win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 41

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή Διαδικασία υποβολής δικαιολογητικών Ν.4178/13

    Μόλις ανέβασα στην ενότητα "Αρχεία" ένα χρήσιμο αρχείο PDF με συνοπτικά τις διαδικασίες σύμφωνα με τον Ν.4178/13 και τις σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις για:


    α) Ηλεκτρονική υποβολή δικαιολογητικών & στοιχείων αυθαιρέτων


    β) Μεταβίβαση ακινήτου


    Από τον αξιέπαινο συνάδελφο Διονύση Κλαδάκη.


    Κατεβάστε το από ΕΔΩ, θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο για όσους έχουν μπερδευτεί από τον βομβαρδισμό νόμων, υπουργικών αποφάσεων και εγκυκλίων, αλλά και για όσους θεωρούν ότι τα έχουν ξεκαθαρίσει!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος rava δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.03.2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    17
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    γεια σας
    με τον 4014 ειχα μαζεψει ολα τα δικαιολογητικα απο τους ιδιοκτητες
    ακομα και αν δεν ειχα κανει ολοκληρωμενη υπαγωγη.
    τωρα με τη μεταβαση στον 4178 πρεπει να τους βαλω να τα ξανακανουν?
    (υπευθυνες δηλωσεις,αναθεσεις....)

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    αν μπορεί κάποιος ας διευκρινίσει........

    α) στα σχέδια που θα ανεβάσουμε στο πληροφοριακό σύστημα πρέπει να αναγράψουμε τον ηλεκτρονικο κωδικό του αυθαιρέτου...???...ή απλά όταν θα γίνεται κάποια μεταβίβαση θα πρέπει να τα κατεβάζουμε από το σύστημα και αυτά θα έχουν μέσω συστήματος κάτι σαν υδατογράφημα τον ηλεκτρονικό κωδικό..??

    β) η στατική μελέτη και το κατά πόσο έχει υποβληθεί ή όχι αφορά μόνο τις περιπτώσεις βεβαιώσεων που πρέπει να υποβληθεί απλά αναφέρουμε εάν εκείνη την χρονική στιγμή έχει υποβληθεί ή όχι ακόμα με βάσει τα χρονικά περιθώρια....

    γ)καταθέτει κανείς ξεχωριστό έντυπο υπολογισμού προστίμου....???...εγώ ως τώρα δεν το έχω κάνει στον 4014....εδώ στον 4178 χρειάζεται...??

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    α) Δεν μπορώ μετά βεβαιότητας ότι πρέπει ή δεν πρέπει. Θα ήταν όμως καλό να υπάρχει, δεν είναι δα και κόπος. Αυτό θα ήταν περιττό αν το σύστημα έχει το χαρακτηριστικό που ανέφερες, δηλαδή "υπογράφει" τα σχέδια, κάτι σαν το υδατογράφημα που ανέφερες. Το κάνει; Οψόμεθα.

    β) Μπορεί οι συμβολαιογράφοι να ζητούν σε κάθε συμβόλαιο να αναγράφεται αν καταρχήν υπάρχει απαίτηση στατικής μελέτης επάρκειας.
    Από εκεί και πέρα, αν τυχόν υπάρχει τέτοια απαίτηση, να αναγράφεται αν έχει κατατεθεί ή όχι.

    γ) Η §11 του άρθρου 11 του Ν.4178/13 αυτό ακριβώς γράφει, ότι δηλαδή πρέπει να κατατίθεται έντυπο υπολογισμού.
    Όπως και αίτηση που αναφέρεται στην §1 του ιδίου άρθρου.
    Πρέπει να υποβάλλονται;
    Για καλό και για κακό ΝΑΙ.

  6. Ευχαριστούν οι:


  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    σίγουρα δεν είναι κόπος αλλά θα νιώθαμε καλύτερα αν αυτά που κάνουμε είχαν και κάποιο νόημα......πχ τι νόημα έχει το έντυπο υπολογισμού αφού εσύ ο ίδιος συμπληρώνεις την φόρμα του συστήματος.........για ασφάλεια για τυχόν λάθος ίσως..............

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    επιστρέφω στο θέμα του ηλεκτρονικού κωδικού.........

    έστω ότι πριν καταθέσουμε στο σύστημα τα σχέδια αναγράφουμε τον ηλεκτρονικό κωδικό που μας έχει δώσει το σύστημα με την υπαγωγή της δήλωσης........

    αν τελικά ο ιδιοκτήτης χρειαστεί μια βεβαίωση μετά από το πέρας του διμήνου ....καινούρια βεβαίωση....με άλλο ηλεκτρονικό κωδικό..........και σχέδια κατεβασμένα από την παλιά όπου αναγράφεται ο αρχικός κωδικός .......κάτι σαν ιχνηλασιμότητα..............

    ή μήπως αναφέρεται καθαρά στα σχέδια που θα χρησιμοποιήσει ο συμβολαιογράφος, ότι εκεί πρέπει να αναγράφεται ο όποιος ηλεκτρονικός κωδικός , και όχι σε αυτά που θα υποβάλουμε εμείς στο σύστημα.....???????....

    και κάτι άσχετο...ποια είναι η Αίτηση που πρέπει να καταθέσουμε...υπάρχει υπόδειγμα....???
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 28.02.2014 στις 19:18

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η §2 του άρθρου 3 του Ν.4178/13 αναγράφει:
    "...Στα συμβόλαια προσαρτάται η βεβαίωση και μνημονεύεται ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου..."

    Η §3 του άρθρου 3 του Ν.4178/13 αναγράφει:
    "Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που αφορούν σε δικαιοπραξίες μεταβίβασης ακινήτων, στα οποία υπάρχουν κατασκευές ή χρήσεις του παρόντος νόμου, εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης γίνεται ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών ή των χρήσεων αυτών και επισυνάπτονται επιπλέον, επί ποινή ακυρότητας, αντίγραφα από το πληροφοριακό σύστημα του άρθρου 10 του παρόντος των σχεδίων που τις απεικονίζουν."

    Λογικά θα πρέπει τα σχέδια να "υπογράφονται" από το ηλεκτρονικό σύστημα. Προκειμένου να γνωρίζει και ο συμβολαιογράφος ότι αφορούν το ακίνητο για το οποίο γίνεται το συμβόλαιο και όχι άλλο και ακυρωθεί το συμβόλαιο γι αυτόν τον λόγο.

    Αν χρειάζεται έντυπο αίτησης, ενδεχομένως να είναι περιττό αφού αίτηση είναι η ηλεκτρονική δήλωση που γίνεται από τον μηχανικό σε συνδυασμό με την εξουσιοδότηση του μηχανικού από τον ιδιοκτήτη, τότε μπορείς να φτιάξεις ένα κοινό έντυπο αίτησης. Δεν υπάρχει κάποιο επίσημο υπόδειγμα.
    Στο πρόγραμμα excel που διαθέτω προς πώληση ΕΔΩ, υπάρχει και ένα τέτοιο τυπικό έντυπο αίτησης.

  10. Ευχαριστούν οι:


  11. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    η απάντηση του ΤΕΕ αναφορικά:

    με την αίτηση,την φόρμα της κτλ...είναι ότι σαν αίτηση λαμβάνεται η εξουσιοδότηση....αφού αυτή ζητούσαν και στον προηγούμενο νόμο για την πληρότητα των αρχείων.....και όχι έντυπο αίτησης ξεχωριστό....


    σχετικά με τον αν πρέπει να αναγράφουμε τον ηλεκτρονικό κωδικό στα σχέδια πριν τα σκανάρουμε και τα ανεβάσουμε στο σύστημα ή αν το σύστημα θα τα υπογράφει αυτόματα δεν ήξεραν να μου απαντήσουν καθώς δεν ξέρουν ακόμα το πως θα λειτουργήσει......
    πρότειναν λοιπόν να το γράφουμε πριν το σκανάρισμα και στην χειρότερη να βγαίνει και από το σύστημα και να είναι διπλογραμμένο......

    αν και στη ανάγνωση του νόμου και της υ.α. και εγώ καταλαβαίνω ότι το σύστημα θα τα << υπογράφει >>
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 04.03.2014 στις 12:11

  12. Ευχαριστούν οι:


  13. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
    Οι απαντήσεις δεν φαντάζομαι να ήταν έγγραφες και ενυπόγραφες;

    Η εξουσιοδότηση δεν νομίζω ότι υποκαθιστά την αίτηση.
    Πάρε το παράδειγμα που κάνω δήλωση, εγώ ο μηχανικός, για ακίνητό αποκλειστικής ιδιοκτησίας μου.
    Θα υποβάλω εξουσιοδότηση από εμένα σε εμένα; Δεν έχει νόημα και είναι και γελοίο.
    Θα μπορούσε όμως ως αίτηση να λογιστεί η ηλεκτρονική δήλωση και μόνο.

    Τα σχέδια πρέπει να "υπογράφονται" ηλεκτρονικά από το σύστημα για πολλούς λόγους. Θέλω να πιστεύω ότι οι αναλυτές/προγραμματιστές δεν θα το αμελήσουν.
    Για να είμαστε όμως εμείς σίγουροι και επειδή ως μηχανικοί προβλέπουμε για να έχουμε, βάζουμε από μόνοι μας την "υπογραφή" όπως σου είπαν.

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    σωστά φαντάζεσαι Χάρη......προφορικές απαντήσεις......

    τα όποια δικαιολογητικά πρέπει να υποβάλουμε....και δεν λεω για αυτα που μπορούμε να σκανάρουμε σε απλό εκτυπωτή στο γραφείο Α3,Α4.................πχ σχέδια....απλά για να φαίνεται μπλε η σφραγίδα της πολεοδομίας ότι είναι γνήσιο αντίγραφο κτλ.....άντε και καμία διόρθωση με κόκκινο στυλό.........

    είναι αναγκαστικό το έγχρωμο σκανάρισμα ή είμαστε οκ και με ασπρόμαυρο....???......

    εγώ έχω υποβάλει με τον προηγούμενο νόμο και ασπρόμαυρα και ελάχιστα έγχρωμα.......σήμερα σκάναρα 8 σχέδια και μου φάνηκε υπερβολική η τιμή που πλήρωσα....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 04.03.2014 στις 16:52

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν έχω δει πουθενά προδιαγραφές για τα PDF. Εσύ;
    Ακόμα και κλειδωμένα να τους τα στείλουμε τα PDF δεν υπάρχει πρόβλημα;

    Παρεμπιπτόντως πόσα πλήρωσες;

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    στον 4014 είχε προδιαγραφές για τα σχέδια που σκανάραμε......μέχρι 20 Mb ανά αρχείο αν θυμάμαι καλά, και πάνω από 100 dpi.........από εκεί και πέρα νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει κάποια στιγμή ότι πρέπει να είναι έγχρωμα τα δημόσια έγγραφα...κάτι τέτοιο........

    σήμερα για ένα στέλεχος και 7 σχέδια με μικροδιορθώσεις με κόκκινο στυλό και μπλε σφραγίδα πολεοδομίας έδωσα 35 ευρώ...

    αρχικά μου είπε 50 με το τιμολόγιο...μετά μου έκανε έκπτωση 45 ευρώ με τιμολόγιο και τελικά έδωσα χωρίς τιμολόγιο-απόδειξη 35 ευρώ....ενώ μου είπε ασπρόμαυρα θα ήταν κανα 15 ευρώ........

    ενώ νομίζω έχω πληρώσει και σκανάρισμα έγχρωμο σχεδίου 2,50 ευρώ.......

    μα τι κοστίζει τόσο στο σκανάρισμα...??????.....στην εκτύπωση να το καταλάβω.....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 04.03.2014 στις 22:49

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Οι προδιαγραφές δεν έλεγαν για έγχρωμα ή ασπρόμαυρα. Μόνο το 100dpi λέει κάτι. Τα 20MB είναι περιορισμός για να μην καταρρεύσει το σύστημα.
    Ούτε λέει αν πρέπει να είναι ξεκλείδωτα τα pdf ή όχι.
    Μπορεί να θεωρείται αυτονόητο μπορεί και όχι γι αυτό πρέπει να αναφέρεται ρητά.

    Έγχρωμα τα δημόσια έγγραφα;
    Εδώ καταργείται η θεώρηση και αρκούμαστε σε απλά αντίγραφα.

    Καλύτερα να τα φωτογραφίζουμε και να περνάμε στον υπολογιστή μας. Μήπως μας υποχρεώνει καμιά προδιαγραφή του ΥΠΕΚΑ να μην το κάνουμε;

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    απάντηση ΤΕΕ σε mail :
    Δεν έχουν δοθεί περισσότερες διευκρινίσεις από το υπουργείο για το θέμα που αναφέρετε. Θεωρώ ότι και τα ασπρόμαυρα είναι αποδεκτά, καθώς ασπρόμαυρες είναι συνήθως οι φωτοτυπίες.


  19. Ευχαριστούν οι:


  20. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    επανερχόμαστε στο θέμα των αρχείων.......

    σε μια ολοκληρωμένη δήλωση του 4014 όπου μεταφέρθηκαν τα αρχεία στον 4178 καθώς και σε μια ολοκληρωμένη δήλωση του 4178 όπου και στις δύο περιπτώσεις είμαι μετά το 2004 δηλαδή δεν χρειάζεται να αποδείξω παλαιότητα

    μου ζητάει το σύστημα για να έχω πληρότητα στα αρχεία δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες...........πήγα στο ΤΕΕ και δεν ήξεραν να μου πουν κάτι.....μήπως και καλά για να αποδείξω ότι χτίστηκε πριν Ιούλιο του 2011 ?????...

    επίσης κατεβάζοντας αρχεία από το σύστημα του 4178 ...όντως δεν υπάρχει καμία ηλεκτρονική υπογραφή εκτός και αν πρέπει να έχεις ανεβασμένα όλα τα αρχεία ώστε να στα <<υπογράφει-υδατογράφημα >>.........μήπως έιναι κάποιος σε αυτήν την φάση και μπορεί να μας πει.....

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Κύριοι έχουμε κανένα νεότερο για την "υπογραφή" του συστήματος; πρέπει να δωσω άμεσα κάποια σχέδια και δεν ξέρω τι να κάνω. Επίσης η διαδικασία ειναι ..εκτυπώνω τα σχέδια μετα τα σφραγιζω και μετα τα σκανάρω για να τα ανεβάσω και μετά τα κατεβάζω για να ειναι ηλεκτρονικά υπογεγραμμένα και τα ξαναεκτυπωνω; θα μου φυγει ο τάκος σε χρημα.

  22. (επάνω) - Ανάρτηση #18
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Όσο δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες μόνο τις απόψεις μας μοιραζόμαστε.
    Η δική μου άποψη είναι ότι "εκτυπώνεις" το σχέδιο κατευθείαν σε PDF με την σφραγίδα/υπογραφή σου πάνω σ' αυτό και το ανεβάζεις στο σύστημα. Η υπογραφή ίσως και να είναι περιττή αφού μόνο εσύ θα μπορούσες να το ανεβάσεις στο ηλεκτρονικό σύστημα από τον δικό σου λογαριασμό.

    Μπορείς να ψηφοποιήσεις (σκανάρεις) την υπογραφή σου και τη σφραγίδα σου σε ένα αρχείο jpg και να την επικολλάς στο σχέδιο πριν δημιουργήσεις το PDF.

    Άρα η μόνη ψηφιοποίηση που γίνεται είναι μια φορά του σχεδίου της οικοδομικής άδειας που λαμβάνεις από την Υ.ΔΟΜ..

  23. Ευχαριστούν οι:


  24. (επάνω) - Ανάρτηση #19
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Aυτο είχα στο μυαλό μου να κάνω, αλλα τελικά έχω σκέψεις οτι στο τέλος πάλι ξεκρέμαστοι θα μείνουμε.

  25. (επάνω) - Ανάρτηση #20
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Nα θέσω ακόμα μια ερώτηση μιας και είμαι στην διαδικασία ανεβάσματος αρχείων.

    Μπορούμε σε κάθε "Περιγραφή αρχείου" που ζητάει, παράδειγμα στο "Κατόψεις" να ανεβάσουμε παραπάνω απο 1 pdf?
    ή πρέπει να ειναι 1 pdf που να έχει ολες τις κατόψεις μεσα?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Ποια είναι με τον Ν.4178/13 η προθεσμία υποβολής των μελετών στατικής επάρκειας;
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.02.2017, 22:09
  2. N.4178/13: Νομιμοποίηση αυθαιρέτου με έκδοση οικοδομικής άδειας και διαδικασία στον 4178
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.05.2016, 09:10
  3. Σύστημα υποβολής δηλώσεων Ν.4178/13. Εγχειρίδιο χρήσης
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό, πρότυπα έντυπα & σχέδια, από μηχανικούς, για μηχανικούς
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.11.2014, 21:08
  4. N.4014/11: Προθεσμίες υποβολής δικαιολογητικών
    Από το μέλος amal41 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.09.2013, 20:54
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.02.2012, 10:13

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •