win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 10 από σύνολο 10
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kartassio δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.10.2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    13
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Άδεια λειτουργίας KYΕ

    Γεια σας και από εμένα συνάδελφοι.


    Θα χρειαστώ την γνώμη σας καθότι νέος σε αυτό το αντικείμενο, για μία περίπτωση που μετά από αρκετό διάβασμα posts κατέληξα.


    Χορήγηση άδειας λειτουργίας KYA
    από Κατάστημα(ένδυσης) σε KYA(παντοπωλείο)


    Κατάστημα ισόγειο 30 μ.τ. με υπόγειο και πατάρι κατασκευής, του 71. Το πατάρι είναι 1/2(επιφάνειας καταστήματος) νόμιμο και έχει γίνει προσθήκη από τον ιδιοκτήτη το άλλο μισό. Ο ιδιοκτήτης δήλωσε στον πελάτη μου ενοικιαστή, ότι στο προηγούμενο παρελθών έχει λειτουργήσει ως κατάστημα ΚΥΑ ξανά. Στην Ο.Α. αναφαίρετε απλός σαν κατάστημα.


    1. Μπορώ να δώσω Βεβαίωση κυρίας χρήσης προοριζόμενου για KYA που ζητά ο δήμος καθότι προϋπάρχει του 85.


    2. Κάνω την τακτοποίηση του προστιθέμενου μισού παταριού ως βοηθητικού χώρου και επομένως πάλι μπορώ να δώσω εγώ την βεβαίωση και όχι η πολεοδομία, στον δήμο, εφόσον ο ισόγειος κύριος χώρος δεν αλλάζει.


    Είναι σωστός ο συλλογισμός μου; Η θα έχω πρόβλημα

    Και κάτι τελευταίο, σε περίπτωση λόγο τακτοποίησης η βεβαίωση να πρέπει να χορηγηθεί από την πολεοδομία. θα απαιτήσουν αλλαγή χρήσης;

    Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων είναι κάτι που και οι ίδιοι οι αρμόδιοι μου δίνουν διφορούμενες απαντήσεις.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    από όσα γνωρίζω εγώ..επειδή είναι προ του 85..μπορείς να σφραγίσεις εσύ τις κατόψεις ,χωρίς πρόβλημα, ότι είναι νόμιμο και μπορεί να γίνει χρήση ως κατάστημα υ.ε. αφού πριν το 85 δεν υπήρχε ο διαχωρισμός κατάστημα και κ.υ.α.

    όσο αναφορά τα αυθαίρετα τμήματα εφόσον τα τακτοποιήσεις και πάλι δεν έχεις κανένα πρόβλημα .

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος kartassio δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.10.2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    13
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ milt. 'Ετσι έχω καταλάβει και εγώ.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    τελικά μήπως τα πράγματα δεν είναι έτσι.........???

    << για καταστήματα προ του 85 η έννοια κατάστημα καλύπτει τόσο τα εμπορικά όσο και τα ΚΥΑ>>

    εγώ βέβαια είμαι αυτής της άποψης αλλά νομίζω ότι χρειάζεται ιδιαίτερη διευκρίνηση....

    όντως στις τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ άρθρο 5 παρ.2

    <<Σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (αναψυκτήρια, εστιατόρια κ.λ.π) αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. Β του Π. Δ/τος 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ 166/Δ΄/87) και του «Κτιριοδομικού Κανονισμού»(ΦΕΚ 59/Δ΄/3-2-89). Επομένως απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης «καταστήματος» σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (πχ. εστιατόριο – αναψυκτήριο).>>

    εδώ διαφοροποιούνται οι απόψεις........

    εγώ διαβάζοντας καταλαβαίνω ότι αφού παίρνει ως σημείο αναφοράς το άρθρο 1 του ΠΔ του 1987 και τον κτιριοδομικό 1989 ,όπου και γίνεται ο διαχωρισμός, όντως τα προ του 85 δεν τα συμπεριλαμβάνουμε και δεν τα καταδικάζουμε πόσο μάλλον αν όντως δεν έχουμε και αλλαγές σε φορτία ή μηχανολογικές μελέτες κτλ.....


    στο ΤΕΕ μου είπαν ότι δεν το αναφέρει ρητά άρα το να εξαιρέσεις αυτά τα καταστήματα μπορεί να θεωρηθεί καταχρηστική ερμηνεία.......

    τελικά????
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 06.06.2014 στις 19:12

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η χρήση του καταστήματος αλλάζει;
    Αν η απάντηση είναι ναι, τότε θα πρέπει να εξεταστεί αν απαιτείται άδεια δόμησης ή όχι βάσει του ΝΟΚ.
    Αν η απάντηση είναι όχι, τότε δεν απαιτείται τίποτα και δίνουμε τη βεβαίωση.
    Ποια είναι η απάντηση;

    Όπως ειπώθηκε, η χρήση "κατάστημα" της άδειας του 1971 περιλαμβάνει και τα ΚΥΕ καθότι δεν υπήρχε εκείνη την εποχή κάποιος διαχωρισμός σε εμπορικά και υγειονομικού ενδιαφέροντος καταστήματα.
    Άρα η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι όχι.

    Η αυθαίρετη επέκταση του παταριού που τακτοποιήθηκε με τον Ν.4178/13 δεν μπορεί να αποτελέσει λόγο για έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης.
    Σχετική και η ερωταπάντηση Μέρος XVI/3 του ΤΕΕ/ΤΚΜ-ΥΔΟΜ/ΚΜ:
    Απαιτείται αλλαγή χρήσης από κατάστημα (ισόγειο με πατάρι) σε ιδιωτικό γυμναστήριο, εφόσον προβλέπονταν στις παραδοχές της στατικής μελέτης τα σχετικά φορτία και έχει κατασκευαστεί W.C. στο πατάρι χωρίς όμως να αλλάζει τη θέση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων στους άλλους ορόφους (αφού πρόκειται για το ισόγειο);

    Σύμφωνα με το άρθρο 5 του ΝΟΚ §2, «2. Χώροι για τους οποίους έχει χορηγηθεί άδεια δόμησης με συγκεκριμένη χρήση, μπορούν να μεταβάλλουν την χρήση τους εφόσον η νέα χρήση προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και οι προϋποθέσεις για την νέα χρήση καλύπτονται από τις προϋποθέσεις επιμέρους μελετών που πληροί η υφιστάμενη χρήση. Στην περίπτωση αυτή … δεν απαιτείται άδεια δόμησης.»
    Εφόσον λοιπόν πληρούνται τα παραπάνω αναφερόμενα δεν απαιτείται άδεια δόμησης. Η κατασκευή αυθαιρέτου χώρου υγιεινής στο πατάρι, τακτοποιημένου με τον Ν.4178/2013, κατά την γνώμη μας δεν επηρεάζει την απαλλαγή από την υποχρέωση λήψης άδειας δόμησης.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    δηλαδή αναφορικά με τα καταστήματα προ του 85 καθώς περιλαμβάνονταν τα εμπορικά και τα ΚΥΑ στον όρο καταστήματα συμπαιρένουμε ότι δεν έχουμε αλλαγή χρήσης ότι από τα δύο και να κάνουμε σε αυτά, άρα σφραγίζουμε και είμαστε οκ..........

    και εγώ αυτό πιστεύω αλλά κάποιοι το αμφισβητούν......

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    στηριζόμενοι στο ότι κατά κύριο λόγο δεν αναφέρεται ρητά αυτό που λέμε............το μόνο σχετικό που βρήκα αλλά ουσιαστικά λέει ότι και οι τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ είναι το 15/2/2012 αρ. πρωτ:οικ.8231 σχετι: 54046/11 προς Δήμο Ναυπλιέων
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  9. Ευχαριστούν οι:


  10. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ό,τι δεν αναφέρεται ρητά ότι απαγορεύεται, επιτρέπεται!
    Βασική αρχή δικαίου.

    Το 1971 η χρήση "κατάστημα" περιελάμβανε τα ΚΥΕ;
    Ποια η απάντηση της αρμόδιας ΥΔΟΜ/ΔΟΚΚ/ΤΕΕ στο ερώτημα αυτό;

    ---

    Η γνωμοδότηση της ΔΟΚΚ που επισυνάψες αναφέρεται σε κατάστημα με οικοδομική άδεια ποιας χρονιάς;

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    αν και στο mail που έστειλα στο υπεκα δεν μου απάντησαν, διαβάζοντας λίγο πιο προσεκτικά τον ν.4178 και την εγκύκλιο 3, άρθρο 9 κατηγορία 2: λέει ξεκάθαρα ότι δεν προκύπτει υποχρέωση υπαγωγής λόγω αλλαγής από κύρια χρήση σε κύρια χρήση καθώς η έννοια αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε με τον γοκ 85,

    άρα σφραγίζουμε άνετα καταστήματα προ του 85 και τα κάνουμε και υγειονομικού ενδιαφέροντος.......

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου
    Από το μέλος despcv στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.07.2016, 13:34
  2. Άδεια λειτουργίας γυμναστηρίου
    Από το μέλος Natasa25_PM στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.01.2015, 14:15
  3. Άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπείας
    Από το μέλος Γιωργος Σ στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.03.2013, 12:37
  4. Άδεια λειτουργίας ιατρείου
    Από το μέλος Athan στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.01.2010, 12:00

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •