Αποτελέσματα: 1 έως 9 από σύνολο 9
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    446
    Εύσημα

    έδωσε
    143
    έλαβε
    109
    Αρχεία

    Λήψεις
    117
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Υπέρβαση κάλυψης και ποσοστό υπέρβασης επιτρεπόμενης κάλυψης

    με συγχωρείται αλλά όσο τα διαβάζεις μάλλον μπλέκεσαι περισσότερο........ας το ξεκαθαρίσουμε....

    Οικοδομή όπου υπάρχει σύσταση......

    προϋπάρχων κτίριο με κάλυψη έστω 100 τμ

    ελέγχουμε προσθήκη ορόφου βάσει άδειας 50 τμ.....

    όπου υπάρχει αυθαιρεσία υπέρβαση δόμησης 55 τμ

    η υπέρβαση κάλυψης πως υπολογίζεται.....???

    Έστω ισχύουσα κάλυψη 160 τμ

    α) Υπέρβαση κάλυψης: του κτιρίου της οικοδομικής άδειας και όχι μόνο της συγκεκριμένης οριζόντιας ιδιοκτησίας 105-100 = 5 τμ

    άρθρο 18 παρ. 2 , εγκύκλιος 4, β , σε περιπτώσεις προσθήκης εντός περιγράμματος νομίμα υφιστάμενου κτιρίου δεν χρησιμοποιείται συντελεστής κάλυψης

    Ποσοστό υπέρβασης της επιτρεπόμενης κάλυψης: 160>105 χωρίς υπέρβαση κάλυψης

    ή σε κάθε περίπτωση αφού έχω υπέρβαση κάλυψης της πραγματοποιούμενης κάλυψης της άδειας

    τη συγκρίνω μες την τώρα επιτρεπόμενη άσχετα αν στο σύνολο δεν την περνάμε, δηλαδή

    5 τμ < 50% 160 ποσοστό υπέρβασης κάλυψης .

    β)Υπέρβαση κάλυψης: της οριζόντιας ιδιοκτησίας μονή της 55 τμ

    Ποσοστό υπέρβασης κάλυψης: συγκρίνω το 55 < 50% 160 της επιτρεπόμενης

    άρθρο 18 παρ. 2 , εγκύκλιος 4, γ , βέβαια μιλάει για δόμηση και όχι ξεκάθαρα για την κάλυψη....

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.000
    Εύσημα

    έδωσε
    680
    έλαβε
    1.236
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ποια υπέρβαση κάλυψης αφού η προσθήκη είναι στον όροφο;
    Εννοείς ότι η προσθήκη του ορόφου βγαίνει έξω από το περίγραμμα της οικοδομής;

    Σε περίπτωση που έχουμε υπέρβαση κάλυψης μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας η σύγκριση θα γίνει με την κάλυψη που αντιστοιχεί στην οριζόντια ιδιοκτησία. Έτσι αναφέρει η §2 του άρθρου 18.
    Περίεργο μεν αλλά δεν βρίσκω άλλο τρόπο.

    Οι συγκρίσεις των Σ.Δ.. Π.Κ και ύψους γίνονται πάντα:
    α) με τα πραγματοποιούμενα μεγέθη για την εύρεση της κατηγορίας,
    β) με τα σημερινά επιτρεπόμενα μεγέθη για τον υπολογισμό των συντελεστών.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    446
    Εύσημα

    έδωσε
    143
    έλαβε
    109
    Αρχεία

    Λήψεις
    117
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ο προϋπάρχων όροφος είναι 100 τμ
    η προσθήκη 50
    η αυθαιρεσία της προσθήκης 55
    συνολο 50+55 = 105 αρα ναι βγαινει απο το νομιμο περιγραμα ακόμα και του προυπάρχοντος κατα 5 τμ
    και η τωρα κάλυψη βάσει τον ισχύοντα συντελεστή είναι 160

    πως το χρεώνουμε.....
    το α και β κατανοητό......

    το θέμα είναι ποια υπέρβαση θα συγκρίνω με τα τώρα επιτρεπόμενα......

    5 τμ......που είναι η υπέρβαση της κάλυψης στο σύνολο του κτιρίου....??

    55 τμ ....που είναι η υπέρβαση κάλυψης του ορόφου αν και δεν έχει τόσο νόημα αφού σαν κτίριο η κάλυψη είναι μια και μόνη 100 τμ....??

    ή σε κάθε περίπτωση αφού η ισχύων κάλυψη είναι 160 τμ και δεν την υπερβαίνω δεν έχω άρα και υπέρβαση κάλυψης....???

    λες δηλαδή ότι πρέπει να το συγκρίνω με το 50 τμ που είναι η νόμιμη επιφάνεια και την κλάλυψη που της αντιστοιχεί στην νέα καλυψη σαν ποσοστό των 160 τμ δηλαδη 160Χ 50% = 80 τμ δηλαδή να συγκρινω τα 55 τμ με τα 80 τμ....

    υπέρβαση κάλυψης 50% < 55 < 100%

    ???????????
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 03.02.2015 στις 13:28

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.000
    Εύσημα

    έδωσε
    680
    έλαβε
    1.236
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Οι υπερβάσεις που έχεις είναι:
    1) δόμησης = 50,00τμ
    2) κάλυψης = 5,00τμ

    Θα πρέπει να βρεις ποια είναι τα πραγματοποιούμενα και επιτρεπόμενα μεγέθη δόμησης και κάλυψης που αντιστοιχούν στην οριζόντια ιδιοκτησία.
    Για τη δόμηση τα πράγματα είναι απλά.
    Για την κάλυψη δεν είναι ξεκάθαρα. Η εύρεση της κάλυψης που αντιστοιχεί στην οριζόντια ιδιοκτησία μπορεί να γίνει:
    α) όπως γίνεται και με τη δόμηση,
    β) να λάβουμε όλη την κάλυψη του κτηρίου.

    Ακόμα και αν έχουμε περίσσια δόμησης/κάλυψης είτε λόγω αύξησης των συντελεστών είτε γιατί είχαμε από παλιά, δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε αυθαιρεσίες.
    Έχουμε και οι συντελεστές υπέρβασης θα λάβουν τις χαμηλότερες τιμές τους.

  5. Ευχαριστούν οι:


  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.
    Το μέλος αλε δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.09.2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    29
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Οι μικρές παραβάσεις κατ.3 που έχουν επιφάνεια π.χ. αποθήκη με Ε<15,00τ.μ και H<=2.50μ όπως και λοιπές παραβάσεις με επιφάνεια λαμβάνονται υπ' όψιν στον υπολογιμό των συντελεστών δόμησης και κάλυψης; Ευχαριστώ.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.000
    Εύσημα

    έδωσε
    680
    έλαβε
    1.236
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Για τον υπολογισμό των συντελεστών δόμησης και κάλυψης για ποιον σκοπό;
    1) Υπολογισμό κατηγορίας;
    2) Υπολογισμό συντελεστών υπέρβασης;
    3) Σχέδιο διαγράμματος κάλυψης;

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.
    Το μέλος αλε δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.09.2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    29
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Για τον υπολογισμό κατηγορίας και υπολογισμό συντελεστών υπέρβασης. Ευχαριστώ.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.000
    Εύσημα

    έδωσε
    680
    έλαβε
    1.236
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Για κατηγορία βλ. Άρθρο 96:
    "Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους Ν.3775/2009, Ν.3843/2010, Ν.4014/2011 και Ν.4178/2013.

    Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτηρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια.

    Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους Ν.3775/2009, Ν.3843/2010, Ν.4014/2011 και Ν.4178/2013,
    "

    Από τα παραπάνω δεν προκύπτει ότι δεν συνυπολογίζονται π.χ. οι επιφάνειες που προκύπτουν λόγω αύξησης των διαστάσεων <5% και επιφάνειας <5%.

    ---

    Για υπολογισμό προστίμου βλ. Άρθρο 100 και Παράρτημα Α΄.
    Αν και δεν είναι απόλυτα σαφές, θεωρώ ότι πρέπει να μετράμε όλες τις επιφάνειες που προσμετρώνται στη δόμηση.
    Επειδή όμως δεν είναι σαφές, θα μπορούσε ο έλεγχος να γίνεται με το εμβαδόν που αναγράφεται στο φύλλο καταγραφής και μόνο!

  10. Ευχαριστούν οι:


  11. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.
    Το μέλος αλε δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.09.2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    29
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν καμινάδα προσμετρά στη κάλυψη και τη δόμηση και λαμβάνεται υπ' όψιν στον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης, το δε πρόστιμο υπολογίζεται αναλυτικά. Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη αλε : 07.08.2018 στις 09:41

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Υπολογισμός συντελεστών 5 (υπέρβαση δόμησης) και 7 (υπέρβαση κάλυψης) δηλώσεων Ν.4178/13
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 101
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.08.2017, 15:42
  2. N.4178/13: Μόνο υπέρβαση κάλυψης
    Από το μέλος et.mec στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.03.2015, 21:26
  3. Υπολογισμός υπέρβασης κάλυψης σε ΓΟΚ '73
    Από το μέλος Allobar στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.02.2013, 15:52
  4. N.4014/11: Συντελεστής υπέρβασης κάλυψης
    Από το μέλος plethron στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.03.2012, 09:04
  5. N.4014/11: Υπέρβαση κάλυψης υπογείου;
    Από το μέλος josif1976 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.01.2012, 17:17

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •