Καλημέρα συνάδελφοι,

Μια απορία... έχω 4 αποθήκες (μεγάλες ισόγειες αποθήκες που χρησίμευαν για αποθήκευση σιτηρών), εκτός σχεδίου, αποδεδειγμένα προ του 55. Σε άδεια νέας αποθήκης στο ίδιο αγροτεμάχιο το 71, υπάρχει πάνω στο στέλεχος τοπογραφικό όπου εμφανίζει τις αποθήκες αυτές, τις χαρακτηρίζει ως αποθήκες προ του 1940, με τις εξής διαστάσεις:

α) 35, β) 56, γ) 126, δ) 245 [Σύνολο: 462 τ.μ.]

Στην πραγματικότητα, τώρα, οι αποθήκες αυτές είναι: α) 36, β) 48, γ) 134, δ) 178 [Σύνολο: 396 τ.μ.]

- Τις κατατάσσω στην κατηγορία "μεταποίηση πρωτογενούς τομέα"... Άρα δεν μπορώ να πάω με κατηγορία 1, αλλά με 2

- Έχω και άλλες αυθαιρεσίες εκτός των αποθηκών για να προλάβω οτιδήποτε σχετικό με "δίνω κανονικά βεβαίωση αφού δεν έχω υπέρβαση......."

Το παραπάνω με τις αποθήκες πως θα το αντιμετωπίζατε?? Σκέφτομαι για μια πολεοδομική παράβαση....


Μία ακόμα ερώτηση: Στο ίδιο αγροτεμάχιο η αποθήκη του 71 που βγήκε με άδεια, αντί να απέχει 15 μέτρα από το όριο σύμφωνα με την άδεια, απέχει στην πραγματικότητα 7 μέτρα. Από την στιγμή που δεν έχουμε ΥΔ, το αντιμετωπίζω ως πολεοδομική παράβαση?

Τα φώτα σας...

Ευχαριστώ!