win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Τι γίνεται όταν ο ιδιοκτήτης αρνείται να πληρώσει τις διαφορές;

    Καλημέρα σε όλους,

    έχω μία ερώτηση που με προβληματίζει εδώ και πολύ καιρό, και δυστυχώς δεν πρόλαβα να ρωτήσω στο helpdesk πριν να κλείσει. Έχω κάποιες περιπτώσεις μεταφοράς από τον 4014/11 στον 4178/13 που όμως έχουν αλλαγές στο πρόστιμο και μάλιστα μεγάλες (όπως π.χ. περιπτώσεις με ελλείψεις αποδεικτικών στοιχείων, ή αποθήκες που τώρα πρέπει να δηλωθούν ως κύριοι χώροι).

    Το ζήτημα είναι ότι οι ίδιοι αρνούνται να πληρώσουν τις διαφορές, παρόλο που έχουν εισαχθεί στο νέο νόμο στην πρώτη φάση (έχουν πληρώσει μόνο το ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ) . Δεν τους έχω προχωρήσει ακόμα σε υπαγωγή, διότι δεν ήθελα να τους κάψω και να τρέχουν πρόστιμα χωρίς την έγκρισή τους.

    Το ερώτημα είναι, επειδή μαζί τους δεν βγάζω άκρη και πρέπει για προσωπικούς λόγους να κλείσω όλες μου τις δουλειές άμεσα, τί μπορώ να κάνω. Πώς μπορώ να είμαι καλυμένη ως μηχανικός, εφόσον τους έχω ενημερώσει και από δική τους ευθύνη δεν προχωράνε; Η δήλωση όμως παραμένει ανολοκλήρωτη, και κατΆ επέκτασην η νομιμότητα. Θα μπορούσα ίσως με μία υπεύθυνη δήλωση, που να λέει πως εάν μελλοντικά για οποιοδήποτε λόγο το σπίτι τους θεωρείται αυθαίρετο ή έχει οποιοδήποτε πρόβλημα νομιμότητας, υπογεγραμένη στο ΚΕΠ να καλυφθώ;; Προσπαθώ να σκεφτώ το νομικό πλαίσιο και από τις δύο πλευρές και για να είμαι εγώ καλυμένη από το κράτος αλλά και από τον πελάτη, διότι ως γνωστόν αλλάζουν καθε τρεις και λίγο άποψη ή τα γυρνάνε ανάλογα με την περίπτωση.

    Εάν κάποιος έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ή σκέψη, θα ήταν πολύ βοηθητικό. Ευχαριστώ

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Άσχετο αλλά πώς είχε δηλωθεί η αποθήκη στον Ν.4014/11; Τι αλλάζει με τον Ν.4178/13; Η χρήση της αποθήκης άλλαξε σε κατοικία ή κάτι άλλο;

    Στο θέμα σου. Έχει υπογράψει συμφωνητικό; Τι γράφει; Αυτό λογικά πρέπει να σε κατοχυρώνει.
    Εκείνο που μπορείς επιπλέον να κάνεις είναι να τους ενημερώσεις εγγράφως είτε μέσω email, σε κάθε περίπτωση όμως να έχεις κάποιο αποδεικτικό ότι τους ενημέρωσες.
    Αν θεωρηθείς το θέμα που έχεις σοβαρό και ότι μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον δεν θα σε βοηθήσεις μηχανικός αλλά δικηγόρος.
    Σε πρώτη φάση συζήτησέ το με το τμήμα επαγγελματικών θεμάτων του ΤΕΕ και δες αν υπάρχει νομικός σύμβουλος του ΤΕΕ που μπορεί να σου απαντήσει στα ερωτήματά σου.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Είναι στον πρώτο όροφο, έχει ύψος 3,00μ. αλλά έχει χρήση αποθήκης. Έτσι, επειδή τα πράγματα στον 4014 δεν ήταν τόσο αυστηρά, το είχα δηλώσει με την πραγματική του χρήση. Τώρα όμως με τον 4178 αυτή η δυνατότητα δεν δίνεται και θεωρώ πως πρέπει να δηλωθεί ως κύρια χρήση, άσχετα αν όντως χρησιμοποιείται ως αποθήκη.

    Το πρόβλημα είναι πως ο άνθρωπος είναι 70 ετών, παίρνει ένα βοήθημα από το ΕΚΑΣ και δεν θέλει να φανεί ότι έχει δύο κατοικίες (είχαμε νομιμοποιήσει και το ισόγειο) μιας που όντως τη μία χρησιμοποιεί, κι έτσι αρνείται να πληρώσει τις διαφορές και να ολοκληρώσω την υπαγωγή. Με αποτέλεσμα να έχει μείνει στη μέση.

    Το συμφωνητικό που λες αφορά τον 4014, και εφόσον δεν απαιτείται από το σύστημα νέα, δεν έχουμε κανει κάτι καινούριο. Όπως και να χει όμως νομίζω πως δεν με καλύπτει. Που ξέρω εγώ πως σε 5 χρόνια εάν του γίνει ένας έλεγχος και του πουν ότι το σπίτι σας, αφού δεν ολοκληρώθηκε ποτέ ως δήλωση, εξακολουθεί να είναι αυθαίρετο και μετά δεν θα πει, φταίει ο μηχανικός;

    - - - Ενημερώθηκε - - -

    Το ίδιο συμβαίνει και με τις περιπτώσεις με τις αεροφωτογραφίες!!! ΌΤαν δηλαδή στον 4014 δεν χρειαζόμασταν απαραίτητα αεροφωτο και όταν τις πήραμε λόγω της απαίτησης του 4178, αποδείχθηκε πως ο ιδιοκτήτης είχε πει ψέμματα! Έλα μου όμως που έχουν γίνει συμβόλαια και και και... Σε αυτήν την περίπτωση πάλι αρνείται ο ιδιοκτήτης να πληρώσει εκ νέου, μιας που τη δουλίτσα του την έχει κάνει!

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα το έχει ο ιδιοκτήτης, όχι εσύ melanie, εκτός εάν έχετε συμφωνήσει κάτι διαφορετικό στο μεταξύ σας συμφωνητικό.
    Εφόσον είναι στην αρχική υποβολή απλώς κατοχυρώνει πρωτόκολλο και ημερομηνία υποβολής στον 4178 και τίποτα άλλο.
    Αν δεν προχωρήσεις σε υπαγωγή είναι σαν να βρίσκεται ακόμα σε καθεστώς 4014.

    Πρώτα εξασφάλισε τις δικές σου αμοιβές, για να μπορείς να προχωρήσεις στη διαδικασία του 4178 και μετά άσε τα πρόστιμα να τρέχουν όπως λες. Αυτοί θα έχουν τα πρόβλημα. Αν ήταν να αγχωνόμαστε και για τα πρόστιμα των αυθαιρετούχων χαθήκαμε.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων
    Το μέλος melanie δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.05.2013
    Αναρτ.
    104
    Εύσημα

    έδωσε
    9
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αsak Θέλω απλά να τελειώνω με αυτή τη λαίλαπα, και να μην με τρέχουν ενδεχομένως μελλοντικά, άνθρωποι που επΆουδενεί δεν μπορείς να εμπιστευθείς. Για παράδειγμα κανείς δεν δέχεται να μου δώσει έξτρα χρήματα, για την τακτοποίηση με τον 4178/13 πέρα από συμβολικά ποσά και αυτά με το ζόρι. Δεν έχω κάνει συμφωνητικά με τον 4178 αλλά με τον 4014.

    Ωστόσο, θέλω απλά να τελειώνω και να τους ξαποστείλω για να ασχοληθώ και με άλλα πράγματα στη ζωή μου εκτός των αυθαιρέτων. Προσπαθώ να σκεφτώ τρόπους πίεσης ΄για να τελειώσουν οι υποθέσεις αυτές, ώστε αφενός να μην έρχονται σε 6 μήνες και μου ζητάνε τα ρέστα, και αφετέρου να μην ξαναδουλεύω τσαμπα, διότι έρχονται και νέες αλλαγές στο νόμο περί αυθαιρέτων, κάτι που δεν θέλω ούτε να φαντάζομαι!

Παρόμοια θέματα

  1. N.4495/17: Όταν υπάρχει προσυμφωνο σε ποιον γίνεται η αίτηση;
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 31.05.2019, 10:17
  2. Εντός ορίων οικισμοί και δασαρχείο. Τι γίνεται όταν μπερδεύονται αυτά;
    Από το μέλος kritwnas στη θεματική κατηγορία Σχέδια Πόλης - Εφαρμογή
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.03.2015, 11:11
  3. N.4014/11: Αν ο ιδιοκτήτης δεν πληρώσει την πρώτη δόση;
    Από το μέλος katka στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.12.2011, 11:21
  4. N.4014/11: Ενημερωτικό υλικό από διάφορες εκδηλώσεις
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.12.2011, 09:04
  5. N.4014/11: Διαφορές υπόστεγου και ημιυπαίθριου χώρου
    Από το μέλος eli στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.12.2011, 08:35

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •