win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 17 από σύνολο 17
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή Περιβάλλων χώρος και αδειοδότηση εργασιών

    Αν θέλουμε να κάνουμε χωματουργικές εργασίες, διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου, μια περίφραξη κ.λπ. χρειάζεται οικοδομική άδεια; Με μικρής κλίμακας πάμε πάντα;

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους palex
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    117
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Οι εργασίες που πανε με μικρή κλίμακα αναφέρονται όλες στο 5219/2004 και στο σχετικό έντυπο της αίτησης.

    εγω βλέπω ότι καλύπτει:
    -Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1:00μ.)
    -Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους με πέτρα, μέχρι συν /πλην 0,30 μ. από το φυσικό έδαφος.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Άρα ένας τοίχος περίφραξης από οπλισμένο σκυρόδεμα που μπορεί να είναι ταυτόχρονα και τοίχος αντιστήριξης απαιτεί κανονική οικοδομική άδεια ενώ παράλληλα δεν μεταβάλλονται τα στοιχεία της δόμησης.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους palex
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    117
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Ναι και για αντιστήριξη πάνω απο 1.50μ νόμιζω πάει με αναλύτικο προϋπολογισμό ακόμα και αν αποτελει τμήμα άδειας κτιριακού.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τι είδους άδεια απαιτείται για τσιμεντόστρωση (πάχους 15cm) ακάλυπτου χώρου οικοπέδου (στρωτό ή βιομηχανικό ή σταμπωτό) χωρίς να απαιτείται κατ' ανάγκη και διαμόρφωση του εδάφους ?

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αποτελεί διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου. Δεν έχει σημασία αν θα κάνεις εκσκαφές ή επιχώσεις.

    Θα το ενέτασσα στις 48ωρες, §3.ζ του άρθρου 4 του ΝΟΚ:
    "Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 0,80μ. από το φυσικό έδαφος."

    Στις διαμορφώσεις του εδάφους περιλαμβάνονται κατά τη γνώμη μου και τα δάπεδα από οπλισμένο σκυρόδεμα επί εδάφους (gross beton), μικροί τοίχοι αντιστήριξης και σκάλες επί εδάφους.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσε να είναι κι έτσι. Αλλά ο Νόμος αναφέρει μικρές διαμορφώσεις του εδάφους και όχι επί του εδάφους όπως θα ήταν το πιο λογικό.
    Η σκέψη μου πηγαίνει ότι μία τέτοια τσιμεντόστρωση ή γενικώς δαπεδόστρωση μεταβάλλει την διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου συνεπώς και του υποχρεωτικού ακαλύπτου. Μήπως απαιτείται Άδεια δόμησης για τον έλεγχο αυτό ;

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θεωρώ ότι είναι σύμφωνα και με το γράμμα και με το πνεύμα του νόμου.

    Το γράμμα του νόμου θεωρώ ότι τηρείται διότι οι διαμορφώσεις του εδάφους σχεδόν πάντα συνοδεύονται από μικρά τεχνικά έργα όπως διαδρόμους, σκάλες και μικρά τοιχία αντιστήριξης από οπλισμένο σκυρόδεμα ή και από άλλα υλικά. Ακόμα και όταν οι διαμορφώσεις του εδάφους αφορούν μεταβολές της φυσικής στάθμης του εδάφους μόνο κατά ±0,80μ.
    Δεν νομίζω ότι αν ήμουν ο νομοθέτης θα το έγραφα κάπως διαφορετικά.

    Το πνεύμα του νόμου αποτυπώνεται στην αιτιολογική έκθεση που αναφέρει ότι ένας από τους στόχους του νέου ΝΟΚ είναι ο περιορισμός της γραφειοκρατίας, της ταλαιπωρίας των πολιτών και της ελαχιστοποίησης της πιθανότητας των όποιων "συναλλαγών".
    Βλέποντας τις άλλες εργασίες για τις οποίες απαιτείται 48ωρη νομίζω ότι είναι προφανές ότι μια διάστρωση πλάκας επί εδάφους με οπλισμένο σκυρόδεμα υπάγεται σ' αυτήν την ομάδα εργασιών όσον αφορά την αδειοδότηση.

    Αν τώρα ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ έχει διαφορετική άποψη, τι να κάνουμε, το δημόσιο πάντα θα απαιτεί όλο και περισσότερη χαρτούρα και πάντα "διυλίζει τον κώνωπα και καταπίνει την κάμηλον".
    Οπότε και εσύ ξεπέρνα το εμπόδιο βγάζοντας 48ωρη άδεια για "εργασίες διαμόρφωσης του εδάφους" και κάνε μετά το gross beton. Κατά την άποψή μου θα είναι νόμιμο.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η απορία μου δεν είχε πραγματικό αντικείμενο, αλλά να είσαι σίγουρος ότι αυτό θα έκανα.

    Επίσης το "μικρές" στο γράμμα του Νόμου δεν διευκρινίζεται. Σε όγκο? σε εμβαδό? σε τι?
    Και επίσης επειδή ο οποιοσδήποτε ανεξάρτητα αν είναι μηχανικός μπορεί να αιτηθεί 48ωρη για τις μικρές διαμορφώσεις θα βρεθεί προ εκπλήξεως όταν μετά από έλεγχο μηχανικού ( π.χ. σε καταγγελία, μελλοντικά με την ταυτότητα κτιρίου κλπ) του διαπιστωθεί αυθαίρετη κατασκευή η δαπεδόστρωση του υποχρεωτικού ακαλύπτου χώρου.

    Με βάση αυτό και για το γεγονός ότι πρωτίστως η πολιτεία μεριμνά για το περιβαλλοντικό ισοζύγιο όπως άλλωστε "εδραίωσε" και τους Νόμους περί Αυθαιρέτων θεώρησα ότι μήπως θα ήταν λογικό τουλάχιστον στην 48ωρη να γίνεται έλεγχος του περιβάλλοντος χώρου και όχι βέβαια να εκδίδεται Άδεια Δόμησης.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Επίσης το "μικρές" στο γράμμα του Νόμου δεν διευκρινίζεται. Σε όγκο? σε εμβαδό? σε τι?
    Κατ' αρχήν σε περιβαλλοντικό αποτύπωμα.

    Αν σε ενδεχόμενο έλεγχο θεωρηθεί αυθαίρετο το gross beton, ο πολίτης μπορεί να προσφύγει στο ΣΥΠΟΘΑ και στη συνέχεια στα διοικητικά δικαστήρια.
    Όποιος φοβάται ή αμφιβάλλει είτε βγάζει άδεια δόμησης είτε δεν κατασκευάζει τίποτα.

    Θεωρώ αυτονόητο ότι με το gross beton δεν θα παραβιάσουμε της διατάξεις του Κτιριοδομικού περί φύτευσης γι αυτό και δεν αναφέρθηκα προηγουμένως σ' αυτό το οποίο αποτελεί προϋπόθεση.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Με τον όρο δαπεδόστρωση - τσιμεντόστρωση προηγουμένως εννοούσα οποιαδήποτε μορφή τεχνητού δαπέδου στον εξ. περιβάλλων χώρο του κτιρίου. To gross beton που ανέφερες δεν αποτελεί κάτι ανάλογο;

    Και η απορία μου επαναλαμβάνω είναι, αν κάποιος εκδόσει 48ωρη για μικρές διαμορφώσεις εδάφους και πάει και τσιμεντοστρώσει π.χ. όλο τον ακάλυπτο χώρο δεν έχει κάνει υπέρβαση των κανόνων δόμησης; Πλέον όχι μόνο δεν θα υπάρχει υποχρεωτικός ακάλυπτος που και αυτός σύμφωνα με τον ΝΟΚ διαμορφώνεται με κατάλληλη φύτευση για τη δημιουργία μικροκλίματος αλλά θα καταργήσει και την υποχρεωτική φυτεμένη επιφάνεια του οικοπέδου που ορίζει ο ΝΟΚ.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ναι, το gross beton είναι στρώση ελαφρά συνήθως οπλισμένου (με μία ή δυο σχάρες Τ131/Τ188/κ.λπ.) σκυροδέματος επί εδάφους.
    Αν λοιπόν το εμβαδόν του φυτεμένου περιβάλλοντα χώρου μειωθεί κάτω του ορίου των κανονισμών προφανώς και έχουμε αυθαιρεσία.
    Το μέγεθος όμως της δυνητικής αυθαιρεσίας δεν δικαιολογεί την έκδοση άδειας δόμησης που και πάλι μπορεί να μην εφαρμοστεί, άρα να έχουμε υπέρβαση της επιτρεπόμενης τριμεντόστρωσης, άρα αυθαιρεσία.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    μου έχει τύχει σε πολεοδομία να έχω παρόμοια περίπτωση......

    και εγώ σαν τον Χάρη θεωρούσα ότι με το μικρές διαμορφώσεις του εδάφους έχουμε και την τοποθέτηση πλακών τσιμεντοστρώσεις κτλ...χωρίς βέβαια να καλύπτουμε την υποχρεωτική φύτευση.......

    ο υπάλληλος βέβαια μου το έθεσε όπως το αναφέρει ο asak.....ότι και καλά εννοεί την διαμόρφωση του εδάφους και μόνο...και ότι για τα υπόλοιπα απαιτείται άδεια δόμησης για την διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου...

    για το πνεύμα του νόμου συμφωνω πάλι με τον Χάρη.......αλλά γενικότερα είναι που θα τύχεις...

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Λόγω της ευαισθητοποίησης μου για το περιβάλλον μου δημιουργούνται τέτοιες απορίες. Όπως επίσης και οι σχετικές Νομοθεσίες μου υπενθυμίζουν πόσο υποκρισία κρύβεται πίσω από το άλλοθι του περιβάλλοντος.

    Όπως και να'χει πάντως, δεν τάσσομαι υπέρ της έκδοσης αδείας για διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου, αλλά είμαι υπέρ του ελέγχου του διαγράμματος περιβάλλοντος χώρου ακόμα και για 48ωρη.
    Ακόμα περισσότερο είμαι υπέρμαχος της ευθύνη όλων των διοικητικών πράξεων από τους ιδιώτες μηχανικούς έτσι ώστε να πάψουμε και μεις να βρίσκουμε άλοθι πίσω από την αδιαφορία ή ανικανότητα του κάθε υπαλλήλου που το δημοσιονομικό σύστημα ακόμα ανέχεται.

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν θα έπρεπε να μας εκπλήσσει το γεγονός ότι σε ΥΔΟΜ ζήτησαν άδεια δόμησης για μια πλακόστρωση.
    Όλοι γνωρίζουμε το πώς σκέφτονται και λειτουργούν στο δημόσιο.
    Ακόμα δηλαδή και για τσιμεντόστρωση 1τ.μ. εδάφους χρειαζόμαστε άδεια δόμησης!

    Πιστεύετε μετά ότι η χώρα αυτή μπορεί αν ξεφύγει από τα δεσμά της και να πλησιάσει τις ανεπτυγμένες χώρους του λεγόμενου δυτικού κόσμου;
    Γιατί επιμένω ότι, ό,τι νομοθεσία και να ψηφισθεί ή νοοτροπία δεν αλλάζει και η μόνη λύση είναι να επιτραπεί η δημιουργία ιδιωτικών ΥΔΟΜ.

    Η υποκρισία του κράτους για το περιβάλλον είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός για όποιον έχει δει τι γίνεται με τους νόμους των αυθαιρέτων.
    Το ίδιο υποκριτική είναι και η στάση πολλών δημοσίων υπαλλήλων που μάχονται για το "δημόσιο συμφέρον".

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος despcv δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.11.2011
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Αναρτ.
    11
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στην περίπτωση επέκτασης υφιστάμενης εξωτερικής σκάλας, που συνδέει τη στάθμη του δρόμου με τη στάθμη υπογείου ΚΥΕ τί είδος αδειοδότησης απαιτείται;;

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Πολιτικος Μηχανικος
    Το μέλος jimmius δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.10.2015
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    καλησπέρα για gross beton σε περιβάλλον χώρο δεν μπορει πλεον να χρησιμοποιηθεί 48ωρη ? εχει αλλαξει το αρθρο και λεει εως 0.50 διαμορφωση εδαφους απο πετρα ?

Παρόμοια θέματα

  1. Αδειοδότηση εκπαιδευτικών κτιρίων
    Από το μέλος CFAK στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.02.2017, 16:18
  2. N.4178/13: Ημιυπαίθριος χώρος ή όχι;
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.07.2014, 16:56
  3. Αδειοδότηση ειδικών κατασκευών (isobox,αχυρόμπαλες)
    Από το μέλος m.k. στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.05.2013, 11:03
  4. N.4014/11: Στεγασμένος χώρος
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.12.2011, 09:49
  5. Αδειοδότηση Tracker
    Από το μέλος zena13 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.11.2009, 17:23

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •