win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 6 από σύνολο 6

Θέμα: Excel για τον προσδιορισμό του ποσοστού ολοκλήρωσης κοινού οικοδομικού έργου

    1. Excel για τον προσδιορισμό του ποσοστού ολοκλήρωσης κοινού οικοδομικού έργου Λεπτομέρειες »»

      Excel για τον προσδιορισμό του ποσοστού ολοκλήρωσης κοινού οικοδομικού έργου

      Έκδοση: 1.00, από το μέλος: (Μηχανικός) Το μέλος Xάρης δεν είναι συνδεδεμένο
      Τελευταία φορά που ο Προγραμματιστής ήταν Συνδεδεμένος: Mar 2024 Εκτυπώσιμη Έκδοση Αποστολή σελίδας με email
      Τύπος Αρχείου: Excel Αξιολόγηση:  Εγκαταστάσεις: 7
      Κυκλοφόρησε: 02.10.2013 Τελευταία Ενημέρωση: Ποτέ Λήψεις: 412
      Υποστηρίζεται ΔΩΡΕΑΝ


      Το πρόγραμμα αυτό είναι ένα excel με τις φάσεις κατασκευής, όπου συμπληρώνουμε:
      α) τα ποσοστά συμμετοχής κάθε φάσης στον συνολικό προϋπολογισμό του έργου και
      β) Το ποσοστό υλοποίησης κάθε φάσης.

      Ως αποτέλεσμα λαμβάνουμε το ποσοστό ολοκλήρωσης των εργασιών.

      Πολύ απλό στη χρήση, συμπληρώνουμε μόνο τα κελιά με υποκίτρινο χρώμα (είναι συμπληρωμένα με ενδεικτικές τιμές) και προσέχουμε το άθροισμα των ποσοστών των φάσεων κατασκευής να είναι ίσο με 100%. Όταν δεν είναι τότε εμφανίζεται με κόκκινο χρώμα σε κόκκινο φόντο.

      Χρήσιμο για κατασκευαστές αλλά και πραγματογνώμονες που θα τους ζητηθεί η εκτίμηση του ποσοστού υλοποίησης των εργασιών. Άλλωστε, η ανάγκη δημιουργίας του προέκυψε από μια τέτοια πραγματογνωμοσύνη.

      Παρέχεται ΔΩΡΕΑΝ μεν αλλά "ως έχει" στους συναδέλφους μέλη του eMichanikos.gr.

      Αν επιθυμείτε να τοποθετήσετε το δικό σας λογότυπο στο άνω μέρος της σελίδας, στείλτε το μου και θα το κάνω εγώ για εσάς. Αυτό όμως έχει χρέωση 10¤ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

      Οι δωρεές είναι πάντα καλοδεχούμενες

      Κάντε κλικ στο κουμπάκι Υποστηρίξτε με!, στα δεξιά της παρούσας σελίδας.

      Download Αν χρησιμοποιείτε τον Internet Explorer, διαβάστε ΑΥΤΟ σε περίπτωση που αντιμετωπίζετε πρόβλημα να κατεβάσετε το αρχείο.


      Στιγμιότυπα:

      win2.gr-Faseis_Kataskeuhs-Ver100.jpg‎  


      Δείξτε την υποστήριξή σας στον δημιουργό του λογισμικού:

      • Αν σας αρέσει αυτό το λογισμικό, υποστηρίξτε τον δημιουργό του κάνοντας μια δωρεά (εκτός βέβαια αν είναι ΕΜΠΟΡΙΚΟ, οπότε πρέπει να το αγοράσετε για να μπορείτε να το χρησιμοποιείτε νόμιμα).
      • Το λογισμικό αυτό δεν επιτρέπεται να αντιγραφεί, αναπαραχθεί ή δημοσιευθεί οπουδήποτε και με οποιονδήποτε τρόπο, χωρίς την έγγραφη άδεια του δημιουργού του.
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος dkollia δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.03.2012
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος makdan δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.01.2010
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφε Χάρη μόλις το κατέβασα και του ρίχνω μια ματιά. Καταρχάς για μία ακόμη φορά μπράβο για την δρστηριότητά σου (γενικά στο forum αλλά και ειδικά) και την επιλογή να μοιράζεσαι πράγματα που έχεις ήδη αντιμετωπίσει και προσπαθήσει να επιλύσει για προσωπικό σκοπό!
    Είμαι μάλλον alien στο θέμα της εκτίμησης ποσοστού ολοκλήρωσης έργου. Διάβασα κάτι από νομοθεσία, όχι σε ιδιαίτερο βάθος, κυρίως σε ό,τι αφορά διεκδίκηση αμοιβής απελθόντα μηχανικού από έργο. Ενδιαφέρομαι για μια δική μου περίπτωση έργου οικοδομικού, ιδιωτικού από φέρουσα τοιχοποιία που σταμάτησε προ της κατασκευής της στέγης (δηλ. υπόγειο-ισόγειο-όροφος φτιαγμένα, όχι όμως με κουφώματα, εσωτερικούς τοίχους, πατώματα κλπ).
    Ήθελα να ρωτήσω τα εξής (γιατί κατάλαβα ότι έχεις εμπειρία)
    (1) το ποσοστό συμμετοχής στο συνολικό κόστος, πώς προκύπτει; Θα πρέπει να έχω πρόσβαση σε τιμολόγια και δαπάνη πραγματική ή το βρίσκω με κάποιο τρόπο στα φορολογικά της αδείας;;;
    (2) οι εργασίες που περιγράφεις (πχ συναγερμός) και δεν έχουν συνάφεια με το δικό μου έργο, αρκεί να μηδενιστούν από το ποσοστό συμμετοχής για να μη συνυπολογίζονται;;;
    (3) εφόσον ΔΕΝ υπάρχουν στοιχεία με τιμολόγια δαπανών, και θέλω μια χοντροειδή εκτίμηση αλλά κοντά στην πραγματικότητα τι πρέπει να κάνω;

    Ευχαριστώ!

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Οι εργασίες που περιλαμβάνονται στο excel είναι ενδεικτικές μεν αλλά θεωρώ ότι καλύπτουν τα περισσότερα οικοδομικά έργα.
    Όταν δεν θα γίνουν κάποιες εργασίες, απλώς τις μηδενίζουμε όπως είπες.

    Τα ποσοστά συμμετοχής προκύπτουν βάσει εκτίμησης του μηχανικού!
    Μόνο όταν το έργο έχει ολοκληρωθεί μπορούμε να υπολογίσουμε με ακρίβεια το ποσοστό συμμετοχής κάθε εργασίας βάσει των δαπανών αγορά υλικών, των εργατικών και των ασφαλιστικών εισφορών.
    Άρα, εδώ χρειάζεται εμπειρία ή να αρχίσεις να ρωτάς αυτούς που έχουν την εμπειρία, συναδέλφους μηχανικούς, εργολάβους, τεχνίτες και να διασταυρώνεις απόψεις.
    Χρήσιμο θα ήταν να συγκεντρώσεις τα αποδεικτικά των δαπανών των εργασιών που έχουν ολοκληρωθεί και αν θέλεις να λάβεις προσφορές για την ολοκλήρωση των υπολειπόμενων εργασιών.
    Παράθεση Παράθεση Προγραμματιστής

  4. Ευχαριστούν οι:


  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος makdan δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.01.2010
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μάλιστα.
    Στην περίπτωση μου είχα την επίβλεψη του έργου επίσημα ως επιβλέπουσα οικοδομικής άδειας και παραιτήθηκα. Και ήθελα να κάνω έναν έλεγχο για το % ολοκλήρωσης γιατί έχουμε διαφωνία επί του θέματος! Οπότε να συγκεντρώσω αποδεικτικά δαπανών κλπ όπως πολύ ωραία μου προτείνεις (θα το ξέρω για πιο ομαλές περιπτώσεις στο μέλλον!) δεν γίνεται στην περίπτωσή μου! Εξού και αναρωτιόμουν...

    Τώρα αυτό με την εμπειρία θα το προσπαθήσω... να δω ποιον θα βρω εδώ! Έχει κάποια συνάφεια όλο αυτό και με την αρχική εκτίμηση για το ΕΚΚΟ (ή πέταξα "τούβλο; Θα βοηθούσε ίσως να κάνω μια επιμέτρηση σε συνδυασμό με τιμές αγοράς (αλλά πολύ βαβούρα και καθυστέρηση...);

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Μια εικόνα μπορείς να δημιουργήσεις και από τις τιμές που έχει για τις διάφορες εργασίες το Παράρτημα Β' του Ν.4178/13 για τα αυθαίρετα.
    Υπάρχουν και οι ΑΤΟΕ.
    Οι τιμές αυτές όμως δεν είναι τιμές αγοράς αλλά είναι μια πολύ καλή βάση.

    Μπορείς να πας και στο ΙΚΑ και να δεις αν είναι δυνατόν να σου δώσουν τα ένσημα που έχουν καταβληθεί μέχρι τώρα.
    Εξήγησέ τους ότι ήσουν επιβλέπων (να έχεις και αποδεικτικά μαζί σου) και το λόγο που τα ζητάς.
    Παράθεση Παράθεση Προγραμματιστής

Παρόμοια θέματα

  1. ΙΚΑ: Απογραφή ιδιωτικού οικοδομικού έργου
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.06.2020, 16:01
  2. N.4495/17: Σοφιτα - Υπολογισμος Ποσοστου Υπερβασης Δομησης
    Από το μέλος nadgek στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.02.2018, 14:47
  3. Τεύχος προκαταρκτικών εισηγήσεων Οικοδομικού Κανονισμού
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.06.2014, 11:54
  4. N.4178/13: Περί ποσοστού συνιδιοκτησίας σε υπολογισμό προστίμου
    Από το μέλος P.A. στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.10.2013, 16:38
  5. Αγορά κατοικίας από θεμέλια και εν συνεχεία αδυναμία ολοκλήρωσης της
    Από το μέλος nevang στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.11.2011, 11:57

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •