win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Η κατάργηση θα επιφέρει

Ψηφίσαν
49. Δεν επιτρέπεται να ψηφίσετε σ' αυτήν την ψηφοφορία
  • Καλύτερο ανταγωνισμό

    2 4,08%
  • Αθέμιτο ανταγωνισμό

    32 65,31%
  • Ποιότητα στις μελέτες και επιβλέψεις

    0 0%
  • "Εκτπώσεις" στις μελέτες και επιβλέψεις

    32 65,31%
Ψηφοφορία πολλαπλής επιλογής
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 29
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Theo
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    169
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    38
    Ανέβασε
    10

    Προεπιλογή Κατάργηση ελαχίστων αμοιβών (ελεύθερη συζήτηση)

    Φημολογείται εδώ και καιρό ότι οδεύουμε προς κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών.

    Ποια η άποψή σας όσον αφορά τον ανταγωνισμό αλλά και τις επιπτώσεις στην ποιότητα των μελετών και επιβλέψεων.

    Επίσης ποιες οι προτάσεις σας στην περίπτωση της μη αναστρέψιμου κατάστασης.


    Προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα αποτελέσει το τελειωτικό χτύπημα στην πολύπαθη επαγγελματική ομάδα των μηχανικών.

    Οι τεχνικές εταιρείες θα κατακλύσουν το χώρο και θα μας κάνουν όλους υπάλληλους των 3 & 60.

    Υπάρχει έμμεση λύση για το Τ.Ε.Ε. αλλά απαιτεί τη σύμπνοια και ομόνοια και το βασικότερο την αντίδραση όλων των μηχανικών.

    1) Κατάργηση σημερινού τρόπου έκδοσης αδειών και αντικατάσταση αυτού από ηλεκτρονική υποβολή όλων των μελετών.
    2) Έλεγχος όλων των μελετών από Τ.Ε.Ε. και θέσπιση επετηρίδας επιβλέψεων που θα γίνεται αποκλειστικά από το ΤΕΕ. Κυκλικά όλοι οι μηχανικοί ανά την Ελλάδα έχουν δικαίωμα σε επίβλεψη. Ανάλογα την εμπειρία και τις ήδη κατατεθειμένες μελέτες. Στους πίνακες των επιβλέψεων που θα γίνονται αποκλειστικά από Τ.Ε.Ε. δεν θα υπάρχουν Δ/Υ αλλά μόνο ελ. επιτηδευματίες μηχανικοί.

    Οι υπάρχοντες Δ/Υ ας κάνουν ελέγχους αυθαιρέτων αφού είναι και 2.500.000.

    Εν ολίγοις το ΤΕΕ να μας κάνει υπαλλήλους του αν μου επιτρέπεται η έκφραση. Όλοι οι ιδιοκτήτες θα απευθύνονται αναγκαστικά στον "τεχνικό σύμβουλο του κράτους" για να κάνουν επίβλεψη.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Theo : 31.10.2009 στις 12:08
    Όσο ζω ελπίζω.......σε τι δεν ξέρω !!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός & Ηλεκτρολόγος Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους majakoulas
    Εγγραφή
    21.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    153
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    12
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    5

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς οι ελάχιστες αμοιβές ισχύουν μόνο όταν πελάτες είναι ιδιωτές.
    Σε συναλλαγή με εργολάβους απλά δεν ισχύουν, και στις περισσότερες των περιπτώσεων ο εκπονών δεν είναι και ο υπογράφων, οπότε ουσιαστικά δεν ισχύουν.
    Δεδομένων και των συντελεστών φορολόγησης............................ τα γνωστά.
    Επομένως η ύπαρξή τους ουσιαστικά χρηματοδοτεί ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΟΓΑ, κράτος (συνολικά ποσοστό 15,012% του προϋπολογισμού). Ζόρικο το κόβω να τις κόψουν τώρα δεδομένης και της εισοδηματικής υστέρησης τους.
    Άρα σε ένα τελείως θεωρητικό επίπεδο θα πρέπει να υπάρχουν όπως υπάρχουν και συλλογικές συμβάσεις, αλλά με την υπάρχουσα εφαρμογή έχουμε την τέλεια διαστρέβλωση τους.
    Από την κατάργηση τους βέβαια οι μόνοι που θα επιβαρυνθούν θα είμαστε τα μικρά τεχνικά γραφεία των 1-5 μηχανικών χωρίς υπαλλήλους. Τα μεγάλα γραφεία άνετα θα μπορέσουν να απορροφήσουν μεγάλες εκπτώσεις και να τις μεταφέρουν προς τα κάτω, άσε που αυτά παίζουν με προεκτιμώμενες και μάλιστα χωρίς μεγάλη αναζήτηση δουλειάς. Άρα μάλλον αθέμιτο ανταγωνισμό θα φέρουν
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη majakoulas : 26.10.2009 στις 02:54

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους Evan
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    437
    Εύσημα

    έδωσε
    48
    έλαβε
    33
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    12

    Προεπιλογή

    είναι που σου φυτεύει τη σφαίρα στο κεφάλι και μετά στέλνει το λογαριασμό της σφαίρας στους συγγενείς σου άμα γίνει και αυτό

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους dhpeper84
    Εγγραφή
    23.10.2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    14
    Εύσημα

    έδωσε
    6
    έλαβε
    4
    Αρχεία

    Λήψεις
    39
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Aρχικά θα ήθελα να πώ πως στη δημοσκόπηση οι επιλογές 2,4 είναι κανάλια αμφίδρομα. Δεν μπορεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός να είναι ανεξάρτητος από τις εκπτώσεις στις μελέτες και στις επιβλέψεις. Είναι οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος νομίζω.
    Οι υπάλληλοι των 3,60 είναι αποτέλεσμα αποφάσεων όπως αυτή που φημολογείται. Θέλουμε δε θέλουμε το κεφάλαιο συσσωρεύεται. Και έτσι οι μηχανικοί ελ.επ. που δεν έφτασαν σε μεγάλο επίπεδο την δραστηριότητά τους δεν θα είναι σε θέση να ανταγωνιστούν τους μεγάλους του κλάδου και θα συρρικνωθούν, για όλους τους παραπάνω και ακόμη περισσότερους λόγους. Κάποιοι μας φωνάζανε για φθηνό ευέλικτο και φθηνό επιστημονικό δυναμικό και κρυφογελούσαμε,ικανοποιώντας την αυταπάτη ότι δεν θα ακουμπήσουν αυτά εμάς. Με μία τέτοια απόφαση το γέλιο θα κοπεί για πολλούς από μας.
    Η στάση μας πρέπει να είναι σε τέτοια θέματα μαχητική αλλά και με προτάσεις.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Theo
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    169
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    38
    Ανέβασε
    10

    Προεπιλογή

    dhpeper84 έχεις δίκιο για τις επιλογές της ψηφοφορίας.

    Περισσότερο ελεύθερη συζήτηση είναι το θέμα για κατάθεση απόψεων και στόχο την εύρεση κοινής συνισταμένης για δράση.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 02.01.2010 στις 16:21
    Όσο ζω ελπίζω.......σε τι δεν ξέρω !!

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Αλέξανδρος δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Αναρτ.
    87
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    5
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από rigid_joint Προβολή Ανάρτησης
    Πιστεύω ότι αυτό είναι εγκληματικό και θα' ναι η χαριστική βολή σε όλους εμάς τους μικρούς που παλεύουν ταυτόχρονα για κάποια ελάχιστα standards ποιότητας ενώ οι γνωστοί αεριτζήδες προβλέπεται να κάνουν πάρτυ.

    Αυτό τα λέει όλα!!!

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος georgecv δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    49
    Εύσημα

    έδωσε
    10
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    759
    Ανέβασε
    14

    Προεπιλογή

    Αυτή τη στιγμή τι νομίζετε ότι γίνεται; Πρόσφατα είδα site σε με προσφορά επί των μελετών - επιβλέψεων 25%, πριν από 3 μήνες έχασα δουλεία συνολικό κόστος (αμοιβές, φορολογικά, μηχανολόγος) 35.000,00 στην οποία ο πελάτης μου έδειξε 2 προσφορές : η μία 16.000,00 και η άλλη 18.000 μαζί με τα φορολογικά
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη georgecv : 30.10.2009 στις 18:48

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Theo
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    169
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    38
    Ανέβασε
    10

    Προεπιλογή

    myri η πηγή μου είμαι εγώ.

    το να καταλάβεις ότι το ΤΕΕ αποτελεί αν όχι νεκρό σώμα τουλάχιστον οτι πεθαίνει χρειάζεται και πηγή ?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 02.01.2010 στις 16:22
    Όσο ζω ελπίζω.......σε τι δεν ξέρω !!

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Theo
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    169
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    38
    Ανέβασε
    10

    Προεπιλογή

    πρώτα θα γίνει μάλλον η δική μας......λόγω φτώχειας και μετά του οργάνου που θέλει να ΑΥΤΟαποκαλείται τεχνικός σύμβουλος του κράτους.

    Μιλάω έτσι βαριά για το ΤΕΕ καθώς από το 2002 που παρακολουθώ στενά τα τεχνικά δρώμενα δεν έχω δει ΤΙΠΟΤΑ να αλλάζει.

    Και δεν μιλάω για μεγαλεπήβολα σχέδια αλλά για τα αυτονόητα.

    Προστασία των μελών του Τ.Ε.Ε. και τόνωση μέσω παρεμβάσεων σε νομοθετικό επίπεδο της ανάπτυξης και ανάδειξη της επιστήμης σε θεμέλιο λίθο της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας.

    Μόνο κάτι κοιλαράδες βλέπω στη Διοικούσα και στις μόνιμες (αμοιβόμενες) επιτροπές.

    Και όσοι δεν ξέρουν να μάθουν και να ψάξουν για τα βιογραφικά όλων των Διοικούντων στο Τ.Ε.Ε. και στο ΙΕΚΕΜ (παραμάγαζο) και στο ΤΣΜΕΔΕ.

    δε λέω άλλα γιατί θα θεωρηθώ στο τέλος σαν προβοκάτορας. ήμαρτον που λέει και ο φαφούτης.....
    Όσο ζω ελπίζω.......σε τι δεν ξέρω !!

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους cna
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    287
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    57
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν ψήφισα τίποτα (και διαμαρτύρομαι για την απουσία του ΔΓ/ΔΑ) γιατί είναι αδύνατον να υποθέσω το τί μπορεί να γίνει όταν βλέπω το τί ήδη γίνεται. Έχω πει παλαιότερα και το ξαναλέω ότι η ελάχιστη αμοιβή είναι το αίσχος των μηχανικών υπό την έννοια ότι δεν μπορείς να κοστολογείς τα πάντα με βάση την ελάχιστη. Δηλαδή πώς μπορείς να πεις στον κάθε διακεκριμένο επιστήμονα ότι η εξαίρετη δουλειά του θα αμοιφθεί μόνο με αυτό το ποσό; Η' το απλούστερο παράδειγμα της στατικής μελέτης ενός κτηρίου που έχει απλούς ισοστατικούς φορείς σε σχέση με ένα κτήριο ίδιων τετραγωνικών με υπερστατικούς φορείς. Αντί λοιπόν να κινούμαστε στην αντίθετη κατεύθυνση, απαιτώντας αμοιβές οι οποίες ανταποκρίνονται στην ποιότητα της δουλειάς μας, αναλωνόμαστε στις εκάστοτε ελάχιστες ή και ακόμα χαμηλότερα λόγω της ανέχειας που δέρνει το επάγγελμα.
    Αυτό που ξέρουν όλοι οι φορείς και δεν το λένε είναι ότι το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων και ό,τι αυτό συνεπάγεται (όπως κατάργηση ελαχίστων αμοιβών) συμπεριλαμβάνεται στις δεσμεύσεις της χώρας απέναντι στην Ε.Ε. από εποχής Μάαστριχτ. Πρακτικά λοιπόν και με την ενεργοποίηση της συνθήκης της Λισαβώνας (τώρα που υπέγραψε και η Τσεχία) δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να μην εφαρμόσουμε την αντίστοιχη οδηγία. Άλλωστε ήδη πληρώνουμε πρόστιμα. Εδώ να σημειώσω ότι αν θυμάμαι καλά μαζί με την ελάχιστη καταργείται και το μέγιστο όριο στην έκπτωση επί διαγωνισμού μελετών του δημοσίου.
    Όσον αφορά τον τρόπο φορολόγησης σήμερα εξαγγέλθηκε ότι από το 2010 θα γίνεται λογιστικά.

    Ποιούς πραγματικά ευννοούν όλα αυτά; Μα φυσικά αυτούς που ευννοούσαν πάντα και που είναι η ραχοκοκκαλιά της πολιτικής της ΕΕ και δεν είναι άλλοι από τις μεγάλες επιχειρήσεις. Όταν θεσμοθετηθούν όλα αυτά που συζητάμε η έκδοση αδείας θα ενσωματωθεί στο κόστος κατασκευής ως δώρο. Εκτός και εάν ελέω ΜΗΚΙΕ δημιουργηθεί ξεχωριστό μητρώο μελετητών οι οποίοι δεν θα μπορούν να είναι κατασκευαστές και τούμπαλιν, ό,τι ισχύει δηλαδή στα δημόσια έργα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη cna : 02.11.2009 στις 22:35

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος nicolas δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    01.11.2009
    Αναρτ.
    60
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από spy1551 Προβολή Ανάρτησης
    ...... νομίζω είναι ότι θα ισχυριστεί ότι στη χώρα μας επικρατούν ιδιαίτερες συνθήκες (σεισμοί)....
    Σωστό

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους cna
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    287
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    57
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    @spy1551: το ξέρω ότι γι' αυτό λέγονται ελάχιστες αλλά θα μπορούσαν να λειτουργήσουν ως τέτοιες μόνο σε ένα ευνομούμενο και δημοκρατικό κράτος και δυστυχώς μάλλον τίποτα από τα 2 δεν ισχύει για την Ελλάδα. Βλέπεις δημοκρατία έχουμε μόνο κατά το ήμισυ καθώς εκλείπει ο έλεγχος της εφαρμογής των νόμων. Το θέμα είναι όμως ότι όλες οι συνθήκες της Ε.Ε. υπαγορεύουν μια εντελώς ελεύθερη αγορά όπου οι τιμές θα διαμορφώνονται αποκλειστικά και μόνο μέσω της ανταγωνιστικότητας των επιχειρήσεων και όχι με νομοθετικά ρυθμιζόμενες τιμές αγοράς. Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να κρατήσει το σύστημα ελέγχου αμοιβών το ΤΕΕ αλλά μόνο μέχρι να το κυνηγήσει η επιτροπή ανταγωνισμού για εναρμονισμένη πρακτική. Τώρα όσον αφορά τους ισχυρισμούς περί έντονης σεισμικής δραστηριότητας κλπ δεν νομίζω να γίνουν δεκτοί από την ΕΕ δεδομένου ότι και άλλες χώρες έχουν σεισμογενείς περιοχές αλλά έχουν απελευθερώσει τις αμοιβές των μηχανικών τους. Αν τιμούσαμε όμως την επαγγελματική αλληλεγγύη θα μπορούσαμε να βρούμε κάποιον άτυπο τρόπο τήρησης ελαχίστων αμοιβών αλλά...

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους cna
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    287
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    57
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    Η απουσία πολλών μελετών περισσότερο έχει να κάνει με την στελέχωση των τεχνικών υπηρεσιών και λιγότερο με τις αμοιβές. Βέβαια το καλό είναι ότι αυτές που βγαίνουν συνήθως δεν συνοδεύονται και από οριακές εκπτώσεις. Πάντως μια λύση προς την διασφάλιση των μελετητών ιδιωτικών έργων θα μπορούσε να είναι ο αποκλεισμός των κατασκευαστών από τις μελέτες, με την εφαρμογή επιτέλους του ΜΗΚΙΕ. Να ισχύσει δηλαδή ό,τι και στα δημόσια έργα. Προφανώς θα βοηθήσει μιας και θα μειωθεί δραστικά ο αριθμός αυτών που θα μπορούν να κάνουν μελέτες και άρα θα είναι ευκολότερη η συννενόηση. Πάντως και αυτό που λες για τα εργοληπτικά μην νομίζεις ότι αποτελεί πραγματική διέξοδο. Ενάμιση χρόνο τώρα που έχω το Νομαρχιακό γίνεται πραγματική σφαγή ανάμεσα σε αυτούς που έχουν την δυνατότητα εκτέλεσης έργου. Το ίδιο συμβαίνει και στις μεγαλύτερες κατηγορίες έργων.

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος nicolas δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    01.11.2009
    Αναρτ.
    60
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από cna Προβολή Ανάρτησης
    Αν τιμούσαμε όμως την επαγγελματική αλληλεγγύη θα μπορούσαμε να βρούμε κάποιον άτυπο τρόπο τήρησης ελαχίστων αμοιβών αλλά...
    Εννοείς να τα βρούμε οι μηχανικοί μεταξύ μας για ελάχιστη αμοιβή? Ποιος θα το ελέγχει αυτό?

    Πιστεύω ότι το θέμα των ελάχιστων αμοιβών αφού προέρχεται από αποφάσεις της Ευρωπαικής Ένωσης θα πρέπει να περιλαμβάνει και τις εργασακές συνθήκες του μηχανικού στην Ευρώπη.
    Επειδή δεν έχω δουλέψει στο εξωτερικό αναρωτιέμαι. Ποιο είναι το ακριβές αντικείμενο εκεί? Ο μηχανικός ποιον ρόλο έχει? Πάει πολεοδομίες σε ένα γραφειοκρατικό χάος? Το επάγγελμα είναι ποινικοποιημένο? Παίρνει απάνω του όλες τις ευθύνες που αφορούν την ποιότητα κατασκευής (υλικά,σίδερα κ.τ.λ.) ? Τα συνεργεία τι επίπεδο έχουν? Υπογράφουν όλοι τα πάντα? Αναφέρομαι κυρίως στην ηλικία και όχι σε επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν πρέπει να υπάρχουν κατηγορίες πτυχίων ακόμη και στα ιδιωτικά έργα λόγω σεισμικότητας?

    Επίσης ποιες είναι οι αμοιβές στην Ευρώπη και ποιες είναι εδώ? Αυτό δεν μετράει?

    Για τα στατικά που με αφορούν έχω να πω ότι η Ελλάδα σαφέστατα μπορεί να επικαλεστεί το επιχείρημα των σεισμών (ποιες και πόσες χώρες έχουν σεισμική επιτάχυνση 0.24 π.χ. ?). Επίσης το επάγγελμα μας έχει ποινικές ευθύνες. Όσο δεν υπάρχει πιστοποίηση των υλικών και της ποιότητας κατασκευής όλη η ευθύνη του αντισεισμικού σχεδιασμού βαραίνει τον μηχανικό. Αυτό πρέπει να πληρωθεί.

    Τέλος θέλω να πω ότι ο μόνος σίγουρος τρόπος για την διασφάλιση των αμοιβών μας είναι και η αύξηση της ποιότητας της δουλειάς μας. Εάν εφαρμόζουμε προγράμματα "μαύρα κουτιά" και τα κάνουμε όλα τυποποιημένα λογικό είναι να σου πει και ο επιχειρηματίας ότι αυτό που κάνεις είναι της πλάκας. Δεν σας έχουν πει εργολάβοι "χτύπα ρε μηχανικέ το κτίριο στο κομπιούτερ.." σαν να σου λέει ότι είσαι ένας χειριστής προγράμματος και ότι δεν εφαρμόζεις καμία επιστήμη για να κάνεις την μελέτη σου!!!

    Μήπως πρέπει έτσι και εμείς να αυξήσουμε την ποιότητα στις μελέτες μας. Αυτό όμως θα σημαίνει και πιθανή τροποποίηση των κανονισμών.

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους cna
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    287
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    57
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι όλες οι επικλήσεις είναι άτοπες για την ΕΕ και τί εννοώ: Έστω ότι επικαλούμαστε την σεισμικότητα της περιοχής για τη μη κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών. Μα θα σου πει η ΕΕ αυτό δεν σημαίνει τίποτα απλώς γιατί όταν κάνεις μια προσφορά στον Χ πελάτη συμπεριλαμβάνεις μέσα όλα τα κοστολόγια. Άρα η τελική τιμή θα διαμορφωθεί από τις προσφορές που θα λάβει ο κάθε πελάτης. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεχόμαστε ως μηχανικοί να αμοιβόμαστε με την ελάχιστη αμοιβή, η οποία επαναλαμβάνω δεν δημιουργήθηκε για να μας ορίσει την πραγματική αμοιβή, άρα και όταν με το κακό καταργηθούν οι ελάχιστες αμοιβές θα βρεθούν κάποιοι οι οποίοι θα εκπονούν μελέτες για ψίχουλα. Ομολογώ ότι σε κάποια συγκεκριμένη δουλειά αμοίφθηκα πολύ περισσότερο από την ελάχιστη αλλά πρώτα ξεκαθάρισα στον πελάτη τί ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η αμοιβή μου και σαφώς δεν περιελάμβανε μόνο τις συμβατικές υποχρεώσεις. Ξέρετε πολλούς που να αναλαμβάνουν οικοδομικές άδειες με συμφωνητικά που να περιγράφουν αναλυτικά τις εργασίες; Εγώ όχι. Εκεί λοιπόν είναι το ουσιαστικό πρόβλημα και όχι στην κατάργηση της αμοιβής. Δυστυχώς η ελληνική κοινωνία δεν έχει εκπαιδευμένους πελάτες-καταναλωτές με αποτέλεσμα να βασιλεύουν τα λαμόγια.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος avgoust δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    22.10.2009
    Αναρτ.
    36
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    14
    Αρχεία

    Λήψεις
    25
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από cna Προβολή Ανάρτησης
    Δηλαδή πώς μπορείς να πεις στον κάθε διακεκριμένο επιστήμονα ότι η εξαίρετη δουλειά του θα αμοιφθεί μόνο με αυτό το ποσό; Η' το απλούστερο παράδειγμα της στατικής μελέτης ενός κτηρίου που έχει απλούς ισοστατικούς φορείς σε σχέση με ένα κτήριο ίδιων τετραγωνικών με υπερστατικούς φορείς.
    Εδώ cna δεν έχεις δίκιο διότι

    α. Η ελάχιστη είναι το minimum αποδεκτό ποσό αμοιβής από τις Πολεοδομίες. Δεν σου απαγορεύει κανείς να ζητήσεις όσα παραπάνω θέλεις.

    β. Το θέμα των απλούστερων κατασκευών ρυθμίζεται με τις κατηγορίες μελετών.

    Ως προς το θέμα της δημοσκόπησης πιστεύω ότι θα συμβούν τα 2 και 4.
    Αλλά για τους λόγους που ανέφερε ο cna νομίζω ότι θα το πιούμε και το ποτήρι αυτό.

    Πάντως νομίζω ότι η αιτία του προβλήματος με τις χαμηλές αμοιβές (διότι και τώρα γίνονται εκπτώσεις κάτω από το τραπέζι) βρίσκεται στην υπερπληθώρα μηχανικών.

    Μόνο οι Διπλωματούχοι ήδη έχουν ξεπεράσει τις 100.000 , βάλτε κι άλλους τόσους Πτυχιούχους , το νούμερο είναι ασύλληπτο για μια χώρα σαν την δικιά μας.

    Πολλοί μηχανικοί + λίγες δουλειές = θέμα επιβίωσης => πτώση τιμής όπως κι όπου τύχει.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη avgoust : 04.11.2009 στις 20:32

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους cna
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    287
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    57
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    α. Εχμ ναι σωστό αλλά η ελάχιστη της Πολεοδομίας βασίζεται σε ΕΤΑ 44 ενώ του ΤΕΕ σε 115. Απλώς λέω ότι τελικά όλοι μας καταλήγουμε να ζητάμε την ελάχιστη.

    β. Έχεις δίκιο το είχα ξεχάσει

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #18
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το Αβατάριο του μέλους cna
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    287
    Εύσημα

    έδωσε
    7
    έλαβε
    57
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    6

    Προεπιλογή

    myri άλλο το ποιός έχει πρόσβαση στην συγκεκριμένη αγορά και άλλο η αμοιβή του. Όσον αφορά τους μηχανικούς το ζήτημα έχει να κάνει μόνο με τις αμοιβές. Να φέρω ένα παράδειγμα: Τα δημόσια έργα μπορούν να τα αναλαμβάνουν μόνο ορισμένοι επαγγελματίες (μηχανικοί, εμπειροτεχνίτες) αλλά κανείς δεν τους εμποδίζει να δίνουν όσο μεγάλη έκπτωση θέλουν. Το ποσό της έκπτωσης έχει να κάνει συνήθως με την εμπειρία της επιχείρησης, την στελέχωσή της, τους προμηθευτές της και τους χρόνους παράδοσης. Έτσι έχουμε αυξημένο ανταγωνισμό και συνήθως υψηλές εκπτώσεις. Αντίστοιχα οι μελέτες έχουν πλαφόν 30%, το οποίο εμποδίζει τον ανταγωνισμό μιας και στην τελική μπορεί να γίνει κλήρωση μεταξύ μιας άθλιας και μιας άρτιας επιχείρησης εφ' όσον το ποσό της έκπτωσής τους συμπίπτει. Γιατί όμως θα πρέπει το αποτέλεσμα να αφήνεται στην τύχη και να μην δίνεται το περιθώριο στην άρτια επιχείρηση να πάρει το έργο δεδομένου ότι πιθανώς θα μπορεί να δώσει μεγαλύτερη έκπτωση χωρίς να διακινδυνεύσει να πέσει έξω; Αυτό θέλουν να μας επιβάλλουν από την ΕΕ με την κατάργηση των αμοιβών.

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #19
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος lightname δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.10.2009
    Αναρτ.
    28
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όπου έχει δουλειές, η κατάργηση δεν θα έχει μεγάλη επίπτωση στις αμοιβές. Όπου δεν έχει θα γίνει τις κακομοίρας. Ήδη εδώ στην Θεσσαλονίκη οι εργολάβοι που μας δίνουν τις δουλειές έχουν τρελαθεί.

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #20
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος vrv δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.10.2009
    Αναρτ.
    10
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    7
    Αρχεία

    Λήψεις
    42
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    A.Οι ελάχιστες αμοιβές είναι στην πραγματικότητα οι τεκμαρτές αμοιβές για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος.
    A1. Όσοι έχουν το περιθώριο ή την ανάγκη, κατεβάζουν τις τιμές. Την ανάγκη όλοι την καταλαβαίνουμε. Το περιθώριο όμως μπορούμε να το δούμε από διάφορες οπτικές γωνίες, μεταξύ των οποίων και οι:
    α) Μεγάλα και οργανωμένα γραφεία μπορούν να πετύχουν ποιοτικά και ποσοτικά τα ίδια αποτέλεσμα δαπανώντας πολύ λιγότερους πόρους απ’ ότι τα μικρά γραφεία 1 ή 2 μηχανικών.
    β) Η εμπειρία στο χειρισμό μιας υπόθεσης επηρεάζει κατά πολύ το κόστος.
    γ) Η μη τήρηση των προδιαγραφών και της νομοθεσίας είναι δυστυχώς ο κανόνας. Αυτό βέβαια σηκώνει πολύ συζήτηση (εκτός θέματος). Όμως η γενική αδυναμία εφαρμογής του συνόλου των «πρέπει» στον επαγγελματικό μας χώρο οδηγεί σε διαβαθμίσεις της πραγματικά παρεχόμενης «υπηρεσίας» και στη συνέχεια σε διαβαθμίσεις της αμοιβής και του χρόνου εργασίας που αντιπροσωπεύει αυτή η αμοιβή.
    A2. Όσοι έχουν τη δυνατότητα αμείβονται με ποσά μεγαλύτερα από τα ελάχιστα. Και αυτή η «δυνατότητα», όπως και το «περιθώριο» παραπάνω, έχει διάφορες οπτικές.

    B. Η ύπαρξη των ελάχιστων αμοιβών, εκτός από τα έσοδα του κράτους, των ταμείων και των οργανισμών, εξασφαλίζει ένα minimum ποιότητας σε διάφορες εργασίες μηχανικού. Επίσης η ύπαρξη του Κώδικα Αμοιβών διευκολύνει την οικονομική διαπραγμάτευση με τους πελάτες, αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα ο προσδιορισμός των ελάχιστων αμοιβών από το Κράτος. Στις μελέτες δημοσίου μάλιστα δεν μπαίνει θέμα διαπραγμάτευσης: όλοι «προσφέρουν» τη μέγιστη επιτρεπτή έκπτωση. Ωστόσο λόγω της πολυπλοκότητας στην κατηγοριοποίηση όλων των επαγγελματικών δραστηριοτήτων του μηχανικού μόνο ένα μέρος τους είναι ενταγμένο σε αυτό το σύστημα. Στην πραγματικότητα οι τιμές σε όλες τις μη ενταγμένες δραστηριότητες διαμορφώνονται ή έχουν ήδη διαμορφωθεί ελευθέρα. Συχνά μάλιστα οι αμοιβές αυτές ή μέρος τους είναι «μαύρες» (=αφορολόγητες).

    Γ.Με δεδομένες τις συνθήκες στη χώρα μας, πιστεύω ότι ο Κώδικας Αμοιβών δεν θα καταργηθεί άμεσα. Επειδή αν αυτό γίνει το αποτέλεσμα θα είναι η κατακόρυφη αύξηση της φοροδιαφυγής στον επαγγελματικό μας χώρο. Πιστεύω ότι ο λογιστικός προσδιορισμός του φορολογητέου εισοδήματος (έσοδα μείον έξοδα) θα χρειαστεί τουλάχιστον μια πενταετία για να δείξει τα αποτελέσματά του – αν τελικά εφαρμοστεί. Ποια θα είναι τα αποτελέσματα του λογιστικού προσδιορισμού είναι άλλο θέμα συζήτησης. Στη συνέχεια ίσως να καταργηθεί και ο Κώδικας Αμοιβών. Σαν παράδειγμα θα σας πω για το ΕΚΚΟ. Όταν καθιερώθηκε ο ΦΠΑ ελάχιστοι έκοβαν αποδείξεις στο χώρο των οικοδομών. Καθιερώθηκε λοιπόν το σύστημα του ΕΚΚΟ ώστε το κράτος να εισπράττει ένα μέρος του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας. Και λέω ένα μέρος επειδή οι τιμές εκκίνησης ήταν ένα κλάσμα του πραγματικού κόστους. Περνώντας τα χρόνια, λόγω άλλων μέτρων και εξελίξεων, οι περισσότεροι μάζευαν αποδείξεις περισσότερες από τις ελάχιστες απαιτούμενες αλλά όχι όλων των ειδικοτήτων και έτσι πρόσφατα διπλασιάστηκαν οι τιμές εκκίνησης, αν και πάλι παραμένουν κάτω από το πραγματικό κόστος. Αντίστοιχα το ίδιο θα γίνει και με εμάς. Ο λογιστικός προσδιορισμός είναι το πρώτο μέτρο – σίγουρα θα αυξήσει τα έσοδα του κράτους. Στη συνέχεια οι ελάχιστες αμοιβές θα καταργηθούν μόνο αν μπορεί να εξασφαλιστεί με κάποιο τρόπο ότι δεν θα δηλώνουν πάρα πολλοί (περισσότεροι από σήμερα) μηχανικοί «άποροι» και δωρεάν εργαζόμενοι για το καλό της κοινωνίας… Ακόμα και αν λόγω του επείγοντος της λεγόμενης «απελευθέρωσης» καταργηθεί ο Κώδικας Αμοιβών και καθοριστεί κάποιο τεκμήριο ανωτάτης «μπακαλικής» όπως αυτό που άκουσα για το εμβαδόν του γραφείου ανά μηχανικό πάλι το αποτέλεσμα δεν θα διαφέρει και η κατάσταση δεν θα αλλάξει και πολύ…

    Δ.Για να κλείσω λοιπόν τη μακροσκελή τοποθέτησή μου (χρήσιμη πιστεύω για το διάλογο που γίνεται εδώ): Το ερωτηματολόγιο που έχει μπει σε αυτό το νήμα το θεωρώ άσκοπο (η πραγματικότητα είναι πιο πολύπλοκη) και ψηφίζω ΔΓ/ΔΑ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατάργηση των ελέγχων των αμοιβών από το ΤΕΕ
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.02.2012, 10:42
  2. Κατάργηση ελαχίστων αμοιβών μηχανικών
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.12.2011, 22:09
  3. Κρατήσεις, ΦΕΜ, ΦΠΑ επί των αμοιβών, ελαχίστων και πραγματικών
    Από το μέλος Ρήγου Αργυρώ στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.10.2011, 11:00
  4. Χάρης - Αμοιβές: πρόγραμμα ελαχίστων αμοιβών, φορολογικών, ΙΚΑ, ΕΚΚΟ σε Excel
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Αμοιβές/Φορολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.08.2011, 10:48
  5. Επαναπροσδιορισμός επαγγελματικών δικαιωμάτων και ανακατανομή των ελαχίστων αμοιβών
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Επαγγελματικά δικαιώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.01.2010, 15:33

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •