Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    477
    Εύσημα

    έδωσε
    148
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    117
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Γονική παροχή σε τέκνα παλλινοστούντων

    στο σύστημα διαχείρισης του ΤΕΕ στις ειδικές συνθήκες έχει την επιλογή γονική παροχή σε τέκνα παλιννοστούντων

    αναφέρεται:

    1) σε γονική παροχή που πρόκειται να γίνει και ενδεχομένως πρέπει να τακτοποιηθεί η όποια αυθαιρεσία???

    ή

    2)περιλαμβάνει και γονικές παροχές που έγιναν νωρίτερα πχ πριν τον νόμο 4014/11, πριν 5 χρόνια σε τέκνα παλλινοστούντων τα οποία τέκνα θέλουν τώρα να τακτοποιήσουν την αυθαιρεσία

    έτσι όπως αναγράφεται στο άρθρο 17 παρ.4 μπορώ να πω ότι καλύπτεται και η δεύτερη περίπτωση γιατί η πρώτη ανήκει έτσι και αλλιώς στη κατηγορία παλιννοστούντες σκέτο παρ.3 .

    πάντα για την πρώτη κατοικία σε συνδυασμό με την μη κατοχή οποιοδήποτε άλλου ακινήτου, μια και μόνη δηλαδή συν την ανάλυση των 70τμ .

    απόψεις???
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 10.09.2014 στις 18:21

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.267
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.287
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    369
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1) Θεωρώ ότι η γονική παροχή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί αλλιώς, όπως είπες, εντάσσεται στην κατηγορία των παλιννοστούντων ομογενών που έχει μεγαλύτερη έκπτωση.
    Αν δεν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας τότε, σύμφωνα με την §4 του άρθρου 17:
    "Κατά τα λοιπά μπορεί να εφαρμόζεται η διαδικασία του προσυμφώνου της §2 του άρθρου 5 του παρόντος σε περιπτώσεις έλλειψης τίτλων ιδιοκτησίας."

    2) Βεβαίως, δεν υπάρχει περιορισμός ως προς το χρόνο που έγινε η μεταβίβαση με γονική παροχή.

    Το αυθαίρετο πρέπει να αφορά κύρια κατοικία, όχι όμως και μοναδική.
    Το "κύρια" προκύπτει από το Ε1 της φορολογικής δήλωσης.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    477
    Εύσημα

    έδωσε
    148
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    117
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    το κύρια δεν προκύπτει όταν δεν έχεις κανένα δικαίωμα σε άλλη κατοικία είτε οικόπεδο που να καλύπτει τις στεγαστικές σου ανάγκες μέχρι και 70 τμ κτλ κτλ......άρα και μοναδική εν τέλει......????

    επιπλέον μήπως γνωρίζουμε ποια είναι ακριβώς τα πιστοποιητικά ή η εγγραφή στο δημοτολόγιο του δήμου που μας αποδεικνύουν το παλιννοστούντας???

    σίγουρα ένα πιστοποιητικό που να λέει ότι γεννήθηκε στην Ρωσία ή ότι θα αναγράφεται στην ταυτότητα....τι άλλο...???
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 11.09.2014 στις 11:04

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.267
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.287
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    369
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το "κύρια" είναι το αντίθετο του "δευτερεύουσα" και του "άλλη".
    Μπορεί μια κατοικία να είναι κύρια και μοναδική, μπορεί να είναι κύρια αλλά όχι μοναδική.
    Το μοναδική προκύπτει από τα 70τμ + ... αναλόγως παιδιών.
    Το κύρια προκύπτει από το Ε1.

  6. Ευχαριστούν οι:


  7. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    477
    Εύσημα

    έδωσε
    148
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    117
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    3K2014_05_09_2014_el_GR 72.pdf


    από μια προκύρηξη του ΑΣΕΠ ζητάνε τα εξής για την απόδειξη της ιδιότητας ομογενείς παλιννοστούντας....δεν ξέρει κατά πόσο καλύπτει και εμάς.....αλλά κάτι είναι για αρχή...

  8. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ για την παροχή υπηρεσιών τεχνικού ασφαλείας
    Από το μέλος ATHANAPO στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.02.2014, 15:41
  2. N.4178/13: Τριτεκνία με ενήλικα τέκνα: Πότε ισχύει?
    Από το μέλος P.A. στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.10.2013, 11:34
  3. Παροχή ΔΕΗ και νερού
    Από το μέλος aves7 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.09.2013, 18:50
  4. Άδεια λειτουργίας για καφετέρια με παροχή υπηρεσιών διαδικτύου
    Από το μέλος gmaranos στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.06.2013, 11:53
  5. Θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα (μονοφασική παροχή)
    Από το μέλος soentall στη θεματική κατηγορία Θέρμανση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.02.2012, 12:58

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •