win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 9 από σύνολο 9
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος Pieros δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.01.2011
    Περιοχή
    ΠΙΕΡΙΑ
    Αναρτ.
    22
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Προσθήκη στέγης σε τακτοποιημένο με τον Ν.4014/11

    Συνάδερφοι καλησπέρα, έχω έναν προβληματισμό, σε τακτοποιημένο με 4014 αυθαίρετο όροφο,μπορώ να εκδωσω άδεια προσθήκης στέγης?
    Στην σχετικη ερωτηση στην Πολεοδομία η απαντηση τους ηταν :ΜΟΝΟ στο νόμιμο τμήμα
    Νόμιμο τμημα εφοσον ο οροφος ειναι εξολοκληρου αυθαιρετος, δεν υπάρχει.
    Τώρα ο προβληματισμος μου έγκειται στο εξης, ο γειτονας του πελατη μου που εχει τακτοποιησει τον δικο του οροφο(ολο),ιδια περιπτωση με του δικου μου εξεδωσε αδεια προσθηκης στεγης (την βρηκα στο Διαυγεια), οποτε ή φαινομαι μ@λ@κ@ς που δεν ¨μπορω ¨να βγαλω στον δικο μου αδεια ή κανω καταγγελία για παράνομη άδεια με οτι αυτο συνεπάγεται για τον συναδελφο και τους υπαλλήλους που την υπέγραψαν.
    Μου διαφεύγει κάτι;
    Εχετε δει κατι στον νεο νομο 4178

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος a.d.kyriakos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    31.08.2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ te
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    96
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μήπως έπρεπε να κάνεις ερώτηση με γραπτή αίτηση??Για να έχεις επίσημη απάντηση σε σχετική ερώτηση.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος Pieros δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.01.2011
    Περιοχή
    ΠΙΕΡΙΑ
    Αναρτ.
    22
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφε ειμαι 99% σίγουρος ότι άδεια ΔΕΝ βγαίνει αλλά με τον χαμό που γίνεται με τις διευκρινιστικές εγκύκλιους,κτλ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.
    σύμφωνα με τα παρακάτω νομίζω ότι έχω δίκιο
    http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?f...language=el-GR
    επίσης από τον 4030
    10. Η παράγραφος 17 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 αντικαθίσταται ως εξής:
    «17. Στις περιπτώσεις κατασκευών οι οποίες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του παρόντος άρθρου και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παράγραφο 5, επιτρέπεται κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης. Επιπλέον επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών επισκευής, που αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητικήβελτίωση-αποκατάσταση και τη συνήθη συντήρησή τους.
    Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών αποπεράτωσης και επισκευής γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον οι εργασίες για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο.


    Στην τελική ακόμα και να πάρω εγγράφως απάντηση οτι δεν βγαίνει αδεία τι κάνω με την άδεια του γειτονα;
    διοτι δεν μπορει καποιοι απο εμας να ειναι ¨εξυπνοι¨ και καποιο οχι απο την αλλη (θεωρητικα) μιλαμε για προστιμα (στον συναδελφο)απο 30.000¤ και ως οριστική αφαίρεση διπλωματος ασε και το στραβωμα απο τους υπαλληλους( ο νοών νοητό)
    Δεν ξερω ειμαι σε μεγάλο δίλλημα

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους NIKOS_M
    Εγγραφή
    08.05.2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτ.
    262
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    60
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Pieros Προβολή Ανάρτησης
    ..... οποτε ή φαινομαι μ@λ@κ@ς που δεν ¨μπορω ¨να βγαλω στον δικο μου αδεια ή κανω καταγγελία για παράνομη άδεια με οτι αυτο συνεπάγεται για τον συναδελφο και τους υπαλλήλους που την υπέγραψαν.....
    ή απλώς ενημερώνεις τον πελάτη σου ότι δεν βγαίνει νόμιμη άδεια και άσε αυτόν (αν θέλει) να ζητήσει "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα". Δεν νομίζω ότι φαίνεσαι μ... επειδή θέλεις να είσαι νόμιμος (και πολύ καλά κάνεις), ούτε ότι για να πάψει κάποιος να αισθάνεται μ... πρέπει να προβεί σε ενέργειες που θα γονατίσουν κάποιον άλλο.
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Pieros Προβολή Ανάρτησης
    Μου διαφεύγει κάτι;
    Εχετε δει κατι στον νεο νομο 4178
    Ν.4178 Άρθρο 25 παρ. 5
    Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, οι οποίες έχουν περαιώσει τη διαδικασία με βάση τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), καθώς και όσες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4014/2011 (Α΄ 209) και του παρόντος νόμου και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό 30% του συνολικού ποσού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη:
    .........δ) κατασκευής στέγης ή φύτευσης δώματος ε) ενίσχυσης, στ) εργασίες που προβλέπονται στις παραγράφου 2 και 3 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012, ως αντικαθίστανται με τις διατάξεις του άρθρου 48 του παρόντος νόμου. Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο, εκτός των περιπτώσεων: α) κατασκευής ανελκυστήρα ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ) της παρ. 2 του άρθρου 27 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), β) κατασκευής υποχρεωτικής στέγης, σύμφωνα με τους ειδικούς όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και γ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με ισχύουσα άδεια οικοδομής και μόνο εφόσον δεν υφίστατα υπέρβαση καθΆ ύψος ή υφίσταται υπέρβαση καθΆ ύψος που δεν υπερβαίνει σε ποσοστό το 10% του προβλεπομένου στην άδεια. Η έγκριση εργασιών γνωστοποιείται αμελλητί στο Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων−Ενιαίο Ταμείο Ασφάλισης Μισθωτών (Ι.Κ.Α.− Ε.Τ.Α.Μ.). Για τις ως άνω εγκρίσεις και διοικητικές πράξεις εφαρμόζεται αντίστοιχα, η διάταξη του άρθρου 2Α του ν. 4030/2011 (Α΄
    249) υπό τις προϋποθέσεις και τους όρους που τίθενται.
    Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής μπορεί να τροποποιούνται τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται στις αρμόδιες Υπηρεσίες Δόμησης για τη χορήγηση της έγκρισης εκτέλεσης των εργασιών, τα οποία προβλέπονται στην παρούσα παράγραφο

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος Pieros δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.01.2011
    Περιοχή
    ΠΙΕΡΙΑ
    Αναρτ.
    22
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    70
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνάδελφε ευχαριστώ για την παράθεση του Άρθρου 25 δεν του είχα δώσει σημασία θα μελετήσω αν με καλύπτει στην συγκεκριμένη περίπτωση, επίσης το θέμα της καταγγελίας, έχει γίνει ήδη από τον πελάτη μου (εν αγνοία μου), διότι είναι σε χρόνια κόντρα με τον γείτονα, γεγονός που το αγνοούσα.
    Προσωπικά δεν νοιώθω πότε μλκς για θέματα νομιμότητας, ο χαρακτηρησμός ειναι αυτος που σου αποδίδει η ¨αγορά¨ όσο αδικο και αρρωστο ειναι αυτο επειδη εκανες σωστα την δουλεια σου, αυτος ο χαρακτηρισμός ενισχύεται απο την συμπεριφορά ¨συναδέλφων¨ που συνεχίζουν να ¨χαλάνε την πιάτσα¨ κινουμενοι συνεχώς οχι στην γκρίζα ζώνη του νόμου αλλα στα μάυρα μεσάνυχτα και εμεις οι υπόλοιποι να μην κάνουμε τίποτα για να μην γίνουμε ¨ρουφιάνοι¨,
    Άρρωστη κατάσταση δεν είναι;

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.
    Η καταγγελία παράνομης πράξης είναι υποχρέωση του πολίτη και όχι "ρουφιανιά".

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους NIKOS_M
    Εγγραφή
    08.05.2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αναρτ.
    262
    Εύσημα

    έδωσε
    24
    έλαβε
    60
    Αρχεία

    Λήψεις
    116
    Ανέβασε
    3

    Προεπιλογή

    Η έκδοση άδειας με καταστρατήγηση των όρων δόμησης και της πολεοδομικής νομοθεσίας, συνιστά παράνομη πράξη και όχι αθέμιτο ανταγωνισμό. Οσο για την υποχρέωση του πολίτη να προβαίνει σε καταγγελία παράνομων - αυθαίρετων πράξεων, έχει καταλήξει στην πράξη εργαλείο αντεκδίκησης μεταξύ γειτόνων, εφαρμογή του δόγματος "αφού δεν μπορώ να το κάνω εγώ δεν θα το κάνεις ούτε εσύ" και γενικά ανάδειξης μικροτήτων απέχοντας πολύ από την ουσία του θέματος.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Προφανώς και είναι παράνομη πράξη. Εκτός όμως αυτού είναι και αθέμιτος ανταγωνισμός από όσους έχουν τα μέσα και χρησιμοποιούν αθέμιτες/παράνομες πρακτικές.

    Όσον αφορά την υποχρέωση καταγγελίας και το πώς τελικά χρησιμοποιείται, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Αυτό όμως δεν άρει την όποια υποχρέωση του πολίτη, την οποία όμως θυμόμαστε μόνο όταν υπάρχει σοβαρός ή "σοβαρός" λόγος και η αντεκδίκηση είναι ένας απ' αυτούς.

    Ανεξαρτήτως κινήτρου, η κοινωνία βγαίνει κερδισμένη όταν γίνονται καταγγελίες και όταν εφαρμόζονται οι νόμοι.
    Ας μην ξεχνούμε ότι οι νόμοι εφαρμόζονται μόνο όταν:
    α) υπάρχει συνείδηση και ανάλογη παιδεία του πολίτη (επιθυμητό αλλά σπάνιο φαινόμενο),
    β) υπάρχει φόβος,
    γ) υπάρχει έλεγχος,
    δ) υπάρχει συμφέρον.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το μέλος gdamalas δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    27.12.2013
    Περιοχή
    Χίος
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    4
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα ,
    Σε κτίσμα το οποίο έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής το 1981 έχουν γίνει η εξής αυθαίρετες εργασίες :
    Α) αυθαίρετη προσθήκη κατ'επεκταση ισογείου ~10,00 τμ. χωρίς να επηρεάζει τον Φ.Ο.
    Β) αυθαίρετη προσθήκη κατ'επεκταση ορόφου ~5,00 τμ άνωθεν της προσθήκης του ισογείου και σε επαφή με το κτίσμα του 1981. χωρίς να επηρεάζει τον Φ.Ο.
    Γ) κατασκευή αποθήκης κάτω απο εξωτερικό κλιμακοστασιο που οδηγεί στον όροφο. χωρίς να επηρεάζει τον Φ.Ο.
    Δ) Δημιουργία Η.Χ. τόσο στο ισόγειο όσο και στον όροφο "τραβώντας" τμήμα της τοιχοποιίας προς τα "μέσα" χωρίς να επηρεάζει τον Φ.Ο.
    Ε) Αλλαγές στις όψεις και θέσεις κουφωμάτων .

    Όλα τα παραπάνω τα έχω δηλώσει στον ν 4178 προ τακτοποίηση χωρίς ακόμα να έχω ολοκληρώσει την διαδικασία.
    Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ στο εν λόγο κτίσμα να προχωρήσω έκδοση άδειας προσθήκης στέγης - σοφίτας αφου εχω τακτοποιησει τις αυθαιρεσίες ή θα πρέπει να τις πάω (όσες γίνεται τουλάχιστον ) προς νομιμοποιηση και να εκδοθεί άδεια νομιμοποιησης και προσθήκη στέγης - σοφίτας.

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΟΚ: Προσθήκη σοφίτας σε υπάρχον κτίριο με τακτοποιημένο δώμα
    Από το μέλος korp στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.09.2016, 20:55
  2. N.4178/13: Προσθήκη στέγης σε σχολείο που έχει υπαχθεί στον 4178
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.08.2015, 21:20
  3. ΝΟΚ: Προσθήκη στέγης
    Από το μέλος ALIKI στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.09.2013, 10:45
  4. N.4014/11: Νομιμοποίηση και προσθήκη καθ' ύψος 1μ και αντικατάσταση στέγης
    Από το μέλος melanie στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.05.2013, 22:34
  5. N.3843/10: Αυθαίρετη προσθήκη στέγης με σοφίτα
    Από το μέλος Στα στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.11.2010, 09:32

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •