Αποτελέσματα: 1 έως 13 από σύνολο 13
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτεκτων
    Το μέλος kajoanna δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.04.2012
    Περιοχή
    Λεχαινα
    Αναρτ.
    48
    Εύσημα

    έδωσε
    10
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    37
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Τακτοποίηση ρυμοτομούμενου κτηρίου

    Μπορει να ταυκτοποιηθει υπαρχουν κτιριο με τον Ν. 4178 / 2013 εφοσον ειναι ρυμοτομουμενο?

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.083
    Εύσημα

    έδωσε
    684
    έλαβε
    1.251
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Άρθρο 2, §2.α
    "Σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων όπου υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα νόμο δεν επηρεάζονται το κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης και τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται."

    Το ερώτημα λοιπόν είναι, έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση;

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Αρχιτεκτων
    Το μέλος kajoanna δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.04.2012
    Περιοχή
    Λεχαινα
    Αναρτ.
    48
    Εύσημα

    έδωσε
    10
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    37
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    επειδη δεν το γνωριζω, τι μπορει να συμβει και στις δυο περιπτώσεις δηλαδη...
    α) να εχει συντελεστει η απαλλότριωση
    β) να μην εχει συντελεστει

    ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη kajoanna : 01.10.2013 στις 12:28

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.083
    Εύσημα

    έδωσε
    684
    έλαβε
    1.251
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    α) δεν μπορείς να ενταχθείς στον Ν.4178/13
    β) μπορείς

  6. Ευχαριστούν οι:


  7. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tasos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.01.2010
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    28
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    85
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	topografiko.jpg
Προβολές:	22
Μέγεθος:	46,6 KB
ID:	1356
    Σχεδιο πολεως του 50 οπου υπαρχουν προβληματα με την εφαρμογη του και 7 στα 10 ρυμοτομουνται.

    Το 81 κανουν συσταση καθετου στην οποια δεν δειχνουν την ρυμοτομια (το ακινητο ρυμοτομηθηκε το 50 με την εγκριση του σχεδιου). Το 82 ο ενας εκ των συνιδιοκτητων βγαζει αδεια κατα την οποια ουτε εκει δειχνει την ρυμοτομια αλλα ουτε και την καθετη διχως ομως στην αδεια να υπερβαινει τα δικα του ποσοστα δομησης. Το αλλο τμημα της καθετου παραμενει αδομητο εως και σημερα. Ο ιδιοκτητης της μια καθετου με την αδεια πεθαινει και σημερα οι κληρονομοι του αφου κανουν αποδοχη κληρονομιας θελουν να πουλησουν. Εκανα αυτοψια και εχουν αυθαιρεσιες οποτε παμε για τακτοποιηση. Συμφωνα με την 2α του 4178 μπορουν να τακτοποιησουν μιας και δεν εχει συντελεστει η απαλλοτριωση. Δεν μετρησα ολο το οικοπεδο παρα μονο το δικο μου τμημα καθετου αφου ο 4178 μας δινει αυτη την δυνατοτητα. Ε1 βάσει σύστασης=500,23, Ε1 βάσει μέτρησης= 537(εχει φαει απο τους διπλα και οχι απο τον άλλον συνιδιοκτητη βασει των στοιχειων που εχω)

    1) Η καθετη ισχυει ή εχει καταργηθει αφου εχει ρυμοτομηθει το οικοπεδο σε 2 ανεξαρτητα και τωρα εχω 2 οικοπεδα με τους συνιδιοκτητες να διατηρουν τα ποσοστα της καθετης αλλα πλέον ως εξαδιαιρετου??

    2) Ποσες δηλωσεις θα κάνω για την τακτοποιηση? 1 για το τμημα 1(1Α+1Β+1Γ) ή δεν υφισταται πλεον καθετη αφου εχω ρυμοτομια και πρεπει να κανω 1 δηλωση για το τμημα 1 και για το τμημα 2 με συναινεση απο τον συνιδιοκτητη του 2?

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    491
    Εύσημα

    έδωσε
    41
    έλαβε
    42
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    1) η κάθετη ισχύει ούτως ή άλλως. Απλώς η κάθετη των πελατών σου έχει ρυμοτομηθεί.

    2) Κατ' αρχάς εφόσον δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση μπορείς να δηλώσεις και το τμήμα . Θα κάνεις μία δήλωση για όλα, γιατί έτσι φαίνονται στην άδεια. Αυτό που πρέπει να προσέξεις όμως κατά τη γνώμη μου είναι τα ποσοστά ΥΔ για τα αυθαίρετα τμήματα των 1Β και 1Γ τα οποία πιθανόν να διαφέρουν για τα πλέον 2 ανεξάρτητα οικόπεδα που δημιουργεί η ρυμοτόμηση.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tasos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.01.2010
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    28
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    85
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Απο την στιγμη που θα τα δηλωσω ολα με μια δηλωση ειναι σαν να παιρνω ολο το οικοπεδο σαν ενιαιο αφου δεν εχει συντελεστει κιολας η απαλλοτριωση. Επομενως τα ποσοστα υπερβασεων θα υπολογιστουν για ολο το εμβαδο του οικοπεδου. Γενικα σε τετοιες ρυμοτομησεις ( ας ξεχασουμε τον 4178) οι συμβολαιογραφοι μεταβιβαζουν δυο ξεχωριστά οικόπεδα ή το μεταβιβαζουν ολο μαζι και το ρυμοτομουμενο διατηρωντας το δικαιωμα αποζημιωσης?

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    491
    Εύσημα

    έδωσε
    41
    έλαβε
    42
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όταν γράφεις όλο το οικόπεδο εννοείς όλη την κάθετη?

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tasos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.01.2010
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    28
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    85
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    οχι ολο, το δικο μου τμημα καθετης

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    491
    Εύσημα

    έδωσε
    41
    έλαβε
    42
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εφόσον λοιπόν δεν έχει συντελεστεί απαλλοτρίωση δεν έχει αλλάξει και το ιδιοκτησιακό καθεστώς της κάθετης που μιλάμε και επομένως 1 δήλωση.
    Τώρα για τα ποσοστά υπέρβασης όσο αναφορά του συντελεστές αυτών είμαι της γνώμης ότι θα πρέπει να προσδιοριστούν αφενός με τους ισχύοντες κανονισμούς δόμησης, αφετέρου για τα δημιουργηθέντα εδαφικά τμήματα (οικόπεδα) που δημιουργεί η ρυμοτόμηση. Έτσι όπως θα έκανε και η Υπηρεσία Δόμησης αν ήθελες να εκδόσεις άδεια σ' ένα απ' αυτά.

    Όσο αναφορά τους συμβολαιογράφους, αυτοί μεταβιβάζουν ότι τους πεις ή καλύτερα μεταβίβαζαν ότι τους έλεγες. Τώρα τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα :-) Απλώς περιγράφουν αυτά που απεικονίζονται και δηλώνονται στο τοπογραφικό. Ο ιδιοκτήτης διατηρεί πάντα το δικαίωμα τυχόν αποζημίωσης από μία απαλλοτρίωση που πιθανόν θίγει την ιδιοκτησία του.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tasos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.01.2010
    Αναρτ.
    44
    Εύσημα

    έδωσε
    28
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    85
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    γενικα μιλώντας και οχι για το συγκεκριμενο...επομενως σε ενα οικοπεδο οπου ο εγκεκριμενος δρομος το κοβει σε δυο τμηματα ο συμβολαιογραφος εχει 2 επιλογες: 1) θα θεσει σε κοινη χρηση το ρυμοτομουμενο και θα μεταβιβασει 2 ξεχωριστα οικοπεδα 2) δεν θα θεσει σε κοινη χρηση το ρυμοτομουμενο και θα μεταβιβασει ενα οικοπεδο το οποιο περιλαμβανει και το ρυμοτομουμενο τμημα. Σωστα??

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    491
    Εύσημα

    έδωσε
    41
    έλαβε
    42
    Αρχεία

    Λήψεις
    32
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ο συμβολαιογράφος δεν θέτει τίποτα, απλώς αναφέρει.
    Αν εσύ θέλεις να παραχωρήσεις το ρυμοτομούμενο τμήμα σε κοινή χρήση και να μεταβιβάσεις τα υπόλοιπα αυτό και θα κάνει. (τακτική που θα κάναμε εφόσον θέλαμε να οικοδομηθεί το οικόπεδο άμεσα, την αποζημίωση μάλλον θα τη χάναμε).
    Αν εσύ θέλεις να μεταβιβάσεις ολόκληρο το οικόπεδο, αυτό και θα κάνει.

    Και στις δύο περιπτώσεις, στο συμβόλαιο περιγράφεται η σημερινή κατάσταση του οικοπέδου σ' ένα πλήρες τοπογραφικό. Μόνο που στη δεύτερη περίπτωση, αυτός που έχει πλέον αξίωση από τυχόν αποζημίωση είναι ο νέος ιδιοκτήτης του συμβολαίου.

  15. Ευχαριστούν οι:


  16. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Antaios δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.09.2013
    Περιοχή
    Κουκουβάουνες
    Αναρτ.
    14
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    O N.4495/17 τι λέει για αυτό το ζήτημα;

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια κατεδάφισης κτηρίου
    Από το μέλος brutagon στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.11.2015, 13:19
  2. ΠΕΑ σε τμήμα κτηρίου
    Από το μέλος ps.arch στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.06.2015, 23:37
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Προμέτρηση κτηρίου
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.05.2014, 13:20
  4. N.4178/13: Διαφορετικές διαστάσεις κτηρίου
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.04.2014, 22:15
  5. Τακτοποίηση κτηρίου για μεταβίβαση
    Από το μέλος kajoanna στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.02.2014, 13:07

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •