωνο με οσα λενε οι ΕΚΩΣ ΕΑΚ και ικανοποιει τις απαιτησεις που οριζονται εκει, τοτε μπορεις ελευθερα να το εγκαταστησεις στην οικοδομη σου.

    Εχε υπ οψιν οτι η μη τηρηση της στατικης μελετης κατα την κατασκευη συνιστα αυθαιρεσια. Οπως επισης και το να "ξεχασεις" να τους πεις οτι θα εγκαταστησεις και το ταδε συστημα.

    Φυσικα μπορεις παντα να το κανεις παρανομα, οποτε δε δινεις λογαριασμο σε κανενα (μεχρι να σε τσακωσουν)

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #213
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    1) Αν η μελέτη είναι ΕΑΚ - ΕΚΩΣ
    2) και εγώ κατά την εκσκαφή της θεμελίωσης ανοίξω γεωτρήσεις,
    3) και εφαρμόσω προένταση μεταξύ του εδάφους,
    ( ύψος θεμελίωσης ) και των πρανών της γεώτρησης,
    4) μετά γεμίσω την οπή με σκυρόδεμα, και ο εξέχον ( 20 - 30 cm ) τένοντας πακτωθεί μέσα στην κοιτόστρωση.

    Το χρησιμοποιώ σαν πάσσαλο.
    Αυτό απαγορεύεται?

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #214
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.09.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    9
    Αρχεία

    Λήψεις
    59
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η αποκλιση απο την μελετη με την οποια εκδοθηκε η οικοδομικη αδεια συνιστα αυθαιρεσια.

  16. Ευχαριστούν οι:


  17. (επάνω) - Ανάρτηση #215
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν τους αποδείξω ότι ο ΕΑΚ και ΕΚΩΣ είναι επικίνδυνοι για την δόμηση.
    Και η μέθοδος η δική μου είναι πολύ καλύτερη.
    Θα αλλάξουν τους κανονισμούς του ΕΑΚ, ή ( ας είναι καλύτερη η μέθοδός μου ) διότι δεν συμπίπτει με τον ΕΑΚ θα την απορρίψουν?

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #216
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Προς τους όλους τους υπεύθυνους του κράτους για την αντισεισμική προστασία της χώρας.

    Δεν μπορείτε να μου πείτε με την λογική, που ακριβώς η αντισεισμική ευρεσιτεχνία μου καθώς και η θεωρεία μου είναι λάθος.
    Μου ζητήσατε να παρουσιάσω με ένα σωστό βίντεο την ευρεσιτεχνία μου. Το έκανα με αυτό το βίντεο.
    https://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI
    Μου ζητήσατε να κάνω εφαρμοσμένη έρευνα και την έκανα στο Μετσόβιο με τα πρώτα αποτελέσματα να είναι απίστευτα καλά.
    Συναντήθηκα με τους πλέον αρμόδιους φορείς στην Ελλάδα ( στο ΙΤΣΑΚ ) τους ανάλυσα την θεωρία μου και τον μηχανισμό, και απάντησα σε κάθε ερώτηση που μου έκαναν, και δεν μπόρεσαν να με διαψεύσουν.
    Απεναντίας μου είπαν πως θα πρέπει να εξετάσουν το σύστημα σε σεισμική βάση, σε διαφορετικά μοντέλα κατασκευών.
    Ο πρωθυπουργός είπε ότι πρέπει να βοηθήσουμε την καινοτομία .... σε εμένα, και σε όλους τους άλλους που έχουν ευρεσιτεχνίες, αυτό ακούγετε σαν αστείο, διότι όχι μόνο δεν βοηθάει κανένας σε αυτό το κράτος, απεναντίας, κάνει ότι μπορεί για να σταματήσει την ιδιωτική πρωτοβουλία.
    Το μόνο που μπορώ να κάνω πια, είναι ένα μικρό δικό μου πείραμα, ξέροντας όμως, ότι στην τελική δεν θα το πάρουν στα σοβαρά.
    Θα το κάνω όμως πρώτα για εμένα, ( για να έχω ήσυχη την συνείδησή μου ) και δεύτερον για τους χιλιάδες, για να μην πω εκατομμύρια αναγνώστες μου.
    Από εκεί και πέρα, η ευθύνη θα βαραίνει όλους τους αρμόδιους φορείς στην Ελλάδα, για την μεγάλη τους απραξία.
    Το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό, διότι είναι θέμα εθνικής ασφάλειας, και δεν μπορεί ένας ιδιότης να τα βγάλει πέρα μόνος του.
    Ας αναλάβει ο καθένας αρμόδιος τις ευθύνες του.

    Είναι θέμα εθνικής ασφάλειας διότι.
    1) Πρέπει να εξετασθεί αν ο πληθυσμός της χώρας είναι πιο ασφαλής σε σεισμό.
    2) Πρέπει να εξετασθεί αν σε περίπτωση πολέμου, οι στρατιωτικές κατασκευές αντέχουν περισσότερο από ότι αντέχουν σήμερα στις βόμβες.
    3) Πρέπει να εξετασθεί πόσα θα πληρώσει το κράτος σε επισκευές σε ενδεχόμενο σεισμό, με ή χωρίς το σύστημά μου.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 14.06.2013 στις 10:50

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #217
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Θα σας πω την γνώμη μου για το πως δημιουργείται ένας σεισμός, και για το πως θα προκαλέσετε έναν σεισμό.

    Υπάρχουν τρεις τύποι σεισμών.
    1) Αυτοί που δημιουργούνται από τα ηφαίστεια.
    2) Αυτοί που δημιουργούνται από το φυσικό αέριο.
    3) Αυτοί που δημιουργούνται τεχνητά, ή από τεχνική δραστηριότητα.
    Βασικά ο σεισμός είναι αποτέλεσμα της υπερβολικής πίεσης πάνω στον φλοιό της γης.
    Οι τεκτονικές πλάκες δεν ευθύνονται για τον σεισμό.
    Τα ηφαίστεια έχουν ουρές μάγματος, οι οποίες όταν έλθουν σε επαφή με θύλακες πετρελαίου ή φυσικού αερίου προκαλείται έκρηξη.
    Βασικά αν εμείς τρυπήσουμε σε μέρος όπου υπάρχει φυσικό αέριο, και διοχετεύσουμε μέσα στην οπή αέρα, ( που περιέχει οξυγόνο ) θα γίνει έκρηξη, θα εκτονωθεί , προκαλώντας τις τεκτονικές πλάκες στην επιφάνεια της γης να μετακινηθούν.
    Συμπέρασμα
    Ο σεισμός προκαλείται από πεπιεσμένο αέρα, ο οποίος είναι προιόν έκρηξης αερίων ή πετρελαίου, όταν αυτά έρθουν σε επαφή με μάγμα, αναγκάζοντας τις τεκτονικές πλάκες να μετακινηθούν.
    Οπότε όπου υπάρχουν πολλοί μικροσεισμοί, υπάρχει και πετρέλαιο ή φυσικό αέριο.
    Για τον λόγο αυτό δεν είναι δυνατόν να υπάρξει ποτέ πρόβλεψη σεισμού.
    Τόσο απλά...
    Δηλαδή οι κατασκευές που σχεδιάζουμε εδράζονται πάνω σε έδαφος το οποίο δέχεται πιέσεις έκρηξης. ( φαινόμενον πνευματικής πίεσης )
    Για τον λόγο αυτό, είναι απολύτως αναγκαία η πάκτωση της κατασκευής στο έδαφος.
    Πόσα χρήματα έχετε δώσει σε έρευνα για την πρόβλεψη των σεισμών?
    Δεν θα ήταν καλύτερα να τα είχατε δώσει στην έρευνα για την σχεδίαση αντισεισμικών κατασκευών?
    Ακόμα κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε για αυτά που λέω?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 16.06.2013 στις 19:58

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #218
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Construction Industry works


    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 21.06.2013 στις 17:06

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #219
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αυτή η σεισμική βάση κατασκευάστηκε σε μηχανουργείο ( θέλω μόνο να την τοποθετήσω )http://postimg.org/image/ke6r6dedd/
    Θέλω την βοήθειά σας για τον μηχανισμό παλινδρόμησης.
    Σκέπτομαι να της δώσω κίνηση με τον μηχανισμό ενός σκαπτικού το οποίο φέρει πετρελαιομηχανή 10,5 HP
    Αυτό.
    Πρέπει να διαχειριστεί φορτίο ( σε παλινδρομική κίνηση 300 με 600 kg )
    Μετατροπή κυκλικής σε παλινδρομική κίνηση με στροφαλομπιέλες διαφορετικής διαδρομής
    Διαθέτη κομπλάν, και τρις ταχύτητες.
    Θέλω την συμβουλή σας, ( αν θέλετε να μου την δώσετε, ) στο αν οι 10,5 HP είναι αρκετοί για να παλινδρομούν την βάση με το δοκίμιο του 1 m2
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 22.06.2013 στις 21:28

  22. (επάνω) - Ανάρτηση #220
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν κατασκευάσω δύο όμοια μοντέλα σαν αυτό https://www.youtube.com/watch?v=mED9IrWYr3M με και χωρίς το σύστημά μου ( όμοια ) και δείτε ότι με το σύστημά μου, στην ίδια συχνότητα το δικό μου αντέχει πολύ περισσότερο, από αυτό που δεν φέρει το σύστημά μου...θα αρχίσετε να προβληματίζεστε?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 27.06.2013 στις 18:43

Σελίδα 11 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 09:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 12:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 19:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 19:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 21:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •