win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Αποτελέσματα: 21 έως 32 από σύνολο 32
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    H γνώμη μου είναι ότι κάνεις 1 δήλωση για την κάθετη ιδιοκτησία του Α.

    Το γεγονός ότι το αυθαίρετο τμήμα εισέρχεται σε όμορη ιδιοκτησία του ιδίου, αυτό απαλλάσσει τον ιδιοκτήτη από αντιδικίες που έχουν να κάνουν με το ιδιοκτησιακό καθεστώς του αυθαιρέτου.

    Με το παλιό τοπογραφικό δεν θα έχεις πρόβλημα. Θα απαιτηθεί όμως άμεσα ή στο μέλλον από αντικειμενική ανάγκη που θα προκύψει να γίνει τροποποίηση της αρχικής κατάτμησης, εφόσον ο ιδιοκτήτης Α το επιθυμεί βέβαια.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΜΠ
    Το μέλος orams δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.08.2015
    Περιοχή
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Το μέλος andreas85 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.08.2015
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    γεια σας πρωτη φορά γραφω στο φορουμ και εγω εχω μια παρομοια περιπτωση..σε οικισμό μικρότερο των 2000 κατοικών προέκυψαν δυο οικόπεδα (κατάτμηση περίπου στο 2000) σε δυο αδέρφια απο διαθήκη. το ένα απο αυτά τα οικόπεδα είναι τυφλό και σ αυτό έχει κατασκευαστεί μία αποθήκη, η οποόια όμως εισέρχεται και στο άλλο οικόπεδο. πως μπορεί να γίνει τακτοποίηση με τον ν4178? με 1 δήλωση με 2? το ότι προέκυψαν δυο οικόπεδα από κατάτμηση το ένα από τα οπόία είναι τυφλό δημιουργει κ΄ποιο πρόβλημα? ο ιδιοκτήτης δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα εισόδου γιατί και διπλάνή έκταση ανήκει στον ιδιο.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η γνώμη μου είναι ότι κάνεις 2 δηλώσεις, με τις δύο ιδιοκτησίες και το τμήμα αυθαιρέτου που αναλογεί σε καθεμιά.

    Το μόνο πρόβλημα που βλέπω από το τυφλό οικόπεδο ανάγεται στην εμπορική του αξία για το γεγονός ότι δεν είναι άρτιο. Επίσης η μελλοντική τύχη του είναι να συννενωθεί ή να προσκυρωθεί σε ένα από τα όμορα.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Το μέλος andreas85 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.08.2015
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    με συζήτηση με αλλον συναδερφο μου ανεφερε να κάνω 1 δήλωση αλλά να συναινει και να έχει γνώση και ο όμορος, που δεν έχουν προβλήματα μεταξύ τους. μελλοντικά για την τύχη του οικοπέδου χρειάζεται άλλη αντιμετώπιση. αν το πάω με το αρθ 11 παρ 1ε νομίζω πως θα έχω πρόβλημα με τα οικόπεδα (αρτιότητα). ο ν690/1948 ισχύει στους οικισμούς <2000 κατοίκων?

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Διάβασε τις σχετικές ερωτήσεις-απαντήσεις του ΤΕΕ/Τμήμα Πελοποννήσου.
    Το πρόβλημα δεν είναι η μία ή δυο δηλώσεις αλλά το πώς θα μεταβιβαστούν τα κτίσματα.
    Δες την §1.ε του άρθρου 11 του Ν.4178/13.
    Το όλο θέμα θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να το αντιμετωπίσεις με τη συνεργασία δικηγόρου και συμβολαιογράφου.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    Το μέλος mxristina δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    12.07.2016
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας. Σε περίπτωση γηπέδου εκτός σχεδίου, με τμήμα της οικοδομής να βρίσκεται εντός όμορης ιδιοκτησίας άλλου ιδιοκτήτη , χωρίς δυνατότητα αλλαγής ορίων γηπέδου, ο πελάτης μου τακτοποιεί όλες τις αυθαιρεσίες που βρίσκονται εντός του γηπέδου του με σκοπό να μεταβιβάσει. Έχω καταγράψει όλες τις αυθαιρεσίες και γνωρίζει ότι τμήμα της οικοδομής του βρίσκεται εκτός ιδιοκτησίας του. Θεωρώ ότι μπορώ να χορηγήσω βεβαίωση καθώς δεν υπάγεται σε κάποια από τις εξαιρέσεις του Ν.4178/2013 και δεν αποκρύπτω κάτι, δηλαδή μεταβιβάζεται ένα γήπεδο με όλες τις αυθαιρεσίες τακτοποιημένες. Πώς κρίνετε τον τρόπο αντιμετώπισης; Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποια παράγραφος του Ν.4178/2013 που με εμποδίζει να χορηγήσω τέτοια βεβαίωση; Ευχαριστώ!

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος andreas1 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.07.2016
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα συνάδελφοι έχω και γω μια παρεμφερή περίπτωση για υπαγωγή στο Ν 4178. Ο ιδιοκτήτης του αυθαίρετου έχει οικοδόμησει σε οικόπεδο εντός οικισμού με σχέδιο πόλης 1946. Όμως το σχέδιο αυτό δεν εφαρμόστηκε ποτέ και εφαρμόζεται το προτεινόμενο σχέδιο πόλης του 1985 χωρίς ωστόσο να έχει περάσει σε ΦΕΚ. Στο αυθαίρετο δεν έχει άδεια και θα βγει Ο.Α με βάση το Ν 4178. Υπάρχει ενα οικόπεδο 20 τμ μη άρτιο και μη οικοδομισιμο το οποίο συνορεύει μόνο με το οικόπεδο με το αυθαίρετο κτίσμα. Εφόσον δεν έχει περάσει σε ΦΕΚ το σχέδιο πόλης πως μπορώ να κάνω προσκύρωση του μη άρτιου οικοπέδου ώστε να αυξηθεί η κάλυψη και η δόμηση του νέου οικόπεδου;

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Το μέλος andreas85 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.08.2015
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    καλησπερα , εχω μία περίπτωση όπου ο πάτέρας απόκτησε ένα οικόπεδο Α περίπου 1000 τμ εντός σχεδίου από τον παππού το 1986. Το 2009 τα παιδιά του με αποδοχή κληρονομιάς αποκτούν το όμορο οικόπεδο Β περίπου 1200 Τ.Μ από τον παππού εντός του οποίου υπάρχει μία αποθηκη και μία κατοικία (πολυ παλαιες και οι δύο) όπου τμήμα της κατοικίας "πατάει" και στα δύο πραοναφερόμενα οικοπεδα Α+Β. Εν τω μεταξύ ο πατέρας αφού πήρε από τον Παππού με δωρεά το οικόπεδο Α το 1987 έβγαλε άδεια επί του συνόλου των οικοπεδων Α+ Β (!!) για οικία στο οικόπεδο του την οποία και κατασκεύασε. τι γίνεται με την τακτοποίηση των αυθαιρεσιών που υπάρχουν στα δύο οικόπεδα?με την κατοικία που πατάει στα δύο οικόπεδα? θεωρούμε πως το οικόπεδο έχει οικοδομική άδεια για τον ν4178? το οικόπεδο Α ο πατέρας θέλει να το μεταβιβασει στα παιδιά του ωστε να γίνει ένα ενιαίο οικόπεδο .μετά τα παιδία μπορούν να το κατατμήσουν ώστε να έχουν στην κατοχή τους ο καθλενας από ένα διαιρετό οικόπεδο?

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Το μέλος andreas85 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.08.2015
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    καλημερα , εχω την εξης περίπτωση... σε οικοπεδο εντος σχεδίου έχει ανεγερθεί με οικοδομικες άδειες διωροφη οικοδομή. Το τοπογρφικό που κατατέθηκε στην πολεοδομία ήταν λάθος καθώς έδειχνε ένα οικόπεδο με διαστάσεις 22χ18 περίπου ενώ στην πραγματικότητα είναι πιο κοντά στο αντίθετο (δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στα τ.μ της πραγματικότητας με αυτό της αδείας παρά μόνο στο σχήμα). Με βάση αυτό το τοπογραφικό έγιναν συμβόλαια και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Οι άδειες βγήκαν το 1990 και 1996 . Το οικόπεδο σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη ποτέ δεν είχε το σχήμα όπως το δείχνει στα συμβόλαια και στην άδεια και με την πάροδο του χρόνου κατασκεύασε ένα στέγαστρο - μπάρμπεκιου στο πίσω μέρος της οικοδομής (το οπόιο βάσει των επίσημων χαρτιών βρίσκεται στον όμορο). Στην περιοχή έιχε γίνει και κτηματολόγιο πρίν 9 χρόνια περίπου ,με αποτέλεσμα ο ιδιοκτήτης να είχε κάνει πιο πρόσφατο, σωστό τοπογραφικό , δηλώθηκε σωστα και δεν έγινε κάποια ένσταση (εχω και τα οριστικά δικαιώματα). εγω σε πρώτη φάση μπορώ να επικαλεστώ το σχήμα του οικοπεδου από το κτηματολόγιο (το οποίο είναι και σωστό) ωστε να κάνω τακτοποίηση του στεγάστρου? αργότερα αυτοι μπορούν να κάνουν και τροποποίηση του συμβολαίου..

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #31
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πρέπει να εξετάσεις αρχικά εάν το πραγματικό οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και να δεις αν το κτίριο με άδεια βρίσκεται στην ίδια θέση της αδείας. Κατόπιν ελέγχεις εάν συμπίπτει με αυτό του συμβολαίου και εν συνεχεία με το κτηματολόγιο. Αν όλα είναι ΟΚ τότε γνώμη μου είναι ότι μπορείς να τακτοποιήσεις το στέγαστρο-barbeque.
    Εγώ πάντως ανεξάρτητα αν απαιτείται ή όχι θα έκανα νέο τοπογραφικό με συντεταγμενες EGSA όπου και θα το ανέβαζα στο σύστημα με υπεύθυνη δήλωση ορίων ιδιοκτήτη φυσικά και το ίδιο βέβαια θα χρησιμοποιούσε ο ιδιοκτήτης προκειμένου να κάνει και τροποποίηση συμβολαίου.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος siaom δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.12.2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    3
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας,

    Αντιμετωπίζω την παρακάτω περίπτωση που αφορά και τακτοποίηση και έκδοση ηλεκτρονικής ταυτότητας. Πρόκειται για κτίριο 70m2 διώροφο, χωρίς σύσταση, σε εντός σχεδίου περιοχή, όπου τα 50m2 (Κ1) έχουν κατασκευαστεί βάσει άδειας με μικρές διαφορές στα κουφώματα στο οικόπεδο Ε1 και έχει γίνει επέκταση κατά 20m2 (Κ2) εντός όμορου οικοπέδου Ε2 αδόμητου (αν εξαιρέσουμε την επέκταση Κ2) του ίδιου ιδιοκτήτη. Σημειώνω ότι και στα 2 οικόπεδα ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος και δεν υπάρχει άλλος.

    1ος τρόπος (2 ξεχωριστά οικόπεδα)
    Τακτοποιώ με 2 διαφορετικές δηλώσεις το Κ1 στο οικόπεδο Ε1 (με έκδοση άδειας) και το Κ2 στο οικόπεδο Ε2 (χωρίς άδεια). Ο προβληματισμός μου εδώ είναι ότι στην ουσία το κτίριο είναι ένα, οπότε οι κατόψεις θα είναι ψευδείς. Σκέφτομαι στην δήλωση του Ε1 να κάνω αναφορά στην δήλωση του Ε2 και αντίστροφα, ίσως και κάποιο πλήρες σχέδιο κάτοψης, ώστε να είναι κατανοητό αύριο μεθαύριο από κάποιον άλλο συνάδελφο ή συμβολαιογράφο. Αντίστοιχα κάνω 2 ταυτότητες κτιρίου ανά οικόπεδο με τους αντίστοιχους ΚΑΕΚ, με πιθανή τροποποίησή τους σε μεταγενέστερη συνένωση. Σε περίπτωση συνένωσης επικαλούμαι τις 2 τακτοποιήσεις και κάνω νέα σχέδια, αναφερόμενα στο οικόπεδο Ε=Ε1+Ε2 και στο Κ=Κ1+Κ2 και σύμπτυξη των ΚΑΕΚ σε 1.

    2ος τρόπος (1 οικόπεδο)
    Θεωρώ συνένωση των Ε1, Ε2 εν τοις πράγμασι και κάνω 1 δήλωση του Κ=Κ1+Κ2 στο όλο οικόπεδο Ε=Ε1+Ε2. Θεωρώ ύπαρξη άδειας (την εκδοθείσα στο Ε1). Κάνω 1 ηλεκτρονική ταυτότητα, όπου στο οικόπεδο Ε δεν θα δηλώσω ΚΑΕΚ, εφ' όσον δεν υφίσταται επί του παρόντος. Ο προβληματισμός εδώ είναι ότι σε μεταγενέστερη δικαιοπραξία ο/η συμβολαιογράφος θα πάρει από μένα 1 βεβαίωση και 1 ταυτότητα, ενώ συμβολαιογραφικά θα βλέπει 2 οικόπεδα. Αν προχωρήσει η συμβολαιογραφική πράξη, κατά την μεταγραφή της γίνονται οι ανάλογες ενέργειες στο κτηματολόγιο οι 2 ΚΑΕΚ συμπτύσσονται σε 1 και πλέον μιλάμε για 1 οικόπεδο Ε και 1 κτίριο Κ.

    Ποιος από τους 2 τρόπους είναι ενδεδειγμένος; Υπάρχει λάθος και σωστός τρόπος στο συγκεκριμένο; Ποιος προχωράει στην πράξη; Αν και οι 2 τρόποι είναι αδόκιμοι, παρακαλώ προτείνετε έναν 3ο δρόμο που από την εμπειρία σας προχωράει.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Αυθαίρετο κτίσμα σε ιδιωτικό δάσος
    Από το μέλος marilia στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.09.2013, 12:15
  2. Όρια δόμησης (σε οικισμό προ '23)
    Από το μέλος Efpalinos στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.05.2012, 20:02
  3. Συνένωση οικοπέδων και των επ' αυτών κτηρίων
    Από το μέλος spyros στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.04.2012, 13:38
  4. Αρτιότητα: Απαίτηση αποτύπωσης ομόρων σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων
    Από το μέλος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2010, 13:13
  5. Σύσταση οριζοντίου συνιδιοκτησίας σε αυθαίρετο κτίσμα
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.11.2009, 14:56

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •