win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος choros... δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    20.05.2014
    Περιοχή
    καβαλα
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών ή Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών; Παρακράτηση φόρου 20% ή προκαταβολή φόρου 10%;

    Καλημέρα κύριε Κολυδά.

    ΤTο ΤΕΕ της Καβάλας μου είπε να δωρεάν μπορείτε να μου διευκρινίσετε εσείς το ερώτημα μου.

    Είμαι αρχιτέκτων και ανέλαβα την προμελέτη διαμόρφωσης εσωτερικού χώρου (αρχιτεκτονική υπηρεσία).
    Ο πελάτηςείναι Ο.Ε..
    Έκανα συμφωνητικό σαν αυτό που κάνουμε στις άδειες και τις τακτοποιήσεις,χωρίς να πάει στην εφορία, όπου αναγράφεται το ποσό της αμοιβής, 4.500,00 συν ο ΦΠΑ και ο τρόπος πληρωμής σε τρεις δόσεις σε τραπεζικό λογαριασμό.
    Από αυτέςέχουν γίνει οι δύο καταθέσεις μια στις 3/4/2014 και μια στις 22/4/2014 στο ποσότων 1500 ευρώ έκαστη.

    1ο ερώτημα: πρέπει νακόψω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών (μου έχουν μείνει κάποιες θεωρημένες);

    2ο ερώτημα: η απόδειξηή το τιμολόγιο πρέπει να κοπεί σαν μια αμοιβή με ημερομηνία της πρώτης καταβολής (3/4/2014) και να φαίνεται ανεξόφλητο ή σαν μια αμοιβή με ημερομηνία της τελευταίας καταβολήςπου θα γίνει τώρα και να περιγράφονται αναλυτικά η επιμέρους πληρωμές;

    3ο ερώτημα: η προμελέτη-μελέτηαρχιτεκτονικών με επιβαρύνει με παρακράτηση φόρου 20% ή την συνηθισμένη προκαταβολήφόρου 10% που πληρώνουμε και στις άδειες ανεξάρτητα με το αν είναι εταιρεία ήόχι;
    Πριν από δύο χρόνια η προμελέτη δεν επιβαρυνόταν με φόρο.
    με εκτίμηση

    choros…

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Λογιστής
    Το Αβατάριο του μέλους accounter
    Εγγραφή
    31.05.2010
    Αναρτ.
    202
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    45
    Αρχεία

    Λήψεις
    30
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα ,

    Για την πρώτη ερώτηση : εκδίδεις Τ.Π.Υ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ .

    Για το δεύτερο ερωτημα , εφόσον έχεις κάνει συμφωνητικό οπου αναφέρεις πότε η αμοιβή σου γίνεται απαιτητή εκδίδεις Τ.Π.Υ στις αντιστοιχες ημερομηνίες . Το συμφωνητικό πρέπει να κατατεθεί στην εφορία με τις τριμηνιαιες καταστάσεις .

    Για την τρίτη ερώτηση , α) αν μελέτη χρησιμοποιηθεί για εκδοση αδείας απο την πολεοδομία θα πληρώσεις 10% ΦΕΜ, αν όχι τοτε πρεπει να γίνει παρακράτηση 20% απο την Ο.Ε .
    Νίκος Κολυδάς, Οικονομολόγος - Λογιστής
    Βενιζέλου 8 , 54624 Θεσσαλονίκη - 2310.234.946, 6977.20.70.57 - kolidas@otenet.gr - www.kolidas.gr

Παρόμοια θέματα

  1. Μισθωτός και δελτίο παροχής υπηρεσιών
    Από το μέλος filpap στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.01.2017, 19:47
  2. Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών και κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ
    Από το μέλος Jim_K στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.02.2014, 15:34
  3. Ομόρυθμη Εταιρεία, Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών
    Από το μέλος grno01 στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.08.2012, 13:24
  4. Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών σε ηλεκτρονική μορφή
    Από το μέλος Butcher στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.12.2010, 13:49
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.10.2010, 15:05

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •