win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 48
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Σοφίτα κατά ΝΟΚ

    Καλησπερα

    Συμφωνα με την &81 του αρθρου 2 του Νοκ :
    Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

    Αρα λοιπον εφοσον απαιτειται η σοφιτα να αναπτυσεται εντος του υψους της στεγης θα πρεπει το δαπεδο της σοφιτας (κατω μερια πλακας δαπεδου σοφιτας) να βρισκεται στην ιδια σταθμη με την δοκο που αποτελει την εδραση της στεγης και μαλιστα με την κατω μερια της. Αυτο για να εχω την μεγιστη δυνατη λειτουργικοτητα στην σοφιτα οσο αναφορα το υψος της.
    Μηπως κανω καπου λαθος και το δαπεδο της σοφιτας μπορει να βρισκεται σε σταθμη χαμηλοτερη απο αυτη της εδρασης της στεγης? (Στο σχημα σοφιτα 2 -ειναι το δευτερο σχημα με την δυριχτη στεγη- που εχω επισυναψει ο χωρος ειναι σοφιτα η οχι?????)

    (εχει ξανασυζητηθει παλια το θεμα με το υψος της στεγης (μετραει απο κατω μερια δοκου) και το επισημαινω ξανα γιατι δημιουργει μεγαλο προβλημα κατα την αποψη μου.
    Παντως σε ολα τα σχηματα της τεχνικης οδηγιας το υψος της στεγης προσμετραται απο την κατω μερια της δοκου οπως αλλωστε φαινεται και στο σχημα της οδηγιας που επισυναπτω.)


    Εαν λοιπον το ολο σκεπτικο μου ειναι σωστο και ειμαι σε περιοχη εντος σχεδιου που επιτρεπεται 1.50.μ στεγη και θελω να κανω εξαντληση μεγιστου υψους για το κτιριο μπορει να μου εξηγησει καποιος με ποιο τροπο ειναι δυνατη η κατασκευη σοφιτας σε αυτη την περιπτωση?????

    Και για να προλαβω την τυχον απαντηση θα μπορουσα να κατασκευασω παταρι το οποιο δεν εχει τον περιορισμο να αναπτυσεται εντος της επικλινους στεγης.
    Το προβλημα ειναι οτι εχω κανει χρηση του 10% εκτος ΣΔ του παταριου σε υποκειμενους οροφους.

    Εχω καταληξει τελικα οτι επι της ουσιας οταν στο κτιριο γινεται εξαντληση μεγιστου υψους η κατασκευη σοφιτας ειναι αδυνατη.Αν λοιπον δεν εχω μπερδευτει καπου για να κατασκευασω σοφιτα που να ειναι στοιχειωδως λειτουργικη δεν πρεπει να κανω εξαντληση μεγιστου υψους αλλα να σταματω το κτιριο σε χαμηλοτερο υψος απο το μεγιστο και να δημιουργω στεγες μεγαλης κλισης.........Το εχω σκεφτει σωστα κατα την αποψη σας?

    Προκυπτει απο καπου οτι η σοφιτα δεν μπορει να εχει πορτα και να βγαινει σε δωμα?
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες σοφιτα.jpg‎   σοφιτα 2.jpg‎  
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 19.01.2014 στις 22:31

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Μηπως κανω καπου λαθος και το δαπεδο της σοφιτας μπορει να βρισκεται σε σταθμη χαμηλοτερη απο αυτη της εδρασης της στεγης? (Στο σχημα σοφιτα 2 -ειναι το δευτερο σχημα με την δυριχτη στεγη- που εχω επισυναψει ο χωρος ειναι σοφιτα η οχι?????)
    Όχι, σύμφωνα και με το σχήμα που παραθέτεις δεν γίνεται το δάπεδο της σοφίτας να βρίσκεται πιο κάτω από το επίπεδο που ορίζεται από το κατώτερο σημείο των περιμετρικών δοκών της στέγης.

    (Στο σχημα σοφιτα 2 -ειναι το δευτερο σχημα με την δυριχτη στεγη- που εχω επισυναψει ο χωρος ειναι σοφιτα η οχι?????)
    Ναι, αν το ύψος της περιμετρικής δοκού είναι ίσο με β. Αν δεν ισχύει αυτό, τότε έχουμε πατάρι και όχι σοφίτα (βλ. σχετικό "Παράδειγμα 1" Τεχνικών Οδηγιών Δεκ.2012 §91).

    Εαν λοιπον το ολο σκεπτικο μου ειναι σωστο και ειμαι σε περιοχη εντος σχεδιου που επιτρεπεται 1.50.μ στεγη και θελω να κανω εξαντληση μεγιστου υψους για το κτιριο μπορει να μου εξηγησει καποιος με ποιο τροπο ειναι δυνατη η κατασκευη σοφιτας σε αυτη την περιπτωση?????
    Η περιμετρική δοκός να είναι μεγάλου ύψους!

    προκυπτει απο καπου οτι η σοφιτα δεν μπορει να εχει πορτα και να βγαινει σε δωμα?
    Βλ. Τεχνικές Οδηγίες Δεκ.2012 §1:
    "Επιτρέπονται ανοίγματα στη στέγη που ακολουθούν τη στερεομετρία της,όσο και ανοίγματα στους τυχόν τοίχους που συμμετέχουν σε αυτήν, για τον φωτισμόκαι αερισμό του χώρου."
    Επίσης, βλ. ερωταπάντηση ΤΕΕ/ΤΚΜ-ΥΔΟΜ/ΚΜ, VIII/16:
    "Η σοφίτα επιτρέπεται να έχει ανοίγματα (πόρτες ή παράθυρα) στο κεκλιμένο τμήμα της στέγης;
    Επιτρέπεται να έχει παράθυρα στο κεκλιμένο επίπεδο, χωρίς να προεξέχουν από αυτό. Πόρτες όχι (για πού, με τι πλατύσκαλο;...)"
    Κατά την άποψή μου μπορείς να έχεις πόρτα προς το δώμα αρκεί να είναι στο κεκλιμένο τμήμα της στέγης. Το κεκλιμένο τμήμα θα μπορούσε να είναι και κατακόρυφο σε κάποιο σημείο (π.χ. μονόριχτη στέγη).
    Τώρα που ξαναβλέπω τον ΝΟΚ η §2.ζ του άρθρου 19 γράφει:
    "Στέγες. Σε κάθε περίπτωση απαγορεύονται κατασκευές που δημιουργούν κατακόρυφα ανοίγματα και διαφοροποιούν την ενιαία κλίση και στερεομετρία της στέγης."
    Άρα θα μπορούσες να έχεις πόρτα αν δεν είναι καταόρυφη, ούτε διαφοροποιεί τη στερεομετρία της στέγης.


    Όλα αυτοί οι προβληματισμοί υπάρχουν διότι ακόμα μιλάμε για συντελεστή δόμησης και το τι μετρά σ' αυτόν ή όχι. Θα λύνονταν αν πολύ απλά ελέγχαμε μόνο τον όγκο (+κάλυψη, +θέση στο οικόπεδο/γήπεδο) και όχι τη δόμηση. Αν κάποτε υλοποιηθεί αυτή η πρόταση τότε θα λυθούν άπειρα θέματα που προκύπτουν, θα γίνει ευκολότερος ο έλεγχος στις ΥΔΟΜ, θα έχουμε λιγότερη γραφειοκρατία, διαπληκτισμούς με δημοσίους υπαλλήλους, εξοικονόμηση πόρων, μείωση ατμοσφαιρικών ρύπων, οικονομικό όφελος για τη χώρα, χαμηλότερο κόστος ανέγερσης κτηρίων (όφελος ιδιοκτητών) και επίλυση πολλών θεμάτων αυθαιρέτων.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα και καλη εβδομαδα.

    στο σχημα σοφιτα 2 -ειναι το δευτερο σχημα με την δυριχτη στεγη- που εχω επισυναψει ο χωρος ειναι σοφιτα η οχι?????)

    χαρης:
    ναι, αν το ύψος της περιμετρικής δοκού είναι ίσο με α. αν δεν ισχύει αυτό, τότε έχουμε πατάρι και όχι σοφίτα (βλ. σχετικό "παράδειγμα 1" τεχνικών οδηγιών δεκ.2012 §91).


    προφανως Χαρη εννοεις αντι για α το υψος της περιμετρικης δοκου να είναι β σωστα?

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ναι, το β εννοούσα (το διόρθωσα).
    Πάντως θεωρώ γελοίο το να μετρούμε από το κάτω μέρος της περιμετρικής δοκού.
    Διότι περιμετρική δοκός δεν υπάρχει πάντα.
    Σε μια κατασκευή από φέρουσα τοιχοποιία υπάρχει (ενδεχομένως) μόνο οριζόντιο διάζωμα που δεν είναι το ίδιο με δοκό.
    Σε μια εξ ολοκλήρου ξύλινη κατασκευή που δεν υπάρχει δοκός από οπλισμένο σκυρόδεμα τι λαμβάνουμε;
    Και να θέλω να "κοροϊδέψω" τον νομοθέτη και την κοινωνία να κάνω δοκό ύψους 2μ;

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δηλαδη στο σχημα που παραθετω με το ιδιο ακριβως κτιριο και στις δυο εκδοχες
    Στην περιπτωση Α δεν εχω σοφιτα ενώ στην περιπτωση Β επειδη μεγαλωσα το δοκαρι εχω???????
    Παρομοια Στην περιπτωση Γ δεν εχω σοφιτα ενώ στην Δ επειδη μεγαλωσα το δοκαρι εχω??????
    Δεν είναι επικινδυνα τοσο μεγαλα δοκαρια στους ανωτατους οροφους του κτιριου?????
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 20.01.2014 στις 15:59

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σου θυμίζω και μια άλλη συζήτηση που είχαμε παλιότερα για το από πού μετρούμε το ύψος της οροφής υπογείου, το άνω ή το κάτω μέρος της πλάκας. Είχες δίκιο ότι ο ΓΟΚ έλεγε τελικά το κάτω.

    Άρα, αναλόγα με τις σοφίτες, τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά των φερόντων στοιχείων καθορίζουν την προσμετρούμενη δόμηση

    ---

    Όχι δεν είναι εν γένει επικίνδυνα. Στον τελευταίο όροφο δεν κάνουμε ικανοτικό έλεγχο κόμβων διότι δεν έχει νόημα.
    Ενίοτε είναι επιθυμητά, π.χ. σε περίπτωση μη ύπαρξης διαφράγματος ή για τη σύνδεση τμημάτων του κτηρίου που ανήκουν σε διαφορετικά διαφράγματα. Προτιμότερα δε από το να δημιουργούνται "κοντά" υποστυλώματα.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    1.Παντως στο σκαριφημα που εχω κανει πιο πανω
    το Α δεν ειναι σοφιτα ενω το Β ειναι
    το Γ δεν ειναι σοφιτα ενω το Δ ειναι
    σωστα?
    2.Aν δεν εχω κανει λαθος αν ειχαμε δυο ομμορα οικοπεδα και στο ενα πχ κατασκευαζαμε το Α και στο αλλο το Β τα περαιωναμε και τα βαφαμε με τα ιδια ακριβως χρωματα θα ειχαμε δυο ακριβως ιδια κτιρια που το ενα θα ηταν εκτος ΝΟΚ και αρα αυθαιρετο και το αλλο οχι.Αυτο μου φαινεται λιγο εως πολυ παραλογο .

    Μηπως τελικα αυτο που αναγραφεται στον ορισμο της σοφιτας οτι πρεπει να βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου θελει καποια τροποποιηση?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 20.01.2014 στις 20:11

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. Ναι, σωστά.

    2. Έτσι ακριβώς! Ο παρολογισμός του ΝΟΚ. Και δεν ισχύει μόνο στις σοφίτες αλλά και στα υπόγεια όπως ανέφερα στην προηγούμενη ανάρτηση όπου το τι μετρά στη δόμηση εξαρτάται από τον φέροντα οργανισμό.
    Όταν το καταλάβουν θα ξεχάσουν τον συντελεστή δόμησης και θα ελέγχουμε μόνο κάλυψη-όγκο-θέση στο οικόπεδο/γήπεδο.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε.
    Το μέλος ROUDI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.11.2011
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΟΡΙΑ
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει πως στο υπόδειγμα διάγραμμα δόμησης του Υπεκα (ΔΟΚΚ.2667/17-01-2013) , προκύπτει σοφίτα με στάθμη δαπέδου κάτω από το ύψος της στέγης (υπερύψωση πλαϊνών τοίχων).

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αναφέρεσαι σ' ΑΥΤΟ το υπόδειγμα διαγράμματος δόμησης;
    Ποια σοφίτα;
    Σοφίτα είχε το προηγούμενο (πρώτο) υπόδειγμα διαγράμματος δόμησης.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα

    Συμφωνα με το αρθρο 11&6ιε σοφίτες με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 1/2 του χώρου του υποκείμενου ορόφου με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά δεν προσμετρωνται στην δομηση.

    Αν εχουμε στον οροφο 3 υπνοδωματια σε μαιζονετα (επιφανεια οροφου περιπου 60 τμ) και θελουμε να κανουμε και σοφιτα τοτε ποιο ειναι το εμβαδον της σοφιτας :

    1.Αν η προσβαση σε αυτη γινεται με κλιμακα που ξεκινα απο τον διαδρομο του οροφου ? (διαδρομος που καταληγει η σκαλα απο το ισογειο και χρησιμοποιειται για την προσβαση των υπνοδωματιων)

    2.Αν δεν γινεται η προσβαση απο τον διαδρομο αλλα δυο απο τα υπνοδωματια (εμβαδον περιπου 16 τμ το καθενα) εχουν σκαλες στο εσωτερικο τους που οδηγει προς την σοφιτα?

    Με εχει μπερδεψει η φραση του χώρου του υποκείμενου ορόφου με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    1. Κατ' εμέ ο διάδρομος του ορόφου δεν αποτελεί λειτουργικό χώρο παρά πρόσβαση σ' αυτόν. Συνεπώς δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ευνοϊκή διάταξη της σοφίτας μ' αυτήν την διαρρύθμιση. Εάν πάλι ο διάδρομος θεωρείται χώρος και όχι ως πρόσβαση τότε δεν έχεις παρά να κατασκευάσεις σοφίτα με το 1/2 του εμβαδού του χώρου του διαδρόμου.

    2. Η πρόσβαση από τα υπνοδωμάτια θεωρώ ότι ενοποιεί λειτουργικά τους χώρους Υ/δ - σοφίτας. Τότε υποθέτω ότι η σοφίτα θα πρέπει να γίνει το 1/2 του εμβαδού των 2 υπνοδωματίων, περίπου 16μ².

    Είναι πράγματι σπαζοκεφαλιά η διάταξη αυτή του Νόμου και δεν έχεις άδικο. Και εγώ θα απευθυνόμουν στο forum για να πάρω γνώμες.

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από asak Προβολή Ανάρτησης
    1. Κατ' εμέ ο διάδρομος του ορόφου δεν αποτελεί λειτουργικό χώρο παρά πρόσβαση σ' αυτόν. Συνεπώς δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ευνοϊκή διάταξη της σοφίτας μ' αυτήν την διαρρύθμιση. Εάν πάλι ο διάδρομος θεωρείται χώρος και όχι ως πρόσβαση τότε δεν έχεις παρά να κατασκευάσεις σοφίτα με το 1/2 του εμβαδού του χώρου του διαδρόμου.
    .
    Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση

    Με συναδελφους που μιλησα για το θεμα ειχαν την αποψη οτι η σοφιτα μπορει να εχει εμβαδον μεχρι το 50% του υποκειμενου οροφου και αρα στην προκειμενη περιπτωση 30 τμ .

    Διαβαζοντας προσεχτικα τον νομο παρατηρησα οτι μιλαει για το 50% του χωρου του οροφου με τον οποιο συνδεεται η σοφιτα.

    Μηπως με την φραση του χωρου του οροφου εννοει ολο τον οροφο της αυτοτελους ιδιοκτησιας ή εννοει τους επιμερους χωρους (πχ δωματια) που μπορει να υπαρχουν σε ενα οροφο και με τους οποιους συνδεεται η σοφιτα με την σκαλα ?

    Για το παταρι στον ορισμο του στην &28 του αρθρου 2 αναφερει οτι η επιφανεια του πρεπει να ειναι μικρότερη του 70% της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου.
    Η εκφραση χωρου με μπερδευει.
    Αν πχ εχω οροφο με σαλονι και κουζινα και ενα wc
    ολος ο οροφος ειναι 60 τμ και το σαλονι 40 τμ και το παταρι εχει προσβαση με σκαλα απο το σαλονι το 70% το εξεταζουμε συμφωνα με τα 60 τμ ή με τα 40 τμ?

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν διαβάσεις προσεχτικά η παράγραφος του Νόμου αναφέρει:
    "Σοφίτεςμε συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο των 1/2 του χώρου της υποκείμενης κάτοψηςμε τον οποίο συνδέονται λειτουργικά..."
    Πουθενά δεν αναφέρει την λέξη όροφος και ως γνωστόν σύμφωνα με το λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας όροφος : το σύνολο των δωματίων ενός σπιτιού, των διαμερισμάτων μιας πολυκατοικίας ή γενικά των χώρων μιας οικοδομής που βρίσκονται στο ίδιο οριζόντιο επίπεδο, στο ίδιο ύψος από το έδαφος.
    Αν ο νομοθέτης ήθελε να ισχύει το 1/2 του υποκείμενου ορόφου θα το έκανε υποθέτω. Εδώ θέλει να διαχωρίσει τον όροφο σε χώρους της υποκείμενης κάτοψης που συνδέονται λειτουργικά με τη σοφίτα ακόμα και από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες-διαμερίσματα.

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη μόνο έτσι έχει νόημα η μη προσμέτρηση του Σ.Δ. σε μία κατοικία. Ποιος θα ήταν διαφορετικά ο λόγος άλλωστε. Δεν νομίζω ο νομοθέτης να είχε στο μυαλό του ένα "bonus room" όπως συμβαίνει με αλλοδαπές νομοθεσίες.

    Για να σου πω την αλήθεια, με προβλημάτισε η τελευταία παράγραφος που αναφέρεις για σαλόνι - κουζίνα. Βέβαια και εδώ λύνεται ο γρίφος αναλόγως αν η κουζίνα αποτελεί διακριτό δωμάτιο και εφόσον τηρεί την επιφάνεια που το κατατάσσει δωμάτιο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη asak : 27.06.2015 στις 11:41

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Asak μετα τις τροποποιησεις του ΝΟΚ το "υποκειμενης κατοψης" δεν ισχυει αλλα η 6ιε του αρθρου 11 εχει ως εξης:
    Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται :Σοφίτες
    • με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 1/2 του χώρου του υποκείμενου ορόφου με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά,
    • χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο και
    • εφόσον το μέσο ελεύθερο ύψος είναι μικρότερο από 2,20 μ.

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Έχεις απόλυτο δίκιο και σ' ευχαριστώ για την διόρθωση.
    Αν και δεν συμφωνώ με την διατύπωση της τροποποίησης γιατί αν αυτή ήταν η αρχική της μορφή θα έμμενα στις παραπάνω θέσεις μου. Τώρα για το γεγονός ότι υπάρχει αυτή η τροποποίηση και μάλιστα εντοπίζεται στον όροφο και όχι στην υποκείμενη κάτοψη, υποθέτω ότι ο Νομοθέτης θέλησε να κάνει "κατανοητό" ότι μιλάει για το 1/2 ολόκληρου του ορόφου.
    Θα εικάσω πάλι ότι η λέξη χώρος που παραμένει και σε προβλημάτισε ο Νομοθέτης το έκανε για να ξεχωρίσει την ανεξάρτητη αυτοτελή διηρημένη ιδιοκτησία για το γεγονός μη παρασυρθούμε και κατασκευάζουμε σοφίτες με το 1/2 ολόκληρου ορόφου πολυκατοικίας διαμερισμάτων και τις δίνουμε προς χρήση γκαρσονιερών.

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Προσωπικά δεν προβληματίζομαι καθόλου.
    Το εμβαδόν της σοφίτας που δύναται να μην προσμετρηθεί στη δόμηση είναι: 50%*60τ.μ. = 30τ.μ.
    Είτε η σκάλα σύνδεσης τελευταίου ορόφου & σοφίτας ξεκινά από τον διάδρομο είτε μέσα από ένα δωμάτιο.

    Σκάλα σύνδεσης σημαίνει ότι υπάρχει λειτουργική σύνδεση τελευταίου ορόφου & σοφίτας.
    Αν και το μέσο ελεύθερο ύψος της σοφίτας είναι ≤2,20μ. τότε είμαστε ΟΚ.

    Η "λειτουργική" σύνδεση απαιτείται από τον νόμο γιατί ο νομοθέτης δεν επιθυμεί ανεξάρτητες λειτουργικά σοφίτες.
    Πρέπει οπωσδήποτε να εξυπηρετούν τον υποκείμενο χώρο.

    Στον "χώρο" του υποκείμενου ορόφου περιλαμβάνονται και τα δωμάτια και τα λουτρά και οι διάδρομοι. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διαφοροποιούμε τη χρήση και να μπαίνουμε στη "λογιστική" διαδικασία υπολογισμού των τ.μ. των δωματίων και των διαδρόμων και των WC κ.λπ..

    Η χρήση της λέξης "όροφος" αντί της "κάτοψης" που υπήρχε στο αρχικό κείμενο του νόμου θεωρώ ότι είναι πιο σωστή. Στις πλείστες των περιπτώσεων υπάρχει ταύτιση αλλά όχι πάντα. Στην κάτοψη μπορεί να αποτυπώνονται και στοιχεία δυο ορόφων πιο κάτω αν υπάρχουν οπές.

    Για το παταρι στον ορισμο του στην &28 του αρθρου 2 αναφερει οτι η επιφανεια του πρεπει να ειναι μικρότερη του 70% της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου.
    Η εκφραση χωρου με μπερδευει.
    Αν πχ εχω οροφο με σαλονι και κουζινα και ενα wc
    ολος ο οροφος ειναι 60 τμ και το σαλονι 40 τμ και το παταρι εχει προσβαση με σκαλα απο το σαλονι το 70% το εξεταζουμε συμφωνα με τα 60 τμ ή με τα 40 τμ?
    Θα υπολόγιζα το 70% στα 60τ.μ. θεωρώντας "χώρο" το συνολικό εμβαδόν της οριζόντιας ιδιοκτησίας.
    Έτσι το έχω παρουσιάσει στην Υ.ΔΟΜ. και σε κατάστημα (απλή περίπτωση) που ήταν ενιαίος ο χώρος και σε κατοικία που υπήρχαν δωμάτια και διάδρομος και έγινε δεκτό.
    Απλώς η εξέταση του 70% γίνεται ανά οριζόντια ιδιοκτησία.

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #18
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παραμένει το εξής ερώτημα όμως:
    Πως διαφαίνεται ότι η εξέταση του 50% του ορόφου προς χρήση σοφίτας γίνεται ανα οριζόντια ιδιοκτησία;
    Και όπως ανέφερα παραπάνω θεωρείται "λογικό" να κατασκευάζουμε σοφίτες με το 1/2 του υποκείμενου ορόφου οι οποίες ενοποιούνται λειτουργικά με χώρο γκαρσονιέρας, μην αναφέρω και το ακραίο παράδειγμα ενός χωλ ή διαδρόμου στον όροφο.

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #19
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Πώς διαφαίνεται ότι η εξέταση του 50% του ορόφου προς χρήση σοφίτας γίνεται ανά οριζόντια ιδιοκτησία;
    Δεν νομίζω ότι κατάλαβα το ερώτημά σου.
    Στο διάγραμμα δόμησης, αποτυπώνουμε σκαριφήματα όλων των κατόψεων με εμβαδομέτρηση ανά οριζόντια ιδιοκτησία. Στην κάτοψη του τελευταίου ορόφου υπολογίζουμε το 50% του εμβαδού της κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας, το οποίο συγκρίνουμε με το εμβαδόν της αντίστοιχης σοφίτας που εμφανίζεται στην κάτοψη της επόμενης στάθμης.

    Και όπως ανέφερα παραπάνω θεωρείται "λογικό" να κατασκευάζουμε σοφίτες με το 1/2 του υποκείμενου ορόφου οι οποίες ενοποιούνται λειτουργικά με χώρο γκαρσονιέρας, μην αναφέρω και το ακραίο παράδειγμα ενός χωλ ή διαδρόμου στον όροφο.
    Ο συντελεστής δόμησης δεν είναι "λογικός". Από εκεί ξεκινούν όλα τα προβλήματα. Δεν θα έπρεπε να μπαίνουμε στη λογική του τι μετρά στη δόμηση και τι όχι παρά μόνο τι μετρά στον όγκο και τι όχι. Αν ελέγχαμε μόνο κάλυψη, πλάγιες αποστάσεις, όγκο και ιδεατό στερεό δεν θα είχαμε τέτοια θέματα.
    Μέσα στον επιτρεπόμενο όγκο ας έκανε ο καθένας ό,τι ήθελε, πατάρια, σοφίτες, φωταγωγούς αρκεί να τηρεί τα ελάχιστα καθαρά ύψη των κύριων και βοηθητικών χώρων.

    Πάντως αυτό που λες για σοφίτα πάνω από χολ ή διάδρομο δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα γίνει.
    Δηλαδή τι εμβαδόν θα έχει ο διάδρομος ή το χολ; 10τ.μ.; Αν μιλούμε τότε για σοφίτα 50%*10τ.μ.=5τ.μ., δηλαδή αποθήκη, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #20
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη που δεν έγινα αρκετά σαφής Χάρη, και θα σου αναφέρω παράδειγμα που είναι άμεσα κατανοητό:
    Έστω όροφος πολυκατοικίας 500μ² αποτελούμενος από 4 διαμερίσματα εκ των οποίων το ένα γκαρσονιέρα.
    Η σοφίτα του κτιρίου θα μπορεί να έχει το μέγιστο 250μ². Αυτή τη σοφίτα λοιπόν μπορώ να την ενοποιήσω λειτουργικά με το διαμέρισμα της γκαρσονιέρας και γιατί?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σοφίτα σε νέα κτήρια
    Από το μέλος Sta08 στη θεματική κατηγορία Αρχιτεκτονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.05.2022, 09:38
  2. Σοφίτα και κλειστός εξώστης (έρκερ)
    Από το μέλος Sta08 στη θεματική κατηγορία Αρχιτεκτονικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.11.2018, 11:57
  3. N.4178/13: Είναι σοφίτα;
    Από το μέλος getsakna στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.04.2017, 22:45
  4. ΝΟΚ: Υπολογισμός Δ ή δ και στέγη με σοφίτα ή πατάρι
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.05.2014, 12:28
  5. ΝΟΚ: Σοφίτα και εσωτερικός εξώστης μαζί
    Από το μέλος lilakatsiveli στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.04.2013, 20:09

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •