win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 11 από σύνολο 11
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Περί υπόγειας αποθήκης

    Σε νόμιμο κτίριο με άδεια του 72,άρα γοκ 55 έχω:

    νόμιμη υπόγεια αποθήκη έστω 100 τμ με τις εξής αυθαιρεσίες:

    1) υπέρβαση επιφάνειας κατά 15 τμ, δηλαδή συνολικά 115 τμ αποθήκης .

    2) μεγαλύτερο ύψος εκσκαφής αποθήκης 0,50μ, δηλαδή η ανώτατη στάθμη της είναι νόμιμα στο 0 ενώ το δάπεδο της έχει σκαφτεί κατά 0,50μ βαθύτερα

    3)ο χώρος κλιμακοστασίου-λεβητοστάσιου στο υπόγειο έχει πάρει μέρος της αποθήκης κατά 5 τμ

    4) έχουν κατασκευαστεί εξωτερικά σκαλιά στην πρασιά για πρόσβαση στην αποθήκη από άλλη είσοδο πέραν του κλιμακοστασίου

    ερωτήματα και αντιμετώπιση:
    κατηγορία 2 εφόσον δεν είναι κατοικία

    1) η υπέρβαση της επιφάνειας δηλώνεται ως :
    Υπέρβαση δόμησης: χωρίς υπέρβαση δόμησης αφού το υπόγειο δεν μέτραγε στην δόμηση

    15 τμ ΚΧ Ή ΒΧ???? δηλαδή μπαίνει ή δεν μπαίνει ο μειωτικός τελικά???άρθρο 18 παρ.6 εγκύκλιος 4 ότι ο μειωτικός εφαρμόζεται στα υπόγεια μόνο εφόσον το δάπεδο τους έχει πραγματοποιηθεί στην προβλεπόμενη στάθμη..........βέβαια διαβάζοντας τα όσα γράφονται ότι ο μειωτικός χρησιμοποιείται και για αποθήκες βοηθητικής χρήσης ακόμα και στο ισόγειο κτλ.......έμμεσα μπορείς να πείς ότι εφόσον η αποθήκη παρέμεινε αποθήκη, βοηθητική χρήση, παίρνει τον μειωτικό άσχετα από την στάθμη του δαπέδου του υπογείου και ότι αυτός ο περιορισμός έχει να κάνει με την αλλαγή σε χώρο κύριας χρήσης....???

    χωρίς υπέρβαση κάλυψης και ας βγαίνει πέρα από το άνωθεν νόμιμο κτίριο γιατί είναι καθαρά υπόγειο κάτω από το 0 και επιπλέον δεν προβλεπόταν τίποτα σχετικό στις τότε διατάξεις....???

    2) με αναλυτικό το μεγαλύτερο βάθος εκσκαφής

    3) εδώ προκειμένου να μην βάλω διαφορετική διαμερισμάτωση και χρεωθώ ένα επιπλέον 500, αφού έχω αναλυτικό έτσι και αλλιώς λέω να το χρεώσω με αναλυτικό τις όποιες κατασκευαστικές μετατροπές σαν αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε βοηθητική σύμφωνα με άρθρο 18,παρ. 5β.........συμφωνείται....???

    4) τα εξωτερικά σκαλιά πρόσβασης με αναλυτικό....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 19.02.2015 στις 14:31

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    milt Καλημέρα, γιατί όχι κατηγορία 1?

    αποθήκη = άλλη κατοικία

    Η αυθαιρεσία ειναι εντός νομίμου περιγράμματος?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιάννης.Χ. : 20.02.2015 στις 11:38

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    η υπέρβαση επιφάνειας δεν είναι εντός νομίμου περιγράμματος.....γιατί και το ισόγειο έχει υπέρβαση.....

    τώρα το όχι κατηγορία 1 με το σκεπτικό ότι αναφέρεται μόνο σε κατοικίες........δηλαδή η αποθήκη δεν έγινε κατοικία...ήταν και παραμένει αποθήκη......

    από που βγαίνει το αποθήκη = άλλη κατοικία.......??????

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στην επιλογή στο σύστημα τι επιλέγεις? Εγω έχω επιλέξει για αποθήκη "αλλη κατοικία".

    Σε χώρους αμιγής κατοικίας , υπάρχουν αποθήκες, έστω ώς παρακολουθήματα, άρα κατα την άποψη μου ανήκουν στο άλλη "κατοικία" είτε ώς κατοικία είτε ώς αποθήκη, ούτε επαγγελματική στέγη ειναι, ούτε βιομηχανικός χώρος ούτε κάτι άλλο που να ειναι αντίθετο προς την "κατοικία".

    Αποψη μου βέβαια αυτά, έτσι το είχα σκεφτεί και για περίπτωση μου.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    στη καρτέλα στο σύστημα επιλέγεις άλλη κατοικία αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι κιόλας πχ, αν η αποθήκη ήταν και παραμένει αποθήκη και δεν είναι παρακολούθημα κατοικίας αλλά έχει δικά της χιλιοστά....δηλαδή μπορεί και να νοικιαστεί σαν αποθήκη........

    δεν νομίζω να μπορούμε να την εντάξουμε στην έννοια της κατοικίας της κατηγορίας 1,

    τώρα αν στο σύστημα μπαίνει σαν άλλη κατοικία ή σαν υπηρεσίες στο πρόστιμο τουλάχιστον δεν παίζει κανένα ρόλο.........

    βέβαια το πιο κουφό είναι ότι στο σύστημα σου επιτρέπει να βάλεις κατηγορία 2 και παλαιότητα μέχρι το 75....πράγμα που επηρεάζει το πρόστιμο
    άρα μήπως αυτό συνηγορεί σε αυτό που λέω εγώ.......
    δηλαδή........

    οκ είναι προ του 75 αλλά αποθήκη.....άρα βάλτο κατηγορία 2 αφού δεν είναι κατοικία αλλά με παλαιότητα 1975....

    λέω και εγώ ύστερα από σκέψεις και σκέψεις......

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Kοίτα θα βάλεις αυτο που θα σε κάνει να είσαι σίγουρος,ώστε να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
    Μπορείς να κάνεις και μια βόλτα στο ΤΕΕ ή να πάρεις ένα τηλ και θα λήξει το θέμα άμεσα.

    Σκέψου και αυτό , σε περιοχή Αμιγούς κατοικίας υπάρχουν αποθήκες, σύν την επιλογή στο σύστημα του ΤΕΕ απο αυτά συμπέρανα αυτά που σου είπα για την περίπτωση μου. Αλλά για σίγουρα ΤΕΕ.

    Λοιπόν στα λοιπά.

    1) Υ.Δ 15.τμ με μειωτικό, αφού είναι κάτω απο το έδαφος η πλάκα δαπέδου


    Υπέρβαση Δόμησης, θα πάρεις το ποσοστό επι του οικοπέδου κανονικά επι το οικόπεδο επι το συντελεστή που ισχύει σήμερα

    2) Υπέρβαση κάλυψης αφού βγαίνει εκτός νομίμου περιγράμματος.

    3) Είσαι σίγουρος οτι η στάθμη του δαπέδου του υπογείου έχει κατασκευαστεί λάθος δλδ κατα πολύ χαμηλότερα απο την άδεια ? ή μήπως έχει γίνει επίχωση περιμετρικά ενώ η στάθμη ειναι οκ?

    4) Σκαλιά αναλυτικός
    5) Εγώ την διαμερισμάτωση (εάν έχει χωριστεί το υπόγειο χωρίς να φαίνεται στην άδεια ) θα την έβαζα μόνη της για να ειμαι καλυμμένος ώς μια έξτρα λοιπή παράβαση με όνομα "διαμερισμάτωση".

  7. Ευχαριστούν οι:


  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από milt Προβολή Ανάρτησης

    βέβαια το πιο κουφό είναι ότι στο σύστημα σου επιτρέπει να βάλεις κατηγορία 2 και παλαιότητα μέχρι το 75....πράγμα που επηρεάζει το πρόστιμο
    άρα μήπως αυτό συνηγορεί σε αυτό που λέω εγώ.......
    δηλαδή........


    με συγχωρείς αυτό δεν ισχύει, δηλαδή το σύστημα σε αφήνει να κάνεις την επιλογή άλλη κατηγορίας και διαφορετικής παλαιότητας το αποθηκέυει, υπολογίζει το πρόστιμο ανάλογα αλλά αν πας να εισάγεις την δήλωση στο επόμενο στάδιο σου βγάζει μήνυμα ασυμβατότητας κατηγορίας και παλαιότητας

    1) γιατί να πάρει Υπέρβαση δόμησης αφού ούτε τότε, ούτε τώρα μετράει στην δόμηση καθώς παραμένει αποθήκη???

    2)Υπέρβαση κάλυψης για πιό λόγο....???? αφού είναι κάτω από την στάθμη του εδάφους ολοκληρωτικά

    πόσο μάλλον αν σκεφτείς ότι είναι με ΓΟΚ 55 δηλαδή καμία σχεδόν αναφορά για το τι επιτρέπεται και τι όχι στα υπόγεια.....

    3) το ελεύθερο ύψος εσωτερικά στο υπόγειο είναι στα σχέδια 2,05 ενώ στην πραγματικότητα είναι 2,55 και το δάπεδο ισογείου είναι εντάξει...άρα μας μένει μόνο η βαθύτερη εκσκαφή φαντάζομαι.....
    4) συμφωνούμε
    5) εγώ δεν θα την έβαζα χώρια αλλά μέσα σε αναλυτικό εάν δεν είχε φτιάξει ένα wc στο υπόγειο, μόνο γιαυτό τον λόγο θα την βάλω τελικά γιατί έχουμε αλλαγή στο μηχ/κα - νερό - αποχευτευση .
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 25.02.2015 στις 20:14

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα καλο μήνα
    1) Θα πάρει υπέρβαση δόμησης γιατί έχει ποσοστό επι του οικοπέδου.

    Σε ερώτηση συναδέλφου που έγινε την Τετάρτη στο ΤΕΕ, αυτη η απάντηση δόθηκε ώς η ασφαλέστερη για τον μηχανικό.

    2) Εάν είναι εντός εδάφους όλο, δε μετράει στην κάλυψη? Συγνώμη αυτο δεν το ήξερα, σε σχέδια που εχω δεί μετρούσε κανονικά ότι ήτανε πλήρως εντός εδάφους.

    3) Δες το 344.
    http://www.teepelop.gr/wp-content/up...-10_1.4.14.pdf


    αυτο με προβληματίζει λίγο "3)ο χώρος κλιμακοστασίου-λεβητοστάσιου στο υπόγειο έχει πάρει μέρος της αποθήκης κατά 5 τμ"

    το κλιμακοστάσιο - λεβητοστάσιο ειναι κοινόχρηστο και έχει πάρει απο την αποθήκη του ιδιοκτήτη σου?
    Φαίνεται στην άδεια ώς κλιμακοστάσιο?


  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η χρήση σήμερα ποια είναι;
    Είναι κύρια ή βοηθητική;
    Αν είναι βοηθητική όπως λες τότε πώς θα εφαρμοστεί ο συντελεστής 5 (δόμησης) αφού στο Παράρτημα 5 μετά την τροποποίησή του γίνεται αναφορά μόνο σε χώρους κύριας χρήσης.
    Ο Ν.4178/13 στο σημείο αυτό τα έχει κάνει σαλάτα!

    Κατά την άποψή μου, αν κάνεις τον υπολογισμό του προστίμου με αναλυτικό προϋπολογισμό με την αιτιολογία ότι ο χώρος δεν έχει κύρια χρήση, τότε είσαι ΟΚ.

    Υ.Γ.: Στον Ν.4178/13 έχουμε α) χώρους κύριας χρήσης και β) χώρους μειωτικού συντελεστή. Όχι κύριας και βοηθητικής χρήσης. Οι χώροι βοηθητικής χρήσης έτσι όπως έχει γραφεί το Παράρτημα Α, παραπέμπονται στον υπολογισμό με αναλυτικό προϋπολογισμό.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη ειναι εκτός νομίμου περιγράμματος.
    Σε ερώτηση στο ΤΕΕ απάντησε οτι βάζεις υπέρβαση δόμησης με βάση το ποσοστό επι του οικοπέδου.

    Σαφώς και ο νόμος λέει για κύριας χρήσης και μειωτικού συντελεστή, αλλα απο την στιγμή που παίρνει μερίδιο απο το ποσοστό επι του οικοπέδου , δεν πρέπει να βάλει και υ.δ?

    Είναι ασάφεια του νόμου το ξέρω και εγώ το αντιμετώπισα, αλλα τι να πεί κανεις, μην δεν μπορούμε να κοιμηθούμε και το βράδυ.



    Να κάνω και γώ μια ερώτηση εάν επιτρέπεται, λόγω του θέματος.
    Σε ένα υπόγειο , καλή ώρα, που δε μετρούσε στον συντελεστή πουθενά, μετράω εσωτερικά και είναι όλα όπως το σχέδιο εκτός απο ένα παράθυρο που θα κοιτούσε στον ακάλυπτο, βγαίνω εξωτερικά και βλέπω οτι ο ακάλυπτος περιμετρικά έχει καλυφθεί με τοιχίο και έχει ενωθεί με τον Φ.Ο του κτιρίου, απο πάνω του δε υπάρχουν αλλοι 2 όροφοι (δωμάτια) αυθαίρετα τα οποία ανήκουν σε άλλους ιδιοκτήτες.
    Απο την μέσα πλευρά, στην αποθήκη μου , υπάρχει τοίχος με τούβλα όπως φαίνεται στο σχέδιο, φαίνεται δε πιο καινούριος απο τους υπολοιπους τοίχους και τοιχία, το θέμα μου ειναι οτι δεν ξέρω εάν πίσω απο αυτον τον τοίχο (που βρίσκεται ο ακάλυπτος) υπάρχει δωμάτιο ή όντως ειναι μπαζωμένο κανονικά αφού δεν έχω δυνατότητα πρόσβασης απο πουθενά.
    Εγώ πώς να αντιδράσω εδώ ώστε να είμαι καλυμμένος? Μπορεί ο ιδιοκτήτης γνωρίζοντας οτι ειναι αυθαίρετο να το έχει καλύψει με τούβλα όπως της αδείας. Εαν αυριο γίνει κάποια καταγγελία για όλα τα αυθαίρετα της οικοδομής, εγώ θα ειμαι καλυμμένος?

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    α) Αποθήκη έως 15τμ και ύψος έως 2,50μ υπολογίζεται ως Κατηγορία 3.
    β) Αν είναι μεγαλύτερου εμβαδού ή ύψους υπολογίζεται με αναλυτικό.
    Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις, α) και β), η αποθήκη ενδέχεται να μετρά στην κάλυψη και στη δόμηση ενώ δεν διευκρινίζεται αν πρόκειται μόνο για ισόγειες ή και υπόγειες ή ακόμα και δώματος, ούτε επίσης έχει καμία σημασία αν έχουν ή όχι χιλιοστά επί του οικοπέδου.
    Αυτά νομίζω συμφωνούμε ότι είναι ξεκάθαρα.

    Γιατί να διαφέρει η αντιμετώπιση αποθήκης που προκύπτει από επέκταση νόμιμης αποθήκης και μάλιστα υπόγειας;

    Επίσης, είναι σαφές νομίζω ότι ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης μπαίνει μόνο όταν ο χώρος είναι κύριος. Τουλάχιστον αυτό διαβάζουμε στο Παράρτημα Α'.
    Είναι;

    Πώς λοιπόν θα μπορούσε κάποιο δικαστήριο να καταδικάσει μηχανικό που καταμέτρησε την αυθαιρεσία αλλά υπολόγισε το πρόστιμο ακολουθώντας όχι μόνο το γράμμα του Παραρτήματος Α' αλλά και το πνεύμα του νόμου.
    Διότι δεν μπορεί βάσει της αρχής της αναλογικότητας το πρόστιμο να είναι το ίδιο σε χώρους κύριας χρήσης και σε χώρους βοηθητικής χρήσης πόσω μάλλον όταν εδώ έχουμε χώρο που δεν προσμετράται στη δόμηση.
    Η "ζημιά" που γίνεται στο περιβάλλον είναι σαφώς μικρότερη. Και αν θυμάμαι καλά ο νόμος έχει στόχο την προστασία του περιβάλλοντος, τουλάχιστον αυτός είναι ο "μανδύας".

    Όσον αφορά το ερώτημά σου Γιάννη.
    Ο μηχανικός δεν μπορεί να βασίζεται σε εικασίες αλλά να περιορίζεται σε όσα αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις σου.
    Επίσης, τα όσα καταγράφουμε αφορούν τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που γίνεται η αυτοψία.
    Σε μελλοντικό χρόνο ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει κι άλλες αυθαιρεσίες πολλών ειδών αλλά δεν είναι δυνατόν να φέρουμε εμείς ευθύνη.
    Πώς κατοχυρωνόμαστε; Με φωτογραφίες και από εκεί και πέρα είναι μόνο ο λόγος μας. Θα πρέπει όμως η άλλη πλευρά να αποδείξει ότι την ώρα της αυτοψίας που κάναμε υπήρχε η αυθαιρεσία, ήταν ορατή και εμείς σκοπίμως ή από αμέλεια δεν την καταγράψαμε.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια, ημιτελούς υπόγειας αποθήκης
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.03.2021, 23:35
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.07.2019, 22:10
  3. N.4178/13: Αλλαγή χρήσης υπόγειας αποθήκης σε διαμέρισμα
    Από το μέλος g.a.paraskevas στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.01.2015, 16:00
  4. N.4178/13: Υπέρβαση εκσκαφής υπόγειας αποθήκης
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.12.2014, 18:20
  5. N.4014/11: Μετατροπή υπόγειας αποθήκης σε 2 κατοικίες
    Από το μέλος marianna_arch στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.01.2012, 14:47

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •