win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 6 από σύνολο 6
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος abyra δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.04.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    12
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    66
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Κατηγορία 3 ή υπέρβαση κάλυψης

    Συνάδελφοι καλησπέρα,
    το ερώτημα μου είναι το εξής:
    σε τακτοποίηση διαμερίσματος σε δύο στάθμες (Δ και Ε όροφος) σε πενταόροφη πολυκατοικία με ιδιοκτήτες μέλη οικογένειας, τακτοποιώ την ανωτέρω ιδιοκτησία.
    Έχω τα εξής δεδομένα:
    ένα φυλλο καταγραφής για υπέρβαση δόμησης γιατί έχει κλείσει ημιυπαίθριους και έχει κάνει κατασκευή στη βεράντα του Ε ορόφου εντός του περιγράμματος της κάλυψης
    θεωρώ πιο οικονομικό ένα δεύτερο φύλλο με λοιπές παραβάσεις που περιλαμβάνει δυο αυθαίρετους εξώστες και μια μικρή κατάληψη του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου (κοινή παράβαση από όλους τους ιδιοκτήτες) Λέω το θεωρώ οικονομικό γιατί αν πήγαινε αυτή η παράβαση με κατηγορία 3 και οι εξώστες με λοιπές, θα είχα (νομίζω) δύο πεντακοσάρικα αντί για ένα. (μου το επιβεβαίωσαν από το help desk πως μπορεί να παίξει κι έτσι με μια ευρεία ερμηνεία)

    Η ερώτηση μου είναι η εξής: έχει και μια μικρή αύξηση του μήκους κατά 5 εκ, προφανώς από την κατασκευή. Αν την βάλω σε κατηγορία 3 πάει ένα πεντακοσάρικο, αν την βάλω σαν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης (μιλάμε για ένα μέτρο συνολικά) το πρόστιμο αυτού του φύλλου βγαίνει περίπου 80 ευρώ.
    εννοείται ότι είμαι πάντα κατηγορία 4
    Τα λέω καλά ή μου διαφεύγει κάτι σοβαρό? Έχω κάνει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς κι αυτός μου φαίνεται ο καλύτερος από όλους.

    Στους υπόλοιπους ορόφους επομένως λέω να πάω πάλι με αυτή την υπέρβαση σε δόμηση και κάλυψη και μια λοιπή παράβαση (εξώστες και κλιμακοστάσιο)
    Ευχαριστώ για κάθε απάντηση

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Υπέρβαση δόμησης για την κατάληψη του κλιμακοστασίου που θα έχει βέβαια και τις απαραίτητες υπεύθυνες δηλώσεις όλων των ιδιοκτητών της οικοδομής.
    Και μια Λοιπή παράβαση για τους εξώστες (αφού υπολογίσεις οτι ειναι <15000ευρώ η κατασκευή τους).

    Όταν λές κατάληψη προφανώς λές οτι τμήμα μικρό έγινε κύριος χώρος σωστα? Αν και τα 5 εκ, είναι λίγα... με 80ευρώ ξενοιάζεις και είσαι σίγουρος.

    Τα 5 εκ. αφορούν την αυθαιρεσία στο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο? ή κάποιο μήκος της οικοδομής?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιάννης.Χ. : 01.10.2014 στις 21:42

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος abyra δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.04.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    12
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    66
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Την επέκταση στο κλιμακοστάσιο που είναι της τάξης του μισού μέτρου, θα μπορούσα να τη βάλω κατηγορία 3 αλλά ψιλοκάνω τα στραβά μάτια (οκ κι από helpdesk) Και την βάζω μαζί με τους εξώστες όλες μαζί σαν μια λοιπή παράβαση (κουφό

    Εννοείται πως θα έχω συναίνεση, εξ άλλου όλοι το ίδιο έχουν κάνει.

    Τα 5 ή 10 εκατοστά αφορούν ότι από την κατασκευή το σπίτι βγήκε λίγο πιο μακρύ, σε βάρος του εξώστη, άρα το βάζω δόμηση και κάλυψη.Α, αυτό και τους εξώστες και την μικροκατάληψη στο κλιμακοστάσιο τα βάζω με προγενεστερη ημερομηνία γιατί έγιναν κατά την κατασκευή.
    Το μόνο που βάζω προσφατο είναι οι ημιυπαίθριοι που έκλεισα.

    Το μυστικό είναι να μην έχω δυο πεντακοσάρικα, ένα για τις λοιπές κι ένα για το κλιμακοστάσιο και κάλυψη, αλλά λοιπές και κλιμακοστάσιο 500 και κάλυψη 80.
    Η άλλη υπέρβαση δόμησης βέβαια είναι πάνω από 4000 αλλά δεν μ πορούμε να κάνουμε τιποτα

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος abyra δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.04.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    12
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    66
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Την επέκταση στο κλιμακοστάσιο που είναι της τάξης του μισού μέτρου, θα μπορούσα να τη βάλω κατηγορία 3 αλλά ψιλοκάνω τα στραβά μάτια (οκ κι από helpdesk) Και την βάζω μαζί με τους εξώστες όλες μαζί σαν μια λοιπή παράβαση (κουφό

    Εννοείται πως θα έχω συναίνεση, εξ άλλου όλοι το ίδιο έχουν κάνει.

    Τα 5 ή 10 εκατοστά αφορούν ότι από την κατασκευή το σπίτι βγήκε λίγο πιο μακρύ, σε βάρος του εξώστη, άρα το βάζω δόμηση και κάλυψη.Α, αυτό και τους εξώστες και την μικροκατάληψη στο κλιμακοστάσιο τα βάζω με προγενεστερη ημερομηνία γιατί έγιναν κατά την κατασκευή.
    Το μόνο που βάζω προσφατο είναι οι ημιυπαίθριοι που έκλεισα.

    Το μυστικό είναι να μην έχω δυο πεντακοσάρικα, ένα για τις λοιπές κι ένα για το κλιμακοστάσιο και κάλυψη, αλλά λοιπές και κλιμακοστάσιο 500 και κάλυψη 80.
    Η άλλη υπέρβαση δόμησης βέβαια είναι πάνω από 4000 αλλά δεν μ πορούμε να κάνουμε τιποτα

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ο χωρος στο κλιμακοστασιο τι αυθαιρεσια είναι;εχει γινει κύριος χώρος;ή είναι καποια κατασκευη εκτός διαμερισματος; για τα 5ή10 εκ. Σωστά τα θέτεις ως υ.δ κ υ.κ αφου έγιναν εις βάρος του εξωστη. Έλεγξε για παραβιάσεις του δ ή της πρασιάς λόγω αύξησης μήκους επίσης έλεγξε εάν το έξτρα μήκος σου είναι εντός αποδεκτών αποκλίσεων οπότε και δε θα αποτελούν παράβαση.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιάννης.Χ. : 01.10.2014 στις 22:31

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος abyra δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.04.2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    12
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    66
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ.
    Το έξτρα μήκος δεν είναι αποδεκτών αποκλίσεων μόνο για βεβαιώσεις χωρίς αυθαιρεσίες? Αφού ακόμα και πολύ μικρές αποκλίσεις πάνε κατηγορία 3... (Αν κάνω λάθος θα σου ήμουν ευγνώμων να με διορθώσεις) γιατί τελικά δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, φαίνεται σαν να ξεπερνάω την οικοδομική γραμμή που μάλλον δεν παίζει. Πρέπει να το ξαναδώ. Αρα με καίει το θέμα της απόκλισης.
    Ο χώρος στο κλιμακοστάσιο (κλειστό, μετράει έτσι κι αλλιώς δόμηση) είναι μια βλακεία επίσης, υπήρχε ένα σπάσιμο υπέρ του διαμερίσματος στα σχέδια της άδειας κι έγινε μεγαλύτερο

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Υπέρβαση κάλυψης και ποσοστό υπέρβασης επιτρεπόμενης κάλυψης
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.08.2018, 10:38
  2. N.4495/17: Υπέρβαση κάλυψης
    Από το μέλος nadgek στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2018, 23:38
  3. N.4178/13: Υπολογισμός συντελεστών 5 (υπέρβαση δόμησης) και 7 (υπέρβαση κάλυψης) δηλώσεων Ν.4178/13
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 101
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.08.2017, 16:42
  4. N.4014/11: Υπέρβαση κάλυψης υπογείου;
    Από το μέλος josif1976 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.01.2012, 18:17

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •