Αποτελέσματα: 1 έως 8 από σύνολο 8
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    πολιτικος μηχανικος
    Το μέλος gpetrou77 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.04.2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Αναρτ.
    13
    Εύσημα

    έδωσε
    5
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    37
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια)

    καλημερα,
    θελω να δημιουργησω ενα παταρι μεγαλυτερο του 10% της πραγματοποιουμενης δομησης που επιτρεπει ο ΝΟΚ χωρις να υπερβαινω το 70% του υποκειμενου χωρου ,
    τα επιπλεον τετραγωνικα μπορω να τα μετρησω στην δομηση?

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.264
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.287
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    369
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Είσαι υποχρεωμένος να τα μετρήσεις στη δόμηση όπως αντίστοιχα και τα τετραγωνικά των ανοιχτών ημιυπαιθρίων που ξεπερνούν το 20% της δόμησης, ή το εμβαδόν των κοινόχρηστων χώρων των ορόφων άνω των 25τμ.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχ/κός
    Το μέλος Analogws δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.02.2012
    Αναρτ.
    26
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    44
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Επιφάνεια παταριού που δεν μετρά στην δόμηση.

    Ο ανοιχτός χώρος του εσωτερικού εξώστη έχει ελάχιστο ύψος ανάλογα με τη χρήση του και δεν προσμετρείται στο σ.δ. έως το 10% της επιτρεπόμενης δόμησης του κτιρίου

    Τι σημαίνει επιτρεπόμενη δόμηση κτιρίου?
    Σε οικόπεδο με πραγματοποιούμενη δόμηση 100 τ.μ. και μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση 400 τ.μ.
    Πόσο πατάρι μπορώ να έχω εκτός συντελεστή δόμησης?
    10τ.μ. ή 40 τ.μ.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Analogws : 28.03.2018 στις 15:20

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.264
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.287
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    369
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το απόσπασμα που παραθέτεις είναι από το τεύχος των Τεχνικών Οδηγιών του Δεκ.2012, την υπουργική απόφαση δηλαδή που σημειωτέον ποτέ δεν δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ για να ισχύει και τυπικά!

    Θα πρότεινα να διαβάσεις το κείμενο του νόμου στο άρθρο 11 §6.ιδ:
    "Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με συνολικό εμβαδόν ≤ 10% της δόμησης του κτηρίου,..."
    Προφανώς λοιπόν μιλάμε για την πραγματοποιούμενη δόμηση του κτηρίου και όχι την "επιτρεπόμενη".

    Άρα, στο παράδειγμα που αναφέρεις, το πατάρι θα πρέπει να έχει εμβαδόν μέχρι 10τ.μ. για να μην προσμετράται στη δόμηση. Δεν είναι εύλογο;

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχ/κός
    Το μέλος Analogws δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.02.2012
    Αναρτ.
    26
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    44
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τι εννοείς δηλαδή ότι το τεύχος τεχνικών οδηγιών δεν έχει ισχύ??

    Είχα δηλώσει ότι θα σταματήσω να εκπλήσσομαι πια αλλά ... τελικά όπως φαίνεται έχουν να δουν τα μάτια μας πολλά ακόμη.



  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.264
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.287
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    369
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η Υπουργική Απόφαση έγκρισης του τεύχους τεχνικών οδηγιών σε ποιο ΦΕΚ δημοσιεύθηκε;

    Αν δεν έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ τότε οι τεχνικές οδηγίες έχουν τα χαρακτηριστικά μιας εγκυκλίου και όχι μιας υπουργικής απόφασης.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός, MSc
    Το μέλος percules δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.06.2011
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    90
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη, έχει εκδοθεί το ΔΑΟΚΑ / Γ' - Έγγραφο με α.π 136/27-4-2017 "Σχετικά με εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) σύμφωνα με την παρ.28 του άρθρου 2 και την παρ. 6ιδ του άρθρου 11 του ν.4067/2012"
    » .
    Σ' αυτό αναφέρεται: «Ο ανοιχτός χώρος του εσωτερικού εξώστη έχει ελάχιστο ύψος ανάλογα με τη χρήση του και δεν προσμετρείται στο Σ.Δ. έως το 10% της επιτρεπόμενης δόμησης του κτιρίου»



  9. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.264
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.287
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    369
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το γνωρίζω το έγγραφο, είναι μέρος της κωδικοποίησης του ΝΟΚ.

    Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η υπουργική απόφαση έγκρισης του τεύχους τεχνικών οδηγιών δεν δημοσιεύθηκε ποτέ σε ΦΕΚ. Άρα, δεν θα έπρεπε να έχει νομική ισχύ.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Παλαιότητα σε υπόγεια πατάρια και Η/Υ
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.01.2015, 13:57
  2. N.4014/11: Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.06.2013, 14:51
  3. N.4014/11: Εξώστες που μετατράπηκαν σε ημιυπαίθριους χώρους
    Από το μέλος gedrag στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.04.2013, 13:33
  4. N.4014/11: Εξώστες / Διαφορετική διαμερισμάτωση
    Από το μέλος abyra στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.06.2012, 22:36
  5. N.4014/11: Εξώστες & ημιυπαίθριοι χώροι
    Από το μέλος igki στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.10.2011, 03:33

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •