win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 41 έως 60 από σύνολο 79
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #41
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σωστή η Ισμήνη! Η §6.ιστ του άρθρου 11 του ΝΟΚ περιλαμβάνει όλες τις κατασκευές των άρθρων 16, 17 και 19.
    Όντως δε, τα μηχανοστάσια των ανελκυστήρων δεν αναφέρονται πλέον στον ΝΟΚ. Όχι προς το παρόν τουλάχιστον.

    1. Αν και δεν είναι σαφές και θα μπορούσε κάποιος σχοινοβατώντας να θεωρήσει το 2ο που λες (Ηκτηρίου + Ηαποληξης < Ηmax+2,40/3,80 αναλόγως), νομίζω ότι ισχύει το 2,40/3,80. Το θεωρώ εύλογο και θεωρώ ότι δεν υπάρχει και λόγος να κάνεις μεγαλύτερο ύψος εκτός αν το κάνεις εκ του πονηρού, θα σκεφτόταν κάποιος.

    2. Όπως είπες, πλέον δεν τίθεται ως προϋπόθεση η εξάντληση του Σ.Δ..
    Συμφωνώ δε με το συμπέρασμά σου ότι δεν προσμετράται στη δόμηση, είτε έχει εξαντληθεί ο Σ.Δ. είτε όχι.
    Αν γίνει προσθήκη ενός ορόφου και η απόληξη κλιμακοστασίου μετατραπεί σε κλιμακοστάσιο της προσθήκης (δεν θα είναι πλέον απόληξη), πάλι δεν θα μετρά στη δόμηση μέχρι εμβαδού 25τ.μ..
    Αν με την προσθήκη του ορόφου προσθέσουμε και νέα απόληξη που πληροί τα ύψη 2,40/3,80 αναλόγως της ύπαρξης στάσης στο δώμα ή μη, τότε και η νέα απόληξη δεν θα μετρά στη δόμηση.
    Το παράλογο που έγκειται;

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #42
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
    1. Αν και δεν είναι σαφές και θα μπορούσε κάποιος σχοινοβατώντας να θεωρήσει το 2ο που λες (Ηκτηρίου + Ηαποληξης < Ηmax+2,40/3,80 αναλόγως), νομίζω ότι ισχύει το 2,40/3,80. Το θεωρώ εύλογο και θεωρώ ότι δεν υπάρχει και λόγος να κάνεις μεγαλύτερο ύψος εκτός αν το κάνεις εκ του πονηρού, θα σκεφτόταν κάποιος.
    Χαρη την παραπανω ερωτηση την εκανα γιατι &1 του αρθρου 19 αναφερει οτι :
    Όλες οι κατασκευές πάνω από το κτίριο πρέπει να αποτελούν ένα ενιαίο αισθητικό σύνολo..........
    Αν πχ κατασκευασουμε μια περγκολα με υψος 3.00 μ στο δωμα η αποψη μου ειναι οτι δεν θα ειναι και οτι καλυτερο αισθητικα η αποληξη να ειναι 2.40 μ και η περγκολα να εχει υψος 3.00 μ.Ετσι αν μπορουμε η αποληξη να εχει το υψος της περγκολας γιατι να μην κατασκευασθει με αυτο το υψος?

    Επιπλεον αν μπορουμε να κανουμε ενα παραλληλισμο κατι αναλογο ισχυει για τις στεγες.Η στεγη πχ μπορει να εξεχει 2 μετρα πανω απο το μεγιστο υψος της περιοχης αλλα εφοσον το υψος του κτιριου εξαντλειται σε υψος μικροτερο απο το μεγιστο της περιοχης τοτε σαφως και η στεγη μπορει να εχει υψος μεγαλυτερο απο 2.00 μ.Αλλωστε αν θελουμε σοφιτα ειμαστε αναγκασμενοι το κτιριο μας να εξαντλει το υψος πιο χαμηλα απο το μεγιστο υψος της περιοχης και η στεγη να εχει υψος μεγαλυτερο απο 2.00 μ.
    Νομιζω οτι υπαρχει μια ασαφεια ως προς την αποληξη γιατι αφενος το αρθρο 19 μιλαει για κατασκευες πανω απο το μεγιστο υψος της περιοχης και αφετερου η &2γ δινει υψομετρα ως προς την τελικη σταθμη του τελευταιου οροφου.

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
    2. Όπως είπες, πλέον δεν τίθεται ως προϋπόθεση η εξάντληση του Σ.Δ..
    Συμφωνώ δε με το συμπέρασμά σου ότι δεν προσμετράται στη δόμηση, είτε έχει εξαντληθεί ο Σ.Δ. είτε όχι.
    Αν γίνει προσθήκη ενός ορόφου και η απόληξη κλιμακοστασίου μετατραπεί σε κλιμακοστάσιο της προσθήκης (δεν θα είναι πλέον απόληξη), πάλι δεν θα μετρά στη δόμηση μέχρι εμβαδού 25τ.μ..
    Αν με την προσθήκη του ορόφου προσθέσουμε και νέα απόληξη που πληροί τα ύψη 2,40/3,80 αναλόγως της ύπαρξης στάσης στο δώμα ή μη, τότε και η νέα απόληξη δεν θα μετρά στη δόμηση.
    Το παράλογο που έγκειται;
    Εχεις δικιο δεν υπαρχει παραλογο μπερδευτικα γιατι την ωρα που εγραφα διαβαζα τον ΓΟΚ για τις επιτρεπομενες κατασκευες πανω απο το κτιριο και ξεχασα οτι τα κλιμακοστασια δεν προσμετρωνται στον ΣΔ.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #43
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος ioannhs δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.09.2012
    Αναρτ.
    29
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    158
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    (Σκάλα +πλατύσκαλό της) και (ανελκυστήρας + πλατύσκαλό του) έχουν σημασία λειτουργική στους ορόφους.
    (Σκάλα +πλατύσκαλό της) έχουν σημασία λειτουργική ως απόληξη στο δώμα.
    (Ανελκυστήρας + πλατύσκαλό του) με στάση στο δώμα έχουν σημασία λειτουργική ως απόληξη στο δώμα.
    Δεδομένα και σκέψεις στην περίπτωσή μας
    1.Δώμα χωρίς στάση ανελκυστήρα λειτουργικά δεν έχει την ανάγκη του πλατυσκάλου του.
    2.Το μηχανοστάσιο είναι στο υπόγειο που σημαίνει δεν εξετάζω καν τη δόμησή του μηχανοστασίου.
    3. Ανελκυστήρας με τις ελάχιστες διαστάσεις.
    4.Το ύψος του φρέατος μετρούμενο από το κάτω μέρος της τελευταίας στάσης είναι 3,60 μέτρα τουλάχιστον με άνοιγμα εξαερισμού καλυπτόμενο από περσίδες με διαστάσεις τουλάχιστον 30x30 cm.
    Άρα διαπερνά την άνω πλάκα του τελευταίου ορόφου που είναι και πλάκα δώματος

    Η ερώτησή μου ήταν αν κατασκευάσω ανελκυστήρα χωρίς στάση στο δώμα και του δώσω το μέγιστο ύψος 2.40 κρατώντας το πλατύσκαλό του, το τελευταίο και εννοώ το πλατύσκαλό του μετρά στη δόμηση (?).
    Η απάντηση που δίνω εγώ (δυστυχώς) είναι ναι και δεν το κατασκευάζω.

    Για το 3.80 πιστεύω ότι είναι κίνητρο για φύτευση στο δώμα, αφού εξάλλου εκεί αναφέρεται.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #44
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ισμήνη, Πολιτικός Μηχανικός είμαι και όχι Αρχιτέκτονας.
    Το "Όλες οι κατασκευές πάνω από το κτήριο πρέπει να αποτελούν ένα ενιαίο αισθητικό σύνολο" δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει.
    Καταλαβαίνω μόνο το επόμενο που λέει ο ΝΟΚ, "να συνδέονται ή να περιφράσσονται με ελαφρά διάτρητα στοιχεία".
    Στην περίπτωση της απόληξης του κλιμακοστασίου δεν έχουμε τέτοιο θέμα. Οι όγκοι που προκύπτουν αφενός είναι μικροί, αφετέρου συνδέονται και δεν είναι χωριστοί και θεωρώ ότι αν βάλουμε ένα στηθαίο ή πλέγμα για να καλύψουμε την υψομετρική διαφορά που μπορεί να προκύψει με το φρεάτιο του ανελκυστήρα τότε δεν έχουμε πρόβλημα.
    Το στηθαίο ή πλέγμα δεν μετρά στον όγκο. Όπως δεν μετρά και η πέργκολα.
    Στον όγκο όμως μετρά η απόληξη του κλιμακοστασίου και εννοώ όχι μόνο βάσει του ΝΟΚ αλλά και οπτικά. Άρα υπάρχει διαφορά
    Αυτά από έναν Πολιτικό Μηχανικό!

    Γιάννη, φοβάμαι ότι διυλίζουμε τον κώνωπα. Το σκεπτικό σου είναι απόλυτα λογικό και αν πέσεις σε κανέναν "περίεργο", γραφειοκράτη, ευθυνόφοβο ελεγκτή απ' αυτούς που συχνάζουν στο δημόσιο θα σου πει ότι όντως μετρά στη δόμηση. Οπότε μη δείξεις το πλατύσκαλο του ανελκυστήρα για να μην έχεις πρόβλημα στον έλεγχο.
    Απ' την άλλη βέβαια την κάμηλον την καταπίνουμε και προς απόδειξη τούτου αρκεί μια ματιά γύρω μας, να θαυμάσουμε τις ελληνικές πόλεις.
    Γι αυτό επιμένω ότι ο συντελεστής δόμησης πρέπει να διαγραφεί από το λεξιλόγιο του ΓΟΚ. Έλεγχος μόνο των όγκου-κάλυψης-ιδεατού στερεού-θέσης στο γεωτεμάχιο.

  5. Ευχαριστούν οι:


  6. (επάνω) - Ανάρτηση #45
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος ioannhs δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.09.2012
    Αναρτ.
    29
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    158
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που μοιράζομαι σκέψεις μου μαζί σας Χάρη και Ισμήνη.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #46
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Να εκφράσω και γω τις απόψεις μου στο θέμα:
    Χάρη το "Όλες οι κατασκευές πάνω από το κτήριο πρέπει να αποτελούν ένα ενιαίο αισθητικό σύνολο" ούτε κι αυτός που το σκέφτηκε νομίζω δεν ξέρει τι σημαίνει.

    Ίσως Ισμήνη να είχε στο μυαλό του συνδεδεμένες κατασκευές, ενιαίου αισθητικού συνόλου. Τέτοιες παρόλες όμως σε νομοθεσία νομίζω ότι θίγουν πρωτίστως τους μελετητές μηχανικούς και κυρίως τους αρχιτέκτονες. Και συ βρε παιδί μου κάνε την πέργκολα 2.40 να μην έχει κενό.

    Όσο αφορά τα μηχανοστάσια νομίζω ότι καλώς δεν αναφέρονται πλέον στον ΝΟΚ. Σήμερα υπάρχουν ανελκυστήρες που λειτουργούν με διαφόρους μηχανικούς τρόπους και πολλοί απ' αυτούς περικλείονται εντός του φρεατίου τους. Θέλεις ξεχωριστό χώρο μηχανοστασίου; τότε Εντός Σ.Δ. Εκτός αν βρίσκεται υπογείως. Το ίδιο βέβαια και για όλους τους χώρους ηλεκτρομηχανολογικών (πισίνας, κυλιόμενης σκάλας κλπ).

    Τέλος έχω και εγώ την ίδια άποψη για κατάργηση του Σ.Δ. και έλεγχο μόνο Σ.Ο και κάλυψης, τα οποία 2 μεγέθη θα πρέπει να είναι δυναμικά να συμπληρώσω και ως προς τη διαμόρφωση του πραγματοποιούμενου ύψους.
    Αν είναι να δίνονται κίνητρα υπέρβασης μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους και δόμησης για πράσινες κατασκευές και φυτεμένα δώματα, πόσο μάλλον πρέπει να δίνονται αντίστοιχα κίνητρα για κτίρια που δεν θα εξαντλούν την μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου. Είναι προτιμότερη η φύτευση σε γη παρά σε δώματα.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #47
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Και να συμπληρώσω σ' αυτά που είπε ο asak, πώς τα πάνελ των ηλιακών που επιβάλλονται από τον ΚΕΝΑΚ θα αποτελέσουν ένα ενιαίο αισθητικό σύνολο;
    Ή θα πρέπει να τοποθετούνται οριζόντια ή κάθετα σε τοίχους με αποτέλεσμα τη μείωση του βαθμού απόδοσης του συστήματος, ή να έχουμε κεκλιμένες στέγες μεγάλων γωνιών 30° ή κια 45° στις οποίες θα τοποθετούνται.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #48
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Για να συνοψισουμε καπως τα πραγματα :

    1.Eαν εχουμε σταση ανελκυστηρα στο δωμα η αποληξη του κλιμακοστασιου και το φρεατιο του ανελκυστηρα μπορουν να φθασουν μεχρι 3.80 απο την τελικη σταθμη του ανωτατου οροφου.Αν δεν υπαρχει σταση ανελκυστηρα στο δωμα τοτε η αποληξη του κλιμακοστασιου και το φρεατιο του ανελκυστηρα μπορουν να φθασουν τα 2.40 μ σωστα?

    2.Εαν εχω φυτεμενο δωμα και δεν εχω σταση ανελκυστηρα στο δωμα τοτε η αποληξη του δωματος και το φρεατιο του ανελκυστηρα μπορουν να φθασουν τα 3.80 μ απο την τελικη σταθμη σωστα?

    *** Το φρεατιο του ανελκυστηρα αν θυμαμαι καλα χρειαζεται 3.40 μ καθαρο υψος απο την τελευταια σταση του ανελκυστηρα + 20 cm η πλακα του συνολο 3.60 μ αλλα στα παραπανω ερωτηματα εστω οτι το ανεβαζουμε στο ιδιο υψος με την αποληξη του δωματος.

    3.Εαν εχουμε φυτεμενο δωμα και σταση ανελκυστηρα στο δωμα τοτε η αποληξη του κλιμακοστασιου φθανει μεχρι τα 3.80 απο την τελικη σταθμη του τελευταιου οροφου (οχι απο την φυτευση) σωστα? Το 3.80 αρκει για τον ανελκυστηρα στην περιπτωση φυτεμενου δωματος?

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #49
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. Ναι (βλ. §3.γ άρθρου 19).

    2. ; 2,40μ. δεν είναι;
    "Εάν το δώμα του κτηρίου δεν είναι φυτεμένο κατά το άρθρο 18 του νόμου εξακολουθεί να ισχύει η διάταξη περί μη προσμέτρησης στη δόμηση της απόληξης κλιμακοστασίου και φρεατίου ανελκυστήρα μέγιστου ύψους έως και 2,40μ. από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του δώματος του κτηρίου." (βλ. Τεχνικές Οδηγίες Δεκ. 2012)

    "Σε περιπτώσεις κατασκευής φυτεμένων δωμάτων επιφάνειας μεγαλύτερης του 50% της καθαρής επιφάνειας δώματος επιτρέπεται η υπέρβαση του ύψους όπως αυτό εκάστοτε ισχύει, κατά 1,00μ. και των στεγών κατά 0,40μ. και ομοίως σε υφιστάμενα κτήρια στα οποία έχει γίνει εξάντληση ύψους περιοχής." (βλ. §1 άρθρου 18)

    Το καθαρό ύψος της τελευταίας στάσης του ανελκυστήρα πρέπει να είναι 3,60μ. αν θυμάμαι καλά. Ας μας ενημερώσει ένας μηχανολόγος/ηλεκτρολόγος.
    Η πλάκα επικάλυψης του φρεατίου του ανελκυστήρα μπορεί να είναι και πάχους 0,10μ..

    3. Το 3,80 μετράται από "την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτηρίου". Άρα από τη φύτευση που μπορεί να έχει πάχος το πολύ 0,40μ. πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος του κτηρίου.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #50
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα.Συγνωμη αν επαναλαμβανομαι αλλα εχω μπερδευτει λιγο............

    Κατα την γνωμη μου υπαρχει ασαφεια γιατι οι τεχνικες οδηγιες ειναι προγενεστερες των τροποποιησεων του ΝΟΚ με τον Ν.4258/14.Οι τεχνικες οδηγιες δινουν σαν κριτηριο για το 3.80 η 2.40 απο την τελικη σταθμη του ανωτατου οροφου την κατασκευη φυτεμενου δωματος ενω η &2γ του αρθρου 19 του ΝΟΚ δινει σαν κρητιριο την κατασκευη ή οχι στασης ανελκυστηρα στο δωμα.

    Πριν την τροποποιηση του ΝΟΚ με τον Ν.4258/14

    Νοκ αρθρο 19&2γ
    γ) Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου
    μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, εφόσον εγκαθίσταται φυτεμένο δώμα ή σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

    Και η τεχνικη Οδηγια στο αρθρο 19 συμπληρωνε:
    Εάν το δώμα του κτιρίου δεν είναι φυτεμένο κατά το Αρθ-18 του νόμου εξακολουθεί να ισχύει η διάταξη περί μη προσμέτρησης στην δόμηση της απόληξης κλιμακοστασίου και φρεατίου ανελκυστήρα μέγιστου ύψους έως και 2.40 μ. από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του δώματος του κτιρίου.

    Μετα την τροποποιηση με τον Ν.4258/14

    Νοκ αρθρο 19&2γ
    γ) Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου.

    Αρα

    1.Εαν εχουμε σταση ανελκυστηρα στο δωμα:

    Aνεξαρτητως αν εχουμε φυτεμενο δωμα ή οχι συμφωνα με την τροποποιημενη &2γ του αρθρου 19 η αποληξη του δωματος και το φρεατιο του ανελκυστηρα μπορουν να φθασουν τα 3.80 μ απο την τελικη διαμορφωμενη σταθμη του τελευταιου οροφου (και οχι το 2.40 μ που αναφερει η τεχνικη οδηγια τοσο για την αποληξη του κλιμακοστασιου οσο και για το φρεατιο του ανελκυστηρα.)

    2.Eαν δεν εχουμε σταση ανελκυστηρα στο δωμα:

    Και δεν εχουμε φυτεμενο δωμα τοτε η αποληξη του κλιμακοστασιου και το φρεατιο του ανελκυστηρα μπορουν να φθασουν 2.40μ απο την τελικη διαμορφωμενη σταθμη του τελευταιου οροφου

    Εαν ομως δεν εχουμε σταση ανελκυστηρα και εχουμε φυτεμενο δωμα τοτε εαν η αποληξη του κλιμακοστασιου μπορει να φθασει το 2.40 μ τοτε δεν ξερω αν κανω καπου λαθος αλλα :
    2.40 μ-0.40 μ δοκοι της οροφης της αποληξης -“ 0.40 μ υποστρωμα φυτευσης-0.10 γεμισμα δαπεδου αποληξης =1.50 μ ανοιγμα για την πορτα της αποληξης προς το δωμα...................
    Εχει καποιο λαθος ο συλογισμος μου?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 22.10.2014 στις 11:29

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #51
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν εξετάζουμε αν έχουμε φυτεμένο δώμα ή όχι.

    Το μέγιστο ύψος της απόληξης κλιμακοστασίου εξαρτάται από το αν υπάρχει στάση ανελκυστήρα ή όχι.

    Αν υπάρχει στάση ανελκυστήρα είναι 3,80μ..
    Αν ΔΕΝ υπάρχει στάση ανελκυστήρα είναι 2,40μ..

    Το ύψος το μετράμε σε κάθε περίπτωση από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτηρίου.
    Οπότε δεν έχουμε το πρόβλημα που περιγράφεις.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #52
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    "Πρόβλημα" θα υπάρχει σε υφιστάμενα κτίρια με απολήξεις 2.40μ. όταν θα απαιτηθεί να φυτευθούν τα δώματα. Και μάλιστα όταν τα δώματα είναι κατασκευασμένα από μπετον-αρμε με "γαιδουροδόκαρα" , στατική μελέτη των οποίων πιθανότατα να έγινε στο πόδι ή από τον καλουπιτζή.
    Τι κάνουμε όταν μάλιστα δεν θέλουμε να κατεδαφίσουμε? Το πιο πιθανό σενάριο είναι να κάνουμε μία τοπική διεύρυνση της εξόδου της απόληξης προς το δώμα χωρίς φύτευση. Αλήθεια το ίδιο δεν προβληματίζει όταν θερμομονώνουμε εξωτερικά το δώμα?

    Αρχίζω να πιστεύω ότι απολήξεις τοιχοποιίας με καπάκι από τσίγκο ή λαμαρίνα είχαν προληπτικό χαρακτήρα. Και να φανταστείς τις σνόμπαρα έως τώρα

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #53
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
    Δεν εξετάζουμε αν έχουμε φυτεμένο δώμα ή όχι.

    Το μέγιστο ύψος της απόληξης κλιμακοστασίου εξαρτάται από το αν υπάρχει στάση ανελκυστήρα ή όχι.

    Αν υπάρχει στάση ανελκυστήρα είναι 3,80μ..
    Αν ΔΕΝ υπάρχει στάση ανελκυστήρα είναι 2,40μ..

    Το ύψος το μετράμε σε κάθε περίπτωση από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτηρίου.
    Οπότε δεν έχουμε το πρόβλημα που περιγράφεις.
    Ισως δεν εχω καταλαβει εγω κατι καλα αλλα στο πολυ προχειρο σκαριφημα που εκανα με την αποληξη στα 2.40 μ απο την τελικη σταθμη και φυτευση στο δωμα παχους 40 εκατοστων η πορτα μου προκυπτει 1.60 μ και ο μονος τροπος που βρισκω εγω για να εχω ανοιγμα 2.00 μ ειναι η δημιουργια ανισοσταθμιας στο δωμα κατι που δεν ειναι και οτι καλυτερο.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    • Τύπος αρχείου: pdf a1.pdf‎ (60,1 KB, 82 εμφανίσεις)

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #54
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    @asak
    Γιατί να φυτεύσεις το δώμα σε υφιστάμενο κτήριο όταν αυτό δεν έχει μελετηθεί από την αρχή για κάτι τέτοιο;
    Θα ήταν "αυτοκτονικό" να απαιτηθεί κάτι τέτοιο από το σύνολο των κτηρίων

    @Ισμήνη
    Το 2,40 το μετράς από την "τελική στάθμη ανώτατου ορόφου" ενώ ο ΝΟΚ γράφει από την "τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου". Άρα το μετράμε από το άνω μέρος της φύτευσης.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #55
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη,
    με το "απαιτηθεί" εννοούσα την επιθυμία κάποιου ιδιοκτήτη να φυτεύσει το δώμα του κτιρίου του ως επέμβαση ενεργειακής αναβάθμισης του, και όχι μόνο, με όλα τα επιπλέον πολεοδομικά οφέλη που προκύπτουν από τη νομοθεσία για έκδοση νέας άδειας και συμμόρφωση με τους νέους κανονισμούς.

    Τι εννοείς λέγοντας "όταν αυτό δεν έχει μελετηθεί από την αρχή για κάτι τέτοιο; ". Για αυτό είμαστε οι μηχανικοί, να κάνουμε μελέτες (στη συγκεκριμένη περίπτωση έλεγχο στατικότητας ) και να δίνουμε λύσεις. Κατασκευαστικές λύσεις αν εννοείς, δόξα τω θεώ, υπάρχουν άπειρες.

    Όχι μόνο θα ήταν "αυτοκτονικό" όπως λες αλλά ευχής έργο να γίνονταν πράσινα τα δώματα στις στενάχωρες πόλεις που ζούμε. Και για να μη παρεξηγηθώ βέβαια όχι με κυβερνητικές αποφάσεις και νομοθεσία (αν κι αυτό θα ήταν ευχής έργο ) αλλά με ιδιωτική πρωτοβουλία.

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #56
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Άλλο το να επιβάλλεται μέσω νομοθεσίας, αυτό εννοώ "αυτοκτονικό", κι άλλο με ιδία θέληση.

    Συμφωνώ δε ότι τεχνικές λύσεις πάντα υπάρχουν αλλά το ερώτημα είναι με τι κόστος.
    Θεωρώ ότι άνευ ιδιαίτερων υπολογισμών το να προσθέσω ένα φορτίο 0,40*20kN/m³ * = 8kN/m² στο δώμα, στην τελευταία στάθμη ενός κτηρίου με οδηγεί κατευθείαν σε ενισχύσεις πλάκας (οπωσδήποτε) και το πιθανότερο και δοκών/στύλων/τοιχίων.
    Όταν έρθει η ώρα υπολογισμού του κόστους οικονομικού και όχι μόνο (λόγω των εργασιών ενίσχυσης), τότε δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν πολλοί που θα προχωρήσουν.
    Για οικοδομές που έχουν ανεγερθεί βάσει του αντισεισμικού του 1959 ή και παλιότερες και έχουν ήδη 30 έτη ζωής στην καλύτερη περίπτωση, δεν έχει νόημα ούτε η συζήτηση.

    * Το βάρος του χώματος ακόμα και στο μισό να το υπολογίσουμε (10kN/m³) και το μισό πάχος να έχει (0,20μ.) προκύπτει φορτίο 2kN/m² ή αν προτιμάτε 200kg/m² που επίσης δεν είναι αμελητέο.

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #57
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαρη θα μου επιτρεψεις να μην συμφωνησω μαζι σου.

    Οι τεχνικες οδηγιες στο αρθρο 19 (που ειναι προγενεστερες του νομου 4258/14) ουσιαστικα μας λενε οτι εαν δεν υπαρχει φυτεμενο δωμα τοτε εξακολουθει να ισχυει η & 1β του αρθρου 16 του ΓΟΚ 85 που ελεγε οτι:
    Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθ-9 , επιτρέπονται:
    Απολήξεις κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 2,40 μ, από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου


    Με βαση την παραπανω παραγραφο οι οδηγιες στο αρθρο 19 αναφερουν οτι:

    παρ.2α (σε συνδυασμό με παρ.2γ και Αρθ-35 )
    α) Εάν το δώμα του κτιρίου δεν είναι φυτεμένο κατά το Αρθ-18 του νόμου εξακολουθεί να ισχύει η διάταξη περί μη προσμέτρησης στην δόμηση της απόληξης κλιμακοστασίου και φρεατίου ανελκυστήρα μέγιστου ύψους έως και 2.40 μ. από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του δώματος του κτιρίου.


    Για αυτο και υπαρχει η αναφορα (στο αρθρο 19 των τεχνικων οδηγιων) του αρθρου 35 του ΝΟΚ (περι καταργουμενων διαταξεων).

    Στην τελικη διαμορφουμενη επιφανεια η αποψη μου ειναι οτι δεν συμπεριλαμβανεται η φυτευση και οτι υπαρχει ασυμφωνια αναμεσα στην νεα τροποποιουμενη 2γ του αρθρου 19 και των τεχνικων οδηγιων.
    Στο σκεπτικο οτι δεν συμπεριλαμβανεται στην τελικη διαμορφουμενη επιφανεια η φυτευση θεωρω οτι συνηγορουν και τα γραφομενα στο αρθρο 19 στην &2β των τεχνικων οδηγιων που αναφερει οτι :
    Σε περίπτωση δημιουργίας φυτεμένου δώματος τότε είναι δυνατή η κατασκευή χώρου κύριας χρήσης σε αυτό σύμφωνα με τις προδιαγραφές της παρ.2α η δε απόληξη κλιμακοστασίου μπορεί να ακολουθήσει τα προβλεπόμενα στην παρ.2γ, εφόσον κατασκευάζεται στάση ανελκυστήρα, με μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ από την τελική επιφάνεια του δώματος (συμπεριλαμβανομένου και του πάχους της φύτευσης).

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #58
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το γράφεις στην τελευταία σειρά:
    "με μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ από την τελική επιφάνεια του δώματος (συμπεριλαμβανομένου και του πάχους της φύτευσης)."
    Δηλαδή, στην τελική επιφάνεια του δώματος θα συμπεριλάβουμε το πάχος της φύτευσης και από εκεί και πέρα θα μετρήσουμε τα 3,80μ.
    Το "συμπεριλαμβανομένου" αναφέρεται στην τελική επιφάνεια του δώματος και όχι στο 3,80.

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #59
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    @Χάρης
    Νομίζω ότι υπερβάλεις με τα φορτία. Υπάρχουν συστήματα φυτεμένων δωμάτων με πολύ μικρό φορτίο 80~100 Kg/μ² και ύψος υποστρώματος 8~15 cm ενώ συστήματα με τα δυσμενέστερα φορτία δεν ξεπερνούν τα 250 Kg/μ² και ύψος υποστρωμάτων που μπορεί να φτάσουν έως και τα 100 cm.

    Σε πολύ παλαιά κτίρια ακόμα και προ 55, κυρίως μεγάλα κτίρια ειδικών χρήσεων, από εμπειρία σου λέω ότι αντέχουν και σε μεγαλύτερα φορτία. Αυτά κατά κύριο λόγο είχαν μελετηθεί με γερμανικά πρότυπα και κανονισμούς αρκετά υπερδιαστασιολογημένα για ευνόητους λόγους κατ' εμέ. Υπάρχουν αρκετά απ' αυτά στα μεγάλα αστικά κέντρα.
    Δεν συζητώ γι' αυτά που είναι μετά το 85 γιατί τέτοια φορτία είχαν υπολογισθεί. Και είναι μεγάλος αριθμός ανα την επικράτεια.

    Όσο αφορά το κόστος που ανέφερες υπάρχουν συστήματα που το κόστος τους συγκρίνεται μ' αυτό μιας συμβατικής μόνωσης, ενώ δεν έχουν καθόλου κόστος συντήρησης. Για ακριβότερες μεθόδους το μέγιστο κόστος νομίζω ότι δεν ξεπερνά τα 140 ¤/μ². Συνεπώς ο χρόνος απόσβεσης του κόστους, λόγω εξοικονόμησης ενέργειας, είναι συγκρίσιμος με τις συμβατικές λύσεις ενώ τα οφέλη από τη δημιουργία χώρων χαλάρωσης και αναψυχής είναι πολλαπλά. Κι αυτό αν θες, ανάγεται σε εξοικονόμηση κόστους διαβίωσης.

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #60
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Προφανώς φυτεμένο δώμα από φυτεμένο δώμα θα έχει διαφορά.
    Το 8kN/m² είναι το μέγιστο (ίσως) φορτίο για χρήση όλου του επιτρεπόμενου πάχους των 0,40μ. και χρησιμοποίηση χώματος σε όλο το πάχος.

    10εκ. μόνο να χρησιμοποιήσουμε θα έχουμε επιπλέον φορτίο 2
    kN/m².
    Λιγότερο από 10εκ. χώμα;
    Δεν ξέρω, εξαρτάται και από το τι θα φυτέψεις.
    Για να το λες κάτι θα ξέρεις, αν θες δώσε και συνδέσμους προς εταιρίες που κάνουν τέτοιες εφαρμογές χαμηλού βάρους.

    Η δική μου εμπειρία από παλιές κατασκευές λέει ότι δεν επαρκούν.
    Αν πάρουμε και δοκίμια (καρότα) από τις πλάκες και δούμε ότι η αντοχή του σκυροδέματος είναι στο 50% της ονομαστικής (αναμενόμενο) ενώ παράλληλα έχουμε προβλήματα εναθράκωσης και οξείδωσης του χάλυβα, σε συνδυασμό ότι σε πολλές μελέτες που έχω δει υποτιμούσαν τα μόνιμα φορτία των δαπέδων θεωρώντας π.χ. μόνο 60kg/m² το φορτίο επικάλυψης, τότε φοβάμαι ότι δεν έχουμε επάρκεια ούτε των πλακών.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. N.4495/17: Απόληξη κλιμακοστασίου
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.03.2019, 11:27
  2. ΝΟΚ: Ύψος απόληξης κλιμακοστασίου
    Από το μέλος sfitilis στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.06.2018, 12:49
  3. N.4178/13: Απόληξη κλιμακοστασίου
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.10.2017, 10:11
  4. N.4178/13: Κατάληψη τμήματος χώρου κλιμακοστασίου
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.05.2015, 20:21
  5. N.4014/11: Επιτρεπόμενη επιφάνεια
    Από το μέλος maximos75 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.11.2011, 10:35

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •