win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Efpalinos
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Αναρτ.
    235
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    97
    Αρχεία

    Λήψεις
    17
    Ανέβασε
    38

    Προεπιλογή Προστασία Η/Υ & περιφερειακών

    Πρακτικές συμβουλές και επεξηγήσεις στο θέμα. Ένα σχετικό σχεδιάγραμμα δκτύων θα ήταν πολύ κατατοπιστικό. Παραθέτω εδώ μερικά ερωτήματα:

    Κίνδυνοι? Διακοπές ΔΕΗ, κεραυνοί, αυξομειώσεις τάσης, άλλο?
    Τι UPS? Τι χαρακτηριστικά?
    Πολύπριζα ασφαλείας (π.χ. Central) αξίζουν τα 40-50 ευρώ?
    Εξωτερικοί σκληροί - φορητοί (χωρίς τροφοδοτικό και συνεχή σύνδεση στον Η/Υ) ή μεγαλύτεροι με τροφοδοτικό & σύνδεση?
    Μόντεμ - τα πλεονεκτήματα της ασύρματης σύνδεσης. Άλλο?
    Back-up - manual ή αυτόματο?
    Σταθεροποιητής τάσης χρειάζεται? - ειδικά αν έχουμε ήδη UPS.

    Σε πρόσφατο κεραυνό που έπεσε κοντά στη γειτονιά έχασα:
    (δεν είχα UPS, μόνο πολύπριζο Central)
    ενσύρματο μόντεμ baudtec
    τροφοδοτικό pc
    motherboard pc
    εξωτερικό σκληρό western digital σε κουτί icebox - (μόνο το chip αναγνώρισης - όχι data)
    τηλέφωνο δεν λειτουργεί το κουδούνι :P

    Ο κεραυνός έπεσε ξημερώματα όταν όλα τα μηχανήματα δε ήταν σε λειτουργία. Εκτός από τον μεγάλο εκτυπωτή CANON ipf 710 που μένει πάντα stand-by για αυτόματο καθαρισμό / προστασία κεφαλής (δεν έπαθε τίποτα). Το PC δεν το είχα κλείσει από διακόπτη πίσω. Το μόντεμ δεν ήταν συνδεδεμένο στο CENTRAL πολύπριζο αλλά σε απλή πρίζα (δεν είχε χώρο και προτίμησα να προστατέψω τις άλλες συσκευές..)

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Samdreamth
    Εγγραφή
    07.12.2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    43
    Εύσημα

    έδωσε
    35
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ας πω και γω μερικά πραγματάκια:

    1) Το πολύμπριζο ασφαλείας σίγουρα ΔΕΝ είναι λύση. Απ' όσω ξέρω απλώς προστατεύει από υπερτάσεις τα συνδεδεμένα μηχανήματα. Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει. Καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω κανείς και να πάρει ένα UPS το οποίο έτσι κι αλλιώς θα κάνει την δουλειά του πολύμπριζου (εξομαλύνει και σταθεροποιεί την τάση) ενώ θα προσφέρει και μια αυτονομία σε περίπτωση απότομης διακοπής του ρεύματος (χρόνος αρκετός ώστε να κλείσει κανείς τις συσκευές του). Αν λοιπόν είχα σταθερό Η/Υ θα το προτιμούσα (στην περίπτωση μου έχω laptop).

    2) Εξωτερικός δίσκος. Αν παίρνει ρεύμα απευθείας από θύρα USB είναι καλή λύση σε συνδυασμό πάντα με UPS ή laptop. Φυσικά εδώ τίθεται ο περιορισμός στα GB γιατί οι μεγαλύτεροι σκληροί θέλουν συνήθως εξωτερική τροφοδοσία. Βέβαια η τεχνολογία εξελλίσεται οπότε στο μέλλον θα δούμε δίσκους αρκετών GB χωρίς εξωτερική τροφοδοσία.

    3) Back up. Αυτονόητο: Πλεόν οι εξωτερικοί δίσκοι έχουν πέσει αρκετά (πριν ένα χρόνο πήρα ένα τερα-τάκι γύρω στα 100 ευρώ), προγραμματάκια υπάρχουν πολλά, οπότε back up κάνουμε αρκετά συχνά. Η λύση των CD/DVD υπάρχει πάντα αλλά προσωπικά μου είναι ευκολότερο να χρησιμοποιώ εξωτερικό σκληρό.

    4) Για το back-up υπάρχει και η λύση του back-up στο νετ. Υπαρχουν διάφορες δωρεάν υπηρεσίες που προσφέρουν hosting αρχείων στους server τους. Αν κάποιος θέλει (και εμπιστεύεται) μπορεί να το κάνει.

    Αυτά...

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικά με την προστασία του καταναλωτή...
    Από το μέλος Κουτίνας στη θεματική κατηγορία Ασφάλιση επαγγελματικής ευθύνης & έργων
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.07.2013, 14:06
  2. Προστασία καταναλωτή
    Από το μέλος dn102 στη θεματική κατηγορία Διάφορα (γενικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.11.2012, 02:01

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •