win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος TOLIS17 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.12.2013
    Αναρτ.
    175
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Βεβαίωση νομιμότητας

    Συνάδελφοι για κτίριο προ του 55 το οποίο βέβαια αποδεικνύεται μόνο από συμβόλαιο (δεν υπάρχουν α/φ) δεν είμαι σίγουρος για την απόληξη κλιμακοστασίου στον δώμα. Η λογική λέει ότι υπήρχε και πρίν το 55 μιάς και η εσωτερική σκάλα που οδεύει προς αυτό φαίνεται ότι είναι πολύ παλιά. Επίσης στη πλάκα της απόληξης φαίνεται ότι έχουν τοποθετηθεί νέα κεραμίδια με ξύλινες σανίδες από κάτω, στοιχείο βέβαια που δεν μου αποτρέπει να δώσω την βεβαίωση από την στιγμή που δεν έχουν αλλάξει οι διαστάσεις. Τι έχετε να μου συστήσετε? Το κτίριο σίγουρα είναι προϋφιστάμενο, μιλάμε για πέτρινο με μπαγδαντί κτλ..

    Ευχαριστώ

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    491
    Εύσημα

    έδωσε
    152
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    το συμβόλαιο είναι αγοράς όπου και περιγράφεται το ακίνητο ή μόνο του οικοπέδου και αργότερα χτίστηκε το κτίριο....?

    δες αν θες πότε πρωτοπήρε ρεύμα.....η ΔΕΗ δίνει τέτοιες βεβαιώσεις θα σε καλύπτει εν μέρει βέβαια καθώς δεν νομίζω να περιγράφεται αναλυτικά το κτίριο σε συνδιασμό όμως με τον τρόπο κατασκευής όπως λες κάτι γίνεται, από εκεί και πέρα τυχόν δηλώσεις σε Ε9, δήμους κτλ ίσως βοηθήσουν....πέρα από τις αεροφωτογραφίες αφού δεν υπάρχουν....

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Καλώς ή κακώς, κακώς κατά τη γνώμη μου, είναι στην κρίση του μηχανικού ο οποίος τεκμηριώνει μέσω τεχνικής έκθεσης την παλαιότητα του κτηρίου.

    Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 4/2013:
    "Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής του και δεν απαιτείται η υποβολή σχετικών αποδεικτικών στοιχείων, προκειμένου να υπαχθούν στο Ν.4178/2013 μεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εμπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου."

    Αναζήτησε αυτά που αναφέρει παραπάνω ο milt προς τεκμηρίωση της παλαιότητας πέρα από τον "τρόπο κατασκευής".

    Η επισκευή της στέγης με αντικατάσταση των κεραμιδιών και του πετσώματος δεν ακυρώνει κατά τη γνώμη μου την παλαιότητα.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    ΠΟΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος TOLIS17 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.12.2013
    Αναρτ.
    175
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι το συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου παρόλο που βασίζεται σε ένα τοπογραφικό του 83 είναι αγοροπωλησία οικοπέδου με το ακίνητο μαζί όπου αναφέρει ρητά ότι περιήλθε στον πωλητή από προικοσυμβόλαιο του 1936. Από την περιγραφή του ακινήτου τεκμαίρεται ότι ειναι ακριβώς το ίδιο σε ορόφους, (τριόροφη κεραμοσκεπής οικία με ισόγειο πρόσθετο κτίσμα, όπως είναι δηλ. και σήμερα. Δεν αναφέρει κάτι βέβαια για απόληξη κλιμακσοτασίου. Θα πάω και στην ΔΕΗ αλλά αυτό δεν μου αλλάζει την κατάσταση από την στιγμή που δεν έχω περιγραφή διαστάσεων. Η κρίση μου λέει ότι όλα είναι προϋφιστάμενα του 55. Τι να πω?

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Βασισμένος στα στοιχεία που έχεις συλλέξει και στην παράγραφο της εγκυκλίου 4/2013 που παρέθεσα παραπάνω, γράψε μια τεχνική έκθεση τεκμηρίωσης της παλαιότητας (προ του 1955) και δώσε τη βεβαίωση.

    Αν όμως έχεις αμφιβολίες, μην το προχωράς.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4014/11: Απώλεια φακέλου απο πολεοδομία & Βεβαίωση Νομιμότητας
    Από το μέλος josif1976 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.02.2016, 12:35
  2. N.4178/13: Βεβαίωση νομιμότητας 4178/2013
    Από το μέλος athchris στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.05.2015, 13:09
  3. N.4178/13: Βεβαίωση νομιμότητας- και τοπογραφικό
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.01.2015, 12:56
  4. N.4014/11: Βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση
    Από το μέλος ΣΩΤΗΡΗΣ στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.04.2014, 20:15
  5. N.4014/11: Βεβαίωση νομιμότητας (πρότυπο, αμοιβές)
    Από το μέλος josif1976 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.12.2011, 19:30

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •