win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 1 από σύνολο 1
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Επαναχρωματισμός κιγκλιδωμάτων

    ένα από τα άρθρα της μελέτης είναι:
    <<ελαιοχρωματισμοί κοινοί σιδηρών επιφανειών με χρώματα αλκυδικών ή ακρυλικών ρητινών,βάσεως νερού ή διαλύτου>> , απόξεση και καθαρισμός με ψύκτρα και σμυριδόπανο, μια στρώση αντιδιαβρωτικού υποστρώματος και 2 στρώσεις ελαιοχρωματισμού ..

    με αντιστοίχηση αρθρου με ΕΤΕΠ : ΝΑΟΙΚ Α\77.55 στην ΕΛΟΤ ΤΠ - 1501 03-10-03-00

    διαβάζοντας την χωρίζει την επαναβαφή σιδηρών επιφανειών σε τρεις κατηγορίες Α,Β,Γ ανάλογα με τον βαθμό των βλαβών και της απαιτούμενης αποκατάστασης για το επιθυμητό αποτέλεσμα...

    Η ερώτηση: από το άρθρο της μελέτης-της ΕΤΕΠ - και το ποια η συνήθη πρακτική στα δημόσια έργα.......θεωρείται ότι αφού τριφτούν, ελαφρά και κατά κύριο λόγο να καθαριστούν τα τμήματα σκουριάς, τα ήδη βαμμένα κάγκελα πρέπει να εφαρμοστεί αντιδιαβρωτικό υπόστρωμα σε όλη την επιφάνεια ή μόνο εκεί που είχε σκουριά......????

    και μετά 2 χέρια λαδομπογιά ....

    θέλω να πώ αν είναι κατηγορίας Β σύμφωνα με την ΕΤΕΠ, από αυτό που κατάλαβα εγώ κάνεις τοπική εφαρμογή υποστρώματος.......

    βέβαια η μελέτη εδώ δεν δίνει τέτοιες λεπτομέρειες.......απλά παραπέμπει σε όλο το άρθρο της ΕΤΕΠ.....

    μάλλον θα πρέπει να το συνεννοηθώ με τον επιβλέποντα...απλά για να μην μου λέει ότι θέλει.....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 28.03.2015 στις 12:32

Παρόμοια θέματα

  1. Προδιαγραφές γυάλινων κιγκλιδωμάτων και στηθαίων
    Από το μέλος vmaniad στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2018, 02:27

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •