win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 1 από σύνολο 1
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος m_nikos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    14.12.2009
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    17
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Ερώτηση: Άρθρο 14: Θέση κτιρίου και εγκαταστάσεων

    Καλησπέρα σας

    §1.στ του άρθρου 14 του ΝΟΚ:

    "Σε περίπτωση που λόγω των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ, δεν μπορεί να εξασφαλιστεί μήκος πλευράς κτηρίου 9,00μ. τότε το κτήριο τοποθετείται μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ ή δ μέχρι την εξασφάλιση των 9,00μ. και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου, το κτήριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου."

    Στην περίπτωση μου (συνημμένο αρχείο - κυπαρισσί περίγραμμα το περίγραμμα κτίσματος μελέτης) έχω ακριανό τμήμα εξαδιαρέτου οικοπέδου, στο οποίο υπάρχει και όμορο οικόπεδο (δεξιά πλευρά) με πολύ παλαιότερο κτίσμα σε απόσταση μικρότερη απο δ με ανοίγματα στην πλευρά του οικοπέδου της μελέτης. Λόγω του οτι προκύπτει μπροστινή πλευρά κτίσματος μικρότερη των 9μ σε περίπτωση αναγκαστικής απόστασης δ=3,05μ, εξασφαλίζονται στην μπροστινή πλευρά κτίσματος τα 9μ. Κολλάω το κτίσμα μου αριστερά λόγω του οτι υπάρχουν δομικά στοιχεία στο όριο (κλίμακα) με το όμορο εξαδιαιρέτου. Σχεδόν εξαντλώ την κάλυψη 60% = 189,74μ2 >189μ2 (περιλαμβανομένων και περίπου 20% ΗΧ επι των μετρων του ΣΔ=1) και προκύπτει στην πίσω πλευρά του κτιρίου, λόγω του λοξού ορίου στο οποίο κολλάω το κτίριο μου, απόσταση 0,89μ απο το όμορο οικόπεδο ήτοι μικρότερο απο 1μ.
    Και ρωτάω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει:
    Αναφέρεται στο αρθ.14
    "...δεν μπορεί να εξασφαλιστεί μήκος πλευράς κτηρίου 9,00μ. ...και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου, το κτήριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου."
    Μπορώ να κολλήσω το κτίσμα μου στο όμορο οικόπεδο όπου υπάρχει κτίσμα σε απόσταση;;
    Και αν ναι, τι γίνεται που όταν κολλήσω προκύπτει μικρότερο βάθος κτιρίου και δεν προκύπτει πλέον θεωρητική απόσταση μικρότερη του ενος μέτρου στο πισω μέρος του κτιρίου;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: ερώτηση για τιμή ζώνης εκτός σχεδίου, ερώτηση για ακίνητο με αυθαιρεσία μετά το 2011
    Από το μέλος Χαρούλα στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.05.2016, 14:17
  2. Π.Δ. 108/2013 για την κατασκευή και συντήρηση Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Επαγγελματικά δικαιώματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.06.2013, 19:18
  3. N.4014/11: Αλλαγή θέσης σε σωστή θέση και σε λάθος θέση
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.04.2012, 11:26
  4. N.4014/11: Ερώτηση 2 Β' μέρος και ερώτηση 25 Γ' μέρος
    Από το μέλος josif1976 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.11.2011, 15:05
  5. Αστοχία εδάφους και κατάρρευση πολυόροφου κτιρίου στην Κίνα
    Από το μέλος zavi@tee.gr στη θεματική κατηγορία Εδαφοτεχνικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.01.2010, 13:20

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •