win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    πολιτικος μηχανικος
    Το μέλος cv94013 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.08.2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Ειδικά κτήρια με σφηνοειδείς βαθμίδες

    Συνάδελφοι καλημέρα,

    περίπτωση ειδικού κτιρίου με άδεια του 1972 (προ ΓΟΚ '73). Ο ιδιοκτήτης θέλει να του αλλάξει χρήση επίσης σε ειδικό κτίριο. Το κλιμακοστάσιο έχει σφηνοειδείς βαθμίδες και απ'όσο γνωρίζω αυτό είναι νόμιμο αφού ο ΓΟΚ 73 έθεσε πρώτη φορά την απαγόρευση σφηνοειδών βαθμίδων στα ειδικά κτίρια (άρθρο 82 παρ. 6 ΓΟΚ 73). Στο παρελθόν δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε αντίστοιχες αλλαγές χρήσεις με το σκεπτικό ότι αφού όταν βγήκε η αρχική άδεια επιτρέπονταν οι σφηνοειδείς βαθμίδες στα ειδικά κτίρια, επιτρέπονται και σήμερα με τη νέα χρήση ειδικού κτιρίου. Η ΥΔΟΜ εκφράζει ενστάσεις. Τι λέτε? ευχαριστώ

    ΥΓ: πολλά δημόσια κτίρια (π.χ. Πολεοδομία Δήμου Αθηναίων στην Σωκράτους) λειτουργούν σε κτίρια με σφηνοειδείς βαθμίδες. Η συγκεκριμένη Πολεοδομία εγκαταστάθηκε εκεί το 2000 κάτι μου φαίνεται. Όχι ότι σημαίνει τίποτα αυτό βέβαια, αλλά η Πολεοδομία Αθήνας σε κτίριο που δεν προβλέπεται το 2000 είναι ψιλοχοντρό δεν είναι?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη cv94013 : 05.09.2014 στις 19:39

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δες τι γράφει σχετικά το Τεύχος Τεχνικών Οδηγιών του Δεκεμβρίου του 2012:
    "Διευκρινίζεται ότι η διαφοροποίηση της κατηγορίας χρήσης κατά τον κτιριοδομικό κανονισμό δεν αποτελεί πάντα λόγο έκδοσης άδειας αλλαγής χρήσης εφόσον δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις 1στ και 1ζ του παρόντος άρθρου. Για παράδειγμα ένα εργαστήριο χαμηλής όχλησης που δεν απαιτεί για τη λειτουργία του ειδική έγκριση μπορεί να στεγάζεται σε χώρο καταστήματος χωρίς να είναι απαραίτητη η έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης, παρά το γεγονός ότι κατά τον κτιριοδομικό κανονισμό ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες."

    Από προσωπική εμπειρία, σε περίπτωση αλλαγής χρήσης π.χ. από κατοικία σε φροντιστήριο, ζητούνταν (ορθά κατά τη γνώμη μου), το κλιμακοστάσιο να μην έχει σφηνοειδείς βαθμίδες παρόλο που μπορεί να ήταν με άδεια προ του ΓΟΚ 1973.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    πολιτικος μηχανικος
    Το μέλος cv94013 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.08.2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου. Απ'ότι καταλαβαίνω μου δείχνεις το δρόμο της μη υποχρέωσης έκδοσης άδειας δόμησης, ο οποίος στην περίπτωση μου δε γίνεται να ακολουθηθεί. Από την άλλη από δική μου προσωπική εμπειρία όταν το κτίριο είναι με άδεια προ του 1973 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις σφηνοειδείς στην αλλαγή χρήσης σε ειδικό κτίριο. Το σκεπτικό εκτιμώ πως είναι το εξής: αφού μπορούσες αρχικά να εφαρμόσεις τη συγκεκριμένη χρήση στο κτίριο σου, μπορείς και τώρα μέσω διαδικασίας αλλαγής χρήσης. Πιστεύω ότι είναι κάτι αντίστοιχο με τη μη υποχρέωση υποβολής μελέτης παθητικής πυροπροστασίας σε κτίρια προ του 1989 που πρωτοεφαρμόστηκε το σχετικό πδ πυροπροστασίας νέων κτιρίων. Προσπαθώ απλά να τεκμηριώσω κάπως την άποψη μου. Σχετικά με τα φροντιστήρια δε γνωρίζω τη νομοθεσία μήπως υπάρχουν κάποιες ειδικές διατάξεις που δεν επιτρέπουν τις σφηνοειδείς. Σήμερα πήγα από την ΔΟΚΚ που με παρέπεμψε στην ΠΕΧΩ η οποία επιβεβαίωσε προφορικά τον ισχυρισμό μου.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη cv94013 : 08.09.2014 στις 18:39

Παρόμοια θέματα

  1. Σοφίτα σε νέα κτήρια
    Από το μέλος Sta08 στη θεματική κατηγορία Αρχιτεκτονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.05.2022, 09:38
  2. Toπικό Ρυμοτομικό σε εκτός σχεδίου περιοχή: Όροι δόμησης για ειδικά κτήρια
    Από το μέλος abyra στη θεματική κατηγορία Σχέδια Πόλης - Εφαρμογή
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.05.2015, 17:53
  3. Κατεδάφιση κτηρίων αποθηκών. Είναι ειδικά κτήρια οι αποθήκες;
    Από το μέλος kajoanna στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.02.2014, 21:05
  4. N.4014/11: Δημόσια κτήρια
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.02.2012, 10:13
  5. Όροι Δόμησης: Παρέκκλιση όρων δόμησης για ειδικά κτίρια εκτός σχεδίου
    Από το μέλος alf στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.12.2009, 12:39

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •