win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 21 έως 40 από σύνολο 66
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Το μέλος spapako δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    103
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    36
    Αρχεία

    Λήψεις
    55
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Σήμερα πήγα και γω σε Τράπεζα Αττικής (δεν χρειάζεται να πας ΤΣΜΕΔΕ για το ειδοποιητήριο) και έμαθα ότι ως μηχανικός 11ετίας και άνω των 35, μου ζητάνε να πληρώσω 423¤/μήνα, ήτοι 2500¤/εξάμηνο. Πέρυσι που δεν είχα και την προσαύξηση πλήρωσα 3152 ετησίως και φέτος μου ζητάνε 5000. Θα τους έλεγα τι θα πάρουν, αλλά....

    Συνάδελφοι ελπίζω να δικαιωθούμε στο ΣτΕ ή να ενταχθούμε άμεσα στον ΟΑΕΕ. Είναι απλά παρανοϊκό το ύψος των εισφορών ακόμα και να ήμασταν στην εποχή των παχιών αγελάδων. Κάπου διάβαζα ότι σύμφωνα με το νόμο που έχει ψηφιστεί, φτάνοντας στην 14η ασφαλιστική κατηγορία οφείλεις να πληρώνεις 1100/μήνα!

    Ειλικρινά απελπίζομαι

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Μπορείς να ανεβάσεις την ανάλυση του λογαριασμού;
    Υποθέτω ότι τα 2.500¤ περιλαμβάνουν και τα αναδρομικά από 01.07.2011 και δεν είναι 423¤/μήνα.

    Ο Βρούτσης είχε πει ότι η συνένωση των ταμείων θα είναι διοικητική.
    Όπως έγινε και με το ΕΤΑΑ.
    Δεν θα είναι ίδιες οι εισφορές ή οι παροχές.
    Εδώ, εντός του ταμείου νομικών υπάρχουν διαφορετικές παροχές μεταξύ νομικών Αθηνών και Θεσσαλονίκης (βλ. κατασκηνώσεις).

    Όχι ότι οι εισφορές στον ΟΑΕΕ είναι λίγες, μάλλον περισσότερες από τις δικές μας, τουλάχιστον προ 1ου μνημονίου.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Το μέλος spapako δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    103
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    36
    Αρχεία

    Λήψεις
    55
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Δεν σου δίνουν ειδοποιητήριο, μόνο τι οφείλεις. Για ειδοποιητήριο πρέπει να πας στο ΤΣΜΕΔΕ. Όταν το πάρω θα το ανεβάσω.

    Προς το παρόν ανεβάζω ένα excel που έχει τις νέες εισφορές.

    nees_eisfores_hroma.xls

  4. Ευχαριστούν οι:


  5. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Χρήσιμο το excel.
    Να σημειώσουμε εδώ ότι μέχρι και την 5η ασφαλιστική κατηγορία είναι υποχρεωτική η μετάβαση ανά τριετία.
    Δηλαδή, το εύλογο ταβάνι είναι στα 649,37¤.
    Ποσό πολύ υψηλό.
    Μας βλέπω να διαγραφόμαστε από το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ, και να περνούμε στη μαύρη οικονομία, όχι από επιλογή αλλά από δυνατό σπρώξιμο τους κράτους που κατά τ' άλλα θέλει να μειώσει την παραοικονομία και τη φοροδιαφυγή.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    πολιτικος μηχανικος
    Το μέλος pmaria δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.10.2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    17
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    13
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    καλημερα, πλησιαζει η 31/8 που ειναι και κυριακη! τι προθέσεις έχετε συναδελφοι? τι θα κανουμε? εγω εχω πληρωσει κανονικα ολα τα προηγουμενα και τωρα μου βγαζει 2538, να πληρωσω.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    pmaria,

    Το ίδιο θα ρωτούσα και εγώ. Είμαι ίδια περίπτωση με σένα, δεν χρωστώ (ακόμη..) εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.
    Δεν σκοπεύω να πληρώσω, αν και υπάρχει η δυνατότητα, γιατί πλεόν αρχίζει να γίνεται ενοχλητική η υπόθεση.
    Ωθούμαστε σταδιακά σε δήμευση περιουσιών.

    Σε ένα ιδανικό εργασιακό περιβάλλον, θα ήθελα προαιρετική την ασφάλιση σε δημόσιο φορέα, την δυνατότητα επιλογή ιδιωτικής ασφαλιστικής εταιρίας ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός. Δυστυχώς όμως αυτά είναι φαντασιώσεις. Οι όποιοι αγώνες, απεργίες κλπ δεν πέτυχαν τίποτα. Ίσως η μόνη λύση είναι η αποφασιστική παύση πληρωμών των εισφορών όλων των μηχανικών.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    πολιτικος μηχανικος
    Το μέλος pmaria δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.10.2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    17
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    13
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    εγω το αφήνω για 1/9 που λεει το ηλεκτρονικό ειδοποιητήριο και βλέπουμε.
    φοβάμαι μήπως είμαι το "μοναδικό" κορόιδο που θα τις πληρώσει αυξημένες. διότι στο προηγούμενο φουσκωμένο πολλοί συνάδελφοι πήγαν και ζητησαν να τους βγάλουν τι χρωστουν εκτός από την ειδική προσαυξηση με τις ασφ κατηγορίες και δεν εχουν πληρώσει ακόμα τίποτα. δεν μου περισσεύουν καθόλου.
    ασε που σκέφτομαι ότι αν δεν πάρουν πίσω όλο αυτό το σύστημα υπολογισμού με τις ασφ κατηγορίες ανα τριετία, θα φτάσεις στα 20 χρόνια να δίνεις πάνω από ένα "μισθό" για ασφάλιση χωρίς αντίκρυσμα (ιατροφαρμακευτική ανύπαρκτη και σύνταξη ποιος ελπίζει?) και σιγά τότε μην τα δίνω. οπότε?

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Μηχανικός
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Το μέλος spapako δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    103
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    36
    Αρχεία

    Λήψεις
    55
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή ρώτησα ήδη στο ΤΣΜΕΔΕ δεν γίνεται πλέον να πληρώσεις με τις παλιές εισφορές όπως κάνανε κάποιοι συνάδελφοι το προηγούμενο εξάμηνο. Οπότε ή πληρώνεις τις αυξημένες ή περιμένεις να δεις τι θα γίνει...

  10. Ευχαριστούν οι:


  11. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tomkats δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.05.2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    11
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    4
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Aποψη μου είναι να κρατήσουμε μια στάση αναμονής και να μην πληρώσουμε τις αυξημένες εισφορές.Διότι αρκετοί συνάδερφοι που πλήρωσαν τις προηγούμενες αυξήσεις που τελικά της πήραν πίσω δεν πήραν τα λεφτά τους ακόμα πίσω.Αποψη μου είναι όσοι συνάδερφοι βρίσκονται σε δύσκολη επαγγελματική θέση λόγω ανεργίας ή υποαπασχόλησης να περιμένουν έστω το 2 εξαμηνο του 2014...Εκρεμμεί η απόφαση του συμβουλίου της επικρατείας για τις αυξήσεις στις εισφορές μας...κατα την άποψη μου κατα 99,9% θα κριθούν συνταγματικές οποτε παλι δεν θα τα γλιτωσουμε...αλλα στην παρούσα φάση καλυτερα να περιμενούμε...

    "Εκδικάσθηκε στο Συμβούλιο της Επικρατείας η αίτηση του ΤΕΕ για την ακύρωση της απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΤΑΑ, σχετικά με την αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών και την υποχρεωτική υπαγωγή των νέων μηχανικών σε ανώτερη ασφαλιστική κατηγορία.

    Απομένει να δούμε αν μετά από τις κινητοποιήσεις και την εκδίκαση θα αποδεχθούν οι ... καταπληκτικοί κύριοι Σελιανάκης (προεδρος ΕΤΑΑ) και Βρούτσης (αρμόδιος υπουργός) το πιεστικό όσο και δίκαιο αίτημα μας να επανέλθει η πρότερη κατάσταση να τυπώνονται ειδοποιητήρια με τις τιμές πριν επιβληθούν οι αυξήσεις - τουλάχιστον μέχρι την έκδοση της τελικής απόφασης.

    Σημειώνεται ότι η απόφαση εκτιμάται ότι θα βγεί κόντα στη λήξη της προθεσμίας πληρωμής (η οποία έχει πάει για 30/8 όπως έχουμε ενημερώσει). Δε γνωρίζω αν αυτό είναι τυχαίο, δηλ αν η προθεσμία ορίστηκε για τότε δεδομένου ότι τότε αναμένεται και η απόφαση ή οχι, αλλά μικρή σημασία έχει. Το βασικό είναι να κάνει η δικαιοσύνη τη δουλειά της όπως πρέπει και να μη δεχτεί από κανέναν πιέσεις (κάτι που στους κόλπους του ΤΕΕ ακούγεται από διάφορους - πιθανότατα ως λογικός φόβος - δεδομένων όσων έχουν δει τα τελευταία χρόνια τα μάτια μας...)

    Η λογική λέει όποιος δεν έχει πληρώσει να περιμένει λίγο για να δούμε τι θα μας κληρώσει στο θέμα των ειδοποιητηρίων - ούτως ή άλλως χάρη στην παράταση δεν τίθεται θέμα οφειλής.(http://tee-tsmede.blogspot.gr/)
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη tomkats : 19.08.2014 στις 17:03

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Moυ κάνει εντύπωση που εστιάζετε μόνο στην αύξηση των εισφορών. Οι παλιες δηλαδή ήταν ανεκτές?
    Δεν ξέρω τι είναι συνταγματικό και τι όχι, πάντως το συνταξιοδοτικό σύστημα στην Ελλάδα δεν είναι μορφής ατομικού κουμπαρά, αλλά κάθε εργαζόμενη γενειά πληρώνει τις τρέχουσες συντάξεις..
    Εφόσον επομένως αυτό δεν αλλάζει, δίκαιο είναι ότι, εφόσον το αντικείμενο των εργαζομένων έχει περιοριστεί σημαντικά, ομοίως πρέπει να περιοριστούν και οι τρεχουσες συντάξεις άρα και οι εισφορές που τις χρηματοδοτούν.
    Εκ του μη όντος λεφτά δεν προκύπτουν.

    Χονδρικά αν δεν πάμε σε συντάξεις 400 ευρώ ώστε οι εργαζόμενοι (με αναλογία 6/1 σε σχέση με τους συνταξιούχους) να πληρώνουν χονδρικα 70 ευρώ τον μήνα (420 συνολικά το 6μηνιαίο ειδοποιητήριο), ετοιμαστείτε να παραδώσουμε κλειδιά από ό,τι έχουμε σε κινητή και ακίνητη περιουσία. Αργά, ή γρηγορότερα για πολλούς, εκεί πάμε.
    Μη βιαστείτε να με χαρακτηρίσετε νεοφιλελευθερο. Τι είναι ανηθικότερο?
    -Nα ζουν με τα ελάχιστα οι γέροντες γονείς μας ή
    -Να καταστραφούν νέοι με ελπίδες και όνειρα σε ισόβια φτώχεια?

    Απάντηση εύκολη δεν υπάρχει.
    -Αν ήμασταν κοινωνία πολιτών θα έπρεπε εμείς οι νεότεροι να δίνουμε από το υστέρημά μας όσα περισσότερα μπορούμε, οι γεροντότεροι να αρκούνται στα ελάχιστα, ώστε μαζί να περάσουμε την κρίση.
    -Επειδή δεν είμαστε κοινωνία, προφανώς ο καθένας θα κοιτάξει να σώσει το "τομάρι" του.

    Οπότε ας κοιτάξει καθένας τι αντοχές έχει, ας δει πόσο φιλάνθρωπος είναι και ανάλογα ας πράξει...

  13. Ευχαριστούν οι:


  14. (επάνω) - Ανάρτηση #31
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ένα έχω παρατηρήσει.

    η γενιά που σημερα ειναι 80+ έφτιαξε πράγματα
    η γενιά που ειναι σήμερα απο 50-70 έφαγε έφαγε και αν δεν έφαγε με δανεικά κλπ κλπ
    η γενιά που είμαστε μέχρι 45-50 απλά ταϊζουμε την γενιά που ειναι 50-70 γιατι δεν βαρέθηκε να καλοπερνάει και να τρώει χωρίς να αναλαμβάνει τις ευθύνες της...


    Δυστυχώς οι εισφορές είναι απίστευτες ακόμα και για μένα που είμαι 3 ετίας πόσο μάλλον δε για εσάς και δεν ειναι μόνο αυτές οι εισφορές αν σκεφτούμε οτι σε αρκετές δουλειές έχουμε "εισφορές υπερ ΤΣΜΕΔΕ" κατι 50άρια λόγω "νόμιμης αμοιβής".

    Συμφωνώ με τον CFAK
    Βέβαια η σύνταξη τους σε πολλές περιπτώσεις πάει στα παιδιά τους που θα πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ τους και επομένως να πάρουν την σύνταξη τους οι γονείς και ώς καθεξής, ένας κύκλος δλδ.

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    πολιτικος μηχανικος
    Το μέλος pmaria δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.10.2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    17
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    13
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ε μην πεφτετε στην παγίδα! αυτό ακριβώς θελουν οι κυβερνωντες. να γίνουμε εχθροι των γέρων γονιών μας! και οι γονείς μας αντίστοιχα να απαιτούν μεγαλύτερες εισφορές από τους νέους για να διατηρούν τις συντάξεις τους κτλ΄κτλ
    το θέμα είναι πως με τραπεζα αττικης, δομημενα ομολογα, κουρεμα ομολογων (psi), απειλες χρεοκοπιας κτλ κτλ, μας εφεραν σε δυσχερή θέση. περασαν το μεσοπρόθεσμο που προβλέπει διαλυση του ευρωστου μεχρι πριν απο λιγο τσμεδε και παραλληλη αυξηση εισφορων!
    δεν φταιει καμια προηγουμενη γενια μηχανικων. ο μηχανικος σε καθε του επαγγελματικη κίνηση πλήρωνε τσμεδε. δεν μπορουσες να το φεσωνεις και να δουλευεις ανετος μηχανικος (βλεπε άλλα ταμεια όπως εμπόρων πχ).
    όποτε προτείνω να επικεντρωθούμε στο τι κάνουμε ως κλάδος τώρα!

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #33
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Ναι, αλλά τι προτείνεις? Να περιμένουμε απλώς μέχρι την 1/9/2014?
    Το ποιος φταίει τελικά δεν έχει και πολλή σημασία. Ποιος θα πληρώσει ειναι το θέμα.
    Αν εσύ θες το καλο του ταμείου ή των συνταξιούχων γιατί σε απασχολεί αν θα πληρώσεις? Να το κάνεις χωρίς δευτερη σκέψη.

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #34
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tomkats δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    08.05.2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    11
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    4
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πρέπει να αποσυνδεθεί η ιδιότητα του μηχανικού απο το Ασφαλιστικό ταμείο.Εγω είμαι άνεργος μηχανικός με καρτα ανεργίας και ειμαι αναγκασμενος να πληρώνω εισφορές 385ευρω το μηνα...σημειωτεον δεν πέρνω κανένα επίδομα...προφανώς δεν εχω...οποτε αν παμε σε δυο υποθεσεις:
    1.Διαγραφή απο το ΤΕΕ άρα και απο το ΤΣΜΕΔΕ που συνεπάγεται οτι δεν μπορώ να δουλέψω ως μηχανικός.
    2.Αφηνω το χρέος να διογκώνεται με αποτέλεσμα αν πιάσω δουλεία να δουλευω για να πληρώσω το χρεός.
    Δυστυχώς μερικοί συνάδερφοι μου χαίρονται για την κατασταση.Άλλωστε ο θάνατος σου η ζωή μου αυτό ισχυεί στην ελευθερη αγορά....Εγώ πάντως σε αυτούς που χαίρονται έχω να τους πω καλές δουλείες..

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #35
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Επειδή δεν επιθυμώ να χρωστώ σε κανέναν και ανεξάρτητα του αν συμφωνώ ή όχι με τις εισφορές, το σύστημα ασφάλισης κ.λπ., την τελευταία εργάσιμη ημέρα, δηλαδή την Παρασκευή 29 Αυγούστου, θα επισκεφτώ την τράπεζα Αττικής για να πληρώσω σε 12 άτοκες δόσεις μέσω της VISA της Attica Bank και τις εισφορές του Α' εξαμήνου του 2014.
    Το ίδιο θα κάνω και για το Β' εξάμηνο του 2014.

    Από εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας.
    Επιλογή για μένα δεν είναι η μη πληρωμή των εισφορών όταν μπορώ βέβαια.
    Επιλογή είναι η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ.
    Πάντως δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω μετά από λίγα έτη 8.000¤ το έτος για σύνταξη που δεν θα πάρω και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη της πλάκας.
    Το κράτος είναι αναξιόπιστος εταίρος και ένα συμβόλαιο 19 ετών (τόσα μου μένουν για να συμπληρώσω 40 έτη) είναι πολύ μεγάλης διάρκειας. Όταν εγγράφηκα στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ το 1993 μου είπαν ότι στα 58 μου με 35 έτη θα έπαιρνα σύνταξη. Σήμερα μου λένε στα 63 όταν θα έχω 40 έτη ή μήπως είναι 67;
    Αν αυξηθεί ο μέσος όρος ζωής τα όρια αυτά θα αυξηθούν. Αν χρεοκοπήσει το επικουρικό δεν θα πάρουμε τίποτα.
    Είμαστε και μέτοχοι σε μια τράπεζα, τρομάρα μας, όπου άλλοι κάνουν κουμάντο και όχι οι πραγματικοί μέτοχοι (ασφαλισμένοι ΤΣΜΕΔΕ).
    ΔΕΝ πάνε να...

    Γιατί δεν λένε την αλήθεια; (ρητορικό το ερώτημα)
    Αν θέλουν οι σημερινοί 30-40ρηδες να πάρουν σύνταξη θα πρέπει οι συντάξεις που δίνονται σήμερα να μειωθούν στο μισό!
    Τώρα το μόνο που κάνουμε είναι μετάθεση του προβλήματος στο μέλλον.
    Έχει ο Θεός ή αν προτιμάτε Allahu Akbar (αλάχ ακμπάρ).

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #36
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σήμερα μπήκα και εκτύπωσα το ειδοποιητήριο..........σοκ.......

    να ρωτήσω ...κάθε πότε αλλάζουμε ασφαλιστική κατηγορία...????...ανά 5 χρόνια....??? από πρώτη σε δεύτερη..??

    γιατί με πήγαν στην δεύτερη ενώ έχω 4 χρόνια και μιλάμε για 1924,74 ευρώ....320,79 το μήνα......

    να κλαίς ή να γελάς........

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #37
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ανά 3 έτη αλλάζει η ασφαλιστική κατηγορία και μπορείς να σταματήσεις μόνο αφού φτάσεις στην 5η.

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #38
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    H λογική "πληρώνω τώρα που έχω και βλέπουμε" είναι λάθος κατά τη γνώμη μου.
    Αν δεν υπάρχει λόγος υγείας νομίζω ότι το να πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ κανείς σήμερα είναι σαν να πετά τα λεφτά του σε μια μαύρη τρύπα.

    Ειδικά όσοι έχουμε ακόμα την δυνατότητα να πληρώσουμε, πρεπει να μην το κάνουμε, ώστε να χρεωκοπήσει το φαύλο αυτό σύστημα εκ των πραγμάτων. Έτσι θα βοηθηθουν και αυτοί που συσσωρεύουν χρέη καθώς θα τραβηχθεί μια γραμμή στην περαιτέρω διόγκωση των οφειλών.

    Πρέπει να μπει ένα τέλος σε κάθε συντεχνεία που στήνει "διόδια" και εισπράττει "κερατιάτικα" όποτε και όπου θελήσει..Αν αναλογιστεί κανείς πόσα πάγια πληρώνει, θα διαπιστώσει ότι η ελληνική οικονομία είναι απολύτως "σοσιαλΗστρική"..

  22. (επάνω) - Ανάρτηση #39
    Μηχανικός
    πολιτικος μηχανικος
    Το μέλος pmaria δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.10.2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    17
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    13
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    κοιτα cfak, και το καλο του ταμείου με απασχολεί, και η το καλό των σημερινών συνταξιούχων, και το καλο το δικό μου! και μην πεις οτι αυτά δεν συμβιβάζονται! το ειπα οτι το να στρεφόμαστε εναντίων των "γονιών" μας είναι λάθος και αποπροσανατολιστικό. το πρόβλημα είναι της κεντρικής πολιτκής και της γενικής διαχείρησης της κοινωνικής ασφάλισης. σε λίγο θα μπούμε όλοι σε ένα εννιαίο ταμείο. αναρωτιέμαι αν τότε θα ασφαλίζει κι ο μηχανικός την εργασία του ή θα συνεχίζει να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές για την ιδιοτητα του και μόνο!

    το ότι είμαι αλληλέγγυα στον παλιο μηχανικό συνταξιούχο, δεν σημαίνει ότι είμαι πρόθυμη να πληρώνω 10000 το χρόνο για να πέφτουν στη μαύρη τρύπα που ξαναλέω έφτιαξαν τα δομημένα ομόλογα, η τράπεζα αττικης (μπηκαμε λέει και στην αύξηση κεφαλαίου), το PSI κτλ κτλ

  23. (επάνω) - Ανάρτηση #40
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Όλα μαζί δεν συμβιβάζονται δυστυχώς..Όταν υπάρχει οικονομική στενότητα "κόβεις" 'εξοδα.
    Μακάρι να μου περίσσευαν για τους γέροντες (πολλοί εκ των οποίων απολάμβαναν τεράστιες συντάξεις έχοντας συμβάλλει κατά τον εργασιακό τους βίο στη γενίκευση της λογικής των οικοδομικών αυθαιρεσιών, και με έναν απλό νόμο απαλλάχθηκαν από τις ευθύνες και μετέφεραν στην νεότερη γενιά το οικονομικό και νομικό βάρος της όποιας "νομιμοποίησης").
    Προτιμώ να ξοδεύω τους λιγοστούς μου πόρους για τα παιδιά μου.

    Επιπλέον των τρεχουσών οικονομικών βαρών, θυμίζω σε όλους τους εν ενεργεία μηχανικούς που σκοπεύουν να πληρώσουν τις εισφορές, ότι θα πρέπει να φροντίζουν από τώρα για δημιουργία ενός προσωπικού κουμπαρά για υποφερτά γεράματα. Όταν και αν με το καλό φτάσουμε σε ηλικία σύνταξης, είναι πλέον σίγουρο ότι από το ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορούμε να περιμένουμε τίποτα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΤΑΑ: Εισφορές Β' εξαμήνου 2016
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Ασφαλιστικά (ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ - ΟΑΕΕ - ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.06.2017, 20:03
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.06.2015, 08:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.10.2014, 21:34
  4. Είδηση: Ειδοποιητήριο ΤΣΜΕΔΕ Α' εξαμήνου 2014
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.09.2014, 11:56
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.09.2014, 15:53

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •