win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 21 έως 40 από σύνολο 72
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ
    Το μέλος pakr δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.10.2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    3
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Θέλω να βάλω στέγαστρο από κοιλοδοκό 20χ20χ2, με επικάλυψη από πολυκαρβονικό πλάτους 1,2μ και μήκους 1,8μ στον ακάλυπτο της οικοδομής, για να μη βρέχεται αυτός που παρκάρει βγαίνοντας από το αυτοκίνητό του προς την πυλωτή. Αυτό θα στηρίζεται στο κτίριο με βύσματα. Απλά ο πελάτης δεν ήθελε κινητή κατασκευή οπότε πρέπει να βγει άδεια. Τα υπόλοιπα τα έχω συντάξει, μόνο αυτή την πληροφορία δε μπορώ να βρω στη νομοθεσία.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ
    Το μέλος pakr δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.10.2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    3
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    72.Προστέγασμα είναι το μη προσβάσιμο σταθερό ή κινητό στοιχείο σε συνέχεια των όψεων του κτιρίου
    και πέρα από την επιφάνειά τους. 79.
    Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης.


    Στέγαστρο ή προστέγασμα με ενδιαφέρει να βρώ τη νομοθεσία που αιτιολογεί την κατάθεση στατικής μελέτης ή όχι για μια τέτοια κατασκευή.
    Εαν χρειάζονται στατικά σε κάθε περίπτωση, και εάν η στηριξη σε μορφή προβόλου απαιτεί κατάθεση μελέτης για όλο τον όροφο, τότε θα πάω σε στήριξη επί υποστυλωμάτων.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #24

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Αρχ. Μηχανικος
    Το μέλος Ismini_z δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.12.2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα συναδελδοι.
    Και ερχομαι παλι μετα απο ολα αυτα και ρωταω: Τελικα συμφωνα με αυτην την παραγραφο 4, του αρ 17. και τον ορισμο του προστεγασματος κλπ, μπορω να κατασκευασω κιοσκι με μεταλλικα κολωνακια, δοκαρακι μεταλλικο, κι επικαλυψη με κεραμιδια, (γινομαι γλαφυρη το ξερω, αλλα προσπαθω να εξηγησω τι θελω να κανω γιατι ειναι ασαφη ολα πια), πανω σε μπαζωμενο εξωστη στο +1.00 απο το φ.ε..

    Σας χιλιοευχαριστω εκ των προτερων.

    Ξαναπαραθετω εδω την παραγραφο του αρθρου για ευκολια ολων.
    4. Μέσα στις ελάχιστες αποστάσεις Δ του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου επιτρέπονται στεγασμένοι ανελκυστήρες οχημάτων, σκίαστρα, προστεγάσματα, αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία, σύμφωνα με το άρθρο 16
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Ismini_z : 06.12.2017 στις 00:32

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το κιόσκι δεν είναι προστέγασμα, είναι στέγαστρο.
    Βέβαια, μια εικόνα του τι θέλεις να κάνεις θα μας έδινε περισσότερα στοιχεία μήπως και εννοούμε διαφορετικά πράγματα.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    Το μέλος tsigalkos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    20.06.2015
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    20
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στην αποθήκη του σχήματος (εντός οικισμού) θέλω να βγάλω μια οικοδομική άδεια για στέγαστρο/υπόστεγο το οποίο θα στηρίζεται στην όψη της αποθήκης και επι υποστυλωμάτων.
    Θα είναι ανοιχτό και απο τις τρεις πλευρές.

    Εκτός απο τον έλεγχο για την επιτρεπόμενη κάλυψη πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο?πχ πλάγιες αποστάσεις;
    Αν έχω υπόλοιπο κάλυψης 70τμ μπορω να χτίσω τόσο ή υπάρχει κάποιος περιορισμός;
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες Screenshot_13.jpg‎  

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αν στηρίζεται στην όψη της αποθήκης δεν θα είναι στέγαστρο.
    Θα είναι προσθήκη κατ' επέκταση ανοιχτού ημιυπαίθριου χώρου.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτονας
    Το μέλος NTSAPANOS δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.07.2018
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΟΡΙΑ
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το χαρακτηρισμό μια κατασκευής. Σε κτίσμα αποτελούμενο από ισόγειο και όροφο, σε συνέχεια του εξώστη έχει πραγματοποιηθεί στατικά ανεξάρτητη κατασκευή 3μ.Χ3μ. η οποία εδράζεται σε τέσσερα υποστυλώματα. Στη στάθμη του ισογείου πέραν των υποστυλωμάτων δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία πλήρωσης και στη στάθμη του ορόφου στην ουσία γίνεται επέκταση του εξώστη κατά την ανωτέρω επιφάνεια. Η κατασκευή αυτή μπορεί να θεωρηθεί στέγαστρο? Στο ορισμό του στεγάστρου ο όρος "μη προσβάσιμο" αναφέρεται στην επικάλυψη του στεγάστρου? Η κατασκευή αυτή έχει και τις τέσσερις πλευρές της ανοιχτές οπότε νομίζω ότι δε θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ανοιχτός ημιυπαίθριος χώρος. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το άρθρο 2 §79 του ΝΟΚ:
    "Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που
    · κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του,
    · αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης.
    "

    Τηρούνται αυτές οι προϋποθέσεις; Αν ναι, τότε είναι στέγαστρο.

    Το μη προσβάσιμο αναφέρεται προφανώς στην οροφή του στεγάστρου.

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #31
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτονας
    Το μέλος NTSAPANOS δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.07.2018
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΟΡΙΑ
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Στην περίπτωσή μου η στέγη είναι προσβάσιμη και αποτελεί επέκταση του εξώστη. Τα υπόλοιπα στοιχεία συμφωνούν με τον ορισμό του στεγάστρου.

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Τότε δεν μπορεί να είναι στέγαστρο.
    Αφού στον ορισμό του στεγάστρου το αναφέρει ρητά.
    Δημιουργείται ημιυπαίθριος χώρος.

  13. Ευχαριστούν οι:


  14. (επάνω) - Ανάρτηση #33
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος pitsirikos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.05.2015
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    15
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα είμαι, αρκετό καιρό μέλος αλλά είναι το #1 ποστ μου. καλή αρχή

    θέλω να στεγάσω θέσεις στάθμευσης που βρίσκονται στην πίσω πλευρά του οικοπέδου επισυνάπτω διάγραμμα για καλύτερη επεξήγηση.
    Σύμφωνα με το ΦΕΚ 4520Β/2018 αρθρο 2 παρ λα) Τα στέγαστρα και τα προστεγάσματα της παρ 72 & 79 του αρθ 2 του ΝΟΚ μπορούν να γίνουν και με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής κλίμακας.

    Α) Αυτό συμπεριλαμβάνει και τη περίπτωση:
    ΝΟΚ Αρθ 11 παρ6 ιγ) Ενιαίος χώρος στάθμευσης στεγασμένος μέγιστου ύψους 2,60 μ., με ελαφρά κατασκευή ανοιχτός από όλες τις πλευρές, σε θέση εκτός της επιφάνειας του προκηπίου και σε επαφή με τα πλάγια ή πίσω όρια του οικοπέδου, με μήκος μικρότερο ή ίσο με το 1/2 του μήκους των πλευρών στις οποίες εφάπτεται και εφόσον εξασφαλίζεται η υποχρεωτική φύτευση.
    Φαντάζομαι ναι;

    Β) Οι επιτρεπόμενες διαστάσεις στην περίπτωση μου για να μην μετρήσει στη δόμηση είναι
    Μήκος του στεγάστρου (εφαπτόμενο στην πίσω πλευρά) 16.55/2=8,27μ Σωστά;

    Γ)Προβληματίζομαι πως πρέπει να εφαρμόσω το:
    (βλ. §7.ια άρθρου 17 ΝΟΚ):Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.
    Εχω Δ= 4.30μ
    Αυτά που γράφουν η ISMINI 82 kai o Χαρης στα ποστ #2 και #3 για τον υπολογισμό του «πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ» ισχύουν τελικά; Εγώ μπορώ να έχω πλάτος στεγάστρου (12.79-4.3)+4.30/4=9,56μ;

    *Το δ είναι τυπογραφικό λάθος και έπρεπε να είναι 1/4δ η είναι ΟΚ;Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	dk ex.jpg
Προβολές:	80
Μέγεθος:	47,0 KB
ID:	1786
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη pitsirikos : 22.01.2019 στις 21:11

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #34
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος pitsirikos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.05.2015
    Περιοχή
    Κρήτη
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    15
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Απαντάω εγώ στον εαυτό μου μετά από ερώτηση στη πολεοδομία:

    Α) Ναι ισχύει
    Β) Ναι τόσο είναι;
    Γ) Στην πολεοδομία μου είπαν για αυτήν την περίπτωση να είναι όσο το μήκος της θέσης στάθμευσης. Χωρίς να μου το αιτιολογήσουν επαρκώς


    *Το δ είναι τυπογραφικό λάθος και έπρεπε να είναι 1/4δ η είναι ΟΚ <- γι αυτό δεν ρώτησα

  16. Ευχαριστούν οι:


  17. (επάνω) - Ανάρτηση #35
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτονας Μηχανικός
    Το μέλος Christ0s δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.11.2014
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αναρτ.
    12
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους!
    Μελετάω την εξής περίπτωση: σε γήπεδο 4000 τμ, το υπο μελέτη κτίριο κατοικίας εξαντλεί την μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια κτιρίου= 200 τ.μ.
    Το πρόβλημα μου είναι το αν γίνεται υπέρβαση της κάλυψης στη περίπτωση που θέλω να κατασκευάσω ελεύθερο στεγάστρο στάθμευσης (Ελαφρά κατασκευή), εντός του ακαλυπτου χωρου και συγκεκριμενα εντος της απόστασης των 15 μ. από τα όρια του γηπέδου. Ποιές είναι οι μέγιστες/ελάχιστες επιτρεπόμενες διαστάσεις του στεγάστρου/ων;

    Ο συλλογισμός μου έχει ως εξής:
    Έστω ότι η έννοια "Υποχρεωτικός ακάλυπτος" οπως οριζεται στον ΝΟΚ, δεν εφαρμόζεται σε εκτός σχεδίου (παραπομπή 1)
    Συνεπώς για εκτός σχεδίου δόμηση ισχύει ο ορισμός του ΓΟΚ. (παραπομπή 2)
    Άρα
    - Υποχρεωτικός ακάλυπτος =3.800 τμ
    - Μέγιστη επιτρεπόμενη Κάλυψη =400 τ.μ.
    Και συνεπώς επιτρέπεται να κατασκευάσω Στέγαστρα-Πέργκολες με συνολικο εμβαδόν μέχρι και 200 τ.μ. σε οποιαδήποτε θέση.. (400 μεγιστη κάλυψη - 200 κτίριο =200 τ.μ.)


    Γνωρίζει κανείς:
    1)αν ισχυουν τα παραπανω και δεν γίνεται υπέρβαση της επιτρεπόμενης κάλυψης, τότε μπορώ να τοποθετήσω το Ελευθερο στεγαστρο όπου θέλω; (παραπομπή 3)

    2)ποιες είναι οι ελάχιστες και ποιες οι μέγιστες προβλεπόμενες διαστάσεις για να μη μετρήσουν τα στέγαστρα στο Σ.Δ και Σ.Κ;
    (παρ.6-ιστ-αρθρο 11 ΝΟΚ). Οτι δηλ το στέγαστρο δεν προσμετράται στον ΣΔ (Δεν προσμετρόνται στο σ.δ.: -> ιστ. Οι κατασκευές που ορίζονται στα άρθρα 16,17 και 19 του παρόντος με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά.)

    (παρ.4-δ-άρθρο 12 ΝΟΚ). Ότι δηλ το στέγαστρο δεν προσμετράται στον ΣΚ (4. Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου δεν προσμετρώνται οι επιφάνειες των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο :δ.Χώρων και κατασκευών όπως ορίζονται στα άρθρα 16 και 17 με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά.)


    ________________________________________________________________________
    (παραπομπή 1)
    ΝΟΚ-Αρθρο 1-παρ2.
    Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος:
    α) το άρθρο 2, εξαιρουμένων των παραγράφων που αναφέρονται στην εντός σχεδίου δόμηση,

    ΝΟΚ-Αρθρο 2-παρ89
    Σε αυτή τη παράγραφό γίνεται καθορισμός της έννοιας "Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου" ο οποίος αναφέρεται σε οικόπεδα (όχι σε γεωτεμάχια γενικά) άρα σε εντός σχεδίου δόμηση. Η άποψη αυτή ενιχύεται από το γεγονός ότι οι όροι 'οικόπεδο' και 'γήπεδο' είναι ξεκάθαροι, όπως επίσης και από το ότι σε άλλα Αρθρα του ΝΟΚ γίνεται ξεκάθαρα ανοφορά σε γήπεδα! (π.χ. ΝΟΚ-Άρθρο 17-Παρ.3 Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου ή γηπέδου επιτρέπονται οι παρακάτω διαμορφώσεις)


    -Συνεπώς η παρ.89 εξαιρείται από τις διατάξεις που εφαρμόζονται σε εκτός σχεδίου δόμηση. Και άρα δεν υφίσταται Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος στα γήπεδα εκτός σχεδίου.


    (παραπομπή 2 )
    Στον ΓΟΚ (ΦΕΚ270/Δ/85) από τα Άρθρο 1-Παρ 3 και Άρθρο 6-Παρ 1β), είναι πιστεύω ξεκάθαρος ο διαχωρισμός των εννοιών "επιτρεπόμενη κάλυψη" και "επιτρεπόμενη επιφάνεια κτιρίου". Συνεπώς
    Μέγιστη επιτρεπόμενη Κάλυψη =400 τ.μ. (10% * 4000) (3. Το μέγιστο ποσοστό κάλυψης των γηπέδων ορίζεται σε δέκα τοις εκατό (10%) της επιφανείας τους.)
    Μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου =200 τ.μ. (β) Η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου ως και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει: Για γήπεδα εμβαδού μέχρι 4000 τμ. τα 200 τμ.)
    =>
    Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος= Εμβαδόν γηπέδου * - Εμβαδόν Επιτρεπόμενης Κάλυψης
    => Υποχρεωτικός ακάλυπτος= 4000 - 400 =3.800 τ.μ.


    (παραπομπή 3)
    ΝΟΚ-Άρθρο 17-Παρ.7 ια)
    7.Επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, σύμφωνα με την παράγραφο 2, επιτρέπονται οι παρακάτω κατασκευές:
    ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.







    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Christ0s : 17.02.2019 στις 20:59

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #36
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς η επιτρεπόμενη κάλυψη σε γήπεδο 4.000τ.μ. είναι 200τ.μ. αν η χρήση θα είναι κατοικία. Δες το άρθρο 6, §1β του ΠΔ/24.05.1985:
    "β) Η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου ως και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται ναυπερβαίνει:
    Για γήπεδα εμβαδού μέχρι 4000 τμ. τα 200 τμ."

    Ο ΝΟΚ δεν λέει ότι η συγκεκριμένη διάταξη ισχύει μόνο σε εντός σχεδίου. Άρα γιατί όχι.
    Το περίεργο βέβαια είναι ότι στα γήπεδα εκτός σχεδίου δεν έχουμε υπογρεωτική φύτευση.

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #37
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτονας Μηχανικός
    Το μέλος Christ0s δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.11.2014
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Αναρτ.
    12
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Χάρη,
    το άρθρο 6, §1β του ΠΔ/24.05.1985 το οποίο μιλάει συγκεκριμένα για κατοικίες και για τη μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου, συνεπώς για τη κάλυψη που προκύπτει από το κτίριο. Το Αρθρο 1 του ίδιου ΠΔ αναφέρεται στη κάλυψη γενικά! Θεωρώ ότι συνειδητά ο νομοθέτης διαφοροποίησε τους όρους "κάλυψη" και "μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια κτιρίου".
    Όπως και να χει, από άλλες συζητήσεις που μεσολάβησαν, καταλαβαίνω ότι ίσως να μην έχει νόημα ο προβληματισμός μου εξαρχής καθώς το στέγαστρο που θέλω να σχεδιάσω εντός της απόστασης 15 μ. από τα όρια του γηπέδου:
    1)Δεν μετράει στη κάλυψη, αφού δεν είναι χώρος που έχει όγκο (δεν προσμετράται στον όγκο αρα ούτε στη κάλυψη)
    2)Δεν είναι εντός Υποχρεωτικού ακάλυπτου (αφού αυτή η έννοια όπως και η φύτευση δεν εφαρμόζονται στα εκτός σχεδίου)

    Ποιά η γνώμη σας για τις παραπάνω υποθέσεις;


    3)Επίσης αναρωτιέμαι εδώ και πολλές μέρες χωρίς να μπορώ να βρω απάντηση σε ποιές ελάχιστες προβλεπόμενες διαστάσεις αναφέρονται
    -Στο ΝΟΚ Αρ.11 Παρ6 ιστ)
    ιστ. Οι κατασκευές που ορίζονται στα άρθρα 16, 17 και 19 του παρόντος με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά.

    Απ ότι καταλαβαίνω το ΝΟΚ Αρ.11 Παρ6 ιστ) σύμφωνα με το ΝΟΚ Άρθρο 1 Παρ. 2ζ) ισχύει για τα εκτός σχεδίου
    ΝΟΚ Αρ.1 Παρ.2 ζ)
    Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος :
    ζ) το άρθρο 11 εκτός από την παράγραφο 2 και τις παραγράφους 6ιγ, 6ιζ, 6ιστ για το άρθρο 19 όπως αναφέρεται σε αυτήν,

    (άρα η παράγραφος 6ιστ δεν ισχύει στα εκτός ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 19 του ΝΟΚ, ενώ για το 16 και 17 ισχύει)

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #38
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.862
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1) Τα είπα παραπάνω.

    2) Το άρθρο 2 του ΝΟΚ ισχύει και στα εκτός σχεδίου.
    Άρα ισχύει και η §89 αυτού, που αναφέρεται στ
    ον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο.

    3) Η §6.ιστ ισχύει και στα εκτός σχεδίου, προφανώς μόνο για τις κατασκευές των άρθρων 16 και 17 καθότι το άρθρο 19 δεν ισχύει στα εκτός σχεδίου.
    Μη δίνεις σημασία στο "ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά."

  21. (επάνω) - Ανάρτηση #39
    Μηχανικός
    ΠΟΛ.ΜΗΧ.
    Το μέλος P.A. δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2013
    Αναρτ.
    146
    Εύσημα

    έδωσε
    57
    έλαβε
    23
    Αρχεία

    Λήψεις
    51
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Παίρνω την πιο aπλή περίπτωση όπου κάποιος θέλει να κατασκευάσει μια πέργολα σε ένα ρετιρέ. Η πέργολα θα στηρίζεται στην μια της πλευρά επί του τοίχου του διαμερίσματος και η άλλη πλευρά επί ορθοστατών.
    Θα πρέπει να κάνουμε έλεγχο του ιδεατού στερεού. Μέχρι εδώ ΟΚ.

    Η Βασική Ερώτηση είναι :
    Αν στον ίδιο σκελετό αντί για ελαφρά στοιχεία θέλει να βάλει πάνελ ή κεραμίδια τότε δεν φτιάχνει πέργολα αλλά στέγαστρο ή προστέγασμα???

    1. Για ποιό λόγο κάνουμε ΔΚ στην περίπτωση που περιέγραψα?? Για να ελέγξουμε μήπως έχω υπέρβαση του ποσοστού περγολών και στεγάστρων ή θα ελέγξουμε και κάτι ακόμα?
    2. Ο έλεγχος του Ιδεατού στερεού εξακολουθεί να μας περιορίζει??
    3. Μήπως από την μετατροπή σε στέγαστρο ισχύει ότι ισχύει και για τα προστεγάσματα και αρχίζουν να ισχύουν οι περιορισμοί περί Δ και δ για τα πλάτη που ισχύουν για τα προστεγάσματα?

    Μιλάω για πιο απλή περίπτωση για πέργολα/ στέγαστρο προς τον δρόμο που θα είναι ανοικτό από τις 3 πλευρές.

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη P.A. : 20.04.2019 στις 15:28

  22. (επάνω) - Ανάρτηση #40
    Μηχανικός
    Πολιτικος Μηχανικος
    Το μέλος MyronC δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.10.2014
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    26
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφοι Καλησπέρα,
    Θα ήθελα τη γνώμη σας στην εξής περίπτωση:
    Σε οικόπεδο, εντός οικισμού < 2000 κατ., με εμβαδόν 2800 τ.μ. περίπου υπάρχει νομιμο υφιστάμενο διώροφο κτήριο κάτοψης περίπου 143 τ.μ. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει στέγαστρο διαστάσεων 20 x 10 m με ύψος περίπου 5 μ. στο οποίο θα στεγάζει χωματουργικά μηχανήματα. Το στέγαστρο θέλει να τοποθετηθεί στο όριο του οικοπέδου. Επισυνάπτω και μία εικόνα με σχετικό σκαρίφημα. Οι ερωτήσεις μου είναι δύο:
    1. Μπορεί να κατασκευαστεί στέγαστρο με αυτές τις διαστάσεις και αν ναι μετράει στους Σ.Δ., Σ.Κ,, Σ.Ο. ή έστω σε κάποιους απο αυτούς?
    2. Μπορεί να τοποθετηθεί στη συγκεκριμένη θέση μέσα στο οικόπεδο? (Εντός οικισμού Δ = 0 ή Δ>=2.5μ)


    Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	image.png.167eb7f3f84dd681c4181f98e9dcc9ac.jpg
Προβολές:	21
Μέγεθος:	15,0 KB
ID:	1810
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη MyronC : 22.04.2019 στις 18:45

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΟΚ: Όλα τα σχετικά με τις πέργκολες κατά ΝΟΚ
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.07.2021, 14:26
  2. N.4178/13: Στέγαστρα
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.03.2014, 21:48
  3. Νέα Downloads σχετικά με Μεταπτυχιακά
    Από το μέλος mred-akias στη θεματική κατηγορία Προπτυχιακά & Μεταπτυχιακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.10.2009, 01:13
  4. Νέα Downloads σχετικά με Προπτυχιακά
    Από το μέλος mred-akias στη θεματική κατηγορία Προπτυχιακά & Μεταπτυχιακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.10.2009, 00:24

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •