Κατ' αρχάς πριν οποιαδήποτε κατασκευή απαραίτητα έλεγχος της φέρουσας ικανότητας του κτιρίου και της πλάκας που πρόκειται να δεχτεί πρόσθετο φορτίο φύτευσης. Συμφωνούμε.

Στα περισσότερα νεόδμητα κτίρια δεν απαιτούνται προσαρμογές, γιατί το βάρος του τεχνητού κήπου είναι περίπου 70 Kg/m2 για πάχος χώματος 30 εκ., ενώ στα παλαιά δώματα τοποθετείται λεπτή στρώση χώματος πάχους 3 εκ., και φυτεύονται παχύφυτα φυτά, οπότε το βάρος του τεχνητού κήπου είναι περίπου 15 Kg/m2.

Όλη σχεδόν η βιβλιογραφία αλλά και οι εμπορικές προδιαγραφές διαφόρων εταιρειών κυμαίνονται σε τέτοια επίπεδα φόρτισης.
Δεν γνωρίζω ακριβώς το είδος του χώματος που χρησιμοποιείται και το ειδικό βάρος αυτών, αλλά αυτό που γνωρίζω σίγουρα είναι ότι χρησιμοποιούνται στρώσεις χουμοποιητικών πλακών (είναι τα σφουγγάρια που χρησιμοποιούν οι ανθοπώλες για συνθέσεις ανθοδεσμών)προκειμένου να ελαττωθεί το βάρος αλλά και να συγκρατείται η απαραίτητη υγρασία για τα φυτά. Στην περίπτωση αυτή το χώμα έχει πάχος μόλις 3cm.

Θα συμφωνήσω με την εμπειρία σου, έτσι ακριβώς είναι, απλώς υπάρχουν και παλαιά κτίρια (1930-1940) στα κέντρα των μεγάλων αστικών κέντρων με ικανοποιητική φέρουσα ικανότητα, αποδεδειγμένο, τα οποία είναι ικανότατα να πάρουν τέτοιες φορτίσεις φύτευσης. Αρκετά απ' αυτά τα κτίρια χρησιμοποιούνταν και ως καταφύγια κατά τη διάρκεια των πολέμων.

Σ΄αυτό που θα ήθελα να συμφωνήσεις μαζί μου είναι ότι η άγνοια και η ελλιπής ενημέρωση τόσο των ιδιωτών όσο και των μηχανικών είναι ο κύριος λόγος που τα φυτεμένα δώματα στη χώρα μας είναι ελάχιστα σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες (σήμερα που μιλάμε ίσως να είναι και ο οικονομικός )ενώ η μεσογειακή προχειρότητα που μας χαρακτηρίζει ως λαό έχει δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα και φυσικά έχει απαξιώσει τέτοια συστήματα.
Να σου θυμίσω τη φύτευση πάνω από υπόγειους χώρους που προεξείχαν του περιγράμματος του ισογείου. Κλασικό παράδειγμα όπου οι οροφές των υπογείων αυτών δεν αντιμετωπιζόταν ως φυτεμένο δώμα με ανεπιθύμητα αποτελέσματα όπως υγρασία στις οροφές υπογείων γκαράζ και υπερβολικά φορτία που δεν ξέρω κι αν έχουν υπολογισθεί.

Ενδιαφέρουσα συζήτηση Χάρη αλλά νομίζω ότι ξεφύγαμε του θέματος. Ελπίζω το συγκεκριμένο να απασχολήσει πολλούς από τους μηχανικούς στο μέλλον.