win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός
    Το μέλος nikoue δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.11.2009
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    40
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Τοκογλυφικά Πρόστιμα ΤΣΜΕΔΕ και άλλα

    Καλημέρα.
    Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2005.
    Το προηγούμενο Έτος 2014 δεν πλήρωσα από αδυναμία ασφαλιστικές εισφορές.
    Από το 1ο εξάμηνο του 2014 όφειλα 1576,32 Ευρώ και από το 2ο 1924,74 Ευρώ.
    χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα επειγόντως και χθες αναγκάστηκα και πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ για ρύθμιση.
    Δε ξέρω ποιο νοσηρό μυαλό έχει σκεφτεί ότι αφού δεν πλήρωσα τα 1576,36 Ευρώ στην ώρα τους λόγω αδυναμίας πρέπει να τα πληρώσω ή να τα ρυθμίσω με τιμή βάσης τα 1924,74 που ισχύει σήμερα.
    Και με βάση αυτή τη τιμή να ξεκινήσουν οι Τόκοι υπερημερίας.
    Δλδ για 1576,32 που δεν εξοφλήθηκαν τον Αύγουστο που έληξε η προθεσμία να πρέπει να πληρώσω σήμερα πάνω από 2000 Ευρώ.
    Είμαι εξοργισμένος. Είναι τοκογλυφικό.
    Μπορώ να κάνω κάτι νομικά για αυτό?
    Μπήκα στη ρύθμιση άλλα το μετάνιωσα.
    Δε ξέρω πόσοι θα με πιστέψετε, το ξέρω ότι σχεδόν όλοι θα πούνε μ...ες λέει, αλλά είμαι ο μοναδικός Τοπογράφος που γνωρίζω, (Δε θα πω που υπάρχει, θα πω που γνωρίζω. Και γνωρίζω πολλούς) που εκτός του ότι θεωρώ ότι είμαι πολύ καταρτισμένος και συνεχίζω καθημερινά να καταρτίζομαι σε αντίθεση με το τι δυστυχώς ισχύει, αρνούμαι να φοροδιαφύγω.
    Αυτό σημαίνει κατ ελάχιστων 1000 Ευρώ, συμπεριλαμβανομένου πλέον λόγω τις κατάστασης των πελατών γιατί κάποτε ήταν έξτρα) για ένα σύνηθες τοπογραφικό. Δε γίνεται να γίνω Super Market μαζικής παραγωγής προϊόντων χωρίς ετικέτα. Κάποιοι μου λένε ότι κάνουν 100 το χρόνο. Αν είχα τόσα δε θα προλάβαινα να τα κάνω. Εγώ. Όπως νομίζω ότι γίνονται. Σαν τοπογράφος. Σαν μπακάλης δεν ξέρω. Είναι και αργά να μάθω.
    Για Δημόσιες μελέτες ξέρετε τι γινόταν και τι γίνεται. Τουλάχιστον από το 2006 που δραστηριοποιούμαι, γινόταν να δίνονται όλες στοχευόμενα με 20% έκπτωση που ήταν και η μέγιστη. Δε ξέρω ούτε ένα διαγωνισμό, ούτε ένα, που να μην έγινε έτσι. Μετά την αλλαγή του νόμου οι εκπτώσεις αγγίζουν το 90%. Επί της ουσίας η ποιότητα δεν αλλάζει οπότε η πολιτική εξουσία θεωρεί ότι πέτυχε ίδια ποιότητα μελετών με 80% λιγότερα χρήματα. Ποτέ δεν εξέτασε κανείς τη ποιότητα. Ποτέ δεν είχε κανείς συνέπεια για αυτό. Πότε δε συζητήσαμε οτι έχει διαφορά το λάθος από την άγνοια. Το λάθος είναι λάθος η άγνοια απάτη. Τι γκρινιάζουμε που οι εκπτώσεις στις μελέτες αγγίζουν το 80-90 %. Άλλος τις δίνει?
    Συνεχίζω επί προσωπικού. Αυτό σημαίνει κι άλλα. Σημαίνει κατακόρυφη πτώση τζίρου. Υπάρχει άλλος που το κάνει με 200 μαύρα. Που πέρα από το ότι είναι μαύρα δε ξέρει και τι του γίνεται. Έτσι έχουμε τουλάχιστον εξίσωση μεταξύ ιδιωτικών και δημοσίων έργων. Συνήθως δεν είναι και τοπογράφος. Επίσης σημαίνει ότι εγώ από τα 1000 που παίρνω τελικά μου μένουν σίγουρα λιγότερα από αυτόν που τα κάνει μαύρα. Οπότε για 29000 τζίρο το 2013 χωρίς αφορολόγητο εφορεία περί τις 9000Ε. 29000 τζίρος που αυτόματος θεωρείται σχεδόν όλος κέρδος. Επί της ουσίας δεν μπορείς να κρατήσεις γραφείο , ειδικά τοπογραφικό με εξοπλισμούς πανάκριβους. Οπότε το αποτέλεσμα. Αρνούμαι να κλέψω, δηλώνω τα πάντα, αποδίδω σε ένα χρόνο περισσότερο ΦΠΑ απ ότι οι ανταγωνιστές μου σε φόρο τα τελευταία 5 χρόνια, γιατί ΦΠΑ αποδίδουν ελάχιστο, και μετά από 3 χρόνια μειωμένου τζίρου δε μπορώ να αποπληρώσω Εφορεία λόγω αδυναμίας πλέον. Συνεχίζω σε ότι ασήμαντο κάνω, να παίρνω ΦΠΑ άλλα να αδυνατώ να το αποδώσω. Πάντως δε το αποκρύπτω οπότε με ακολουθεί. Και παίρνω και για μπράβο ένα τοκογλυφικό πρόστιμο ΤΣΜΑΔΕ. Και δε νομίζω να μου επιστραφούν αύριο αν γίνει αλλαγή νόμου για τους υπόλοιπους.
    Λοιπόν δε μου φταίει το ΚΡΑΤΟΣ με την έννοια που φωνάζουν οι πολλοί. Μου φταίει το Κράτος με την έννοια ότι κράτος είμαστε εμείς. Εμείς κάνουμε όλα τα παραπάνω που περιέγραψα. Και ο θεός να έρθει στη Κυβέρνηση δε μπορεί να τα βάλει με εμάς. Θα τον ρίξουμε στις επόμενες εκλογές. Η κοινωνία δεν αποδέχεται άτομα σαν εμένα. Μάζευε τα μπογαλάκια σου και σ άλλη παραλία. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
    Μετάνιωσα λοιπόν που μπήκα στη ρύθμιση γιατί εδώ δεν έχω ελπίδα με τα μυαλά που κουβαλάω. Το αντιλαμβάνομαι.
    Οπότε πλέον πεταμένα λεφτά. Και μάλιστα σε τοκογλύφους.
    Εδώ έχουμε μάθει να κατηγορούμαι συνέχεια φαντάσματα για τη κατάντια μας. Λοιπόν τα φαντάσματα είμαστε εμείς.
    Δε ξέρω αν σωστά έκανα την ανάρτηση εδώ. μόνο για το ΤΣΜΕΔΕ ήθελα να πω αλλά μ έπιασε στο δρόμο λογοδιάρροια.
    Όποιος νομίζει οτι έχει σωτηρία αυτός ο λαός, απλά δεν αντιλαμβάνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη nikoue : 03.03.2015 στις 11:25

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δικαίως φωνάζεις και είσαι αγανακτισμένος και οργισμένος.
    Κατά την άποψή μου λύσεις υπάρχουν αλλά δεν θέλουν να τις εφαρμόσουν γιατί πονάνε και θα χάσουν ψηφαλάκια.

    1. Σύνδεση των ασφαλιστικών εισφορών του ελεύθερου επαγγελματία με το εισόδημα.

    2. Επανυπολογισμός των συντάξεων βάσει των όσων έχουν πραγματικά πληρωθεί σε ασφαλιστικές εισφορές και αν είναι απαραίτητο μείωση των συντάξεων (ναι, κι άλλο) ώστε να μην επιβαρύνονται όσοι εργάζονται.

    3. ΦΠΑ 0% στις υπηρεσίες μηχανικού, δικηγόρου, υδραυλικού κ.λπ.. Γιατί να είμαστε οι φοροεισπράκτορες του κράτους όταν μάλιστα οι υπηρεσίες αυτές είναι εγχώριες. Ο ΦΠΑ στα προϊόντα, κυρίως εισαγόμενα έχει την έννοια δασμού. Βαρουφάκη, βάλε ΦΠΑ 50% στα αυτοκίνητα που δεν παράγουμε αλλά εισάγουμε από τους φίλους μας Γερμανούς. Στα τρόφιμα μπορεί να είναι πάλι 0%.

    4. Σταθερός φορολογικός συντελεστής 15% για φυσικά πρόσωπα και εταιρίες με αφορολόγητο στο οικογενειακό εισόδημα και όχι στο ατομικό, κοινό για όλους, μισθωτούς και ελεύθερους επαγγελματίες και αγρότες.

    5. Βαριές ποινές για φοροδιαφυγή και γρήγορη εκδίκαση των φορολογικών υποθέσεων, μέσα σε 3 μήνες το πολύ.

    Ο πελάτης πρέπει να έχει συγκρουόμενα συμφέροντα με τον πωλητή υπηρεσιών/προϊόντων ώστε να ζητά απόδειξη.
    Ο πολίτης πρέπει να νιώθει ότι οι φόροι που πληρώνει επιστρέφουν με τη μορφή υπηρεσιών σ' αυτόν ώστε να μην είναι ηθική η φοροδιαφυγή. Σήμερα είναι! Έτσι τουλάχιστον το αισθάνονται πολλοί.

    ---

    Αγαπητέ συνάδελφε,
    Σύμφωνα με τη θεωρία της εξέλιξης δεν επιβιώνει ο πιο μεγάλος, ο πιο δυνατός, ο πιο έξυπνος. Επιβιώνει αυτός που μπορεί να προσαρμόζεται.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Πρόστιμα-Παράβολα
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.01.2016, 15:22
  2. N.4178/13: Πρόστιμα & παράβολα με τον Ν.4178/13
    Από το μέλος Anna_R στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.03.2014, 10:24
  3. Τράπεζα Αττικής: Προσφορές στα μέλη του ΤΣΜΕΔΕ, αλλά όχι σ' όλα!
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Σύλλογοι - Παρατάξεις ΤΕΕ & ΕΕΤΕΜ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.10.2013, 14:09
  4. Πρόστιμα σε ενεργειακούς επιθεωρητές
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.04.2013, 21:05
  5. Πρόστιμα για πειρατικό λογισμικό
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.11.2011, 15:23

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •