win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Αποτελέσματα: 21 έως 33 από σύνολο 33
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    α)Καταρχάς αρχιτεκτονική μελέτη για τις διαρρυθμίσεις, εφόσον δεν τροποποιούνται οι όψεις, και λειτουργική συνένωση των 2 καταστημάτων της αδείας. Πιθανόν και αναθεώρηη Η/Μ μελετών (θέρμανση ΚΕΝΑΚ) αλλά δεν είμαι αρκετά σίγουρος.

    β) Τεχνική Έκθεση ούτως ή άλλως θα καταθέσεις κάνοντας επιπλέον σχετική αναφορά ότι η νέα χρήση δεν επιφέρει αλλαγές στο στατικό φορέα του κτιρίου.

    γ) Εαν με τη νέα διαρρύθμιση επιφέρεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο όσο αφορά π.χ. την απόσταση απροστάτευτου όδευσης διαφυγής η απάντηση είναι ΝΑΙ. Η ενεργητική θα απαιτηθεί εφόσον απαιτούνται από τη Νομοθεσία για τη συγκεκριμένη χρήση μέσα πυροπροστασίας. Λογικά ΝΑΙ.

    δ) Εναπόκειται καθαρά στον υπάλληλο της ΥΔΟΜ που θα χρεωθεί.

    Τραπεζοκαθίσματα σε χώρους που δεν βρίσκονται στον ιδιόκτητο χώρο του οικοπέδου δε πρέπει να δείχνονται στην άδεια. Αυτά και μόνο εφόσον μπορεί νομίμως να τα τοποθετήσει, τα δείχνεις στα επισυναπτόμενα στο Δήμο για την Άδεια λειτουργίας σχέδια και επιπλέον εφόσον οι υπάρχουσες υποδομές αποχωρητηρίων επαρκούν για τη νέα δυναμικότητα πελατών του κατ/τος.

    Πρωταρχικό στάδιο και πριν οποιαδήποτε ενέργεια σου είναι αν οι χρήσεις γης επιτρέπουν την νέα χρήση που θα αιτηθείς.
    Επίσης σημαντικό είναι αν με τη νέα αυτή χρήση επηρεάζονται οι υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης του κτιρίου σου, καθως και οι προβλεπόμενες από το Νόμο επεμβάσεις ΑΜΕΑ για τη νέα χρήση.

  2. Ευχαριστούν οι:


  3. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος fotinoula δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.12.2009
    Αναρτ.
    22
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    συνάδελφε σε ευχαριστώ για την αμεση απάντηση.Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο.Εάν τα δύο καταστήματα αναπτύσσονται αριστερά και δεξιά ενός κοινού διαδρόμου τι λειτουργική συνένωση μπορεί να υπάρξει?Πιστεύεις οτι θα έχω θέμα με αυτό το ζήτημα?Ο άνθρωπος αναγκάστηκε να νοικιάσει και τα δύο καταστήματα επειδή λόγω τετραγωνικών δεν τον έφταναν να βάλει αποθήκη,wc αμέα κλπ.Έτσι στο ένα θα είναι το παρασκευαστήριο ,αποθήκη αποδυτήρια και στο άλλο τα wc και τα καθίσματα.Το υγειονομικό το δέχεται που το δείξαμε έτσι.Στην αλλαγή χρήσης δεν ξέρω πως πρέπει να φανεί αυτό.'Εχω μπερδευτεί,

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σίγουρα δεν μπορεί να υπάρξει λειτουργική συνένωση. Τώρα πως στο υγειονομικό το δέχτηκε αυτό είναι θέμα που μόνο αυτοί γνωρίζουν. Ρώτησε και τους υπεύθυνους στον Δήμο όπου θα εκδώσουν και την άδεια λειτουργίας.
    Αυτό που σκέφτομαι και θα μπορούσε να είναι μία λύση είναι η εξής:
    Εκδίδονται 2 άδειες λειτουργίες κατ/των. Η μία θα αφορά ΚΥΕ που παρασκευάζει και διαθέτει τα προϊόντα του σε τρίτους.
    Η δεύτερη θα αφορά ΚΥΕ που θα διαθέτει αίθουσα πελατών WC και πιθανόν αποθηκευτικό χώρο όπου τα προσφερόμενα προϊόντα θα είναι είναι αποκλειστικά από άλλον προμηθευτή.
    Βέβαια μιλάμε για 2 άδειες λειτουργίες, στην ουσία 2 επιχειρήσεις με δύο ανεξάρτητες δραστηριότητες. Αυτό το συναντάς κυρίως σε επιχειρήσεις catering όπου μπορεί να διαθέτουν και κάπου αλλού χώρο συνεστιάσεων.

    Δεν ξέρω αν τελικά αυτό είναι λύση ή περισσότερο μπλέξιμο στη δική σου περίπτωση.
    Σε κάθε περίπτωση ενημέρωσε για την εξέλιξη του θέματος.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος fotinoula δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.12.2009
    Αναρτ.
    22
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    καλημέρα συνάδελφοι.λόγω της γραφειοκρατίας ακόμα δεν έχω ξεμπλέξει με την παραπάνω υπόθεση.Ηθελα να ρωτήσω το εξής: στον δήμο που καταθέσαμε τα δικαιολογητικά για την προέγκριση μας ζήτησαν και βεβαίωση χρήσεων γης. Στην πολεοδομία που κατέθεσα το τοπογραφικό και την άδεια οικοδομής που ζήτησαν να καταθέσω και μια τεχνική έκθεση που να αναφέρει και τον βαθμό όχλησης που θα έχει το εστιατόριο που πρόκειται να ιδρυθεί. Μου ανέφερε την κυα 3137/2012 και το ν.3325/2005. Έχει κανείς υπόψη του τι πρεπει να αναφέρει μια τεχνική έκθεση τέτοια για ένα κατάστημα υγειονομικού ένδιαφέροντος?Κοιτάζω την κυα και δεν μου ταιριάζει καμία δραστηριότητα σε αυτές που αναφέρονται γιατι πρόκειται για βιομηχανίες-βιοτεχνίες. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο.?Ευχαριστώ πολύ.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους spiderman
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    61
    Εύσημα

    έδωσε
    15
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    53
    Ανέβασε
    4

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, έχω μία περίπτωση αλλαγής χρήσης όπου απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης. Όσον αφορά την αρχιτεκτονική μελέτη αλλάζει η κάτοψη ισογείου, μία όψη και οι δύο τομές. Η ερώτησή μου είναι: στον φάκελο αρχιτεκτονικών τις υπόλοιπες κατόψεις (υπογείου-ορόφου εν προκειμένω) αλλά και τις 3 όψεις που δεν αλλάζουν, βάζω ακριβές αντίγραφο των υφιστάμενων σχεδίων ή πρέπει να κάνω αντίγραφο με τη δική μου πινακίδα και να τις σφραγίσω? Στις δικές σας πολεοδομίες τι από τα δύο ζητάνε?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη spiderman : 09.09.2016 στις 12:39

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ακριβές αντίγραφο των υφισταμένων σχεδίων.
    Επίσης το ορθό θα είναι στην Τεχνική σου Έκθεση να αναφέρεις ότι οι υπόλοιπες κατόψεις και όψεις του κτιρίου δεν παρεκκλίνουν από τα υφιστάμενα εγκεκριμένα σχέδια.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος kiros δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.07.2011
    Περιοχή
    ΠΑΝΤΟΥ
    Αναρτ.
    16
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    42
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλες και σε όλους.
    Σχετικά με την υποχρέωση υποβολής Διαγράμματος Δόμησης στις αλλαγές χρήσεις, έχει κανένας συνάδελφος άποψη για το πώς μπορούμε να προστατευτούμε καλύτερα εφόσον είμαστε υποχρεωμένοι να σφραγίσουμε και να υποβάλουμε ένα "πλασματικό" ως προς τα αναγραφόμενα μεγέθη Δ.Δ?
    Π.χ Βάζοντας πάνω στο νέο Δ.Δ μια σημείωση ότι τα μεγέθη είναι σύμφωνα με την αρχική Ο.Α και ότι δεν κατέστη δυνατόν αυτά να επαληθευτούν λόγω ανωτέρας βίας ή κάτι αντίστοιχο?

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Στη θέση σου θα έγραφα:
    "Τα αναγραφόμενα πολεοδομικά στοιχεία στο παρόν διάγραμμα δόμησης δεν επαληθεύτηκαν από τον υπογράφοντα μηχανικό. Παρατίθενται σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης της αρχικής οικοδομικής άδειας υπ' αριθμό ..../.., όπως τροποποιήθηκε* με ...
    Ο συντάξας μηχανικός
    ..."

    * αν βέβαια τροποποιήθηκε

    Δεν θα ανέφερα τον λόγο μη επαλήθευσης

    Υπάρχει όμως η περίπτωση αυτό να μη γίνει δεκτό από την ΥΔΟΜ.
    Θα ήταν ορθό να ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης πριν την ανάληψη της εργασίας από εμάς τους μηχανικούς και να συμφωνήσουμε σε μια αμοιβή ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Το μέλος tsigalkos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    20.06.2015
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    καλησπέρα

    έχει νόημα για άδεια λειτουργίας για γραφείο τελετών να απαιτείται αλλάγη χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ;
    Το λογικό μου φαίνεται εμένα να μην χρείαζεται αλλαγή χρήσης για τη βεβαίωση αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα είμαι καλυμένος απο τον νόμο.
    Η άδεια έιναι πριν το 85, άραγε μπορω να στηριχτώ σε αυτο και να μην χρειαστει αλλαγη χρήσης;

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tasos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.01.2010
    Αναρτ.
    47
    Εύσημα

    έδωσε
    28
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    88
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με ενα επαγγελματικο εργαστηριο χαμηλης οχλησης και για το εαν χρειαζεται αδεια αλλαγης χρήσης?


    Ο χωρος στον οποιο θα εγκατασταθεί το επαγγελματικο εργαστηριο χαμηλης οχλησης αναφερεται στην αδεια του ως καταστημα.


    Αντιγραφω απο ΝΟΚ αρθρο 4 παρ.1
    <<Για παράδειγμα ένα εργαστήριο χαμηλής όχλησης που δεν απαιτεί για τη λειτουργία του ειδική έγκριση μπορεί να στεγάζεται σε χώρο καταστήματος χωρίς να είναι απαραίτητη η έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης, παρά το γεγονός ότι κατά τον Κτιριοδομικό κανονισμό ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες>>


    Επομενως αν χρειαζεται ειδικη εγκριση τοτε πρέπει να βγεί αδεια αλλαγης χρησης. Η μελετη ενεργητικης πυροπροστασίας και η χορηγηση πιστοποιητικου απο την Π.Υ που απαιτειται για το δικο μου επαγγελματικο εργαστηριο θεωρειται εγκριση προκειμενου να θελει αδεια αλλαγης χρήσης ή απλώς μελετη επομενως δεν με υποχρεωνει να βγαλω αδεια αλλαγης χρησης?


    Γενικα προκειμενου να το γνωριζω και για αλλες περιπτωσεις, ποιες ειναι εκεινες οι ειδικες εγκρισεις που αν απαιτουνται κ με ποια λογική σε υποχρεωνουν για εδοση άδειας αλλαγης χρήσης, ενω αν δεν απαιτουνται δεν χρειαζεται αδεια αλλαγης χρήσης?

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #31
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Από τη στιγμή που απαιτείται νέα μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης για την αλλαγή χρήσης.
    Δες ΑΥΤΟ, θα σε βοηθήσει πιστεύω αρκετά.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτονας Μηχανικός
    Το μέλος Christ0s δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.11.2014
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αναρτ.
    12
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Γνωρίζει κανείς αν απαιτούνται θέσεις στάθμευσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος που το κτίριο είναι 25 τ.μ. όμως ο χώρος στον οποίο θα αναπτυχθούν τα τραπεζοκαθίσματα (40 καθίσματα) θα είναι κάτω από πέργκολες με συνολικό εμβαδό 110 τ.μ. ;

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #33
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Απ' όσο γνωρίζω οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης υπολογίζονται βάσει τ.μ. κλειστών χώρων και όχι ημιυπαίθριων ή υπαίθριων χώρων.

  15. Ευχαριστούν οι:


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαιτούμενες μελέτες και έντυπα για έκδοση άδειας δόμησης αγροτικής αποθήκης
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.11.2016, 09:58
  2. Μελέτες για έκδοση άδειας νομιμοποίησης ή έγκρισης δόμησης ή αποπεράτωσης εργασιών
    Από το μέλος janna στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.06.2016, 09:32
  3. Έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης σε ΙΕΚ σε παλιά οικοδομή (1960) με χρήση ΝΟΚ
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.02.2016, 14:08
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.07.2014, 13:19
  5. Σχετικά με την έκδοση οικοδομικών αδειών για την αλλαγή χρήσης καταστημάτων
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.04.2012, 21:06

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •