win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 48

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Σοφίτα κατά ΝΟΚ

    Καλησπερα

    Συμφωνα με την &81 του αρθρου 2 του Νοκ :
    Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

    Αρα λοιπον εφοσον απαιτειται η σοφιτα να αναπτυσεται εντος του υψους της στεγης θα πρεπει το δαπεδο της σοφιτας (κατω μερια πλακας δαπεδου σοφιτας) να βρισκεται στην ιδια σταθμη με την δοκο που αποτελει την εδραση της στεγης και μαλιστα με την κατω μερια της. Αυτο για να εχω την μεγιστη δυνατη λειτουργικοτητα στην σοφιτα οσο αναφορα το υψος της.
    Μηπως κανω καπου λαθος και το δαπεδο της σοφιτας μπορει να βρισκεται σε σταθμη χαμηλοτερη απο αυτη της εδρασης της στεγης? (Στο σχημα σοφιτα 2 -ειναι το δευτερο σχημα με την δυριχτη στεγη- που εχω επισυναψει ο χωρος ειναι σοφιτα η οχι?????)

    (εχει ξανασυζητηθει παλια το θεμα με το υψος της στεγης (μετραει απο κατω μερια δοκου) και το επισημαινω ξανα γιατι δημιουργει μεγαλο προβλημα κατα την αποψη μου.
    Παντως σε ολα τα σχηματα της τεχνικης οδηγιας το υψος της στεγης προσμετραται απο την κατω μερια της δοκου οπως αλλωστε φαινεται και στο σχημα της οδηγιας που επισυναπτω.)


    Εαν λοιπον το ολο σκεπτικο μου ειναι σωστο και ειμαι σε περιοχη εντος σχεδιου που επιτρεπεται 1.50.μ στεγη και θελω να κανω εξαντληση μεγιστου υψους για το κτιριο μπορει να μου εξηγησει καποιος με ποιο τροπο ειναι δυνατη η κατασκευη σοφιτας σε αυτη την περιπτωση?????

    Και για να προλαβω την τυχον απαντηση θα μπορουσα να κατασκευασω παταρι το οποιο δεν εχει τον περιορισμο να αναπτυσεται εντος της επικλινους στεγης.
    Το προβλημα ειναι οτι εχω κανει χρηση του 10% εκτος ΣΔ του παταριου σε υποκειμενους οροφους.

    Εχω καταληξει τελικα οτι επι της ουσιας οταν στο κτιριο γινεται εξαντληση μεγιστου υψους η κατασκευη σοφιτας ειναι αδυνατη.Αν λοιπον δεν εχω μπερδευτει καπου για να κατασκευασω σοφιτα που να ειναι στοιχειωδως λειτουργικη δεν πρεπει να κανω εξαντληση μεγιστου υψους αλλα να σταματω το κτιριο σε χαμηλοτερο υψος απο το μεγιστο και να δημιουργω στεγες μεγαλης κλισης.........Το εχω σκεφτει σωστα κατα την αποψη σας?

    Προκυπτει απο καπου οτι η σοφιτα δεν μπορει να εχει πορτα και να βγαινει σε δωμα?
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες σοφιτα.jpg‎   σοφιτα 2.jpg‎  
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 19.01.2014 στις 21:31

Παρόμοια θέματα

  1. Σοφίτα σε νέα κτήρια
    Από το μέλος Sta08 στη θεματική κατηγορία Αρχιτεκτονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.05.2022, 08:38
  2. Σοφίτα και κλειστός εξώστης (έρκερ)
    Από το μέλος Sta08 στη θεματική κατηγορία Αρχιτεκτονικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.11.2018, 10:57
  3. N.4178/13: Είναι σοφίτα;
    Από το μέλος getsakna στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.04.2017, 21:45
  4. ΝΟΚ: Υπολογισμός Δ ή δ και στέγη με σοφίτα ή πατάρι
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.05.2014, 11:28
  5. ΝΟΚ: Σοφίτα και εσωτερικός εξώστης μαζί
    Από το μέλος lilakatsiveli στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.04.2013, 19:09

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •