win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 17 από σύνολο 17
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Αντίχειρας πάνω Twitter για τα μέλη του eMichanikos

    Λοιπόν,εδώ σας παραθέτω την ιδέα μου για το twitter,για να στρωθούμε αμέσως στη δουλειά,όπως είπε κ ο iovo.

    Το twitter είναι μία υπηρεσία επικοινωνιών μεταξύ χρηστών που έχουν δημιουργήσει λογαριασμό στη σελίδα http://twitter.com.H λογική της λειτουργίας του είναι παρόμοια με ένα απλό chatroom ή σαν το facebook,με τη διαφορά ότι για να στείλουμε κ να λάβουμε μηνύματα μεταξύ μας πρέπει να είμαστε όλοι ''φίλοι''.

    Κάθε μήνυμα έχει περιορισμό στους 140 χαρακτήρες.

    Το ριζοσπαστικό αυτής της υπηρεσίας είναι ότι λειτουργεί κ μέσω κινητού τηλεφώνου,ΧΩΡΙΣ να απαιτείται σύνδεση του κινητού στο internet (κάτι που συζητούσαμε με τον Evan),μπορεί να λειτουργήσει κ μέσω SMS.Συν τοις άλλοις,μπορεί να λειτουργήσει μέσω κινητού τηλεφώνου με πρόσβαση στο internet αν ζητήσουμε πακέτο λήψης δεδομένων από τον πάροχό μας.Οι χρεώσεις σε αυτή την περίπτωση είναι της τάξεως των 5 ευρώ/μήνα.

    Η ιδέα που προτείνω θα μπορούσε να λειτουργεί για εμάς που ζούμε στις μεγαλουπόλεις,που πρέπει να τρέχουμε από τη μία υπηρεσία στην άλλη κ πολλές φορές δεν τα προλαβαίνουμε όλα........Μέσω SMS,θα μπορούσαμε με ΕΝΑ και μόνο SMS να ειδοποιούμε ΟΛΟΥΣ μας τους φίλους για το πού πάμε,επίσης θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε αποκλειστικά σε έναν η περισσότερους,όσους θέλουμε με λίγα λόγια.

    Με λίγη καλή θέληση,πάντα θα μπορούμε να είμαστε ''online'' στην κοινότητά μας χωρίς να τρέχουμε από τη μία άκρη της πόλης στην άλλη αν κάποιος από εμάς ήδη βρίσκεται εκεί που θέλουμε να πάμε............

    Κατ' αρχήν,για όσους ενδιαφέρονται να επεκτείνουμε αυτή την κοινότητα μέσω twitter,θα πρέπει να δημιουργήσουν ένα λογαριασμό στη σελίδα http://twitter.com.Στη συνέχεια,στο tab ''find people'',να προσθέσουν ένα τουλάχιστο χρήστη της κοινότητάς μας.Σας δίνω το δικό μου όνομα χρήστη για να ξεκινήσουμε να τη φτιάχουμε:ZaviNation

    Ας ξεκινήσουμε να τη φτιάχνουμε,κ όταν θα γίνουμε κάμποσοι θα σας εξηγήσω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος πώς θα επιτύχουμε τη λειτουργία της τα πρωινά μέσω του κινητού μας τηλεφώνου.Προχωρήστε λοιποόν στις ενέργειες κ τα ξαναλέμε.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη zavi@tee.gr : 20.10.2009 στις 21:54
    My triumphs,My mistakes.....

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Φαντάσου το φόρουμ στο κινητό σου με SMS να σου έρχονται επί τόπου.

    Π.χ. χωρίς twitter, για να ενημερώσω 10 μέλη του φόρουμ ότι πάω στη Δ15 του ΥΠΕΧΩΔΕ,πρέπει να έχω τον αριθμό του κινητού τους κ να στείλω 10 SMS.

    Με το twitter,στέλνω 1 SMS που αποστέλλεται ταυτόχρονα και στα 10 μέλη,χωρίς να γνωρίζω τον αριθμό του κινητού τους (κ συνεπώς τα στοιχεία τους).Γι' αυτό,χρεώνομαι 1 sms.Όπως ακριβώς ποστάρεις εδώ στο φόρουμ κ το βλέπουν όλοι,έτσι κ στο twitter.

    Αν θες,μπορείς να αποστείλεις πριβέ μήνυμα σε ένα ή περισσότερα μέλη,ή να επιλέξεις κάποια από αυτά να μην πάρουν το μήνυμα.

    Πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό στην πράξη:είμαι Αθήνα.Πρέπει να πάω στη ΙΘ Εφορεία,μετά στην Πολεοδομία Αθηνών,μετά στο Δήμο Αχαρνών κ μετά στο Χαλάνδρι.Στις 8 η ώρα το πρωί στέλνω μήνυμα για την πορεία μου.Κάποιος άλλος έχει κοινούς προορισμούς.Αν θα μπορούσαμε να εξυπηρετήσουμε ο ένας τον άλλο,τότε θα κάνουμε όλες τις δουλειές σε 1 κ μόνο ημέρα μοιράζοντάς τες.......

    Η ιδέα είναι υπερβολικά ριζοσπαστική-ακόμα κ για εμάς,όμως σκέψου ότι στο Παρίσι ένας φούρνος βγάζει σε 10 λεπτά κουλουράκια,στέλνει στο twitter στην κοινότητά του κ επί τόπου αρχίζουν όλοι που γουστάρουν αυτά τα κουλουράκια να μαζεύονται.....Στη βιτρίνα του φούρνου είναι με αυτοκόλλητο το user name του φούρναρη,έτσι,όποιος γουστάρει,μπαίνει στην κοινότητά του κ ενημερώνεται επί τόπου για φρέσκα κουλουράκια!!!!

    Κοίτα,δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει,εξ' άλλου ήδη ο Evan έφτιαξε θρεντ που ενημερώνουμε για τη διαδρομή μας,όμως σου λέω ας ξεκινήσουμε τουλάχιστον να δημιουργούμε αυτή την κοινότητα κ βλέπουμε.......
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη zavi@tee.gr : 22.10.2009 στις 01:52
    My triumphs,My mistakes.....

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους Evan
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    437
    Εύσημα

    έδωσε
    48
    έλαβε
    33
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    zavi δεν σε βρίσκω στο tweeter Evan00

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Είναι φανταστική ιδέα και ειδικά σε μεγαλοπούλεις όπου οι αποστάσεις είναι μεγάλες θα βοηθήσει πολύ.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Evan,ψάξε με ή ως ZaviNation , ή με το email μου zavi@tee.gr

    Αν θες,δώσε μου το δικό σου nick να σε βρώ εγώ
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη zavi@tee.gr : 22.10.2009 στις 18:32
    My triumphs,My mistakes.....

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους dhpeper84
    Εγγραφή
    23.10.2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    14
    Εύσημα

    έδωσε
    6
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    39
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν το σκέφτηκες από το γνωστό carpooling που υπαρχει στην ευρώπη για τις μετακινήσεις αλλά κάτι αντίστοιχο μόνο σε αυτη τη περίπτωση είδα. Η απορία μου όμως είναι η εξής:Πες ένα παράδειγμα. Αν δηλαδή έίσαι πολεοδομία και μου πει ένας συνάδελφος να πάρω π.χ. το αντίγραφο μίας αδείας ώστε να τον εξυπηρετήσω? Τέτοιες περιπτώσεις εννοείς?Γιατί στις περισσότερες υπηρεσίες χρειάζεται να είσαι αυτοπροσώπως. Πάντως μάλλον και εγώ θα το κάνω και θα βάλω εσένα σαν επαφή ώστε να δώ τη λειτουργία του ώστε να το συστήσω και σε συναδέλφους φίλους στη Θεσσαλονίκη.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Θα βρεθεί τρόπος να ''παρακαμφθεί'' η ταυτοπροσωπία.

    Προς το παρόν ξεκινήστε να κάνουμε ο ένας τον άλλο add,έχουμε ΠΑΡΑ πολύ δρόμο μέχρι να λειτουργήσει αυτό το πράμα.
    My triumphs,My mistakes.....

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους Evan
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    437
    Εύσημα

    έδωσε
    48
    έλαβε
    33
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    @zavi στο έγραψα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου Evan00

    @dhpeper84 δεν χρειάζεται ταυτοπροσωπία για όρους δόμησης αιτήσεις για διάφορα έντυπα κλπ για τα υπόλοιπα θα την φτιάξουμε τη δουλειά, υπάρχουν τρόποι

    ούτε με το mail σου σε βρίσκω

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Χάρη,το twitter μπορεί να προστεθεί στο φόρουμ,έτσι ακόμα κ όσοι είναι εκτός σπιτιού κ γραφείου,από το κινητό τους να στέλνουν μηνύματα που θα διαβάζονται από το φόρουμ,όπως επίσης κ τα μέλη με υπολογιστή να στέλνουν tweets που να διαβάζονται από κινητό....αν σε ενδιαφέρει (κ τα υπόλοιπα μέλη προφανώς),να επικοινωνήσουμε να σου εξηγήσω πώς.Δεν είμαι απόλυτα κατατοπισμένος βέβαια,αλλά με τον καιρό ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ.

    Evan σε προσέθεσα.

    Οδηγός για αρχαρίους εδώ:http://www.searchenginemarketing.gr/blog/archives/175
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη zavi@tee.gr : 23.10.2009 στις 23:22
    My triumphs,My mistakes.....

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Βρήκα ένα σχετικό mod για το vBulletin αλλά ακόμα υπάρχουν πολύ σοβαρά προβλήματα που πρέπει να λυθούν.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    ok,δεν βιαζόμαστε,μέχρι στιγμής η κοινότητα μηχανικών μέσω twitter που οραματίζομαι βρίσκεται στο στάδιο να περιμένω τον Evan να με εγκρίνει.

    Το θεωρώ κομβικό σημείο στην Ιστορία αυτό,το ποστ αυτό θα γίνει ιστορικό!!
    My triumphs,My mistakes.....

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους Evan
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    437
    Εύσημα

    έδωσε
    48
    έλαβε
    33
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    σε έχω εγκρίνει από μέρες αλλά δεν ξέρω τι σ^%$#ά γίνεται δεν έχω ιδέα

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Μηχανικός Ορυκτών Πόρων
    Το Αβατάριο του μέλους mred-akias
    Εγγραφή
    25.10.2009
    Περιοχή
    Χανιά-Αθήνα
    Αναρτ.
    106
    Εύσημα

    έδωσε
    42
    έλαβε
    24
    Αρχεία

    Λήψεις
    23
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    OΚ εγώ πάντως με search δεν βρήκα τον zavi, τον βρήκα από την λίστα following του Adavis!

    Πολύ βολικό για να βρεθούμε μεταξύ μας είναι η δυνατότητα που έχουμε να βλέπουμε τις λίστες following και followers του κάθε χρήστη.

    Π.χ. εγώ έψαξα για zavi και βρήκα μόνο τα update messages των agior, howard και adavis. Μέσω του adavis βρήκα τον zavi και στην συνέχεια τον Evan.

    Aπό τον zavi αναμένω έκριση, οπότε Evan, howard, adavis και agior μπορείτε να τους βρείτε αν απλά κάνετε κλικ στο "following" στο προφίλ μου.


    edit:
    Συνάδελφοι, μόλις προσέθεσα τον zavi και μου εμφάνισε το μνμ: ΖaviNation will receive your tweets from now on ή κάτι τέτοιο. Που σημαίνει ότι δεν αρκεί λχ εγώ να ακολουθώ τον Evan, πρέπει και αυτός να ακολουθεί εμένα για να υπάρχει αμφίδρομη επικοινωνία.

    Στα settings, μου δίνει τον ακόλουθο σύνδεσμο: http://twitter.com/mredakias Για δείτε μήπως μπορείτε να με ακολουθήσετε από εκεί ώστε να γλιτώσουμε την προβληματική αναζήτηση...

    Α, ναι δεν σας ενημέρωσα. Σε μια έκρηξη πρωτοτυπίας και καύσης φαιάς ουσίας, το nickname μου στο tweeter είναι... mredakias (δεν δέχεται παύλες!). Θα επιβεβαιώσετε ότι είμαι εγώ και από το μαύρο... παππί που έχω σαν avatar.

    Και τώρα η δικιά μου απορία: Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι τρέχει με τα hashtags (#)? Είναι απλά ένα μέσο για να βρίσκουμε μυνήματα με την λογική ότι πραγματοποιείται αναζήτηση με το που κάνουμε κλικ πάνω στο hashtag ή τρέχει και κάτι άλλο?

    edit: Τι πιθανό πρόβλημα μπορεί να έχω αν πχ εγώ ακολουθώ τον zavi αλλά αυτός δεν ακολουθεί εμένα? Μήπως εγώ θα μπορώ να διαβάσω τα μυνήματά του αλλά εκείνος δεν θα βλέπει τα δικά μου?

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους zavi@tee.gr
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    168
    Εύσημα

    έδωσε
    8
    έλαβε
    80
    Αρχεία

    Λήψεις
    19
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Μπείτε λίγο όσοι έχετε δημιουργήσει twitter acount.......Η κοινότητα έχει φτάσει στο αστρονομικό νούμερο των 6 μηχανικών!!!!!!!!

    Προς όλους:στέλνουν πορνό accounts,κάντε τους block κατευθείαν γιατί θα πήξουμε στη σαβούρα.........
    My triumphs,My mistakes.....

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός & Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους majakoulas
    Εγγραφή
    21.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    153
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    12
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    προσπαθώ να μπω στο link εδω και 2 ώρες και δεν μπορώ.
    Οι άλλοι μπήκατε???

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους Evan
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    437
    Εύσημα

    έδωσε
    48
    έλαβε
    33
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    ποιο link?

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός & Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους majakoulas
    Εγγραφή
    21.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    153
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    12
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    ωραία
    και η φάση με το τηλέφωνο πως γίνεται???
    όποιον βάζω folower περιμένω έγκριση??

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΩΡΕΑ βιβλίων του ΝΟΚ σε μέλη του eMichanikos.gr
    Από το μέλος eMichanikos.gr στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.01.2013, 12:43

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •