win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Φοιτητής
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civil_ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    07.05.2011
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Σίδηρος εμπορίου

    Καλησπερα και χρονια πολλά στους εορτάζοντες κ εορτάζουσες.

    θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις διατομές σιδήρου που υπάρχουν στο εμπόριο (κλασσικά μαγαζιά εμπορίας σιδήρου) και πως μπορω να βρω τις μηχανικες ιδιότητες του ώστε να προχωρήσω σε διαστασιολογηση. Οι προμηθευτές μου λένε απλα να κανω το σχέδιο και εκείνοι θα διαστασιολογησουν την κατασκευή ( μαλλον με χρήση πινάκων )

    Θελω να σχεδιάσω ενα στέγαστρο 150τ.μ.

    Ευχαριστω.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τα ερωτήματά σου.

    1) Τι θα πει "πώς μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις διατομές σιδήρου που υπάρχουν στο εμπόριο";

    2) Τι θα πει "
    πώς μπορώ να βρω τις μηχανικές ιδιότητες του ώστε να προχωρήσω σε διαστασιολόγηση". Εννοείς πώς θα καταλάβεις τι ποιότητας είναι ο χάλυβας που έχεις στα χέρια σου;

    3) Οι "προμηθευτές" είναι και μηχανικοί που εκπονούν στατικές μελέτες ή διαθέτουν στελεχωμένα αντίστοιχα τμήματα;

    4) Θέλεις να "σχεδιάσεις" ένα στέγαστρο. "Σχεδίαση" εννοείς ανάλυση και διαστασιολόγηση; Αρχιτεκτονικό σχέδιο υπάρχει;

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Φοιτητής
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος civil_ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    07.05.2011
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε Χάρη,

    σου παραθέτω τις διευκρινίσεις που ζητάς ώστε αν μπορέσεις να με βοηθήσεις λιγάκι.

    (1)&(2) - Ναι αναφέρομαι στην ποιότητα του σιδήρου που διαθέτουν οι προμηθευτές. Κανένας από όσους ρώτησα δεν είχε να μου δώσει απάντηση σε αυτό.

    (3) Οι προμηθευτές όχι δεν είναι μηχανικοί όπως επίσης δε γνωρίζω αν διαθέτουν στελεχωμένα αντίστοιχα τμήματα. Η απάντηση που έλαβα ήταν να φτιάξω εγώ το σχέδιο και εκείνοι με κάποιον τρόπο (που δεν ξέρω) θα το διαστασιολογήσουν.

    (4) Σχεδίαση εννοώ αρχιτεκτονικό σχέδιο, ανάλυση και διαστασιολόγηση τα οποία θέλω να γίνουν από εμένα.

    Ευχαριστώ.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Αν πρόκειται εσύ να κάνεις την μελέτη της μεταλλικής κατασκευής, εσύ θα προδιαγράψεις το υλικό το χάλυβα, συνήθως S235.
    Επίσης εσύ θα προδιαγράψεις τις διατομές IPE, κοιλοδοκούς κλπ.

    Eυθύνη του κατασκευαστή είναι να βρει τα υλικα και τις διατομές της μελέτης σου.

Παρόμοια θέματα

  1. Υπαιθρίου στασίμου εμπορίου άδεια λειτουργίας
    Από το μέλος advice4u στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.06.2016, 19:46

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •