win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 21 έως 40 από σύνολο 73
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους tserpe
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    353
    Εύσημα

    έδωσε
    36
    έλαβε
    17
    Αρχεία

    Λήψεις
    433
    Ανέβασε
    8

    Προεπιλογή

    ....υπαρχει υπευθυνη δηλωση των ιδιοκτητων οτι το κτισμα ειναι προ του 55....απο τσιμεντολιθα.
    Εσεις τι θα βαζατε, οτι ειναι προ του 55?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη tserpe : 03.11.2015 στις 22:42

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Καλό είναι που υπάρχει η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη αλλά δεν νομίζω ότι επαρκεί.
    Αν επαρκούσε τότε θα το έγραφε και ο νόμος, ότι δηλαδή με μια υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη αποδεικνύεται η παλαιότητα προ του 1955.
    Αεροφωτογραφία αναζητήθηκε;

    Παρεμπιπτόντως, τσιμεντόλιθοι προ του 1955 υπήρχαν; Ποιο εργοστάσιο τους έφτιαχνε;

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους tserpe
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    353
    Εύσημα

    έδωσε
    36
    έλαβε
    17
    Αρχεία

    Λήψεις
    433
    Ανέβασε
    8

    Προεπιλογή

    Να επεκταθω κατα τι...
    Εχει βγει οικοδομικη αδεια προσθηκης το 1987, που μεσα σε αυτην περιγραφει τα προ 55 κτισματα με τετραγωνικα. Δεν υπαρχει σχεδιο ομως, παρα μονο η υπευθυνη δηλωση των ιδιοκτητων και ενα σκιτσο των κτισματων με το περιγραμμα τους.
    Μπορω να θεωρησω οτι, εφοσον εχει εκδοθει αδεια που περιεχει εστω και ετσι τα παλια κτισματα, ειναι προ 55?
    Και σε τοτε φωτογραφιες φαινονται εν μερη τα κτισματα...οχι ολα...και με τσιμεντολιθα.
    (Κανεις για το ποτε χρησιμοποιηθηκαν τα τσιμεντολιθα πρωτη φορα!!!)

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν έπρεπε κατά κάποιο τρόπο να νομιμοποιηθούν τα κτίσματα προ του 1955 προκειμένου να εκδοθεί η άδεια το 1987;
    Δεν έπρεπε να γίνει πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος;
    Έχουν χαθεί στοιχεία του φακέλου;

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους tserpe
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    353
    Εύσημα

    έδωσε
    36
    έλαβε
    17
    Αρχεία

    Λήψεις
    433
    Ανέβασε
    8

    Προεπιλογή

    Οχι δεν εχουν χαθει. Απλα εχει μονο ΥΔ ιδιοκτητη οτι ειναι προ 55....(μπορει τοτε το 87 να το δεχοταν).
    Μπορει τοτε να εκαναν οτι εκαναν. Εγω τι κανω τωρα.
    Μπορω να το δεχτω ετσι ή θα πρπειε να το αποδειξω. Ειτε με αεροφωτογραφια ειτε με τα υλικα (που οπως ειπαμε εινα τσιμεντολιθα και δεν ξερω ποτε πρωτοχρησιμοποιηθηκαν)

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να σου πει τι ακριβώς θα κάνεις διότι δεν λαμβάνει την ευθύνη ούτε έχει όλα τα δεδομένα όπως τα έχεις εσύ.

    Γενικώς μιλώντας, ο τρόπος κατασκευής δεν θεωρώ ότι αποτελεί επαρκή απόδειξη.
    Αν όμως από την άδεια του 1987 τεκμαίρεται ότι η πολεοδομία αποδέχτηκε ότι το κτίσμα είναι προ του 1955, δεν μπορώ παρά να δεχθώ ως ιδιώτης μηχανικός την απόφαση της δημόσιας αρχής, έστω και αν διαφωνώ μ' αυτήν.
    Σε κάθε περίπτωση η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (με θεώρηση του γνησίου της υπογραφής) για την παλαιότητα είναι ένα συν.
    Ποιο σημαντικό απ' όλα θα ήταν η ύπαρξη αεροφωτογραφίας προ του 1955 στην οποία να εμφανίζεται το ακίνητο στη θέση και διαστάσεις που είναι σήμερα.

  7. Ευχαριστούν οι:


  8. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Το συμβόλαιο είναι το πρώτο δημόσιο έγγραφο που θα πρέπει να αναζητήσουμε προκειμένου να ταυτοποιήσουμε παλαιότητα προ του 55.Από μόνο του δεν αρκεί αλλά από εκεί κατά τη γνώμη μου αρχίζουμε. Επίσης ο χρόνος παλαιότητας σε Ε9 ή δηλώσεις ακίνητης περιουσίας είναι το δεύτερο. Ακολουθούν αεροφωτογραφίες, τρόπος κατασκευής κλπ. και τέλος η Υ/Δ του ιδιοκτήτη.

  9. Ευχαριστούν οι:


  10. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος ppaannooss1976 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    04.11.2009
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι πολύ ενδιαφέρον το θέμα και ορισμένες φορές η απάντηση είναι αρκετά απλή.
    Βήμα 1. Ε9 ιδιοκτήτη με χρόνο κατασκευής προ του 55. (αν δεν έχει δηλώσει το κτίσμα το κάνει με συμπληρωματική! δεν είναι δουλειά μας το ότι κάποιος μπορεί να μην θέλει να το δηλώσει στην εφορία! Απλά έτσι πρέπει να γίνει!)
    Βήμα 2. Τεχνική έκθεση δική μας που αναφέρει τη βρήκαμε στην αυτοψία. Υπήρχαν τσιμεντόλιθοι και σκυρόδεμα στα μέσα της δεκαετίας του 50 όπως διάβασα σε άλλα blog οπότε δικαιολογείται η κατασκευή. Επίσης μπορεί για παράδειγμα ένας τοίχος να έπεσε και να τον αντικατέστησαν, αυτό δεν σημαίνει ότι το κτίσμα δεν είναι προ του 55.
    εγώ έτσι θα το έλυνα και έτσι θα χειριστώ μια υπόθεση που έχω τώρα.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το ότι υπήρχαν τα υλικά (τσιμεντόλιθοι) το 1955 δεν αποδεικνύει ότι ανεγέρθηκε τότε.
    Απλώς αν δεν υπήρχαν τότε θα αποδεικνύονταν ότι δεν είναι δυνατό να είναι προ του 1955.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eleni81 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    31.05.2012
    Αναρτ.
    23
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κι απο μενα!
    Να ζητήσω κι εγώ τη γνώμη σας με την σειρά μου..Μου ζητήθηκε βεβαίωση για αποθήκη προ του 55, σε εναν οικισμό του Δήμου Παρανεστίου Δράμας. Το μόνο χαρτί που έχει ο ιδιοκτήτης στα χέρια του ειναι ενα ιδιωτικο συμφωνητικό ότι το συγκεκριμένο αγοράστηκε το 1937. Αναζήτησα αεροφωτογραφίες αλλά στην περιοχή δεν υπάρχουν πριν το 1970. Μίλησα με τον Δήμο και μου είπαν οτι δεν δίνουν πλέον βεβαιώσεις απο τπ 2011 και με παρέπεμψαν στην Πολεοδομία Δράμας για νόμιμο περίγραμμα. Η συμβολαιογράφος μου έιπε οτι αυτη δεν θελει νόμιμο περίγραμμα αρκεί εγω να της βεβαίωσω στη δήλωση ότι ειναι προ τπυ 55 (φυσικα!). Εγώ τι κάνω;Πως καλύπτομαι?Και φυσικα αν μπω στη διαδικασία νομιμου περιγράμματος τι δικαιολγητικα απαιτούνται?Αεροφωτογραφια δεν υπαρχει όπως προειπα..Με καλύπτει μόνο ο τρόπος κατασκευής?Ειναι με τσατμά και χωμάτινο δάπεδο..Φανταζομαι ναι, αλλά αρκεί?ευχαριστω εκ των προτερων!

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #31
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Την άποψή μου επί του θέματος την παρουσίασα παραπάνω.

    Αεροφωτογραφίες αναζήτησες και στον ΟΚΧΕ και στη ΓΥΣ και σε ιδιώτες και δεν βρήκες τίποτα;

    Νόμιμο περίγραμμα δεν είναι απαραίτητο.

    Για τα δικαιολογητικά δες στο http://www.poleodomia.gov.gr/.
    Δεν γνωρίζω αν είναι τα ίδια σήμερα αλλά είναι μια αρχή.
    Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	ScreenHunter_295 May. 13 17.36.jpg
Προβολές:	204
Μέγεθος:	58,2 KB
ID:	1404

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eleni81 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    31.05.2012
    Αναρτ.
    23
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση.Όχι δεν υπάρχουν τόσο παλιές α/φ σε ΓΥΣ και ΟΚΧΕ στην περιοχή που με ενδιαφέρει. Από ιδιώτες δεν ξέρω από που θα βρω!Προφανώς δεν θα δώσω την βεβαίωση. Για νόμιμο περίγραμμα δεν υπάρχει περίπτωση όπως το βλέπω καθώς τίθεται θέμα υγείας και βιάζονται να γίνει η μεταβίβαση...

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #33
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους tserpe
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    353
    Εύσημα

    έδωσε
    36
    έλαβε
    17
    Αρχεία

    Λήψεις
    433
    Ανέβασε
    8

    Προεπιλογή

    απο Δήμο Ηρακλείου. (πηγη:http://www.heraklion.gr/e-services/t...ings-1955.html )
    απο οτι κατάλαβα...σου δίνει την βεβαίωση ο Δήμος!!!!
    Βεβαίωση για κτίσματα προϋφιστάμενα νόμιμα του 1955

    Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

    1. Φωτογραφίες κτίσματος
    2. Τοπογραφικό διάγραμμα με διάγραμμα κάλυψης, για να αποδειχθεί η νομιμότητα του κτίσματος.
    3. Τίτλοι ιδιοκτησίας παλιοί, κοντά στο 1955, στους οποίους να αναφέρεται το κτίσμα, ή οποιοδήποτε άλλο νόμιμο αποδεικτικό παλαιότητας, όπως ρευματοδότηση, αποσπάσματα σχεδίου του 1958 εφ’ όσον το κτίσμα φαίνεται καθαρά, κ.λ.π.
    4. Δήλωση στατικής επάρκειας από δύο μηχανικούς
    5. Αίτηση ενδιαφερομένου

    Σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ. 1, περίπτωση δ. του Ν.4067/2012, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 16 παρ.25 του Ν. 4258/2013 (ΦΕΚ 94 Α/ 14-4-2014), όλα τα κτίρια που προϋφίστανται του βασιλικού διατάγματος της 9-8-1955, θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα.

    Αρχεία



  16. Ευχαριστούν οι:


  17. (επάνω) - Ανάρτηση #34
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Να σημειώσω ότι τη δήλωση στατικής επάρκειας μπορούν αν την υπογράψουν μόνο Πολιτικοί Μηχανικοί, όχι Αρχιτέκτονες ή μηχανικοί Τ.Ε..

    Επίσης, η βεβαίωση αυτή δεν ξέρω αν είναι "βεβαίωση νόμιμου περιγράμματος".
    Τα κτήρια προ του 1955 είναι μεν όλα νομίμως υφιστάμενα ως προ του 1955 αλλά δεν μπορούν να λάβουν όλα τη βεβαίωση νόμιμου περιγράμματος. Πρέπει να είναι σύννομα για να τη λάβουν.

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #35
    Μηχανικός
    Το μέλος Andreas_ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.12.2016
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα συνάδελφοι.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για μία περίπτωση ακινήτου, για την έκδοση της βεβαίωσης παλαιότητας κτίσματος προ του '55. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι όντως η κατασκευή του υφιστάμενου κτίσματος είναι προγενέστερη του '55. Διαθέσιμες Α/Φ εκείνης της περιόδου σε ΓΥΣ και ΟΚΧΕ δυστυχώς δεν υπάρχουν. Ωστόσο, επειδή το ακίνητο είναι στο Βόλο και μάλιστα είχε παρθεί δάνειο για την αποκατάσταση των ζημιών που προκλήθηκαν από το σεισμό του '55, σκέφτηκα να αναζητήσω μία σχετική βεβαίωση.

    Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
    1) Αρχικά, υπάρχουν άλλοι αξιόπιστοι φορείς εκτός από ΓΥΣ, ΟΚΧΕ για αναζήτηση Α/Φ;
    2) Θα ήταν αποδεικτικό στοιχείο μία βεβαίωση ότι είχε παρθεί δάνειο για αποκατάσταση των ζημιών στο ακίνητο από το σεισμό του '55; Και από πού θα μπορούσα να αναζητήσω μία τέτοια βεβαίωση;

    Γενικά, υπάρχει κάποια άλλη σκέψη/ιδέα επί του θέματος, καθότι βρίσκομαι με δεμένα τα χέρια;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #36
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1) Ιδιωτικές εταιρίες παρέχουν δορυφορικές φωτογραφίες αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να έχουν προ του 1955.

    2) Βεβαίως.
    Ποιος χορήγησε το δάνειο; Εκεί θα απευθυνθείς.

    Μπορείς να βασισθείς στην Εγκύκλιο 4/2013 που γράφει:
    "Κτήριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ημερομηνίας ισχύος του από 09.08.1955 βασιλικού διατάγματος είναι νομίμως υφιστάμενο κατά τα οριζόμενα στην §1δ του άρθρου 23 του Ν.4067/2012. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής του και δεν απαιτείται η υποβολή σχετικών αποδεικτικών στοιχείων, προκειμένου να υπαχθούν στον Ν.4178/2013 μεταγενέστερες αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εμπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου."
    Δεν το συνιστώ, αλλά αφού είσαι σίγουρος ότι η κατασκευή είναι προγενέστερη του 1955 τι να πω...

  20. Ευχαριστούν οι:


  21. (επάνω) - Ανάρτηση #37
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος eleni81 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    31.05.2012
    Αναρτ.
    23
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    8
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα συνάδελφοι
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια περίπτωση κτίσματος προ του 55. Εχω ξεκινήσεις διαδικασία νόμιμου περιγράμματος αλλά θα γίνει και υπαγωγή στον 4178 για λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό λόγω μεταγενέστερων επεμβάσεων (αντικατάσταση στέγης-κεραμιδιών, κουφώματα, εξωτερικός τοίχος). Εκτός από αυτά θα πρέπει να βάλω και εσωτερικές εργασίες αποκατάστασης;Π.χ. κάποιοι διαχωριστικοί τοίχοι, δάπεδα με πλακάκι, ψευδοροφές κλπ;Επίσης πλακοστρώσεις στον περιβάλλοντα χώρο τι βάζω κι αυτες;
    Ευχαριστώ

  22. (επάνω) - Ανάρτηση #38
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση δεν συνιστά αυθαιρεσία (βλ. άρθρο 23, §9):
    "Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή και απαλλάσσεται της υποχρέωσης υπαγωγής στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου."
    Άρα, ό,τι αφορά το εσωτερικό δεν θα πρέπει να δηλωθεί κατά τη γνώμη μου.
    Ό,τι αφορά το κέλυφος του κτηρίου δήλωσέ το αν και πολλοί συνάδελφοι θα το θεωρήσουν υπερβολή. Τουλάχιστον η αντικατάσταση των κεραμιδιών είναι υπερβολή. Τα κουφώματα ναι. Ο εξωτερικός τοίχος δεν κατάλαβα σε τι άλλαξε για να τον δηλώσεις.
    Πλακοστρώσεις και διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου εφόσον έγιναν προ ΓΟΚ 1985, όταν δεν υπήρχε υποχρέωση κατάθεσης μελέτης διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου, δεν νομίζω ότι πρέπει να δηλωθούν.

  23. Ευχαριστούν οι:


  24. (επάνω) - Ανάρτηση #39
    Μηχανικός
    Το μέλος Μέλι δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.01.2017
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, μπορείτε να βοηθήσετε και μένα;
    Θέλω να δώσω βεβαίωση για κτίσμα με άδεια του '55 εκδομένη προ της 30ης Νοεμβρίου του 55 όμως.
    Τα σχέδια έχουν όλα πολτοποιηθεί. Δεν υπάρχει τίποτα. Έχω πάρει βεβαίωση πολτοποίησης από την πολεοδομία. Αεροφωτογραφίες υπάρχουν του 53 (που δεν υπήρχε το κτίσμα) και το 59 που φυσικά υπήρχε.
    Θεωρείται κατασκευή προ του '55 σωστά; Χρειάζομαι βεβαίωση από δήμο; Πώς εκδίδω το πιστοποιητικό;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  25. (επάνω) - Ανάρτηση #40
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Βεβαίωση από τον Δήμο δεν χρειάζεται.
    Διαβάστε τι αναφέρει σχετικά η Εγκύκλιος 4/2013 για τα προ του 1955.
    Πώς γνωρίζετε ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες που να πραγματοποιήθηκαν μετά το 1955;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Κτίσμα προ 1955 με προσθήκη
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.05.2017, 14:30
  2. N.4178/13: Απόδειξη παλαιότητας κτηρίου προ του 1955
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.03.2016, 22:22
  3. N.4178/13: Τακτοποίηση σε κτίσμα με οικοδομική άδεια προ του 1955
    Από το μέλος Lefteris_Civil στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.03.2015, 22:09
  4. N.4014/11: Βεβαίωση για συμβόλαιο σε ημιτελές κτίσμα
    Από το μέλος ΣΩΤΗΡΗΣ στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.09.2012, 22:15
  5. Οικοδομικές εργασίες σε κτίσμα προ του 1955
    Από το μέλος takisxrono στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.06.2012, 23:27

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •