win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 21 έως 40 από σύνολο 46
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους giorgosk
    Εγγραφή
    07.12.2009
    Περιοχή
    Κύπρος
    Αναρτ.
    29
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    90
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Μεγάλη και πονεμένη ιστορία ο τίτλος του thread. Ολοι λίγο πολύ αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα. Οσοι ειδικά ασχολούνται με μεταλλικά.. (όσο αυξάνεται η αντοχή τόσο αυξάνονται και οι προστριβές ) Διαφωνώ πλήρως με την λογική του να μην αναλαμβάνει ο μελετητής την επίβλέψη παρά μόνο λόγω ανωτέρας βίας. Το κύρος αποτελείται από ένα σύνολο παραμέτρων (κατά προσωπική σειρά προτεραιότητας):
    1. Εμπειρία
    2. Επαγγελματισμό
    3. Διάθεση του πρώτα να ακούς και μετά να προτείνεις
    4. Κατανόηση των παραμέτρων του κόστους κατασκευής
    5. Διπλωματία
    Σε προσωπικό επίπεδο αντιμετώπισα τον "ξερολισμό" του κατασκευαστή, τις "παραξενιές" του ιδιοκτήτη, τον εγωισμό και τα λάθη των μελετητών, την αντιεπαγγελματική αντισυναδελφική στάση των αρχιτεκτόνων και τέλος την απίστευτη ισχύ της διπλωματίας με στόχο την συνεργασία και την ομαδοποίησης των εμπλεκομένων σε ένα έργο. Εχει υποχρέωση ο μελετητής να κάνει επίβλεψη όπως και να ακούει τις προτάσεις από τους υπόλοιπους. Ετσι αυξάνει τον πήχυ του κύρους και του επαγγελματισμού του. Εκπτώσεις σε κανένα κατασκευαστή δεν θα κάνει εκτός εάν ο δεύτερος μπορεί τεκμηριωμένα να προτείνει. Προσωπικά έμαθα πάρα πολλά από τους κατασκευαστές. Σε σημείο που έκανα 4 φορές μελέτη μεταλλικού για να ανακαλύψω ότι στο τέλος είχε δίκαιο που γκρίνιαζε για τις μεγάλες διατομές που του παρουσίασα την πρώτη φορά (αιτία βασικά τα μεγάλα φορτία που θεώρησα καταρχήν) Αυτή τη στιγμή η συνεργασία μας είναι άψογη και με προτείνει σε πελάτες. Αλλά όταν κάτι ξεφεύγει των οικοδομικών κανόνων πρέπει να είμαστε κάθετοι ειδικά στις συνδέσεις των μεταλλικών. Σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο...θα πείτε αλλά το κύρος το δημιουργούμε εμείς για εμάς. Οι αμοιβές μια άλλη πονεμένη ιστορία. Free market σου λένε. Εσεις ξέρετε ιδιώτη γιατρό να γκρινιάζει για το μηνιάτικο? Αυτοί πως ? Ελα ντε...
    "Έμαθα να χρησιμοποιώ τη λέξη "αδύνατο" με την μεγαλύτερη δυνατή προσοχή."
    Wernher von Braun

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος thakal δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    01.01.2010
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ταπεινή μου άποψη συνάδελφε είναι να μην προβάλεις θυμωμένος μπροστά στον κατασκευαστή και τον πελάτη σου. Δείξε με έμμεσο ή στην ανάγκη με άμεσο τρόπο ότι καταλαβαίνεις πάρα πολύ καλά το παιχνίδι που παίζει και ότι δεν εκπλήσσεσαι καθόλου (νομίζει ότι δεν έχεις καταλάβει το παιχνίδι του). Έτσι θα καταφέρεις να στρέψεις το πεδίο της μάχης αλλού και μακριά από τα δικά σου περιβόλια. Εάν θιχτεί θα είσαι σε καλό δρόμο και πλέον θα τον πληρώνεις με το ίδιο του το νόμισμα.Το κύρος σου θα προστατευθεί κατά την άποψή μου (μιλάμε πάντα για την ελληνική πραγματικότητα) μόνο εάν φέρεις εις πέρας το έργο όπως εσύ πιστεύεις.Το μεγάλο ηθικό στοίχημα για τον καθένα μας (το λέω για να το ακούω πρώτα εγώ) είναι να υλοποιούμε και να παραδίδουμε ένα άρτιο από κάθε άποψη τεχνικό έργο. Τα εμπόδια και οι τρικλοποδιές είναι αμέτρητα (με πιο αστείο απΆόλους τον ιδιοκτήτη) αλλά μόνο εάν με κάθε κόστος μας ΅ΆκαίειΆΆ το πραγματοποιημένο αποτέλεσμα θα έχουμε αναλάβει τις ευθύνες μας. Εάν αυτοί δεν μπορούν να συντηρήσουν αξίες τότε δεν πρέπει να τις χάσουμε εμείς.
    Μη παραιτηθείς
    Y.Γ. ...κι ας μας λένε αιθεροβάμονες και αλαφροίσκιωτους, τις νύχτες και τις μέρες μας πώς τις περνάμε μόνον εμείς το ξέρουμε.
    Ελύτης
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Xάρης : 11.02.2010 στις 07:29 Αιτία: Μορφοποίηση κειμένου. Αλλαγή στην προεπιλεγμένη γραμματοσειρά.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Ubiquites δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    14.10.2013
    Αναρτ.
    65
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πω μονάχα το εξής: Στην Ελλάδα ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται το οτιδήποτε, μονάχα που αυτό είναι για προσωπική κατανάλωση εν τέλει και όχι επί της ουσίας συνεισφορά. Το πρόβλημα όμως στην Ελλάδα είναι οτι υπάρχουν άλλοι τόσοι που τσιμπάνε στο δόλωμα των πρώτων και τελικά αποπροσανατολίζονται (θα μου πεις αν το μυαλό τους είναι διακοσμητικό στοιχείο είναι υπεύθυνοι των πράξεων τους).

    Για να επιβιώσουμε όμως τελικά δεν έχει μόνο σημασία η ουσία αλλά και η εικόνα. Οπότε ναι, όποιος πάει γυρεύοντας (αναφέρομαι στην πρώτη περίπτωση) να είναι έτοιμος να τον προσγειώσω ανωμάλως στις διαστάσεις που του αναλογούν. Αν δεν ήξερε, ας ρώταγε. Αρκετά με την αμορφωσιά του καθενός και την αγένεια!

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Ωραίο θέμα.
    Ως δομοστατικός μελετητής εδω και 15 χρόνια θα πω σαν αρχή το αρχαίο ρητό "γηράσκω αεί διδασκόμενος".

    Στο κλάδο μου, τον μελετητικό, υπάρχει ένα 50% πρακτικά ασχέτων που απλώς "τρέχουν" ένα πρόγραμμα. Ένα 20% έχει καλή επαφή με την πράξη, κατανοεί σχέδια και επιλύει σύνθετα κατασκευαστικά προβλήματα. Λιγότερο από 10% είναι υψηλού επιπέδου επιστήμονες.

    Οι κατασκευαστές δεν είναι εχθροί μας. Όταν τους πείθουμε ότι γνωρίζουμε ακολουθούν τυφλά. Έχουμε και το "προνόμιο" του σεισμού (ή του ανέμου στα μεταλλικά) που φοβίζει και επομένως κάνει τους μελετητές απαραίτητους.

    Για την γενικότερη συντεχνία μας συμφωνώ. Έπρεπε ο ένας να στέλνει τον ιδιοκτήτη στο άλλο μηχανικός, να είμαστε απαραίτητοι (με την υπογραφή μας) σε κάθε κάθε στάδιο της παραγωγής. Ένας παθολόγος (αντίστοιχα δομοστατικός) με όχημα το φόβο του θανάτου (αντίστοιχα εμείς με το φόβο του σεισμού) στέλνει τον ασθενη (πελάτη) σε μικροβιολόγο (σε γεωτρυπανιστή) παίρνει τα αποτελέσματα και πηγαίνει σε ενδοκρινολόγο (σε γεωτεχνικό) για γνωμοδότηση (γεωτεχνική μελέτη) και επιστρέφει στον παθολόγο (δομοστατικό) που του δίνει την τελική διάγνωση (στατική μελέτη) και τον στέλνει στο φαρμακείο (πολεοδομία) να αγοράσει τα φαρμακά του (να υποβάλει τον φάκελο)..σε κάθε δε επίσκεψει χρεώενι ακόμη και την γνωμάτευση..

    Όταν ως συντεχνεία μιμηθούμε αυτή των γιατρών ο κλάδος θα περάσει τη ύφεση.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θεωρώ ότι και η γνώση εκπόνησης στατικών μελετών ακολουθεί μια κωδωνοειδή καμπύλη όπως πολλά άλλα.
    Το ποιος είναι ο μέσος όρος και η διασπορά δεν το γνωρίζω ούτε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να έχει τέτοια στατιστικά στοιχεία εκτός ίσως από τους ελεγκτές στατικών (άλλων εποχών), γνώστες του αντικειμένου και σε μεγάλες πολεοδομίες που έλεγχαν πληθώρα μελετών.

    Δείτε όμως ΕΔΩ και ειδικότερα την παράγραφο που γράφει:
    "Στο τέλος της παραγράφου 2 του άρθρου 8 του ν. 4030/2011 «Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις» (ΦΕΚ Α΄ 249) η φράση «…και οι στατικές μελέτες από τους αρμόδιους πολιτικούς μηχανικούς» απαλείφεται»."
    για να καταλάβετε προς τα πού πάμε.
    Με λίγα λόγια, το 50% που αναφέρεις CFAK, αν βέβαια είναι τόσο, πρέπει να αυξηθεί κατά την άποψη των ιθυνόντων.
    Ζήτω η Ελλάς!

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Χάρη, αν το δεις προσεκτικά, αυτη η γνωμοδότηση (το ΦΕΚ που αναφέρεσαι) έχει ως θεμα το πλήρες άνοιγμα του επαγγελματος, ώστε να γίνει πιο ανταγωνιστικό. Η φράση δίνει έμφαση στο "αρμόδιους" στους "ειδικούς" δηλαδή πολιτικούς μηχανικούς, που ανήκουν δηλαδή σε κάποιο μητρώο, που έχουν κάποια χρόνια εμπειρίας κλπ., άρα εγώ καταλαβαίνω οτι θα αντικαταστασθεί από "..και οι στατικές μελετες από πολιτικούς μηχανικούς".
    Αν έχω καταλάβει σωστά το πνέυμα του ΦΕΚ, είμαι υπέρ της απελευθέρωσης του επαγγέλματος. Υπέρ της κατάργησης του προστατευτισμού, όλοι στην αρένα και όποιος αντέξει.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Στο ίδιο ΦΕΚ γράφει παρακάτω από το κείμενο που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμα:
    "Θετική κρίνεται και η προτεινόμενη ρύθμιση περί απάλειψης της φράσης «...και οι στατικές μελέτες από τους αρμόδιους πολιτικούς μηχανικούς» από το άρθρο 8 παρ. 2 του ν. 4030/2011. Και τούτο, διότι καταργεί μια αποκλειστική αρμοδιότητα των πολιτικών μηχανικών."
    Δηλαδή, το ζητούμενο κατά την επιτροπή είναι να έχουν δικαίωμα υπογραφής στατικών σε παραδοσιακούς οικισμούς και οι Αρχιτέκτονες και Τοπογράφοι μηχανικοί όπως έχουν και σε μη παραδοσιακούς οικισμούς (οι τελευταίοι με κάποιους περιορισμούς).
    Βέβαια, δεν γράφει τίποτα για τον αντίστοιχο περιορισμό της υπογραφής αρχιτεκτονικών μελετών μόνο από αρχιτέκτονες.

    Εν προκειμένω δεν θεωρώ ότι υπάρχει κανένας προστατευτισμός. Δεν συζητούμε για ελάχιστες αμοιβές αλλά για το ποιος έχει τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα εκπόνησης και υπογραφής μελέτης αρχιτεκτονικής, στατικής κ.λπ..
    Με τον τρόπο αυτό δεν απελευθερώνεται το επάγγελμα. Διαιωνίζεται μια κατάσταση όπου α) άλλος υπογράφει κι άλλος εκπονεί τη μελέτη ή/και επιστήμονες ασχολούνται με αντικείμενα που δεν έχουν διδαχθεί και δεν τα κατέχουν επαρκώς.

    Είναι σαν να λέμε στους γιατρούς ότι μπορούν να κάνουν τα πάντα ανεξαρτήτως ειδικότητας. Όλοι γιατροί είναι, αλλά από εκεί και πέρα εξειδικεύονται κι άλλος γίνεται οφθαλμίατρος κι άλλος μαιευτήρας.
    Σαφώς και οι δυο γνωρίζουν το ανθρώπινο σώμα και το πώς λειτουργεί, αλλά δεν θα δεις ποτέ οφθαλμίατρο να ξεγεννά ή μαιευτήρα να κάνει εγχείριση καταρράκτη!

    Αναλόγως πρέπει και στον τομέα μας εμείς οι μηχανικοί να εξειδικευτούμε. Όχι μόνο μεταξύ των βασικών ειδικοτήτων, αρχιτέκτονες, πολιτικοί μηχανικοί, τοπογράφοι κ.λπ., αλλά και μεταξύ της ίδιας ειδικότητας π.χ. του πολιτικού μηχανικού, άλλη δουλειά κάνει ο δομοστατικός, άλλη ο συγκοινωνιολόγος.
    Αυτό προϋποθέτει αλλαγή τόσο στο νομοθετικό πλαίσιο απόδοσης των επαγγελματικών δικαιωμάτων όσο και στα προγράμματα σπουδών των ΑΕΙ. Ας ακολουθήσουμε επιτέλους το αγγλοσαξωνικό πρότυπο που έχει επικρατήσει με τετραετείς βασικές σπουδές (M.Eng.) και άλλο ένα έτος για μάστερ (M.Sc.).

    Τότε, όταν ξεφύγουμε από το "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω", ίσως το κύρος του επαγγέλματός μας να αποκατασταθεί.
    Οι καιροί έχουν αλλάξει.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Λοιπόν για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα...
    Το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού στο Ελλαδιστάν απέχει έτη φωτός από την Ευρώπη. Ναι καλά καταλαβατε φυσικά και δεν έχουμε καμία σχέση με την Ευρώπη...τόσο πολιτιστικά όσο και από θέματα παιδείας.

    Λοιπόν, όπως έχω πει πει πολλές φορές, αν δεν γίνει αναθεώρηση προγραμμάτων σπουδών (και δεν εξαφανιστούν τα ιζήματα των παρατάξεων) δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

    Επίσης όπως είναι λογικό πρέπει να γίνει το 3+2.
    Δηλαδή ένας μηχανικός που τελειώνει το BSc μπορεί να συνεχίσει γαι το MSc σε ίδρυμα ΤΕ ή ΠΕ.
    Εννοείται ότι ακαδημαϊκά και επαγγελματικά είναι το ίδιο.

    Κάτι αναφέρθηκε για τις μελέτες...θέλω να τονίσω ότι τόσο οι μελέτες από Μηχανικούς ΠΕ και Μηχανικούς ΤΕ είτε θα είναι καλές είτε όχι. Και φυσικά δεν υποστηρίζω ότι η μελέτη απο Μηχανικό ΠΕ είναι καλύτερη από Μηχανικό ΤΕ.
    Εξαρτάται τον μελετητή.

    Εδώ στο Ελλαδιστάν το θέμα μελέτη δεν υφίσταται καν...για τι μελέτες μιλάμε...πολυκατοικία και πάσης Ελλάδος.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #29

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή


    Υπερβολικός...μάλιστα...
    Να ξικινήσω από το καφενείο ΤΕΕ...πλειοψηφία Πολ. Μηχανικοί, δώστε τα όλα στους Πολ. Μηχανικούς (αυτοί πέρασαν κα τον Τσοβόλα).
    Αρχιτέκτονες υπογράφουν στατικά και πολ. μηχανικοί υπογράφουν αρχιτεκτονικά...της π%#$%#ς το κάγκελο...
    Τους Τοπογράφους τότε τι τους θέλουμε ??? Να πληρώνουν το ΤΣΕΜΕΔΕ ???
    Υπερβολικός μεγάλος αριθμός φοιτητών...και αν δεν περάσουν πρέπει το παιδί να σπουδάσει...νοοτροπία δηλαδή βλαχαδερού ellinaras...
    Συνεχίζω...
    Φοιτητικές παρατάξεις στα ιδρύματα, διορισμοί από πατήρ σε υιό...
    Απαρχαιωμένο πρόγραμμα σπουδών.
    Μαθήματα που δεν χρειάζονται και όμως υπάρχουν για να γεμίζουν το πρόγραμμα και να μπορεί να έχει δουλειά ο λέκτορας που μόλις πήρε το μάθημα και διορίστηκε !!!
    Πληθώρα φοιτητών που πέρασαν και μετά έμειναν στον φραπέ...έχει ο Θεός...θα το πάρουμε κάποτε...
    Από που να αρχίσω και που να σταματήσω...
    Έρευνα ανύπαρκτη...εργαστήρια αν δεν έχουν λεηλατηθει από καμία κατάληψη ανύπαρκτη ως απαρχαιωμένη...
    Πηγαίνει ο άλλος σθγκοινωνιολόγος και μετά έξω το πάιζει ειδήμονας στα στατικά...δηλαδή τι να λέμε τώρα...

    Και μετά είμαι υπερβολικός...
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Pappos : 31.07.2014 στις 18:52

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #31

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Είμαι, αλλά δεν είμαι σε τριτοκοσμικό κράτος.
    Εργάζομαι στο εξωτερικό. Και διάλεξα εσκεμμένα κατεθυνση Δομοστατικού. Αυτό σημαίνει 6 μπετά, 6 σιδηρές, μηχανικές (από ελαστοστατική μέχρι πεπερασμένα) κ.ο.κ. (και δεν αναφέρομαι σε στατικές και δυναμικές).
    Δηλαδή γνωρίζω μόνο τα θέματα περί Δομοστατικής-Γεφυροποιίας. Δεν βγαίνς στο κουρμπέτι, ανοίγω γραφείο τελετών και όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω όπως γίνεται Ελλαδιστάν...
    Αυτή είναι και η διαφορά Μηχανικού Ευρώπης με Ελλαδιστάν. Δεν νοείται μηχανικός που απασχολείται με σιδηρές (όπου έχει και άδεια κρατική για έλεγχο στατικών ΜΟΝΟ στις σιδηρές) να στο παίζει ειδικός στα μπετά...πως να το κάνουμε τώρα...ο άλλος τρώει 30 χρόνια στις σιδηρές (και μιλάω για σιδηρές όχι μ@$@#ς όπως Ελλαδιστάν άντε κάναμε βιομηχανική αίθουσα είμαστε σιδεράδες...) δεν πει στον πελάτη είμαι ειδικός στα μπετά...
    Υπάρχει χαοτική σκέψη μεταξύ εμού και μηχανικού απο Ελλαδιστάν...και ποτέ δεν κατάλαβα και δεν δέχτηκα τις θέσεις του ΤΕΕ που έκανε τον Πολ. Μηχανικό Θεό...

    edit:
    Και πάλι ειδικότητα διάλεξα σιδηρές και ας έκανα 6 μπετά...
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Pappos : 01.08.2014 στις 14:32

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #33

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #34
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Σε Γερμανικό Πολυτεχνείο σπούδασα.

    - - - Ενημερώθηκε - - -

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από CFAK Προβολή Ανάρτησης
    ... άρα εγώ καταλαβαίνω οτι θα αντικαταστασθεί από "..και οι στατικές μελετες από πολιτικούς μηχανικούς". ...
    Αν έχω καταλάβει σωστά το πνέυμα του ΦΕΚ, είμαι υπέρ της απελευθέρωσης του επαγγέλματος. Υπέρ της κατάργησης του προστατευτισμού, όλοι στην αρένα και όποιος αντέξει.
    στατικές μελετες από πολιτικούς μηχανικούς ΠΕ, TE

    Χάρη μπες στο ζουμί και άσε τις ερωτήσεις !
    Τι θες να πεις ?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Pappos : 01.08.2014 στις 14:41

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #35
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η άποψη που έχεις δημιουργήσει για τα ελληνικά πολυτεχνεία δεν είναι από πρώτο χέρι διότι δεν σπούδασες σ' αυτά. Δεν εννοώ ότι δεν μπορείς να έχεις άποψη, ο καθένας μπορεί να έχει, αλλά η δική σου προέρχεται από όσα άκουσες, είδες, διάβασες όχι όμως απ' όσα έχεις βιώσει. Αυτό μπορεί για κάποιους να μην λέει τίποτα αλλά για άλλους πολλά.

    Σπούδασες στο εξωτερικό (Γερμανία), εργάζεσαι στο εξωτερικό (Γερμανία), ζεις στο εξωτερικό (Γερμανία).
    Με μας εδώ στην Ελλάδα τι ασχολείσαι;
    Ο τρόπος που γράφεις φαίνεται ως κακοπροαίρετος, δεν το καταλαβαίνεις;

    Και εγώ κάνω κριτική, θέλω να αλλάξουν πολλά, συμφωνώ μαζί σου σε πολλά αλλά εγώ εδώ σπούδασα, εδώ εργάζομαι, εδώ είναι η οικογένειά μου, εδώ τα οικονομικά μου συμφέροντα, εδώ μεγαλώνουν τα παιδιά μου και πονώ αυτόν τον τόπο τον οποίο θέλω να αλλάξω προς το καλύτερο για τα παιδιά όχι μόνο τα δικά μου αλλά όλων των Ελλήνων που δεν θέλουν να αφήσουν την πατρίδα τους.

    Αν λοιπόν νοιάζεσαι γι αυτόν τον τόπο, θες κάποια στιγμή να επιστρέψεις και ό,τι γράφεις το γράφεις όχι από κόμπλεξ, όχι από επιθυμία υποβιβασμού των Ελλήνων μηχανικών για να νιώσεις εσύ ανώτερος, (σε κάποιους αυτήν την εικόνα βγάζεις), κάνε την κριτική σου κόσμια (άνευ επιθέτων και χαρακτηρισμών), εντοπίζοντας τα προβλήματα, προτείνοντας λύσεις και μέχρι εκεί.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #36
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Εργάστηκα και στο Ελλαδιστάν, μετά έφυγα έξω γιατί εργασία δεν υπήρχε.
    Αν θες να αλλάξεις τον τόπο βάλε πρώτα τους 300 σε ένα σαπιοκάραβο, τα δικαστάκια που είναι μέσα στην σαπίλα μαζί με τα δικηγοράκια, τους εργατοπατέρες με τις βίλες και το κατέβασμα των διακοπτών, τους ιατρούς με τα φακελάκια...και πόσα άλλα που δεν θυμάμαι...μετά μπορούμε να μιλήσουμε...όλα τα υπολοιπα είναι φαντασίες και ρομαντισμοί...

    Εγώ δεν υποβιβάζω κανέναν...το ΤΕΕ υποβιβάζει...εκτός και αν μας πεις ότι το ΤΕΕ είναι σωτό και δεν είναι μέσα στην σαπίλα των καρεκλάτων αστοιχείωτων συνδικαλιστών...
    Προσγειώσου στην πραγματικότητα !!!

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #37
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Διάβασε αυτά που γράφεις. Σου είπα, πολλοί θα τα θεωρήσουν κακοπροαίρετα.

    Αφού λοιπόν α) δεν υπάρχει εφικτή λύση κατά τη γνώμη σου, β) εμείς όλοι που αγωνιζόμαστε να βελτιώσουμε την κοινωνία μας είμαστε αιθεροβάμονες και γ) εσύ μετανάστευσες έξω (εξ ανάγκης όπως μας λες), γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι με μας που μείναμε πίσω;

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #38
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Antaios δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.09.2013
    Περιοχή
    Κουκουβάουνες
    Αναρτ.
    17
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Bρε Γέροντα γιατί έκλεισε το netmichanikos ;

    Καλά η συζήτηση για το ΤΕΕ είναι μεγάλη ,τελευταία παίρνει αποφάσεις και κατά των μελών του .

    Παππούλη καμία μελέτη/επίβλεψη κάνεις στη Γερμανία ή μόνο έλεγχο ;

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #39
    Γενικός Διαχειριστής
    Το Αβατάριο του μέλους eMichanikos.gr
    Εγγραφή
    08.03.2010
    Αναρτ.
    154
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    2024
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ μείνετε στο θέμα.
    Προσωπικά θέματα μόνο μέσω προσωπικών μηνυμάτων.
    Ακολουθήστε μας στο twitter για να ενημερώνεστε αμέσως για τα νεότερα και όχι μόνο.
    Κάντε like στη σελίδα μας στο facebook.

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #40
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
    Διάβασε αυτά που γράφεις. Σου είπα, πολλοί θα τα θεωρήσουν κακοπροαίρετα.

    Αφού λοιπόν α) δεν υπάρχει εφικτή λύση κατά τη γνώμη σου, β) εμείς όλοι που αγωνιζόμαστε να βελτιώσουμε την κοινωνία μας είμαστε αιθεροβάμονες και γ) εσύ μετανάστευσες έξω (εξ ανάγκης όπως μας λες), γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι με μας που μείναμε πίσω;
    Δεν έχω καμία όρεξη να ασχολούμαι με μπανάνες και Ελλαδισταν.
    Αλλά δεν μπορεί επειδή είμαι Έλληνας να με κάνουν ρόμπα έξω όλοι με αυτά που συμβαίνουν στο Ελλαδισταν.
    Μην μιλάς για βελτίωση της κοινωνίας γιατί ακούγεται τραγικό εως αστείο...κάτι τετόια έλεγε και ο Βενιζέλος.
    Δες και την εκπομπή...



    Δηλαδή τι να λέμε τώρα...τι βελτίωση και πράσινα άλογα...
    Και που σαι...δεν είναι μόνο ένα βλαμμένο...είναι 300χ4 τουλάχιστον (4 για τα μέλη της οικογένειας) και δεν βάζουμε φίλους και συγγενείς...

    @Αntaios...
    άκυρο (κατάλαβα ποιος είσαι...)

    Ελλαδισταν είναι μόνο για διακοπές και για τα λαμόγια όπως πολιτικοί και η παρέα τους που έχουν το χρήμα...όλα τα άλλα όχι μόνο δεν λειτουργούν, αλλά και όποιος πιστεύει ότι λειτουργούν πρέπει να είναι διανοητικά καθυστερημένος...
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Pappos : 10.08.2014 στις 12:10

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •