win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 11 από σύνολο 11
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος SIRADRAB δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.10.2009
    Αναρτ.
    79
    Εύσημα

    έδωσε
    20
    έλαβε
    27
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή Γενικά περί της διαδικασίας των φορολογικών

    Θεωρείτε όλη αυτή την διαδικασία (μαλλιοτράβηγμα θα έλεγα) των ''φορολογικών'' ότι εμπίπτει στο αντικείμενο του επαγγέλματος του μηχανικού? Πόσο χρόνο γενικά μας ''τρώει''? Τι δουλειά έχει ο μηχανικός με το ΚΗ ψήφισμα, με το ΙΚΑ, με το ΕΚΚΟ, τον ΟΓΑ, το ΕΜΠ, με στατιστικά δελτία, με..με...? Μήπως...?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη SIRADRAB : 04.12.2009 στις 02:27

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος howard_roark δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    27.10.2009
    Αναρτ.
    52
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    μην τα μπερδευουμε φιλοι μου.

    η διαδικασια των φορολογικων αφορα τον εργοδοτη. αλλο που για διαφορους λογους το εχουμε αναλαβει εμεις και αυτο.

    εχω γνωστους συναδελφους που ειδικα τις πληρωμες σε ΙΚΑ και λιγοτερο τις πληρωμες σε ΔΟΥ και Δημο τις δινουν παντα στον πελατη να τρεξει για να γλυτωσουν το χασομερι. Εγω πχ που χρεωνω πιο πολυ, τα παρουσιαζω ως υπηρεσια που παρεχω και βαζω εναν μικρο και τρεχει.

    Αναλογο χαρτομανι, ισως και περισσοτερο παντως, υπαρχει και στο εξωτερικο.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους Evan
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    437
    Εύσημα

    έδωσε
    48
    έλαβε
    33
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    σε λίγο θα μπει και αμοιβή για τον υπολογισμό των φορολογικών από πληροφορίες μου

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος howard_roark δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    27.10.2009
    Αναρτ.
    52
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    αντι να κοιταξει το ΤΕΕ να επιμορφωσει τον κοσμο για τον ρολο και την ευθυνη των μηχανικων και το ποσα λεφτα μπορει να γλυτωσουν αν μας προσλαμβανουν ως τεχνικους συμβουλους σε μεταβιβασεις, εκτιμησεις, ανακαινισεις κλπ κοιταει και αυξανει ή προσθετει στις αμοιβες μας με τροπο που ο αλλος δεν μπορει να αποφυγει, και τελικα ολοι καταληγουν να μας αποκαλουν συντεχνια (με την κακη εννοια) που τα αρπαζουμε απο τον φτωχο και τιμιο κοσμακη.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος SIRADRAB δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.10.2009
    Αναρτ.
    79
    Εύσημα

    έδωσε
    20
    έλαβε
    27
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    Φίλε howard_roark,
    Και τον εργοδότη να αφορά η διαδικασία εγώ λυπάμαι το ίδιο. Άνθρωπος είναι κι αυτός. Δεν θα μπορούσε να υπάρχει ένας ''μαύρος κουβάς'' κάπου εκεί μέσα στις ''πολεοδομίες'', να ρίχνουμε, εμείς ή οι εργοδότες δεν έχει σημασία, το χρήμα, και να το ξεμπερδεύουν μετά αυτοί που είναι και δικό τους, και να κανονίζουν τα της χιλίοις τους τα των κεράτων τους τα δίφορα και δεν συμμαζεύεται?
    Έλεος πιά. Μας έχουν κάνει να μην βλέπουμε την ταλαιπωρία και να μιλάμε για το αν είναι του εργοδότη ή όχι! Που αλλού συμβαίνει αυτό?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη SIRADRAB : 04.12.2009 στις 15:17

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Athan
    Εγγραφή
    04.11.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    58
    Εύσημα

    έδωσε
    11
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Mα και αυτό να συνέβαινε θα χρειάζοταν επιπλέον προσλήψεις στις πολεοδομίες για το "μοίρασμα". Πάλι στην πλάτη μας δηλαδή!

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος howard_roark δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    27.10.2009
    Αναρτ.
    52
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από SIRADRAB Προβολή Ανάρτησης
    Θεωρείτε όλη αυτή την διαδικασία (μαλλιοτράβηγμα θα έλεγα) των ''φορολογικών'' ότι εμπίπτει στο αντικείμενο του επαγγέλματος του μηχανικού?
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από SIRADRAB Προβολή Ανάρτησης
    Πόσο χρόνο γενικά μας ''τρώει''?
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από SIRADRAB Προβολή Ανάρτησης
    Τι δουλειά έχει ο μηχανικός με το ΚΗ ψήφισμα, με το ΙΚΑ, με το ΕΚΚΟ, τον ΟΓΑ, το ΕΜΠ, με στατιστικά δελτία, με..με...?
    σε αυτους τους προβληματισμους σου, απαντησα οτι δεν εχει καμμια σχεση το αντικειμενο με τον μηχανικο, και κακώς σε απασχολει, αφου ειναι υποχρεωση του εργοδοτη απο το νόμο. Αλλο που δεχεσαι εσυ να τα κανεις. Απο κει και περα προφανως ο εργοδοτης θα φορολογηθει για το κατασκευαστικο εργο που ξεκινα. Αλλα αυτα ειναι γενικοτερα θεματα.

    Επισης σου ανεφερα απο σχετικη εμπειρια μου στο εξωτερικο, πως ναι, γραφειοκρατια ειδικα για οικονομικα θεματα υπαρχει και εκει, και ναι, και εκει την αναλαμβανει ο project manager καθε εργου και οχι αμεσα ο πελατης, στην Αγγλια πχ που εχω εργαστει εγω ο αρχιτεκτονας του εργου εχει ευθυνη να παρακολουθει τα οικονομοτεχνικα θεματα σαν agent του ιδιωτη και να τον ενημερωνει για τις κινησεις του.


    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από SIRADRAB Προβολή Ανάρτησης
    Μας έχουν κάνει να μην βλέπουμε την ταλαιπωρία και να μιλάμε για το αν είναι του εργοδότη ή όχι! Που αλλού συμβαίνει αυτό?
    ταλαιπωρια δεν ειναι, αν νιωσεις οτι πληρωνεσαι για αυτο. συμφωνεις? εγω ετσι τα βρηκα με τον εαυτο μου, και το ιδιο κανουν και πολλοι συναδελφοι.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος SIRADRAB δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.10.2009
    Αναρτ.
    79
    Εύσημα

    έδωσε
    20
    έλαβε
    27
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    Ομολογώ ότι δεν σας καταλαβαίνω. Εγώ εννοούσα την απλοποίηση των διαδικασιών.

    Φίλε Athan, μάλλον απολύσεις θα χρειαζόταν κι όχι προσλήψεις.
    Μίλησα για ʽʼπολεοδομίεςʼʼ γιατί εκεί (στο λασπωμένο γήπεδο) παίζουμε μπάλα, συνήθως χωρίς διαιτητή και χωρίς κανόνες παιχνιδιού. Θα μπορούσε να ήταν οπουδήποτε αυτή η πληρωμή. Όταν κάνεις κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ δεν γίνεται αυτόματα και η παρακράτηση για ΤΕΕ? Απλά δεν την βλέπεις. Το ίδιο δεν συμβαίνει όταν σε ένα έντυπο της ΕΤΕ, ενσωματώνεις τις κρατήσεις για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ? Εδώ τα βλέπεις. Στην εφορία πάλι, στο σημείωμα κρατήσεων δεν πληρώνεις και μια σειρά κρατήσεων που αφορά διάφορους φορείς? (Μια από αυτές είναι και το ΚΗ ψήφισμα, όρος που μου προξενεί ζαλάδες όταν τον εκφέρω). Στο ΙΚΑ για το έγγραφο της απογραφής , άλλο κι αυτό πάλι, στα στοιχεία μόνο ομάδα αίματος δεν συμπληρώνεις, και για να πληρώσεις περνάς από δύο γραμματείς κι έναν φαρισαίο με δέκα επτά σφραγίδες. Το ότι οι διάφορες ʽʼελληνικές υπηρεσίεςʼʼ που εμπλέκονται για να γίνουν αυτές οι πληρωμές, η χωροθέτησή τους, ο χρόνος που απαιτείται, και εν γένει το δεδομένο μπέρδεμα στις εκάστοτε διαδικασίες το αφήνω ασχολίαστο και στην φαντασία σας.
    Τώρα αν όλα αυτά ήταν πακέτο σε ένα, ο μαύρος κουβάς που έλεγα, πλήρωνες και προσκόμιζες την απόδειξη, αυτός ο διαχωρισμός-επιμερισμός του χρήματος, είναι τόσο δύσκολο να γίνει? Εδώ πολυκατοικίες φτιάχνουμε δύο γαιδ…?
    Το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να απλοποιηθούν γενικά οι διαδικασίες της οικοδομικής άδειας. Πνιγόμαστε στην χαρτούρα, δεν το βλέπετε? Δεν έχει σημασία αν είμαι ο ιδιοκτήτης, ή ο μικρός που κάνει την διεκπεραίωση ή ο μηχανικός. Όλοι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο πιο παραγωγικό και λιγότερο ψυχοβόρο. Εμείς οι μηχανικοί θα είχαμε περισσότερο χρόνο να ασχοληθούμε με το κυρίως έργο μας.

    Φίλε howard_roark, δεν θα συμφωνήσω γενικά σε αυτό,
    …<< σε αυτους τους προβληματισμους σου, απαντησα οτι δεν εχει καμμια σχεση το αντικειμενο με τον μηχανικο, και κακώς σε απασχολει, αφου ειναι υποχρεωση του εργοδοτη απο το νόμο. Αλλο που δεχεσαι εσυ να τα κανεις. Απο κει και περα προφανως ο εργοδοτης θα φορολογηθει για το κατασκευαστικο εργο που ξεκινα. Αλλα αυτα ειναι γενικοτερα θεματα>>.

    Οι περισσότεροι εργοδότες μου είναι έλληνες απλοί άνθρωποι ή ξένοι.
    Έφτασα στο σημείο να λυπάμαι και για τους δυο. Για τους πρώτους επειδή γεννηθήκαν έλληνες και όπως είπες είναι υποχρέωσή τους από το νόμο όλη αυτή η χαρτούρα, για τους δεύτερους, όταν προσπαθώ να τους συνεφέρω, ένας παρά λίγο να μου μείνει στα χέρια μάλιστα, όταν πχ τους ζητάω να βάλουν 54 υπογραφές στα έντυπα της άδειας ή να μου προσκομίσουν πιστοποιητικό που να αναφέρει το γένος της μάνας τους, για να συμπληρωθεί το έντυπο απόδοσης ΑΦΜ ή της δήλωσης απογραφής στο ΙΚΑ ή για την σύνταξη συμβολαίου αγοροπωλησίας.
    Δεν έχω ιδίαν πείρα έκδοσης οικ. άδειας στην Αγγλία, ξέρω όμως ότι όταν μπαίνεις εκεί σε μια οποιαδήποτε υπηρεσία, συνήθως έρχεται κάποιος κι αφού σου συστηθεί σε ρωτάει πως μπορεί να σου φανεί χρήσιμος. Αν μετά από εκεί πας και στην Holland Park στο Λονδίνο θα καταλάβεις την διαφορά και θα αισθανθείς Ελλάδα.

    Το ότι δεν είναι ταλαιπωρία επειδή νιώθω ότι πληρώνομαι για την διεκπεραίωση της χαρτούρας, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και σʼ αυτό. Θα προτιμούσα να ψέλνω στην εκκλησία της ενορίας μου.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Xάρης : 05.12.2009 στις 08:54 Αιτία: Αλλαγή γραμματοσειράς στην προεπιλεγμένη.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Athan
    Εγγραφή
    04.11.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    58
    Εύσημα

    έδωσε
    11
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ναι, αν αυτοματοποιήσουν τις διαδικασίες κάτι θα καταφέρουν.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος giannis δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    20.09.2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    38
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    μηπως καποιος μπορει να με πει ποιο ειναι το μεσο ημερομισθιο του ικα.για τον υπολογισμο της εργατικης δαπανης. ευχαριστω πολυ

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #11

Παρόμοια θέματα

  1. Πληρωμή φορολογικών για ρευματοδότηση
    Από το μέλος Civila στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2019, 16:26
  2. Γενικά περί ανεμοφόρτισης
    Από το μέλος CFAK στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.09.2015, 12:10
  3. Εκτοξευόμενο σκυρόδεμα (Gunite): Παρουσίαση διαδικασίας - Παραδείγματα εφαρμογής
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.02.2014, 09:53
  4. Γενικά περί κατάταξης κόμβων
    Από το μέλος Pappos στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.11.2013, 09:19
  5. N.4014/11: Ακύρωση διαδικασίας Ν.3843/10, ένταξη στον Ν.4014/11
    Από το μέλος Woodpecker στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.03.2012, 11:34

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •