win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 11 από σύνολο 11
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος Χαρούλα δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    0

    Ερώτηση Ερώτηση για άδεια εξωτερικής ανοιχτής μεταλλικής σκάλας

    Θέλω να βγάλω άδεια για εξωτερική ανοιχτή μεταλλική σκάλα. Το κτήριο αποτελείται από υπερυψωμένο ισόγειο, όροφο και σοφίτα. Υπάρχει εσωτερική σκάλα και όλοι οι όροφοι επικοινωνούν μεταξύ τους. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει αυτήν την εξωτερική σκάλα, για να υπάρχει ανεξάρτητη εξωτερική πρόσβαση στον όροφο. Σας επισυνάπτω την όψη κι ένα τρισδιάστατο σκαρίφημα της σκάλας.

    Επίσης, έχουν γίνει αυθαιρεσίες, οι οποίες έχουν τακτοποιηθεί με τον ν.4178. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεπεραστεί η επιτρεπόμενη κάλυψη, το οποίο αναλύω στο διάγραμμα δόμησης που κατέθεσα (τετραγωνικά μέτρα παλιάς άδειας, τετραγωνικά μέτρα που τακτοποιήθηκαν με τον ν.4178 και η σκάλα για την οποία θέλω να βγάλω την άδεια).

    Ωστόσο, εγώ πιστεύω ότι η εν λόγω σκάλα, δεν προσμετράται ούτε στον συντελεστή δόμησης (νοκ άρθρο 11, παρ. 6στ), ούτε στον συντελεστή κάλυψης (νοκ άρθρο 12, παρ. 3). Από την άλλη πλευρά, στην πολεοδομία ισχυρίζονται ότι η σκάλα προσμετράται στην κάλυψη. Μου είπαν ότι δεν θα προσμετρούσε, μόνο αν ήταν κλίμακα κινδύνου (νοκ άρθρο 12, παρ. 4η). Εγώ ισχυρίστηκα ότι, σύμφωνα με τον νοκ άρθρο 12, παρ.3, ότι "Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης τουοικοπέδου: προσμετράται η επιφάνεια που ορίζεται απότις προβολές των περιγραμμάτων όλων των κτιρίων,όπως αυτά ορίζονται από τους κλειστούς και τους στεγασμένους χώρους των κτιρίων όπως αναφέρεται στηνπαράγραφο 5β του άρθρου 11 και από τους ανοικτούςημιυπαίθριους χώρους, πάνω σε οριζόντιο επίπεδο." Δηλαδή, οι ανοιχτές κλίμακες δεν περιλαμβάνονται στα οριζόμενα ως κάλυψη.

    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες προοπτικο.jpg‎   όψη.jpg‎  

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εγω πιστευω οτι οι ανοιχτες κλιμακες προς οροφο μετρανε στην καλυψη.
    Εαν δεν μετρουσαν στην καλυψη θα γινοταν αναφορα για αυτες στο αρθρο 17 ως επιτρεπτη κατασκευη εντος ακαλυπτου.
    Επισης στην 4γ του αρθρου 12 που αναφερει ποιες απο τις κατασκευες της &6 του αρθρου 11 δεν μετρανε στην καλυψη δεν συμπεριλαμβανεται η &στ του αρθρου 11 (που μιλαει για ανοικτες κλιμακες).

    Κατι ακομα:Δεν ξερω αν το εχεις λαβει υποψη σου αλλα οταν συνυπαρχουν εσωτερικη και εξωτερικη σκαλα οι τεχνικες οδηγιες αναφερουν:
    Στην περίπτωση που υπάρχει εσωτερική κλίμακα για την επικοινωνία των ορόφων (κοινόχρηστη ή όχι) αυτή προσμετράται στον σδ, εφ' όσον αφαιρούνται οι εξωτερικές ανοικτές κλίμακες.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος Χαρούλα δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση Ισμήνη. Για το 1ο σκέλος της απάντησής σου, καταλαβαίνω τι λες, αυτό μου είπαν και από την πολεοδομία, δεν θεωρώ ότι έχεις άδικο, απλώς με την ίδια λογική, εφόσον δεν αναφέρεται σε αυτά που δεν προσμετρώνται και το λαμβάνουμε υπόψη, γιατί να μη λάβουμε υπόψη ότι δεν αναφέρεται και σε αυτά που προσμετρώνται; Με λίγα λόγια, θεωρώ ότι είναι ασαφές.

    Για το 2ο σκέλος της απάντησής σου, να σου πω ότι δεν με αφορά εν προκειμένω, διότι η εσωτερική σκάλα έχει ήδη μετρήσει, όταν είχε βγει η αρχική άδεια. Απ' όσο κατάλαβα το άρθρο 11-6στ αφορά στην έκδοση καινούργιων αδειών.

    Για καλή μου τύχη, επειδή άκρη δεν θα έβγαζα με την πολεοδομία για το αν μετράει ή όχι, η περίπτωση του πελάτη μου εμπίπτει στο άρθρο 12, παρ. 2 "Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζόντιαιδιοκτησία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις τουν. 1024/1971 (Α΄ 232) και έχει εκδοθεί άδεια πριν από τημεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούντην επιτρεπόμενη κάλυψη, προκειμένου για έκδοσηάδειας δόμησης ο κάθε συνιδιοκτήτης χρησιμοποιεί τοποσοστό κάλυψης που του αναλογεί σύμφωνα με τηνεπιτρεπόμενη κάλυψη που ισχύει κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης". Επομένως, μετράω τη σκάλα στην κάλυψη, γιατί θα γίνει στην πλευρά του συνιδιοκτήτη, που δεν έχει εξαντλήσει την κάλυψη με τις αυθαιρεσίες που έχει κάνει.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    εφόσον δεν αναφέρεται σε αυτά που δεν προσμετρώνται και το λαμβάνουμε υπόψη, γιατί να μη λάβουμε υπόψη ότι δεν αναφέρεται και σε αυτά που προσμετρώνται;
    Διότι όλα μετρούν στην κάλυψη εκτός από όσα αναφέρεται ρητά ότι δεν μετρούν.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος Χαρούλα δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μάλλον εννοείς όλα μετρούν στην ΚΑΛΥΨΗ, εκτός από όσα αναφέρεται ρητά ότι δεν μετρούν. Γιατί για την κάλυψη είχα απορία αν μετράει ή όχι η ανοιχτή κλίμακα, όχι για τη δόμηση. Θα μου πεις ότι παίζω με τις λέξεις, αλλά στο άρθρο 12 δεν λέει κάπου μετράνε όλα στην κάλυψη εκτός από όσα αναφέρονται ότι δεν μετρούν. Λέει τι μετράει στον υπολογισμό της κάλυψης και τι δεν μετράει. Η ανοιχτή εξωτερική σκάλα, έτσι όπως το καταλαβαίνω και το ερμηνεύω, δεν αναφέρεται κάπου.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος Χαρούλα δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι πρέπει να βγει διευκρινιστική εγκύκλιος. Πουθενά δεν λέει ότι μετρούν ΟΛΑ στην κάλυψη, εκτός από αυτά που απαγορεύονται. Λέει πολύ συγκεκριμένα τι υπολογίζεται στην κάλυψη (άρθρο 12, παρ.3).

    Τελικά θα το μετρήσω στην κάλυψη, εφόσον δεν το δέχονται αλλιώς στην κεντρική πολεοδομία Θεσσαλονίκης. Πάντως, όταν έθεσα το ερώτημα και στους υπαλλήλους της πολεοδομίας και στο ΤΕΕ κεντρικής μακεδονίας, προβληματίστηκαν, μου είπαν ότι οντως δεν αναφέρεται στον υπολογισμό και μετά μου απάντησαν ότι μετράει. Προφορικά βέβαια.

    Όπως και να χει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Από το άρθρο 2, §34 του ΝΟΚ:
    "Κάλυψη του οικοπέδου είναι η επιφάνεια που ορίζεται πάνω σε οριζόντιο επίπεδο από τις προβολές όλων των περιγραμμάτων των κτηρίων του οικοπέδου, εξαιρουμένων των χώρων που ορίζονται στο άρθρο 12."
    Δηλαδή, όλα τα κτήρια μετρούν στην κάλυψη εκτός των χώρων που ορίζονται στο άρθρο 12.
    Άρα πρέπει να προσδιορίσουμε το τι είναι "κτήριο".

    Από το ίδιο άρθρο (2), §42:
    "Κτήριο είναι η κατασκευή που αποτελείται από χώρους και εγκαταστάσεις και προορίζεται για προσωρινή ή μόνιμη παραμονή του χρήστη."
    Το επόμενο βήμα είναι να προσδιορίσουμε τι είναι "χώρος" και τι "εγκατάσταση".

    Το εύκολο. Στην §19 του ιδίου άρθρου ορίζονται οι "εγκαταστάσεις":
    "Εγκατάσταση είναι η κατασκευή ή υποδομή που προορίζεται ή απαιτείται για τη λειτουργία, εξυπηρέτηση και ασφάλεια των κτηρίων, όπως οι ανελκυστήρες, τα στοιχεία διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, κλιματισμού, δροσισμού, διανομής και εκροής ύδατος, θέρμανσης, φυσικού αερίου, τα θερμικά ηλιακά συστήματα, τα στοιχεία ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, τα στοιχεία μονάδων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (ΣΗΘΥΑ), οι καπναγωγοί, οι επιγραφές, οι κεραίες."
    Αφού είναι οι ανελκυστήρες εγκαταστάσεις θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι και οι κλίμακες.
    Θα μου πείτε ότι οι ανελκυστήρες έχουν μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές διατάξεις γι αυτό εντάσσονται στις εγκαταστάσεις.
    Αν όμως η μηχανολογική/ηλεκτρολογική διάταξη είναι προαπαιτούμενη για τον χαρακτηρισμό ως εγκατάσταση τότε γιατί είναι εγκαταστάσεις οι επιγραφές και οι καπναγωγοί. Άντε οι καπναγωγοί μπορεί να θεωρηθούν ως μέρος της εγκατάστασης θέρμανσης, οι επιγραφές;

    Στο άρθρο 2 του ΝΟΚ και στις §95 και §96 δίνεται ο ορισμός των χώρων που διακρίνονται σε δύο κατηγορίες, α) κύριους χώρους και β) χώρους βοηθητικής χρήσης.
    Ειδικότερα οι χώροι βοηθητικής χρήσης ορίζονται ως:
    "Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι χώροι που δεν προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτηρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι χώροι κυκλοφορίας, διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια, χώροι υγιεινής, μηχανοστάσια, αποθήκες, χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων, κτήρια παραμονής ζώων."
    Στην παράγραφο αυτή γίνεται σαφής αναφορά στα κλιμακοστάσια, τα οποία εντάσσονται στους χώρους, χωρίς να γίνεται διάκριση μεταξύ κλειστών και ανοιχτών. Άρα "χώροι" είναι όλα τα κλιμακοστάσια και κλειστά και ανοιχτά.

    Εν κατακλείδι, τα ανοιχτά κλιμακοστάσια είναι είτε "χώροι" είτε "εγκαταστάσεις", συνεπώς "κτήρια" και κατά την §34 του άρθρου 2 προσμετράται η επιφάνειά τους στην κάλυψη.
    Για εξαιρέσεις, βλ. άρθρο 12 του ΝΟΚ.

    Την όλη σύγχυση μας τη δημιουργεί η §3 του άρθρου 12 που αναφέρεται μόνο σε "κλειστούς και στεγασμένους χώρους" και στους "ανοικτούς ημιυπαίθριους χώρους" του κτηρίου.
    Αν ήταν όμως μόνο οι κλειστοί και στεγασμένοι χώροι τότε γιατί στις εξαιρέσεις της επόμενης παραγράφου, §4, γίνεται αναφορά ότι εξαιρούνται οι "ανοιχτοί εξώστες" και οι "κλίμακες κινδύνου" που είναι ανοιχτοί χώροι; Δεν είναι πλεονασμός;

    Θα συμφωνήσω ότι μια διευκρινιστική εγκύκλιος θα ήταν το καλύτερο αλλά μέχρι να δοθεί θεωρώ ότι οι ανοιχτές κλίμακες που δεν αποτελούν κλίμακες κινδύνου προσμετρούνται στην κάλυψη.
    Για μένα τουλάχιστον είναι σαφές και αν ήμουν υπάλληλος της Υ.ΔΟΜ. θα σου αιτιολογούσα την άποψή μου βάσει των παραπάνω.

  9. Ευχαριστούν οι:


  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Roy_Hobbs δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.11.2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    συνάδελφοι καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα των ανοικτών κλιμάκων:

    1. σε τριώροφο κτίριο (ισόγειο, α', β') με υπόγειο του 1989 (άδεια μετά την 17-2-89) η αρχική χρήση ήταν κατάστημα στο ισόγειο και γραφεία σε α' - β' και δεν υπήρχε δεύτερη έξοδος διαφυγής
    2. δεν υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης - δόμησης
    3. θέλουμε να προβούμε σε αλλαγή χρήσης σε ειδικό κτίριο που η νέα χρήση πλέον απαιτεί δεύτερη έξοδο διαφυγής
    4. όλο το πρόβλημα δημιουργείται (αν δημιουργείται) από μια ανοικτή κλίμακα που πρέπει να κατασκευαστεί εκτός περιγράμματος από τον πρώτο όροφο στο ισόγειο για τις ανάγκες της παθητικής πυροπροστασίας

    ερώτηση: η κλίμακα αυτή προσμετράται στην κάλυψη? (στη δόμηση απ'ότι ξέρω δεν προσμετράται σύμφωνα με το Άρθρο 1 Παρ. 6ζ του ΝΟΚ όπως αυτό τροποποιήθηκε από το Ν.4258/14)

    ευχαριστώ εκ των προτέρων

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν ισχύουν όλα τα παρακάτω:
    α) Η δεύτερη κλίμακα είναι κλίμακα κινδύνου που επιβάλλεται από τον κανονισμό πυροπροστασίας.
    β) Το κτήριο προϋφίσταται του ΝΟΚ.
    γ) Έχει εξαντληθεί το ποσοστό επιτρεπόμενης κάλυψης
    τότε, σύμφωνα με την §4.η του άρθρου 12 του ΝΟΚ (βλ. παρακάτω), η εξωτερική κλίμακα κινδύνου δεν προσμετράται στην κάλυψη.

    "Κλίμακες κινδύνου εφόσον απαιτούνται κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του εκάστοτε ισχύοντος κανονισμού πυροπροστασίας και μόνο σε υφιστάμενα πριν την ισχύ του κανονισμού κτήρια στα οποία έχει εξαντληθεί το μέγιστο επιτρεπόμενο ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου."

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Roy_Hobbs δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.11.2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη, ευχαριστώ κατ'αρχάς για την απάντηση σου. Ισχύουν και τα 3 (α,β,γ) που θέτεις απλά η Παρ.4 του Άρθρου 12 ΝΟΚ μιλάει για υφιστάμενα πριν την ισχύ του κανονισμού (πυροπροστασίας όχι ΝΟΚ κατά τη γνώμη μου) κτήρια που σημαίνει, κτήρια που έχουν υποβάλει για οικοδομική άδεια πριν την 17-02-89. Το εν λόγω κτήριο έχει πρωτόκολλο κατάθεσης μετά την 17-02-89 συνεπώς δεν εμπίπτει όπως το βλέπω σε αυτή την περίπτωση.

    Από την άλλη και κατά τη γνώμη μου πάντα, ισχύει αυτό με το οποίο απ'ότι κατάλαβα διαφωνείς που είναι η Παρ.3 του Άρθρου 12 ΝΟΚ: 'Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου: προσμετράται η επιφάνεια που ορίζεται από τις προβολές των περιγραμμάτων όλων των κτιρίων, όπως αυτά ορίζονται από τους κλειστούς και τους στεγασμένους χώρους των κτιρίων όπως αναφέρεται στην παράγραφο 5β του άρθρου 11 και από τους ανοικτούς ημιυπαίθριους χώρους, πάνω σε οριζόντιο επίπεδο.'

    Όπως το βλέπω εγώ δηλαδή όταν ο ΝΟΚ μιλάει για κλίμακες κινδύνου πιστεύω πως εννοεί τις κλειστές και όχι για τις ανοικτές που σε κάθε περίπτωση δεν προσμετρώνται στην κάλυψη.


    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Roy_Hobbs : 06.11.2015 στις 22:26

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαίρεση εξωτερικής μεταλλικής σκάλας διώροφης οικίας
    Από το μέλος metropodikas στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.12.2018, 13:54
  2. Θερμομόνωση: Υλικά εξωτερικής θερμομόνωσης
    Από το μέλος GEORGEMECH στη θεματική κατηγορία Οικοδομική
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.05.2016, 18:23
  3. N.4178/13: ερώτηση για τιμή ζώνης εκτός σχεδίου, ερώτηση για ακίνητο με αυθαιρεσία μετά το 2011
    Από το μέλος Χαρούλα στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.05.2016, 14:17
  4. N.4014/11: Εσωτερικές διαρρυθμίσεις και διαφορετική μορφή σκάλας
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2012, 09:36
  5. Κατάταξη δυσκαμψίας μεταλλικής σύνδεσης
    Από το μέλος palex στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.11.2009, 00:48

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •