win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Αποτελέσματα: 41 έως 46 από σύνολο 46
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #41
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Antaios δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.09.2013
    Περιοχή
    Κουκουβάουνες
    Αναρτ.
    17
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    To θέμα δεν είναι ο Pappos.
    Aν δουλεύαμε εξωτερικό δε θα υπήρχε καν αυτό το thread.
    Εκεί ο καθένας έχει το διακριτό ρόλο του σε ένα έργο.
    Εδώ τα περισσότερα γίνονται με αυτεπιστασία.
    Ποιος είναι ο ακριβής ρόλος ,υποχρεώσεις και ευθύνες της επίβλεψης και της διαχείρησης/κατασκευαστή ενός έργου ....

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #42
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Pappos Προβολή Ανάρτησης
    Δεν έχω καμία όρεξη να ασχολούμαι με μπανάνες και Ελλαδισταν.
    Αλλά δεν μπορεί επειδή είμαι Έλληνας να με κάνουν ρόμπα έξω όλοι με αυτά που συμβαίνουν στο Ελλαδισταν.
    Mε συγχωρείς, επειδή είμαι της άποψης οτι οι παροιμίες και τα αποφθέγματα έχουν βγεί απο την ζωή την ίδια, σου προτείνω να μην κατηγορείς το σπίτι σου για να μην πέσει να σε πλακώσει.
    Εξάλλου ετοιμόρροπο είναι, όπως λές σε κάνουν ρόμπα έξω για αυτά που γίνεται στο Ελλάντα, μάλλον εσύ τους έδωσες το δικαίωμα όπως φαίνεται και στο φόρουμ ο τρόπος σκέψης σου.

    Και στην τελική αφού έφυγες ,άσε εμάς εδώ στην μπανανία να τρώμε μπανάνες, που στην τελική για πάντα θα τις τρώμε,γιατί η μάσα είναι τόσο μεγάλη τόσο απο τους "πατριώτες" όσο και απο τους "αγωνιστές του λαού" που τα εγχειρήματα ανθρώπων που προσπαθούν (όπως λέει ο Χάρης για τον ευατό του) θα πάνε άπατα και άκλαφτα , απο στατιστικής το λέω...απο το 1823 μέχρι σήμερα.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #43
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Εγώ μιλαω για μπανανες και επίπεδο Ουγκάντας, το οποίο κανείς δεν το αμφισβητεί και σύ μου μιλάς για αγωνιστές και πατριωτες...
    Δεν με ενδιαφέρουν αυτά, εμένα με ενδιαφέρουν το κράτος να λιετουργήσει σαν κράτος και όχι όπως το video που ενώ τα φάγανε έχουνε το θράσος να χτυπάνε και το χέρι στο τραπέζι...
    Λοιπόν...ή τα δέχεσαι ή περνάς στην σφαίρα των ρομαντικώ ποιητών...όλα τα άλλα τα προσπερνώ σαν άστοχα και ανούσια


    Και που σαι...εδώ δεν είναι καφενείο για προσωπικές αντιπαραθέσεις...γουστάρεις να μου κάνεις κριτική ή να απευθυνθεις σε εμένα ??
    Μόνο με pm...
    Το θέμα του thread είναι
    Πώς εξασφαλίζεται το κύρος μας;
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Pappos : 14.08.2014 στις 09:52

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #44
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    A. Δεν κατάλαβες αυτά που γράφω.
    Β. Περιμένω να δώ την δική σου άποψη περι εξασφάλισης κύρους ,εκτός εάν το μεγάλο κατηγορώ το θεωρείς άποψη περί κύρους.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #45
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πω την άποψή μου σαν κατασκευαστής και μάστορας. Ο κλάδος της οικοδομής περιλαμβάνει πάρα πολλά επαγγέλματα.
    Ο πολιτικός μηχανικός ή ο Αρχιτέκτονας πρέπει να έχουν κύρος και πάρα πολύ μεγάλη γνώση για να διαχειριστούν όλα αυτά τα επαγγέλματα.
    Ούτε ο πολιτικός μηχανικός είναι μάστορας, ούτε ο μάστορας είναι πολιτικός μηχανικός.
    Είναι όμως ανάγκη να συνεργασθούν διότι το μαθησιακό πεδίο του κάθε ενός είναι αναγκαίο για μια σωστή κατασκευή.
    Το καλύτερο θα ήταν ο πολιτικός μηχανικός να είναι και ο μάστορας.
    Αυτό όμως είναι αδύνατον Ο πρώτος σπούδαζε χρόνια στα θρανία και απόκτησε γνώση, ο δεύτερος απόκτησε γνώση με διαφορετικές συνθήκες και πάνω σε διαφορετικό επάγγελμα.
    Η γνώμη μου είναι ότι οι πολιτικοί μηχανικοί πρέπει να επιβληθούν στο έργο.
    Χρειάζεται όμως διπλωματία, και αυστηρότητα.
    Μην περιμένετε από ανθρώπους που δεν ξέρουν αυτά που ξέρετε να σεβαστούν απόλυτα την γνώμη σας.
    Από την άλλη να επικροτείτε και να μαθαίνετε την τέχνη ενός καλού μάστορα γιατί και αυτός έχει μάθει πολλά από εσάς.
    Για αυτό πολλές φορές σας κάνει τον έξυπνο, για να του πείτε μπράβο!
    Ένα μπράβο ενός μηχανικού στον μάστορα είναι η καλύτερη πληρωμή που μπορεί να έχει.
    Ξέρετε γιατί?...γιατί στο βάθος σας αναγνωρίζει σαν τον υπεύθυνο του έργου.
    Ας αναγνωρίσετε όμως και εσείς ότι αυτά που εσείς σχεδιάζετε γίνονται πράξη με τα χέρια του και το μυαλό του.
    Εγώ σαν μάστορας θα σεβόμουν τον μηχανικό που θα με μάθαινε ορισμένα απλά μυστικά της επιστήμης του και θα άκουγε και την άποψή μου ( μόνο να άκουγε μέχρι εκεί. ) Η τελική απόφαση όμως θα είναι η δική του.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 04.03.2015 στις 02:45

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #46
    Μηχανικός
    Πολ. Μηχανικός, EUR ING, M.Sc.
    Το Αβατάριο του μέλους Pappos
    Εγγραφή
    03.01.2010
    Αναρτ.
    403
    Εύσημα

    έδωσε
    27
    έλαβε
    63
    Αρχεία

    Λήψεις
    28
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
    Διάβασε αυτά που γράφεις. Σου είπα, πολλοί θα τα θεωρήσουν κακοπροαίρετα.

    Αφού λοιπόν α) δεν υπάρχει εφικτή λύση κατά τη γνώμη σου, β) εμείς όλοι που αγωνιζόμαστε να βελτιώσουμε την κοινωνία μας είμαστε αιθεροβάμονες και γ) εσύ μετανάστευσες έξω (εξ ανάγκης όπως μας λες), γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι με μας που μείναμε πίσω;
    α) Υπάρχει λύση, αλλά επειδή το επίπεδο είναι τραγικά χαμηλό στο Ελλαδιστάν δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Θα κάνω όμως μια προσπάθεια να εξηγήσω. Το πρόβλημα ξεκινάει από την ανύπαρκτη παιδεία. Από την σταδιακή πτώση του επιπέδου που εισέρχονται στα τριτοβάθμια ιδρύματα σε σχέση με την δεκαετία του '80. Από τις παρασιτικές παρατάξεις και από την ανύπαρκτη έρευνα. Επίσης το ΤΕΕ που είναι ένας σύλλογος από κομματόσκυλα και δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους. Το αστείο είναι ότι εκφέρουν και απόψεις για θέματα παιδείας και εκπαίδευσης.

    β) Δεν αγωνίζεται κανείς. Ο Έλληνας πάντα κοιτούσε και κοιτάζει τον εαυτό του. Αυτά που λες είναι ρομαντισμοί για πανσέληνο και βαρκάδα.

    γ) Δεν γίνεται να με αντιπροσωπεύουν μηχανικοί βλαχαδερά και έξω να έχω πρόβλημα λόγω αυτής της νοοτροπίας.
    Και εξηγώ. Από την κατασκευή μέχρι την τις συνθήκες που ακούει στο όνομα Υγιεινή & Ασφάλεια στους χώρους εργασίας απέχουμε έτη φωτός.
    Το ίδιο και με την εκπαίδευση. Το ξαναλέω. Μηχανικοί διαλέγουν τομέα συγκοινωνιακό και μετά το παίζουν δομοστατικοί.
    Ο καθένας στην εξειδίκευσή του. Υπάρχει θέμα με την ασφάλεια των έργων !!! Επίσης θέτω το ερώτημα γιατί κάποιος σπουδάζει τοπογράφος εφόσον την δουλειά του τοπογράφουν την ασκεί το ίδιο και ο πολ. μηχανικός ?
    Επικρατεί ένα μπάχαλο εδώ και 50 χρόνια με τα επ. δικαιώματα.
    Που είσαι εσύ που λες ότι αγωνίζεσαι ??? Και γιατί ακόμη επικρατεί αυτή η τριτοκοσμική κατάσταση ???
    Άρα είναι αυτό που λέω. Ο καθένας κοιτάζει την πάρτυ του.
    Συνεχίζω με το εκπαιδευτικό.
    Χαμός στο ίσιωμα δικέ μου !!!
    Εκεί σαν τα βλαχαδερά στο 5ετές. Μα καλά, το 3+2 δεν κάνει 5 έτη ??? Ποια η διαφορά ???
    Ίσα-ίσα θα έχει και M.Sc. και μάλιστα με εξειδίκευση. Αλλά μάλλον είναι το παρακάτω...Ο καθένας κοιτάζει την πάρτυ του.
    Γιατί να μην υπάρχει ένα επιμελητήριο για όλους τους Μηχανικούς τριτωβάθμιων ιδρυμάτων ??? Αλλά κατάλαβα...πάλι το Ο καθένας κοιτάζει την πάρτυ του.


    Λοιπόν ή προσγειώνεσαι στην πραγματικότητα ή με ενημερώνεις τον Αυγουστο που έχει και ωραίο φεγγάρι να πάμε για βαρκάδα...εκτός αν με απαντήσεις στα παραπάνω και μου δείξεις ότι έχω αδικο.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •