win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Αποτελέσματα: 21 έως 25 από σύνολο 25
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Efpalinos
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Αναρτ.
    235
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    97
    Αρχεία

    Λήψεις
    17
    Ανέβασε
    38

    Προεπιλογή

    Siradrab, ρωτούσα πως το ίδιο το υλικό (ξυλόμαλλο) επιτυγχάνει τις συγκεκριμένες ιδιότητες. π.χ στη πολυστερίνη βάζουν επιβραδυντικά για να μην είναι τόσο εύφλεκτο.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος SIRADRAB δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.10.2009
    Αναρτ.
    79
    Εύσημα

    έδωσε
    20
    έλαβε
    27
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    sundance, Το 15άρι θερμομπλόκ μπαίνει συνήθως εξωτερικά, περασιά με την μόνωση των 2,5εκ που έχω βάλει στο πλαίσιο στύλος-δοκός-στύλος, συνήθως στην εξωτ. παρειά τους. (Όπως αναφέραμε και την άλλη φορά το δάπεδο μας (μπετό πλάκας) το κάνουμε να εξέχει κατά 2,5εκ του εξωτ. περιγράμματος της οικοδομής ώστε να έρθει περασιά με την μόνωση των στοιχείων αυτών, και να μπορεί να πατήσει το πρώτο τούβλο). Το Ytong τούβλο μπαίνει εσωτερικά, περασιά με την εσωτερική παρειά του πλαισίου (πανί) αφήνοντας κενό 4-5 εκ. Οι δύο τοίχοι, δένονται με το σενάζ. Αυτός ο τρόπος δόμησης της εξ. τοιχ/πιας, δεν είναι από άποψης θερμ/σης ελεγμένος, αλλά...κάτι κάνει. Αν κάποιος θέλει το ..κάτι άλλο, πληρώνει και του το φτιάχνω.

    Efpalinos, δεν το έχω ψάξει πως τις επιτυγχάνει τις ιδιότητες, σίγουρα όμως θα είναι και θέμα κόστους. Εγώ προσπαθώ να επιτυγχάνω την βέλτιστη λύση για μένα και για τον πελάτη εξετάζοντας μακροσκοπικά το ''βάθος'' της τσέπης που διαθέτει κάθε φορά και τι είναι εφικτό να γίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση κάθε φορά.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη SIRADRAB : 24.11.2009 στις 16:25

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος SIRADRAB δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.10.2009
    Αναρτ.
    79
    Εύσημα

    έδωσε
    20
    έλαβε
    27
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    Οχι, δεν ξέρω. Συνήθως χρησιμοποιώ το 5άρι. Ο κύριος λόγος που το βάζω στο πέτσωμα της πλάκας είναι για το σοβά του ταβανιού, έχει άγρια επιφάνεια και επιτυγχάνεται καλή πρόσφυση αλλά και πάλι το φοβάμαι και ο σοβάς γίνεται με προσοχή, δλδ πρώτα βρέξιμο της επιφάνειας του μετά πεταχτό και πάτημα-στρώσιμο συγχρόνως με το μυστρί ώστε να εισχωρήσει η λάσπη στούς πόρους (?) του ξυλόμαλλου. Η λάσπη είναι ενισχυμένη με περισσότερο τσιμέντο και περιέχει και ''ζουμί-φάρμακο'' που αυξάνει τις συγκολλητικές ιδιότητες. Πάνω σ' αυτή τη στρώση περνιέται μετά η τελική με την ψιλή άμμο. Αυτά όλα γιατί μου έχει τύχει να ξεκολλήσει ο σοβάς του ταβανιού (είχα κάνει μόνωση με το άλλο υλικό με τις ραβδώσεις) σε κατοικιμένο σπίτι κι έγινα ρεζίλι και μου βγήκε κι ο κούκος αηδόνι.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη SIRADRAB : 26.11.2009 στις 00:46

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός, M.Sc
    Το Αβατάριο του μέλους sundance
    Εγγραφή
    16.11.2009
    Αναρτ.
    1.050
    Εύσημα

    έδωσε
    120
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    148
    Ανέβασε
    26

    Προεπιλογή

    SIRADRAB βάζεις θερμομόνωση σε κάθε ταβάνι ή μόνο στην οροφή του κτιρίου?

    ΥΓ.τον όρο 'πέτσωμα της πλάκας δεν τον καταλαβαίνω.
    ''Excellence is an art won by training and habituation''

    ............................... THIS IS THE CHUNE ............................

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος SIRADRAB δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.10.2009
    Αναρτ.
    79
    Εύσημα

    έδωσε
    20
    έλαβε
    27
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    7

    Προεπιλογή

    'Οχι μόνο όταν έχω δώμα από επάνω ή υπαίθριο χώρο-μπαλκόνι κι από κάτω κλειστό χώρο. Και η μόνωση γίνεται όχι τόσο για το κρύο αλλά για την ζέστη επειδή οι θερμοκρασίες εδώ που είμαι χτυπάνε κόκκινο. Τώρα τελευταία σκέφτομαι και την κατασκευή μεγάλης αλλά χαμηλής ζαρντινιέρας στο δώμα μετά την υγρομόνωση σε σχήμα mirror του στηθαίου του δώματος και σε απόσταση 60εκ από αυτό, ώστε να δημιουργείται διάδρομος, ύψος 2 μπλόκια (περίπου 45εκ) και φύτεψη με ένα φυτό σαν γρασίδι αλλά με χυμώδη φύλλα, που βρήκα, και δεν θέλει και πολύ συντήρηση.
    Θα αφήσω ακάλυπτη μόνο την επιφάνεια του δώματος που χρειάζεται για τα ηλιακά. Αν το κάνω θα ανεβάσω φωτο.

    *Τώρα το είδα. Πέτσωμα λένε το σανίδωμα της πλάκας επί του οποίου τοποθετείται ο οπλισμός.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη SIRADRAB : 25.11.2009 στις 15:21

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια θέματα

  1. Παθητική πυροπροστασία - αποστάσεις
    Από το μέλος bauhaus στη θεματική κατηγορία Πυροπροστασία
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.09.2021, 22:18
  2. Θερμομόνωση: Υλικά εξωτερικής θερμομόνωσης
    Από το μέλος GEORGEMECH στη θεματική κατηγορία Οικοδομική
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.05.2016, 18:23
  3. Περίφραξη με νέα υλικά-ασύνδετα
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.09.2014, 11:55
  4. Κωδικός Αριθμός Δραστηριότητας - Κατασκευές από Σύνθετα Υλικά
    Από το μέλος g.n.lamprou στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.07.2013, 12:12
  5. Πυροπροστασία σε αλλαγή δραστηριότητας
    Από το μέλος paris.e στη θεματική κατηγορία Πυροπροστασία
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.04.2013, 16:34

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •