win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Υπεύθυνες δηλώσεις συμμετοχής Δημοπρασίας - Αποκλεισμός

    συμμετείχα σε διαγωνισμό έργου με την ατομική μου επιχείρηση όπου κατά τον έλεγχο των δικαιολογητικών,στις υπεύθυνες δηλώσεις, δεν είχα αναγράψει ότι η επιχείρηση μου στελεχώνεται από εμένα τον ίδιο ονομαστικά και μόνο .........επειδή
    1) η επιχείρηση είναι ατομική
    2) την στελεχώνω μόνο εγώ πράγμα που φαίνεται και στην βεβαίωση ΜΜΕΠ η στελέχωση

    όπως ζητείται στην πρότυπη διακήρυξη έργων τύπου Β άρθρο23: Δικαιολογητικα, 23.2.2 παρ.β

    επειδή το θεώρησα αυτονόητο, ενώ ο πρόεδρος της επιτροπής μου είπε ότι είναι λόγος αποκλεισμού....

    μίλησα ξανά μαζί του τηλεφωνικά και μου είπε ότι σε παρόμοια περίπτωση η ένσταση απορρίφθηκε αλλά αν βρω κάτι για να την στηρίξω πχ άλλη απόφαση για να την επικαλεστώ να την κάνω την ένσταση.......

    έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κανέναν .........????

    το κείμενο της Υ.Δ. :


    1) η ατομική μου επιχείρηση δεν τελεί υπό πτώχευση, εκκαθάριση, αναγκαστική διαχείριση, ούτε έχει κινηθεί σε
    βάρος της διαδικασία κήρυξης σε πτώχευση, εκκαθάριση, αναγκαστική διαχείριση .
    2) δεν έχω καταδικαστεί για κάποιο από τα παρακάτω αδικήματα:
    α) συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση, κατά το άρθρο 2 παρ.1 της κοινής δράσης της αριθμ. 98/773/ΔΕΥ του
    Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης,
    β) δωροδοκία, κατά το άρθρο 3 της πράξης του Συμβουλίου της 26ης Μαϊου 1997 και στο άρθρο 3 παρ.1 της
    κοινής δράσης αριθμ.98/742/ΚΕΠΠΑ του Συμβουλίου,
    γ) απάτη, κατά την έννοια του άρθρου 1 της σύμβασης για την προστασία των οικονομικών συμφερόντων των
    Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων,
    δ) νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες, κατά το άρθρο 1 της αριθμ.91/308/ΕΟΚ οδηγίας του
    Συμβουλίου, για την πρόληψη χρησιμοποίησης του χρηματοπιστωτικού συστήματος για την νομιμοποίηση
    εσόδων από παράνομες δραστηριότητες, ε) υπεξαίρεση (375 Π.Κ.), στ) απάτη (386-388 Π.Κ.), ζ) εκβίαση
    (385 Π.Κ.), η) πλαστογραφία (216-218 Π.Κ.), θ) ψευδορκία (224 Π.Κ.), ι) δωροδοκία (235-237 Π.Κ.), κ) δόλια
    χρεοκοπία (398 Π.Κ.) .
    3) η ατομική μου επιχείρηση δεν έχει διαπράξει πειθαρχικό παράπτωμα για το οποίο της επιβλήθηκε ποινή που
    της στερεί το δικαίωμα συμμετοχής σε δημοπρασίες δημοσίων έργων .
    4) η ατομική μου επιχείρηση δεν είναι εγγεγραμμένη σε εργοληπτικές οργανώσεις (καθώς είμαι νέος
    ασφαλισμένος ) .
    5) το ανεκτέλεστο υπόλοιπο των εργολαβικών συμβάσεων δεν υπερβαίνει τα νόμιμα όρια ανεκτέλεστου που
    τίθενται .
    6) η ατομική μου επιχείρηση δεν απασχολεί πρόσωπα με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας .

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΠΟΛ.ΜΗΧ.
    Το μέλος P.A. δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2013
    Αναρτ.
    146
    Εύσημα

    έδωσε
    57
    έλαβε
    23
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς είναι βλακώδες αλλά θα πρέπει να το βάλεις όπως και να προσθέσεις ότι δεν απασχολείς μισθωτούς μηχανικούς.

    Εγώ το διατυπώνω ως εξής : Η επιχείρησή μου είναι ατομική και στελεχώνεται από τον...................

    Εάν μειοδότησες, να κάνεις ένσταση και να συμβουλευθείς και δικηγόρο για την διατύπωση.

    Φιλικά

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ειμασταν 2 με την ίδια έκπτωση, μικρό και το έργο......αν δεν έχω κάτι χειροπιαστό δεν θα την κάνω την ένσταση

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Παραλογισμοί του ελληνικού δημοσίου.
    Σ' αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να έχεις από κοντά δικηγόρο για να σε συμβουλέψει.
    Σημασία έχει το πάθημα να γίνεται μάθημα έτσι ώστε την επόμενη φορά να μην δίνουμε πάτημα σε κανέναν.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    πάντως με μια μικρή ερευνά μάλλον ακόμα και στις ατομικές υπάρχει ιστορικό αποκλεισμού από δημοπρασία και απόρριψης ενστάσεων για το ότι δεν έγραψαν στην υπεύθυνη δήλωση ακόμα και αν είναι ατομική επιχείρηση ότι στελεχώνονται από αυτούς τούς ίδιους και μόνο................τι να πω απροσεξία μου

    ΒΛ92ΟΡ1Υ-ΡΡΙ.pdf

    συνεδρίαση επιτροπής Μακεδονίας Θράκης

Παρόμοια θέματα

  1. Δικαιολογητικά συμμετοχής σε δημοπρασίες
    Από το μέλος cna στη θεματική κατηγορία Δημόσια Έργα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.03.2015, 01:16
  2. Γνήσιο της υπογραφής σε υπεύθυνες δηλώσεις, συμφωνητικά
    Από το μέλος MAKEDON στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.07.2014, 19:11
  3. N.4178/13: Πώς ανεβάζουμε σχέδια & υπεύθυνες δηλώσεις στον Ν.4178/13;
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.10.2013, 14:28
  4. Επαγγελματική ευθύνη μηχανικών & ασφάλιση - Εύλογες Ερωτήσεις & Υπεύθυνες Απαντήσεις
    Από το μέλος Κουτίνας στη θεματική κατηγορία Ασφάλιση επαγγελματικής ευθύνης & έργων
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.07.2013, 10:33

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •