win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είσαστε υπέρ της κατασκευής σταθμού πυρηνικής ενέργειας στην Ελλάδα;

Ψηφίσαν
19. Δεν επιτρέπεται να ψηφίσετε σ' αυτήν την ψηφοφορία
  • Ναι.

    3 15,79%
  • Όχι.

    13 68,42%
  • Λευκό.

    3 15,79%
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 35
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Structur
    Εγγραφή
    23.11.2009
    Αναρτ.
    57
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    4
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Πυρηνική "Αναγέννηση" (Nuclear Renaissance)

    Και με την αλλαγη της κυβερνησης επαναφερονται στο προσκηνιο τα ενεργειακα θεματα. Ενα νεο θετικο κλιμα για την πυρηνικη τεχνολογια κερδιζει εδαφος τελευταια γνωστο και ως "πυρηνικη αναγεννηση" (Nuclear Renaissance).

    Η Ελλαδα μεχρι τωρα απειχε απο την κατασκευη σταθμου πυρηνικης ενεργειας.

    Θεωρείτε οτι το ζητημα της κατασκευης πυρηνικου σταθμού στη χώρα μας, χρηζει πλεον επανεξετασης?

    Σχετ. Nuclear Rennaisance 1, 2(με σχόλια χρηστών)
    Nuclear Power in Bulgaria
    Nuclear Legislation in OECD countries (Greece)
    Nuclear power by country
    Ενεργειακες πηγες στη Γαλλια 2006
    -----------------------------
    Dr. James Lovelock: Nuclear power is the only green solution
    Ο Lovelock ηταν πρωτοπορος στην ερευνα για τις κλιματικες αλλαγες, και οι αποψεις του εχουν βαρυνουσα σημασια. H Gaia hypothesis, βρισκει ολο και περισσοτερους αποδεκτες. Αυτο που λεει με λιγα λογια, ειναι οτι ειμαστε σε τετοια κρισιμη φαση, που δεν εχουμε χρονο για πειραματισμους.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Structur : 26.11.2009 στις 13:26

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Πρόσθεσα και την επιλογή "Λευκό".

    Θεωρώ ότι η πυρηνική ενέργεια είναι χρήσιμη:
    α) για τα διαστημόπλοια και τα ταξίδια στον Άρη. Υπήρχαν παλιότερα σχέδια και επανεξετάζεται το ενδεχόμενο αυτό.
    β) για την κατασκευή όπλων που θα διασφαλίσουν την ειρήνη σε μια ισορροπία τρόμου με τη γειτονική Τουρκία.

    Για την παραγωγή όμως πυρηνικής ενέργειας είμαι αντίθετος.
    Πάντα θα υπάρχουν κίνδυνοι.
    Νομίζω ότι κανείς υπέρμαχος της πυρηνικής ενέργειας δε θα δεχόταν να κατοικεί δίπλα σ' ένα πυρηνικό εργοστάσιο.
    Πάλι θα υπάρχει εξάρτηση καθότι το πυρηνικό καύσιμο θα εισάγεται.
    Υπάρχει ένα θέμα με τα πυρηνικά απόβλητα, τι θα τα κάνουμε. Νομίζω ότι το κόστος διαχείρισης τους είναι πολύ υψηλό εκτός εάν τα ρίχνουμε βαρέλια στη μεσόγειο, εκεί νοτιοδυτικά της Πελοποννήσου που έχουμε το μεγαλύτερο βάθος >5.000μ ή τα εξάγουμε σε καμιά αφρικανική χώρα!
    Έχουμε καμιά οικονομοτεχνική μελέτη για να δούμε αν συμφέρει τελικά οικονομικά; Ποιο το κόστος κατασκευής και λειτουργίας για τα ~30 ζωής του αντιδραστήρα;
    Μήπως καλύτερα να εισάγουμε ενέργεια από τους γείτονες; Έτσι κι αλλιώς εξαρτημένοι θα είμαστε.

    Θεωρώ ότι το πρόβλημα της ενέργειας μπορεί να λυθεί με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειες και μια σειρά μέτρων που θα έπρεπε να ληφθούν ώστε να μειώσουμε τις ανάγκες μας σε ηλεκτρική ενέργεια. Πάντως η αντικατάσταση των κλιματιστικών δε νομίζω να είναι μια απ' αυτές.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός, M.Sc
    Το Αβατάριο του μέλους sundance
    Εγγραφή
    16.11.2009
    Αναρτ.
    1.050
    Εύσημα

    έδωσε
    120
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    148
    Ανέβασε
    26

    Προεπιλογή

    Η ελλάδα μπορεί να εξασφαλίσει τεράστιο ποσοστό της ενέργειας από ανανεώσιμες, λόγω γεωγραφικής θέσης.

    Είναι πολύ λεπτό το θέμα και κυρίως έχει να κάνει με το οικονομικό μέλλον της οποιαδήποτε πρότασης.

    Δώστε οικονομικά και τεχνικά στοιχεία (απόδοσης) μιας σύγκρισης πχ. πυρηνικός σταθμός vs αιολικό+ηλιακό πάρκο (στον ίδιο προϋπολογισμό) για να συζητήσουμε ενδελεχώς.

    ΥΓ. νομίζω ότι με τους αντιδραστήρες 4ης γενιάς δεν θα είναι τόσο πρόβλημα τα πυρηνικά απόβλητα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη sundance : 26.11.2009 στις 03:48
    ''Excellence is an art won by training and habituation''

    ............................... THIS IS THE CHUNE ............................

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Structur
    Εγγραφή
    23.11.2009
    Αναρτ.
    57
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    4
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Προχειρα επιχειρηματα:

    -Για το best value for money, υπαρχουν χωρες που επενδυουν σε κατασκευη σταθμών. Βέβαια αρκετες απο αυτες εχουν και υποδομες ΑΠΕ.

    -Υπαρχουν και αντεπιχειρηματα για τις ΑΠΕ και πολλα μαλιστα.
    Π.χ. τα κυβικα του σκυροδεματος που χρειαζονται για αιολικο παρκο το οποιο θα εχει μια σεβαστη αποδοση κλπ. (τι περιβαλλοντικο κοστος εχει τελικα δλδ).

    Πολλοι ακομη αναρωτιουνται αν οι ΑΠΕ αποτελουν ρεαλιστικο σεναριο για την καλυψη των πραγματικων ενεργειακων αναγκων, και εκφραζουν σοβαρες επιφυλαξεις.

    -Απ την αλλη μερια η πυρηνικη τεχνολογια εχει ωριμασει πλεον και μετα απο το παγωμα αρκετών ετων (λογω και σοβαρων ατυχηματων), δειχνει να ανακαμπτει.

    -Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η χωρα θα πρεπει να βαλει στο τραπεζι του διαλογου και μια τετοια λυση πλεον.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν μπει στο τραπέζι το θέμα της πυρηνικής ενέργειας, το πρώτο θέμα που θα έπρεπε να συζητηθεί θα έπρεπε να ήταν η χωροθέτηση του σταθμού. Αν δεν λυθεί αυτό όλα τ' άλλα είναι περιττά.
    Πού λοιπόν θα γίνει ο πυρηνικός σταθμός;
    Αν το εξετάσουμε από την άποψη του κόστους μεταφοράς της ηλεκτρικής ενέργειας, η καλύτερη θέση είναι κάπου κοντά στην Αθήνα που νομίζω είναι και η περιοχή με την μεγαλύτερη κατανάλωση.
    Κατασκευαστικά το κόστος θα είναι το χαμηλότερο διότι είμαστε στην σεισμική ζώνη Ι.
    Υπάρχει κοντά μεγάλο λιμάνι που ελαχιστοποιεί και το κόστος των διαφόρων μεταφορών.

    Θα το δεχόντουσαν οι κάτοικοι της Αθήνας και των περιχώρων;

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Τοπογράφος Μηχανικός Τ.Ε.
    Το μέλος george66 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.11.2009
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Αναρτ.
    26
    Εύσημα

    έδωσε
    11
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    7
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Για την ιστορία βρήκα τα παρακάτω από το αρχείο μου (καλοκαίρι 07) και σας τα παραθέτω. Προσπάθειες για πυρηνική ενέργεια στην χώρα μας έχουν γίνει και στο παρελθόν. Μία ήταν το 1971 από την χούντα με την Βρετανία για την κατασκευή σταθμού με αντάλλαγμα 40,000 τόνους καπνού. το σχέδιο ναυάγησε γιατί δεν ενδιαφέρθηκε η βρετανική καπνοβιομηχανία. Στη συνέχεια η Ρωσία χωρίς να ανταποκριθεί τώρα η Ελληνική πλευρά. Το 1976 η τότε κυβέρνηση είχε εκδηλώσει την πρόθεση για πυρηνικό σταθμό ισχύος 4200 MW, με υποψήφια περιοχή την Κάρυστο Ευβοίας, αλλά τελικά το αντιπυρηνικό κίνημα που αναπτύχθηκε ανάγκασε την κυβέρνηση το 1982 να ακυρώσει τα σχέδια της. Μετά την τραγωδία του Τσέρνομπιλ το 1986, η ελληνική κοινή γνώμη στράφηκε οριστικά εναντίον της πυρηνικής ενέργειας.
    Εάν ενδιαφέρει, έχω να γράψω και για τα κυριώτερα πυρηνικά ατυχήματα που έχουν γίνει στον πλανήτη, τα οποία είναι αρκετά. Ενας σταθμός που είναι απειλή και για τη χώρα μας, είναι στο Κοζλοντούι στη Βουλγαρία, ο οποίος παράγει το 47% του ηλεκτρισμού της χώρας, αλλά δεν επιδέχεται επισκευή καθώς ο αντιδραστήρας έχει σαθρή δεξαμενή πίεσης. Η ΕΕ πιέζει ώστε να κλείσει.
    Συμφωνώ για περισσότερη ΑΠΕ με πραγματικές όμως φοροαπαλλαγές και επιδοτήσεις στα νυκοκυριά όπως στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού, που καταφέρουν με λιγότερη ηλιοφάνεια, να έχουν περισσότερη παραγωγή μέσω ΑΠΕ.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός & Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους majakoulas
    Εγγραφή
    21.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    153
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    12
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Οι ΑΠΕ είναι ένας αστικός μύθος της εποχής μας, που καλλιεργήθηκε έντονα το τελευταίο διάστημα.
    Όταν λέτε ότι με ΑΠΕ θα λύσουμε το πρόβλημά μας, έχετε κάποια εκτίμηση του ενεργειακού δυναμικού (αιολικού+ηλιακού)?
    Πάντως σε παγκόσμια κλίμακα διείσδυση ισχύος από ΑΠΕ άνω του 15% απαγορεύεται για λόγους ευστάθειας του δικτύου (ΑΠΕ = μη σίγουρη και στοχαστική πηγή ενέργειας), η δε αποθήκευση της είναι σχεδόν αδύνατη αυτήν την στιγμή και για τα επόμενα 15 χρόνια.
    Ακόμα και στη Γερμανία, χώρα με την μεγαλύτερη εκμετάλλευση ΑΠΕ, με διάφορες τεχνικές ελέγχου κατανομής ενέργειας ζήτημα να φτάνουν σε κάλυψη ενέργειας 30%.
    Εγώ μέσα στην full ανάπτυξη ΑΠΕ αλλά υπάρχει τεχνολογικό ταβάνι, το άλλο 70% της ενέργειας (αισιόδοξο σενάριο) που θα το βρούμε?
    Άρα από σταθερές πηγές δεν μπορούμε να απεξαρτηθούμε, επομένως διαλέξτε μεταξύ λιγνίτη (την πλέον ρυπογόνα μορφή), βιομάζας (με ολοκληρωτική καταστροφή δασών για πρώτες ύλες), πετρέλαιο, φυσικό αέριο (εισαγόμενα) και πυρηνική ενέργεια. Η τελευταία είναι η λιγότερο ρυπογόνα, τα υλικά δεν θα είναι εισαγόμενα, όπως εσφαλμένα κάποιος ανέφερε, υπάρχουν κοιτάσματα ουρανίου σε Κιλκίς, Χαλκιδική, Θεσπρωτία. Θα μας προσφέρει ενέργεια με δυνατότητα πώλησης με τεράστια οικονομικά οφέλη.
    Η επιλογή δική σας

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός, M.Sc
    Το Αβατάριο του μέλους sundance
    Εγγραφή
    16.11.2009
    Αναρτ.
    1.050
    Εύσημα

    έδωσε
    120
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    148
    Ανέβασε
    26

    Προεπιλογή

    Γιατί μόνο max 30% από ΑΠΕ?

    Mην ξεχνάμε ότι η Γερμανιά έχει κατανάλωση 545.500.000 MWh/χρόνο ενώ η Ελλάδα 54.310.000 MWh/χρόνο.

    Electricity consumption
    ''Excellence is an art won by training and habituation''

    ............................... THIS IS THE CHUNE ............................

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θεωρώ ότι πρωτεύων στόχος της χώρας μας πρέπει να είναι η ενεργειακή απεξάρτηση.
    Αυτή δεν επιτυγχάνεται ούτε με πυρηνικά ούτε με πετρέλαιο ούτε με φυσικό αέριο.
    Οι πρώτες ύλες είναι όλες εισαγόμενες.
    Δεν είναι εισαγόμενα ο ήλιος, ο αέρας, το νερό και η γεωθερμία.

    Σήμερα, θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε με τις υπάρχουσες τεχνολογικές δυνατότητες τις πηγές αυτές και να καλύψουμε πόσο, το 20% της απαιτούμενης ενέργειας; Ας καλύψουμε έστω αυτό.

    Παράλληλα θα μπορούσαν να αναπτυχθούν πολιτικές για την εξοικονόμηση ενέργειας. Πχ. υποχρεωτική αντικατάσταση λαμπτήρων με οικονομικούς, θερμομόνωση παλιών κτηρίων, καθιέρωση αυστηρότερου κανονισμού θερμομόνωσης σε συνδυασμό με αυτοψίες από τις πολεοδομίες και ενημέρωση του κόσμου, ανάπτυξη των μέσων μαζικής μεταφοράς (ΜΜΜ) για τις μετακινήσεις στην πόλη, ανάπτυξη των σιδηροδρόμων κ.ά.

    Μακροπρόθεσμα, η στρατηγική μας θα έπρεπε να είναι η επένδυση στην έρευνα στις ΑΠΕ και όχι στην βραχυπρόθεσμη πρόγνωση των σεισμών (!) έτσι ώστε το ποσοστό εκμετάλλευσης πχ των φωτοβολταϊκών κυττάρων να ανέβει από το 12% (πόσο είναι σήμερα; ) σε μεγαλύτερα ποσοστά. Παράλληλα προώθηση της εγχώριας βιομηχανίας στην παραγωγή Φ/Β, ανεμογεννητριών κ.λπ. Παλιότερα το είχαμε κάνει με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες, γιατί όχι και τώρα.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους shelby
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Ως Μηχανολόγος που τελειώνω θέτω ένα σοβαρό ερώτημα που κανένας έχει λάβει υπόψιν. Τι βαθμό απόδοσης σε σχέση με τον χρόνο έχουν τα αντίστοιχα μηχανήματα σε διάφορες χώρες. Λέτε για τη Γερμανία λοιπόν να ξέρετε ότι στη Γερμανία χρησιμοποιούν περισσότερο τη αιολική ενέργεια παρά τη ηλιακή γιατί έχουν περισσότερο αέρα παρά ήλιο. Στην Ελλάδα αυτό που συμφέρει είναι αιολικά πάρκα σε συγκεκριμένες τοποθεσίες και φωτοβολταϊκά επίσης σε συγκεκριμένες τοποθεσίες αλλά και πάλι μην νομίζετε ότι δεν θα έχουμε ενεργειακή εξάρτηση από το πετρέλαιο ή από το Φ.Α. Υπάρχουν βέβαια και οι ενεργειακές κυψέλες αλλά θέλει εις βάθος μελέτη για την χρησιμότητα τους στη Ελλάδα. Ψηφίζω όχι για τον λόγο ότι δεν είμαστε σοβαρό κράτος για να αναλάβουμε μια τέτοια ευθύνη όπως είναι η κατασκευή πυρηνικού εργοστασίου.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη shelby : 26.11.2009 στις 10:01
    H εφαρμογή της Θεωρίας και η εξέλιξή της http://www.youtube.com/watch?v=j6PnKUEFX8g

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Μηχανικός Ορυκτών Πόρων
    Το Αβατάριο του μέλους mred-akias
    Εγγραφή
    25.10.2009
    Περιοχή
    Χανιά-Αθήνα
    Αναρτ.
    106
    Εύσημα

    έδωσε
    42
    έλαβε
    24
    Αρχεία

    Λήψεις
    23
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι, εάν η λειτουργία του πυρηνικού σταθμού ενέργειας ήταν συνδεδεμένη με το ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος μήπως θα μειώνονταν οι πιθανότητες να καταλήξει υπάλληλος στον σταθμό ο κάθε άκυρος? Εάν δεν κάνω λάθος, 2-3 ινστιτούτα του ΕΚΕΦΕ σχετίζονται άμεσα με την πυρηνική ενέργεια.

    Πάντως χωρίς να το έχω ψάξει βαθιά το θέμα , μάλλον θετικός είμαι απέναντι στην πρόταση καθώς σε συνδυασμό με τις εγχώριες πηγές (ΑΠΕ και λιγνίτη) πιστεύω ότι θα βοηθήσουν την χώρα (και κατεπέκταση εμάς και ελπίζω και την τσέπη μας) οικονομικά (εάν συμφέρει το ουράνιο δηλαδή) και ενεργειακά. Φυσικά, καλό θα ήταν να υπήρχε και κάποια οινομοτεχνική μελέτη όπως πολύ σωστά κατά την γνώμη μου ανέφερε ο Χάρης.

    Όσο για την περίπτωση καταστροφικής αστοχίας, πάντα υπάρχει πιθανότητα αλλά νομίζω ότι πολύ περισσότερες πιθανότητες έχει να βουλιάξει το πλοίο ή να πέσει το αεροπλάνο ή να τρακάρει το αυτοκίνητο/λεωφορείο στο οποίο εγώ θα είμαι επιβάτης.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους shelby
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Μred μην ξεχνάς τις ατασταλίες που γίνονται στα δημόσια έργα όταν αυτά παραδίδονται στο κράτος.
    H εφαρμογή της Θεωρίας και η εξέλιξή της http://www.youtube.com/watch?v=j6PnKUEFX8g

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Μηχανικός Ορυκτών Πόρων
    Το Αβατάριο του μέλους mred-akias
    Εγγραφή
    25.10.2009
    Περιοχή
    Χανιά-Αθήνα
    Αναρτ.
    106
    Εύσημα

    έδωσε
    42
    έλαβε
    24
    Αρχεία

    Λήψεις
    23
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    Δεν τις ξεχνάω shelby αλλά νομίζω ότι συζητάμε για μια περίπτωση που οποιοσδήποτε θα φοβηθεί να κάνει οποιαδήποτε ατασταλία (ελπίζω δηλαδή).

    Όπως και να έχει δεν έχω ψηφίσει ακόμη καθώς θεωρώ ότι δεν έχω αρκετά δεδομένα για να στηρίξω πλήρως το "ναι" ή το "όχι".

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους shelby
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Εγώ θα ήμουνα υπέρ αν την επίβλεψη λειτουργίας θα την αναλάμβαναν άνθρωποι γνώστες του αντικειμένου και προπάντων σοβαροί στη δουλειά τους.
    H εφαρμογή της Θεωρίας και η εξέλιξή της http://www.youtube.com/watch?v=j6PnKUEFX8g

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Μηχανικός Ορυκτών Πόρων
    Το Αβατάριο του μέλους mred-akias
    Εγγραφή
    25.10.2009
    Περιοχή
    Χανιά-Αθήνα
    Αναρτ.
    106
    Εύσημα

    έδωσε
    42
    έλαβε
    24
    Αρχεία

    Λήψεις
    23
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη δεν διαφωνώ. Απλά δεν έχω αποφασίσει. Και δεν έχω αποφασίσει καθώς ότι ξέρω για τους αντιδραστήρες προέρχεται από δεδομένα (εκπομπές του Discovery κλπ έως wikis) που έχουν να κάνουν με το Τσερνόμπυλ και την τότε τεχνολόγια, με τους τότε συντελεστές ασφαλείας που χρησιμοποιούσε τότε η Σοβιετική Ένωση όταν ακόμη υπήρχε. Αν δεν ψάξω, δεν μπορώ να υποστηρίξω καμία επιλογή (εκτός από το να μην πάρω θέση όπως τώρα).

    Αλλά όντως με μια πρόχειρη ματιά, το πιθανό κόστος σε ζωές είναι αποτρεπτικό, ωστόσο θεωρώ ότι δεν μπορώ να είμαι απόλυτος καθώς έτσι και αλλιώς καθώς οι συντελεστές ασφαλειάς για τους οποίους μαθαίνω και αργότερα θα χρησιμοποιήσω αφορούν στην ουσία το αποδεκτό κόστος ζωής. Και μάλιστα ως μηχανικός πρέπει να κάνω διάκριση και στους ανθρώπους, καθώς διαφορετικό συντελεστή θα έχει ας πούμε ένας ανελκυστήρας για μικρά φορτία, διαφορετικό για μεταφορά προσωπικού και διαφορετικό για μεταφορά παιδιών.

    Shelby ακριβώς με αυτήν την λογική σκέφθηκα το ΕΚΕΦΕ. Μήπως είναι καλύτερα αν εμπλέκεται και φορέας που λόγω έρευνας είναι υποχρεωμένος να κρατάει μια (πιο) υπεύθυνη στάση. Δεν ξέρω εάν ευσταθεί η λογική μου όμως.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους shelby
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Το ΕΚΕΦΕ δεν νομίζω να έχει εμπειρία από πλευρά επίβλεψης λειτουργίας πυρηνικού εργοστασίου. Εδώ και η Ιαπωνία έχει πρόβλημα http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=2762
    http://pallini-perivallon.blogspot.c...1945-2009.html
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη shelby : 26.11.2009 στις 10:58
    H εφαρμογή της Θεωρίας και η εξέλιξή της http://www.youtube.com/watch?v=j6PnKUEFX8g

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Μηχανικός Ορυκτών Πόρων
    Το Αβατάριο του μέλους mred-akias
    Εγγραφή
    25.10.2009
    Περιοχή
    Χανιά-Αθήνα
    Αναρτ.
    106
    Εύσημα

    έδωσε
    42
    έλαβε
    24
    Αρχεία

    Λήψεις
    23
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    ΕΦΕΚ? Μήπως εννοείς ΕΚΕΦΕ? Υποτίθεται ότι ασχολείται με την πυρηνική τεχνολογία, καταρχάς έχει δύο ινστιτούτα (πρώτο δεύτερο ) που ασχολούνται με το αντικείμενο.

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #18
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από majakoulas Προβολή Ανάρτησης
    Οι ΑΠΕ είναι ένας αστικός μύθος της εποχής μας, που καλλιεργήθηκε έντονα το τελευταίο διάστημα.
    Όταν λέτε ότι με ΑΠΕ θα λύσουμε το πρόβλημά μας, έχετε κάποια εκτίμηση του ενεργειακού δυναμικού (αιολικού+ηλιακού)?
    Πάντως σε παγκόσμια κλίμακα διείσδυση ισχύος από ΑΠΕ άνω του 15% απαγορεύεται για λόγους ευστάθειας του δικτύου (ΑΠΕ = μη σίγουρη και στοχαστική πηγή ενέργειας), η δε αποθήκευση της είναι σχεδόν αδύνατη αυτήν την στιγμή και για τα επόμενα 15 χρόνια.

    Αυτό δεν είναι ορθό.

    Η Αιολική ενέργεια είναι η Ναυαρχίδα των ΑΠΕ,και στην Ελλάδα έχουμε αρκετά υψηλό αιολικό δυναμικό.Με μία και μόνο ανεμογεννήτρια λύνεται το ενεργειακό θέμα 1 νησιού στο Αιγαίο (π.χ. Σκιάθος),ενώ με 30 λύνεται το ενεργειακό θέμα ολόκληρης της Κρήτης!Όσο για το ''στοχαστικό'' του θέματος,αυτό έχει ήδη ληφθεί υπ' όψιν,καθώς η μέση απόδοση μίας ανεμογεννήτριας λαμβάνεται μέχρι 27%,και όχι 100% όπως θα αναμενόταν.Και με το 27% είναι μία μηχανή ΥΠΕΡπαραγωγής ενέργειας!

    Η ισχύς των ανεμογεννητριών έχει εκτοξευθεί στα ύψη.Η Δανία έλυσε το πρόβλημά της,παράγοντας πλέον το 60% (!!!) της συνολικής απαιτούμενης εγχώριας ενέργειας μόνο από ανεμογεννήτριες.

    Στην Ελλάδα το δίκτυο πρέπει να εκσυγχρονιστεί για να καταφέρει 1.ν απορροφήσει και 2.να αποθηκεύσει τις παραγόμενες ΜWh.Αλλά αν εκσυγχρονιστεί,τότε δεν υπάρχει κανένας μύθος περί μή δυνατής αξιοποίησης.

    Όσο για το θέμα των ΑΠΕ γενικά,αυτή η τεχνολογία είναι ένας πρόδρομος για το τί έπεται να ακολουθήσει τεχνολογικά,και όλα δείχνουν ότι οδεύουμε προς το Υδρογόνο.ΑΥΤΟ είναι εξέλιξη.Όχι η πυρηνική.Η πυρηνική είναι ένας μύθος του παρελθόντος με ΠΟΛΥ βαρύ τίμημα,κυρίως λόγω των αποβλήτων και της αδυναμίας διαχείρισής τους,και όχι λόγω Τσέρνομπιλ.

    Για περισσότερες πληροφορίες,κοιτάξτε στα downloads στα περιβαλλοντικά και κατεβάστε το Συνέδριο της Αιολικής Ενέργειας.Έχει πληροφορίες που θα ανοίξουν τα μάτια ακόμα και των πιό δύσπιστων....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη zavi@tee.gr : 26.11.2009 στις 11:05
    My triumphs,My mistakes.....

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #19
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους shelby
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Είναι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο στο τρόπο λειτουργίας ενός πυρηνικού εργοστασίου. Το ΕΚΕΦΕ βοηθάει στο τομέα του αντιδραστήρα και των μέτρων ασφαλείας από πλευράς ραδιενέργειας. Στο τομέα επίβλεψης του κτηρίου ποιος θα αναλάβει έτσι ώστε σε περίπτωση διαρροής να έχουμε όσο δυνατόν λιγότερες επιπτώσεις;
    H εφαρμογή της Θεωρίας και η εξέλιξή της http://www.youtube.com/watch?v=j6PnKUEFX8g

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #20
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους shelby
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    6
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Zavi πάλι στο ίδιο πράγμα καταλήγουμε ότι δεν έχουμε σοβαρό κράτος. Λες εσύ λέω και εγώ ότι πρέπει να αξιοποιήσουμε το αιολικό δυναμικό αλλά σου λέω ότι δεν θα έχουμε αυτάρκεια ενέργειας. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να έχουμε μια μακροχρόνια μέθοδο αποθήκευσης έτσι ώστε την ενέργεια που δεν καταναλώνεται τον χειμώνα να την αποθηκεύουμε για το καλοκαίρι. Εδώ κολλάνε οι ενεργειακές κυψέλες.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη shelby : 26.11.2009 στις 11:40
    H εφαρμογή της Θεωρίας και η εξέλιξή της http://www.youtube.com/watch?v=j6PnKUEFX8g

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Excel: "Ολογραφως.xla" & "Numbers2Text.xla"
    Από το μέλος ΚΥΡΙΑΚΟΣ στη θεματική κατηγορία Λογισμικό, πρότυπα έντυπα & σχέδια, από μηχανικούς, για μηχανικούς
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.12.2020, 13:03
  2. Αίτηση στο ΑΔΕΠ για θέση "Πολιτικών Δομικών Έργων Υποδομής" από "Πολιτικό Δομικών Έργων"
    Από το μέλος Adamantios στη θεματική κατηγορία Επαγγελματικά δικαιώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.03.2018, 12:02
  3. N.4178/13: ΔΕΔΟΤΑ: Συμπλήρωση πεδίων ''πρόσθετη τρωτότητα" και "ενδεχόμενη τρωτότητα"
    Από το μέλος Irada στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.11.2017, 11:57

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •